Dzięki gwarancji terminowego uiszczania czynszu, stabilnego użytkowania i utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym oraz zwolnieniom podatkowym dla właścicieli z tytułu umowy z SAN, społeczne agencje najmu będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych, aby następnie zaproponować wynajem osobom, które są w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania. Najemcy mieszkań od SAN będą mogli ubiegać się też o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start".
Może Cię zainteresuje: SAN – propozycja rządu na tani wynajem
Model SAN ma na celu rozszerzenie oferty mieszkaniowej gmin na ich własnych terenach bez konieczności ponoszenia wydatków na budowę mieszkań. Nawiązanie przez samorząd współpracy z SAN umożliwi wykorzystanie lokali, pozyskanych np. z komercyjnego rynku najmu. Działalność SAN może przyczynić się ponadto do zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności obrotu mieszkaniami na wynajem, w tym, w kontekście wyzwań związanych z epidemią COVID-19 na rynku najmu krótkoterminowego oraz spadku liczby osób zainteresowanych najmem długoterminowym.
Projekt ustawy zawiera rozwiązania łagodzące negatywne konsekwencje epidemii COVID-19 dla rynku najmu mieszkaniowego oraz inne działania rządu ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań dla osób o średnich i niższych dochodach oraz pomoc najemcom mającym trudności z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów w związku z pandemią.
Projektowana ustawa określa podmioty uprawnione do prowadzenia działalności SAN oraz zasady działania w tej formule. SAN-y będą specjalizować się w pozyskiwaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, będą mogły wynegocjować obniżenie stawki czynszu. Jak wskazują doświadczenia zagraniczne, obniżka może wynieść nawet ok. 20%. Dodatkową zachętą dla właścicieli do wydzierżawiania lokali społecznej agencji najmu są zaproponowane w projekcie zwolnienia podatkowe.
Może Ci się spodoba: Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – założenia
Na zasadach ogólnych SAN będą mogły rozszerzyć swoją działalność o usługi socjalne kierowane do najemców potrzebujących wsparcia w trudnej sytuacji życiowej lub stabilności niezbędnej do rozpoczęcia samodzielnego, dorosłego życia (wychowankowie pieczy zastępczej, młode rodziny).
Zakłada się, że dzięki działalności społecznych agencji najmu nastąpi zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących), co przełoży się na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i społecznej. W konsekwencji zawierania wieloletnich umów z właścicielami mieszkań zwiększy się ponadto bezpieczeństwo i stabilność w ich używaniu, rozszerzy się tym samym oferta mieszkaniowa dla osób o niskich i średnich dochodach, dla których zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na zasadach rynkowych stanowiłoby nadmierne obciążenie.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[gmina, samorządy lokalne, społeczne agencje najmu (san), rada ministrów, projekt ustawy, budownictwo mieszkaniowe, wynajem]