CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Domofon, wideofon czy karta SIM

Bramofon, czyli końcówka
Sabina Augustynowicz  |  01.07.2019
Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby. Artykuł pomaga zorientować się w ich wyborze.
Mnogość dostępnych modeli domofonów sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie zaspokajało nasze potrzeby. Artykuł pomaga zorientować się w ich wyborze.
Fot. J. Sawicki
Ciąg dalszy artykułu...

Bramofon, czyli końcówka

Drugim elementem systemu domofonowego jest terminal zewnętrzny, czyli bramofon lub wideofon.

Najprostszy bramofon to głośnik, mikrofon i dzwonek, umieszczone w zewnętrznej kasecie, zamontowanej na - lub podtynkowo na słupku, przy furtce lub bramie. Panel urządzenia jest odświetlany zwykle diodą LED pod przyciskiem wywołania.

Obudowy bramofonów wykonane są najczęściej z blachy, ale nawet w przypadku zabezpieczenia odporną na korozję powłoką galwaniczną i lakierem, w polskim klimacie bardzo szybko padają ofiarą korozji. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć, kupując droższy, ale odporniejszy, bramofon z nierdzewną obudową z aluminium lub mosiądzu – zwykle odlewaną.

W droższych zestawach bramofonowych znajdują się też daszki do ochrony przed deszczem i śniegiem, które po prostu trzeba w naszym klimacie zamontować. Bramofony bywają też połączone ze skrzynką na listy.

Odmianę bramofonu stanowi bramotelefon. Jego terminal jest połączony z istniejącym w domu systemem telefonicznym – niezależnie od tego, czy jest przewodowy, czy bezprzewodowy – a telefon pełni funkcję unifonu. Rozwiązanie to jest mniej popularne niż zwykłe systemy domofonowe, a to ze względu na cenę i, czasem, trudności w integracji.

Zwykle zdecydowanie się na taki system oznacza bowiem konieczność zakupienia cyfrowej centralki telefonicznej. Najtańsza kosztuje ok. 500 zł. Jednak wybór takiego rozwiązania jest na dłuższą metę dobry, ze względu na możliwość przyłączenia do ewentualnego systemu bezpieczeństwa. Do bramy można bowiem wtedy łatwo podłączyć wideofon i zintegrować go z całym rozwiązaniem.

W przypadku lokali biurowych i lokali wielorodzinnych, nawet znajdujących się w domach wolnostojących, celowe jest stosowanie bramofonów cyfrowych, wyposażonych w klawiaturę numeryczną. Jeśli lokatorzy będą chcieli wejść o dowolnej porze, wówczas łatwo mogą skorzystać z kodu do zamka cyfrowego.

Zamiast bramofonów można zainstalować wideofony. To terminale bramowe wyposażone w kamerę, co umożliwia, oprócz połączenia, także obserwację dzwoniącej osoby. Kamera znajduje się w kasecie terminala, zaś specjalny monitor LCD o przekątnej 5–7 cali zainstalowany jest przy unifonie, który wtedy ma najczęściej postać terminala głośnomówiącego.

Kamera uruchamia się po wciśnięciu przycisku w bramofonie; zamontowana w wideofonie, ma zwykle duży kąt widzenia. Istnieją droższe rozwiązania, umożliwiające obserwację w nocy. Oparte są na zasadzie podświetlania dzwoniącego z diod bliskiej podczerwieni.

Zwykłe kamery jednak, ze względu na ograniczenia obiektywu, mają niewielką ostrość obrazu, co powoduje, że już przy kilkunastu metrach odległości obraz zaczyna się lekko rozmywać. W droższych rozwiązaniach montowane są obiektywy szerokokątne, co likwiduje tę niedogodność.

Wideofony wyższej klasy z systemami z pamięcią kartową mają programowalną funkcję rejestracji. Gdy nikogo nie ma w budynku, a wideofon zostanie uruchomiony przy bramce wejściowej, wówczas kamera przekaże do pamięci kartowej w centralce systemu obraz gościa wraz z zapisana datą i godziną wizyty.

Centrala i zaczep – sterowanie i funkcja wykonawcza

Centrale i zaczepy są głównymi elementami sterującymi i wykonawczymi systemu domofonowego. Obecnie niemal wszystkie centrale cyfrowe pozwalają na stworzenie systemu interkomowego, choć w przypadku niewielkich central do domków jednorodzinnych warto jednak to sprawdzić.

Z kolei przy większych, bardziej rozbudowanych centralkach trzeba upewnić się, czy ich wymiary pasują do kasety, w której mają być zainstalowane.

Zwykle kasety takie można nabyć już z systemem, ale w naszym kraju jest wciąż popularne montowanie centralek i zasilaczy w skrzynkach bezpiecznikowych. Należy jednak przedtem ocenić nie tylko to, czy do nich pasują, lecz także, czy dany typ centralki i zasilacza do niej można zamontować na szynie DIN.

Z kolei elektrozaczep to zwykle ten element, z którego montażem w systemie są największe problemy. Zwykle wynikają one z braku określenia, jakim napięciem zasilany jest elektrozaczep podłączony do centralki i jaki jest jego maksymalny pobór prądu. Koniecznie trzeba też ocenić odległości między centralą a miejscem zainstalowania elektrozaczepu, bowiem im większa odległość, tym większe spadki napięcia na przewodach.

Powoduje to ryzyko, że zaczep nie zadziała prawidłowo. W przypadku standardowego przewodu domofonowego o średnicy 0,5 mm, w przybliżeniu na każdy metr przewodu dla zaczepu pobierającego prąd o natężeniu 1 A występuje spadek napięcia o wartości 0,1 V.

Oznacza to, że dla 10 m różnica sięga już 1 V przy pomiarze na początku i końcu przewodu. Należy wiec stosować zaczepy o niskim poborze prądu, co ogranicza spadki napięcia na przewodach w przypadku dłuższych ich odcinków.

Zaczepy mogą mieć dodatkowe funkcje:

  • zaczep z wyłącznikiem, który ma wyłącznik niedostępny przy zamkniętych drzwiach, umożliwiający trwałe odblokowanie zaczepu, co powoduje, że drzwi po zamknięciu nie zostaną zablokowane. To wygodna funkcja np. w budynkach biurowych czy usługowych;
  • zaczep z regulacją języka, którego położenie można zmieniać o ok. 3 mm, co umożliwia likwidację luzów miedzy językiem a zatrzaskiem w zamku drzwi lub furtki;
  • zaczep z pamięcią, odblokowywany przez podanie napięcia na jego cewkę i pozostający w stanie odblokowania dopóty, dopóki furtka lub drzwi nie zostaną otwarte i ponownie zamknięte, co spowoduje blokadę zaczepu. Taka funkcja powoduje, że nie trzeba instalować klamki od strony wewnętrznej. Odblokowanie następuje przez naciśnięcie przycisku na klatce schodowej lub z unifonu.

Czytaj też: System nerwowy budynku mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17111|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10248|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl