CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Będę się starała być prezydentem „wszystkich”!

Liderzy rynku nieruchomości... o sobie
Helena Śpiewak  |  Administrator 10/2020  |  03.11.2020
Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami
Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami
fot. Arch. RP

Z Renatą Piechutko, Prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

HŚ: Pani Renato, kilka miesięcy temu została Pani Prezydentem PFRN. Jak czytamy na fb: „najstarszej i największej organizacji nieruchomościowej” w Polsce. To zobowiązuje. Zatem: jakie największe wyzwania Pani sobie stawia?

RP: Najbardziej chciałabym się skupić na legislacji, gdzie jest sporo do zrobienia. I oczywiście moje 2 priorytety, czyli edukacja i profesjonalizm na rynku nieruchomości.

A czego oczekują od Pani – jako szefowej PFRN – wyborcy?

Tak się składa, że prezydent PFRN nie jest wybierany razem z członkami zarządu. Kandydat zostaje prezydentem elektem pół roku przed zakończeniem bieżącej kadencji. Wybiera go Rada Krajowa PFRN. Nowy zarząd dołącza do niego po pół roku i wtedy elekt zostaje prezydentem. Kandydaci na prezydenta wcześniej przedstawiają swój program i zamierzone kierunki działania.

Jeśli chodzi o misję PFRN, ja – przedstawiając swój program – skupiłam się przede wszystkim na integracji środowiska, a głównie na jego edukacji i profesjonalizmie. Co za tym idzie na kształtowaniu pozytywnego wizerunku pośrednika i zarządcy nieruchomości. Moi wyborcy znali więc i zaakceptowali mój program, teraz oczekują zapewne jego realizacji!

Ponadto będę się starała być prezydentem „wszystkich”; słuchać głosu lokalnych stowarzyszeń, reagować na wszystkie zgłaszane przez nich tematy i włączać się we wszystkie inicjatywy dotyczące naszej branży.

Liderka zmiany czy liderka zachowawcza? Jakby określiła Pani siebie w świetle dotychczasowych i planowanych działań?

Z pewnością i jedno, i drugie! Uważam, że niemożliwa jest rewolucja i zmiany we wszystkim! Oznaczałoby to zburzenie wszystkiego, co do tej pory zbudowali moi poprzednicy. Będę więc kontynuowała misję PFRN i główne zadania, o czym mówiłam już wcześniej. Jednak zmiany są oznaką mijającego czasu i w pewnych obszarach muszą być wprowadzane. Najlepszym przykładem jest obecna, nadzwyczajna sytuacja – czas pandemii. Okazało się, że natychmiast musieliśmy zmienić chociażby system komunikowania się, edukowania i strategii zarządzania.

Pośrednikiem obrotu nieruchomościami została Pani w 1995 r. Czy to była pierwsza praca? Czy zgodna z wykształceniem?

Tak, to była moja pierwsza praca. Podjęłam ją będąc jeszcze studentką prawa i administracji. Rynek pośrednictwa obrotu nieruchomościami dopiero się u nas wtedy rozwijał i wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Mniejsza konkurencja, bez wirtualnych portali ogłoszeniowych… dla niektórych wprost niewyobrażalne.

Jaka droga zawodowa wiodła do obecnej społecznej, niewątpliwie zaszczytnej, funkcji?

Można powiedzieć, że zaczynałam od nieruchomości i na nieruchomościach skończyłam! Po przemianach w latach dziewięćdziesiątych, w związku z tym, że znałam języki obce skorzystałam z okazji i podjęłam dalszą edukację za granicą. Studiowałam zarządzanie turystyką w Madrycie i przez kolejne lata byłam również związana z hiszpańskim rynkiem nieruchomości. Po powrocie do kraju podjęłam pracę w krakowskim Magistracie. Działalność urzędnicza jednak nie spełniała do końca moich oczekiwań. Po latach wróciłam więc jako pośrednik na krakowski rynek nieruchomości, wykorzystując swoje doświadczenie w dużych krakowskich biurach nieruchomości. Obecnie prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Poprzednio prezydentem PFRN był A. Piórecki, teraz jest R. Piechutko. Obydwoje z Krakowa i obydwoje…na P! Uważa Pani, że to tylko zbieg okoliczności?

Czasem najciekawszą rzeczywistość kreują zbiegi okoliczności! Jeśli już mowa o przypadkach, to – proszę zobaczyć – że moim poprzednikiem był prezydent Andrzej… z Krakowa (to dopiero zbieg okoliczności!), a ja jestem, jeśli chodzi o inicjały, prezydentem RP! (śmiech)

Pomijając żarty myślę, że dobrze jest kiedy zdarzają się dobre zbiegi okoliczności. Jednak miejsce w którym znalazłam się teraz ja, a wcześniej – Andrzej Piórecki, obydwoje zdobyliśmy pracą i zaangażowaniem. Nieskromnie powiem, że mnóstwo czasu w ostatnich latach poświęciłam pracy w lokalnym stowarzyszeniu i na rzecz PFRN. W Małopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jestem wiceprezesem, a po rezygnacji prezesa przez rok pełniłam jego obowiązki.

Jednocześnie byłam też członkiem zarządu PFRN poprzedniej kadencji. W październiku ub. r. zostałam wybrana na członka zarządu Europejskiej Rady Zawodów Nieruchomościowych (CEPI) w Brukseli. Jeżeli to zbiegi okoliczności to jestem wyjątkową szczęściarą!

Jest Pani 9. prezydentem PFRN i pierwszą, od początku, czyli od 25 lat, kobietą! Co Pani na to?!!!

Bardzo się cieszę, że kobiety, choć wciąż stanowią mniejszość w świecie zarządzania, biznesu, nauki i polityki, coraz częściej są zauważane i doceniane, zarówno na poziomie lokalnym, jak i światowym.

Czyżby? Chociaż rzeczywiście ostatnio nawet w kierownictwie UE pojawiło się kilka pań…

Uważam, że generalnie kobiety są z natury wielozadaniowe, potrafią szybciej dostosować się do sytuacji, są bardziej empatyczne i skuteczne. Teraz w budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi. Jesteśmy bardziej ostrożne, zapobiegliwe i przewidujące niż mężczyźni. Te cechy pomagają z pewnością w zarządzaniu organizacjami.

Z wielką dumą i przyjemnością będę zarządzać i reprezentować PFRN. Dodam, że prezydentem wspomnianego wcześniej CEPI również została kobieta, Karen Van de Woestyne. Teraz pozostaje tylko czekać, kiedy prezydentem naszego kraju będzie kobieta!

We wrześniu odbył się w warszawskim hotelu Radisson wasz jubileusz. Jak się udał? Przecież to czas pandemii?

Tak, w bieżącym roku obchodziliśmy 25-lecie PFRN. Byłam współorganizującą i współodpowiedzialną za ten jubileusz. Początkowo zaplanowany był na maj br., ale pandemia przeszkodziła w realizacji pierwotnych planów i przełożyliśmy go na 26 września. Dodajmy, że w międzyczasie, zmieniła się też kadencja zarządu.

Choć do ostatniej chwili nie byliśmy pewni czy jubileusz się odbędzie ze względu na ciągle nowe obostrzenia związane z pandemią, jednak tym razem się udało, a w wydarzeniu uczestniczyło ponad sto osób! Biorąc pod uwagę czas pandemii, liczba uczestników przerosła moje oczekiwania! Słyszę, że opinie o jubileuszu są bardzo pozytywne, że było uroczyście i dostojnie, a co najważniejsze nagrodzeni mogli wreszcie odebrać nagrody.

Na poparcie mojej wcześniejszej tezy o kobietach dodam, że ja sama wykazałam się tu dużą zapobiegliwością i zorganizowałam wirtualną wersję naszego jubileuszu. Na wypadek gdyby kolejny raz w realu nie mógł się odbyć. Ta wirtualna wersja zostanie teraz sympatyczną pamiątką po tym ważnym dla nas wydarzeniu.

Co jest dla Pani w życiu najważniejsze? Czy kieruje się Pani jakąś zasadą w życiu?

Być niezależnym i wolnym, nie szkodząc nikomu. Mam dość mocną osobowość, przy tym cenię sobie niezależność, na każdej płaszczyźnie, a niezależność daje nam wolność myśli, słowa itd. Myślę, że dla każdego, choć brzmi to prozaicznie, najważniejsze jest zdrowie, szczęście własnej rodziny, stabilność finansowa. To zapewnia nam spokój. Poza tym warto po prostu być dobrym człowiekiem i umieć dostrzec innego człowieka.

Największe Pani wady i zalety w kontaktach z ludźmi…

Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami. Zawsze staram się być obiektywna i mówię to, co myślę, oczywiście w ścisłych granicach kultury osobistej, aby nikogo nie urazić.

