Sezon jesienno-zimowy
Decydując się na nowe mieszkanie w chłodniejszą część roku, możemy liczyć na niższe ceny klimatyzacji. Montaż klimatyzacji w prywatnych mieszkaniach to coraz częstsza praktyka w Polsce. Jednak decyzję o instalacji klimatyzacji zwykle podejmujemy, kiedy mamy dość uciążliwych upałów. Tymczasem najlepiej zdecydować się na nią jesienią lub wczesną wiosną.
Często mieszkania urządzamy etapami, a zatem balkon czy ogród zwykle są ostatnimi miejscami, które aranżujemy – na pierwszy ogień idzie łazienka, kuchnia i sypialnia. Jeśli wykańczanie rozpoczynamy zimą, to nawet decydując się na stopniowe doposażanie, zdążymy przygotować swój ogródek lub balkon na pierwsze wiosenne dni. W sklepach z artykułami domowymi możemy trafić na wyprzedaże.
Wadą przeprowadzki zimą jest niska temperatura. Wykańczanie wnętrza podczas mrozów i przy dużej wilgoci powietrza prawdopodobnie nie będzie komfortowe. Produkty schną wolniej, trudniej też pozwolić sobie na tak dobre wietrzenie pomieszczeń jak latem.
Może Cię zainteresuje: W czasie pandemii Polacy częściej remontują mieszkania i zmieniają wystrój
Sezon wiosenno-letni
Niewątpliwą zaletą zakupu nowego mieszkania w okresie letnim są warunki pogodowe. Wykończenie wnętrz jest łatwiejsze – powłoki schną szybciej, nietrudno też o dobre wywietrzenie lokalu. Dzień jest dłuższy, co pozwala na efektywniejsze prace.
Wtedy też zdecydowanie łatwiej urządzić ogródek, bo pora ta sprzyja sadzeniu wielu gatunków roślin. Można niemal od razu stworzyć własną przestrzeń do relaksu. Dla niektórych może okazać się istotny fakt braku konieczności ogrzewania przez pierwsze miesiące – jest to przecież czas, w którym wydajemy najwięcej na wyposażenie do domu.
Choć wykończenie mieszkania będzie łatwiejsze w ciepłych miesiącach, to możemy też się spodziewać długiego oczekiwania na ekipę remontową.
Różnorodne potrzeby
– Jedni poszukują mieszkania z uwagi na konkretną, niekiedy nawet nagłą potrzebę i nie biorą pod uwagę pory roku. Inni z kolei są w stanie czekać na konkretny moment. Najlepiej, jeśli inwestycja jest już gotowa, ale w przypadku wielu osiedli wchodzących do sprzedaży najkorzystniejsze oferty rozchodzą się najszybciej i trudno jest wskutek tego czekać. Tak jest również w przypadku mieszkań, których sprzedaż rusza jeszcze na etapie tak zwanej dziury w ziemi. Wówczas musimy liczyć się z tym, że kiedy inwestycja będzie już zbudowana, najciekawsze mieszkania mogą już nie być wolne – opowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Może Ci się spodoba: Ile mieszkań kupują w Polsce cudzoziemcy?
Kontynuuje: – Ludzie niekiedy zastanawiają się również nad tym, czy istnieje jakaś najkorzystniejsza pora ze względu na ceny mieszkań. Nie ma tu jednak reguły. Ceny mieszkań nie będą spadać przede wszystkim ze względu na realne odzwierciedlenie w kosztach budowy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o dobry moment na zakup mieszkania. To w dużej mierze kwestia indywidualna, warto natomiast rozważyć warunki do wykończenia mieszkania, jak i możliwość wprowadzenia się do nowego lokum.
Źródło: WPBM
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[rynek pierwotny, nowe mieszkania, zakup mieszkania, sprzedaż mieszkania, pora roku]