CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Domofon, wideofon czy karta SIM

Bramofon, czyli końcówka
Sabina Augustynowicz  |  01.07.2019
Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby. Artykuł pomaga zorientować się w ich wyborze.
Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby. Artykuł pomaga zorientować się w ich wyborze.
Fot. J. Sawicki
Ciąg dalszy artykułu...

Bramofon, czyli końcówka

Drugim elementem systemu domofonowego jest terminal zewnętrzny, czyli bramofon lub wideofon.

Najprostszy bramofon to głośnik, mikrofon i dzwonek, umieszczone w zewnętrznej kasecie, zamontowanej na - lub podtynkowo na słupku, przy furtce lub bramie. Panel urządzenia jest odświetlany zwykle diodą LED pod przyciskiem wywołania.

Obudowy bramofonów wykonane są najczęściej z blachy, ale nawet w przypadku zabezpieczenia odporną na korozję powłoką galwaniczną i lakierem, w polskim klimacie bardzo szybko padają ofiarą korozji. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć, kupując droższy, ale odporniejszy, bramofon z nierdzewną obudową z aluminium lub mosiądzu – zwykle odlewaną.

W droższych zestawach bramofonowych znajdują się też daszki do ochrony przed deszczem i śniegiem, które po prostu trzeba w naszym klimacie zamontować. Bramofony bywają też połączone ze skrzynką na listy.

Odmianę bramofonu stanowi bramotelefon. Jego terminal jest połączony z istniejącym w domu systemem telefonicznym – niezależnie od tego, czy jest przewodowy, czy bezprzewodowy – a telefon pełni funkcję unifonu. Rozwiązanie to jest mniej popularne niż zwykłe systemy domofonowe, a to ze względu na cenę i, czasem, trudności w integracji.

Zwykle zdecydowanie się na taki system oznacza bowiem konieczność zakupienia cyfrowej centralki telefonicznej. Najtańsza kosztuje ok. 500 zł. Jednak wybór takiego rozwiązania jest na dłuższą metę dobry, ze względu na możliwość przyłączenia do ewentualnego systemu bezpieczeństwa. Do bramy można bowiem wtedy łatwo podłączyć wideofon i zintegrować go z całym rozwiązaniem.

W przypadku lokali biurowych i lokali wielorodzinnych, nawet znajdujących się w domach wolnostojących, celowe jest stosowanie bramofonów cyfrowych, wyposażonych w klawiaturę numeryczną. Jeśli lokatorzy będą chcieli wejść o dowolnej porze, wówczas łatwo mogą skorzystać z kodu do zamka cyfrowego.

Zamiast bramofonów można zainstalować wideofony. To terminale bramowe wyposażone w kamerę, co umożliwia, oprócz połączenia, także obserwację dzwoniącej osoby. Kamera znajduje się w kasecie terminala, zaś specjalny monitor LCD o przekątnej 5–7 cali zainstalowany jest przy unifonie, który wtedy ma najczęściej postać terminala głośnomówiącego.

Kamera uruchamia się po wciśnięciu przycisku w bramofonie; zamontowana w wideofonie, ma zwykle duży kąt widzenia. Istnieją droższe rozwiązania, umożliwiające obserwację w nocy. Oparte są na zasadzie podświetlania dzwoniącego z diod bliskiej podczerwieni.

Zwykłe kamery jednak, ze względu na ograniczenia obiektywu, mają niewielką ostrość obrazu, co powoduje, że już przy kilkunastu metrach odległości obraz zaczyna się lekko rozmywać. W droższych rozwiązaniach montowane są obiektywy szerokokątne, co likwiduje tę niedogodność.

Wideofony wyższej klasy z systemami z pamięcią kartową mają programowalną funkcję rejestracji. Gdy nikogo nie ma w budynku, a wideofon zostanie uruchomiony przy bramce wejściowej, wówczas kamera przekaże do pamięci kartowej w centralce systemu obraz gościa wraz z zapisana datą i godziną wizyty.

Centrala i zaczep – sterowanie i funkcja wykonawcza

Centrale i zaczepy są głównymi elementami sterującymi i wykonawczymi systemu domofonowego. Obecnie niemal wszystkie centrale cyfrowe pozwalają na stworzenie systemu interkomowego, choć w przypadku niewielkich central do domków jednorodzinnych warto jednak to sprawdzić.

Z kolei przy większych, bardziej rozbudowanych centralkach trzeba upewnić się, czy ich wymiary pasują do kasety, w której mają być zainstalowane.

Zwykle kasety takie można nabyć już z systemem, ale w naszym kraju jest wciąż popularne montowanie centralek i zasilaczy w skrzynkach bezpiecznikowych. Należy jednak przedtem ocenić nie tylko to, czy do nich pasują, lecz także, czy dany typ centralki i zasilacza do niej można zamontować na szynie DIN.

Z kolei elektrozaczep to zwykle ten element, z którego montażem w systemie są największe problemy. Zwykle wynikają one z braku określenia, jakim napięciem zasilany jest elektrozaczep podłączony do centralki i jaki jest jego maksymalny pobór prądu. Koniecznie trzeba też ocenić odległości między centralą a miejscem zainstalowania elektrozaczepu, bowiem im większa odległość, tym większe spadki napięcia na przewodach.

Powoduje to ryzyko, że zaczep nie zadziała prawidłowo. W przypadku standardowego przewodu domofonowego o średnicy 0,5 mm, w przybliżeniu na każdy metr przewodu dla zaczepu pobierającego prąd o natężeniu 1 A występuje spadek napięcia o wartości 0,1 V.

Oznacza to, że dla 10 m różnica sięga już 1 V przy pomiarze na początku i końcu przewodu. Należy wiec stosować zaczepy o niskim poborze prądu, co ogranicza spadki napięcia na przewodach w przypadku dłuższych ich odcinków.

Zaczepy mogą mieć dodatkowe funkcje:

  • zaczep z wyłącznikiem, który ma wyłącznik niedostępny przy zamkniętych drzwiach, umożliwiający trwałe odblokowanie zaczepu, co powoduje, że drzwi po zamknięciu nie zostaną zablokowane. To wygodna funkcja np. w budynkach biurowych czy usługowych;
  • zaczep z regulacją języka, którego położenie można zmieniać o ok. 3 mm, co umożliwia likwidację luzów miedzy językiem a zatrzaskiem w zamku drzwi lub furtki;
  • zaczep z pamięcią, odblokowywany przez podanie napięcia na jego cewkę i pozostający w stanie odblokowania dopóty, dopóki furtka lub drzwi nie zostaną otwarte i ponownie zamknięte, co spowoduje blokadę zaczepu. Taka funkcja powoduje, że nie trzeba instalować klamki od strony wewnętrznej. Odblokowanie następuje przez naciśnięcie przycisku na klatce schodowej lub z unifonu.

Czytaj też: System nerwowy budynku mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18947|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12123|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11539|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl