Jak wspomniano w pierwszej części artykułu „Książka obiektu budowlanego”, opublikowanego w „Administratorze” (nr 5/2012, s. 30), opracowano zasady wypełniania poszczególnych kart książki obiektu budowlanego w 10 krokach*).
|
Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Jest spowodowana wzrostem bakterii Legionella w instalacjach wodnych budynków, które nie są odpowiednio zarządzane. Zwłaszcza w obliczu pandemii tak ważne jest zarządzanie i ochrona wszystkich systemów wodnych, będących w stanie zamkniętym lub w trakcie przestoju. Pomóc może nam w tym zastosowanie bezobsługowej fizycznej technologii uzdatniania wody za pomocą urządzeń HydroFLOW. |
Krok 3.
Krok trzeci odnosi się do podstawowych danych pozwalających zidentyfikować obiekt w jego otoczeniu (Tab.1). Należy zatem uzupełnić rubryki dotyczące nazwy i funkcji obiektu, jego adresu, numeru księgi wieczystej i ewidencji gruntów a także numeru i daty protokołu odbioru obiektu oraz pozwolenia na jego użytkowanie (Czytaj więcej na ten temat). Należy w tym miejscu wspomnieć także o rubrykach 5–6.1, które powinny zawierać informację dotyczące właściciela i zarządcy obiektu bądź ich zmianach.
Tab. 1. Dane identyfikacyjne obiektu
Krok 4.
Krok czwarty odnosi się do spisu dokumentów dołączonych do książki obiektu budowlanego. Wymienione w spisie dokumenty należy przechowywać w oddzielnych teczkach, ponumerowanych zgodnie z numeracją spisu. W wolnych rubrykach należy odnotować wszystkie dokumenty wymienione w tablicy, związane z danym obiektem. Na podstawie art. 60 [1] inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji – obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.
Przykładowo zgodnie z art. 57 ust.1, pkt 7 [1] do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Wykonane po wybudowaniu obiektu, czyli na etapie oddawania obiektu do użytkowania, świadectwo charakterystyki energetycznej, należy odnotować w KOB i dołączyć do dodatkowej teczki.
W tablicy nr 3 KOB (od pozycji 13) powinno się wpisywać nazwy innych dokumentów i decyzji związanych z obiektem, np.: oceny i ekspertyzy dotyczące stanu technicznego obiektu, decyzje organu administracji architektoniczno-budowlanej, decyzje nadzoru budowlanego, dokumenty związane z użytkowaniem azbestu (jeśli występuje w obiekcie), itp.
Art. 63 pkt 1 Prawa budowlanego (PB) zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do przechowywania przez okres istnienia obiektu wyżej wymienionych dokumentów oraz opracowań projektowych i dokumentów technicznych robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania. Zaginione dokumenty należy odtworzyć, tj. sporządzić dokumentację inwentaryzacyjną, która zastąpi dokumentację powykonawczą.
Krok 5.
Krok piąty obejmuje uzupełnienie danych technicznych budynku i omówienie planu sytuacyjnego – oznaczenie granic nieruchomości, wymiarów, odległości i innych danych charakteryzujących obiekt i jego otoczenie.
Do podstawowych danych dotyczących charakterystyki techniczno-energetycznej należą:
- określenie technologii w jakiej budynek został wykonany;
- liczba kondygnacji, w tym ilość kondygnacji nadziemnych;
- liczba lokali mieszkalnych i użytkowych oraz pomieszczeń technicznych;
- kubatura, powierzchnia: zabudowy, całkowita i ogrzewana;
- wymiary gabarytowe (o ile jest to możliwe do ustalenia);
- określenie materiałów użytych w poszczególnych elementach budynku;
- wyposażenie w instalacje: wodociągową, centralnej ciepłej wody, kanalizacyjną, gazową, centralnego ogrzewania, elektryczną, odgromową, wentylacji mechanicznej, kanały wentylacji (grawitacyjnej, kanały spalinowe i dymowe), klimatyzacyjną, telefoniczną, internetową, domofonową;
- wyposażenie budynku w urządzenia techniczne;
- obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło;
- inne dane według uznania zarządcy, np. liczba garaży i miejsc parkingowych, itp.
Natomiast na planie sytuacyjnym (Rys. 1) należy m.in.: zaznaczyć granice nieruchomości, określić usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczonego za pomocą tych sieci. Ponadto, trzeba też zaznaczyć położony najbliżej hydrant pożarowy, studnie, szamba, śmietniki, itd. Powinny też być naniesione wymiary, odległości i inne dane liczbowe, które charakteryzują sam obiekt i obszar bezpośrednio z nim związany.
Rys.1. Na planie sytuacyjnym należy m.in. zaznaczyć granice nieruchomości, wymiary, odległości i inne dane charakteryzujące obiekt i jego otoczenie
Krok 6.
Kolejny, szósty krok obliguje do uzupełnienia tabel (Tablica 4 KOB) dotyczących protokołów okresowych kontroli stanu technicznego budynku i opracowań technicznych dotyczących danego obiektu (tu Tab. 3).
Tab. 3. Wykaz protokołów okresowych kontroli stanu technicznej sprawności obiektu (przeprowadzonych co najmniej jeden raz w roku; art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy)
Na podstawie art. 62.4. kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Przypomnieć należy, że KOB powinna być założona w dniu przekazania obiektu budowlanego do użytkowania i systematycznie prowadzona przez okres jego użytkowania.
Książka obiektu budowlanego służy do systematycznego dokumentowania wszystkich czynności i decyzji, mających znaczenie dla utrzymania stanu technicznego obiektu budowlanego.
W rozporządzeniu MSWiA z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [4], § 4 ust. 2 wskazano, by kontrole okresowe stanu technicznego budynków mieszkalnych były przeprowadzane w okresie wiosennym.
W kolejnym artykule przedstawimy m.in. następne kroki prawidłowego prowadzenia KOB.
*) Źródła: [2], [4], Jan Andrzej Wiktor, strona www.lokus.pl i opracowania oraz badania własne
Literatura
[1] Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414, z późn. zm. (ostatnia w czerwcu 2010 r. DzU z 2010 r. nr 121, poz. 809)
[2] Książka obiektu budowlanego, wg załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. (DzU z 2003 r. nr 120, poz.1134)
[3] Ostańska A.: KOB jako narzędzie pomocne w zarządzaniu budynkiem. Styczeń 2012, maszynopis s. 1–7
[4] Rozporządzenie MSWiA z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (DzU nr 74, poz. 836)
Sprawdź |