Jednak wiele osób w dzisiejszych czasach nie lubi konfrontacji z prawdą. Nic dziwnego, jeśli cały czas jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wiedzą na temat mowy ciała, mowy gestów, mowy min. Zawsze bawi mnie, kiedy widzę takie nienaturalne, sztuczne zachowania. Jako uczestnik kilkudziesięciu już wykładów i szkoleń widziałam często jak wykładowcy zapamiętale starają się zapanować nad specyficznie złożonymi dłońmi podczas całego wykładu. Chcą przez to wykazać swój profesjonalizm w mowie ciała. Profesjonalne? Zabawne.

Z jakimi ludźmi Pani nie po drodze, a z jakimi lubi Pani pracować?

Lubię ludzi szczerych, naturalnych, otwartych. Nie toleruję hipokrytów i despotów. Z tymi ostatnimi po prostu nie sposób współpracować.

Co Pani lubi najbardziej?

Lubię podróżować, poznawać inne kultury, obyczaje, kulinaria, ludzi. Podróżowałam bardzo wiele po świecie, teraz ze względu na liczne obowiązki, podróżuję niestety głównie służbowo.

Kto jest dla Pani największym autorytetem?

Może to będzie przekorne, ale powiem, że nie mam żadnych uznanych autorytetów, jeśli już – to moi rodzice. Mijający czas pokazał nam wielokrotnie, że nawet największe, wydawałoby się, autorytety potrafią się zdewaluować, a nawet sięgnąć bruku. Dlatego uważam, że powinniśmy postępować tak, aby żyć w zgodzie z własnym sumieniem, szanować innych ludzi i trzymać się ogólnie przyjętych zasad etyki. Nie oglądajmy się na innych!

Jak, Pani zdaniem, wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości? Jak działa teraz „niewidzialna ręka rynku”? Jak ocenia Pani kondycję sektora nieruchomości w czasie pandemii?

Pomimo różnych teorii propagandowych, generalnie kryzysu jeszcze nie ma, nastąpiło tylko spowolnienie, związane z pandemią. Popyt na nieruchomości nadal jest, ale pod wpływem koronawirusa zmieniają się potrzeby – klienci poszukują np. większych mieszkań, często z ogródkiem. Jeśli chodzi o ceny to dużych spadków nie zauważamy, paradoksalnie w Krakowie ceny mieszkań nawet wzrosły – jak wynika ze statystyk cen transakcyjnych. Gorzej ma się na rynku najem, tutaj obserwujemy spadek cen i dużą podaż. Z rynku najmu wypadła spora grupa studentów, którzy studiują teraz często zdalnie, emigrantów zarobkowych, którzy powrócili do kraju i znaczna liczba turystów, ze względu na pandemię. Nie najlepiej ma się również najem komercyjny. Pamiętać jednak należy, że zmieniła się polityka kredytowa, a same banki są bardziej ostrożne. Zatem część Polaków, którzy nie sprostają wymogom banków, zasilą rynek najmu. To oczywiście uogólnienie sytuacji, która może wyglądać inaczej w różnych regionach.

Co jest potrzebne, Pani zdaniem, do dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Polsce?

Mówiąc najprościej, popyt. Z tym jednak wiąże się wiele czynników ekonomiczno-społecznych, które mają istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości – przede wszystkim sytuacja gospodarcza, liczba urodzeń, starzenie się społeczeństwa, itp. Skupiając się na sektorze pośrednictwa i zarządzania, naszym zadaniem jest zadbać i propagować interdyscyplinarną wiedzę, profesjonalną obsługę i jakość świadczonych usług na rynku nieruchomości.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj też: EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła? >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wywiad, polska federacja rynku nieruchomości, pfrn, obrót nieruchomościami, zarządca nieruchomości, prezydent pfrn]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Potrzebuję dla wspólnoty mieszkaniowej kompostownik »

Kompostowniki

Kompostownie w specjalnych kompostownikach nie jest w żaden sposób uciążliwe. Kompostowanie wymaga niewielkiej zmiany naszych nawyków. Od teraz musimy pamiętać, że nie każdy odpad z kuchni to śmieć. Wręcz przeciwnie – staje się pełnowartościowym materiałem produkcyjnym dla naszego kompostu... Czytam więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Windy do niskich budynków - w co warto inwestować?

Ogrzewanie grzejnikiem windy bariera
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

W perspektywie najbliższych 30 lat staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Wraz z wiekiem, wzrośnie liczba osób niepełnosprawnych, która już obecnie.... czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20977|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21312|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12834|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl