administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekoosiedla przyszłością budownictwa

| Administrator i Menedżer Nieruchomości 5/2022 | 2022-06-01
Ekoosiedla przyszłością budownictwa, fot. pixabay

Ekoosiedla przyszłością budownictwa, fot. pixabay

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko, jednak każdą inwestycję da się zrealizować w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Jakie rozwiązania w zakresie zielonych technologii już dziś są stosowane na osiedlach?

Zobacz także

Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny

Rynek pierwotny a wtórny Rynek pierwotny a wtórny

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.

Redakcja news Wyczekiwanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Wyczekiwanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych Wyczekiwanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych

W I kwartale 2024 roku zainteresowanie mieszkaniami mierzone na podstawie liczby ofert spadło o 7 proc. kdk., ale w porównaniu rdr. wzrosło o 10 proc. – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

W I kwartale 2024 roku zainteresowanie mieszkaniami mierzone na podstawie liczby ofert spadło o 7 proc. kdk., ale w porównaniu rdr. wzrosło o 10 proc. – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Branża budowlana podlega kolejnym regulacjom unijnym, w tym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Konsumenci również są bardziej świadomi i sami na co dzień podejmują działania proekologiczne, chcą żyć w przyjaznych środowisku budynkach, co może również generować realne oszczędności. Owszem, koszty budowy osiedli ekologicznych są zazwyczaj wyższe, jednak ich użytkowanie jest już dużo tańsze. Na zwrot wydatków inwestycyjnych trzeba poczekać kilkanaście lat, ale przy obecnej dynamice wzrostu cen energii ten okres może znacznie się skrócić.

Infrastruktura niskoemisyjna

Firmy cały czas poszukują innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Według ekspertów, w nieodległej przyszłości całe inwestycje będą powstawać z ekologicznych, nietoksycznych materiałów takich, jak niskoemisyjny beton czy drewno. Dzięki temu ślad węglowy konstrukcji budynku można zredukować nawet do kilkudziesięciu procent.

Do zielonych innowacyjnych rozwiązań, stosowanych na rynku, należą m.in. dobrze już znane panele fotowoltaiczne, nawiewniki antysmogowe, wyposażone w filtry zatrzymujące pyły i alergeny, czujniki ruchu w częściach wspólnych, które ograniczają zużycie energii elektrycznej, trzyszybowe okna z niższym współczynnikiem przenikania, pozwalające utrzymywać właściwą temperaturę wewnątrz budynków i niwelujące zużycie energii w sezonie grzewczym, duże przeszklenia maksymalizujące wykorzystanie naturalnego światła. Na osiedlach buduje się ścieżki rowerowe, mini serwisy i parkingi dla rowerów czy hulajnóg.

Czy można zarządzać deszczem? 

Wiele miast boryka się z brakiem zarządzania wodą, większość inwestycji nie oszczędzała drzew i nie wykorzystywała potencjału naturalnego ukształtowania terenu. Efektem jest wszechobecny beton, który blokuje naturalny sposób obiegu wody w atmosferze – nie ma ona szans wsiąkać w ziemię i parować. To ma ogromny wpływ na zmiany klimatu, co powoduje coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – raz susze i upały, innym razem wichury, burze, ulewne deszcze, podtopienia i powodzie. Susze uniemożliwiają uprawy, sprawiają, że zwierzęta i roślinny wymierają. Z kolei ulewny deszcz gwałtownie zalewa garaże, piwnice i parkingi, a następnie odpływa do kanalizacji, która nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody.

pixel garden

Fot. Montaż ogrodu wertykalnego w systemie Pixel Garden na elewacji, fot. Garden spot

Na suszę, która w Polsce jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, wpływ mają wydłużające się okresy bezopadowe, wzrost temperatury powietrza i wspomniana zabetonowana infrastruktura miejska oraz paradoksalnie – deszcze nawalne. W obliczu niedoborów wody coraz większego znaczenia nabierają efektywne systemy zagospodarowania wody deszczowej. Pozwalają zarówno na skuteczne odprowadzenie wody, również z ulewnych opadów, jak i na jej efektywne powtórne wykorzystanie. Podstawowym elementem tych systemów są rynny: wydajne, trwałe, szczelne, bezpieczne (wykonane z materiałów bez zawartości metali ciężkich, które mogłyby przedostać się do wody) i odpowiednio głębokie. – Efektywność systemu rynnowego zależy właśnie wprost od głębokości rynien – im są głębsze, tym szybciej odprowadzają wodę z dachu – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska, menedżer produktu Zagospodarowanie Wód Deszczowych w Wavin Polska, firmie produkującej rynnę o jednym z najgłębszych profili na rynku. Jak się okazuje, by efektywnie gromadzić deszczówkę czasami wystarczy bezobsługowa nakładka montowana na rynnie.

Odpowiednio zaprojektowany system rynnowy pozwala odprowadzać 100% wody deszczowej, zapewniając bezpieczeństwo podczas ulewy. Wysoka efektywność odprowadzania deszczówki oznacza też oszczędności – w systemie można wykorzystać mniej rur spustowych, co obniża koszt orynnowania oraz poprawia estetykę budynku. Dodatkową ochroną – przed wychlapywaniem wody na elewację – jest specjalne wywinięcie wewnętrzne rynny.

System rynnowy połączony z odbiornikiem gruntowym – to rozwiązanie pozwalające na zatrzymanie wody opadowej w glebie i powolne jej rozsączanie. Gromadzenie deszczu w ten sposób oznacza podwójną oszczędność – zasilanie wód gruntowych, a więc w konsekwencji ograniczenie ilości wody do podlewania, oraz brak opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji.

Problem niedoboru wody w Polsce jest spowodowany nie tylko wydłużającymi się okresami bezopadowymi, ale także nieumiejętnym zarządzaniem intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Woda podczas ulewy trafia na wysuszony grunt, nie jest w stanie dotrzeć w głąb gleby, a jedynie spływa po jej powierzchni i – jeśli infrastruktura na to pozwala – jest odprowadzana do sieci kanalizacyjnej. Oznacza to, że tylko znikoma część gwałtownego opadu zasila wody podziemne.

Wysoko zurbanizowane aglomeracje, z szybko powiększającą się infrastrukturą handlową oraz mieszkaniową i powstającymi wokół nich parkingami czy placami pokrytymi utwardzoną powierzchnią, również zmniejszają zdolności retencyjne gleby, uniemożliwiając sprawny obieg wody. Zwiększają także ryzyko podtopień podczas deszczy nawalnych, gdyż woda opadowa, z powodu braku innych możliwości, spływa do kanalizacji, która nierzadko nie jest w stanie poradzić sobie z taką jej ilością. A to często kończy się miejscowymi podtopieniami lub zalaniem ulic.

Ważne jest zatem, by do inwestycji wybierać technologie i produkty, które umożliwiają odpływ wody i ją swobodnie przepuszczają. W przypadku chodników lub nawierzchni brukowych zwracajmy uwagę na wykorzystywane komponenty – nawierzchnia powinna być bezpieczna dla użytkowników, nie śliska, a szczeliny między kostką czy płytami odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na ulewne deszcze i oddziaływanie mrozu, a także odporne na czyszczenie mechaniczne oraz przepuszczające drenażowo wodę. Dobrze, gdyby wykorzystywana do spoinowania fuga miała właściwości uniemożliwiające porastanie spoin roślinnością co pozwoli zachować ją w estetycznym stanie przez cztery pory roku.

Obecnie, w nowoczesnym budownictwie stosuje się wiele rozwiązań, aby zapobiec podtopieniom i zalaniom, od prostych, jak niecki filtracyjne po bardziej złożone, jak retencja i ogrody deszczowe. Deweloperzy stosują już bioretencję, niecki filtracyjne i zasadzenia hydrofitowe, ale też zielone dachy z retencją, powierzchniowe lub podziemne zbiorniki wodne na deszczówkę czy ogrody deszczowe. Aby efektywnie wykorzystać wodę opadową niezbędne jest „tylko” jej odpowiednie zagospodarowanie, czyli skuteczny odbiór nawet gwałtownych opadów, a następnie ich zgromadzenie oraz właściwe rozprowadzenie. Pamiętajmy, że należy zachować naturalny obieg wody w przyrodzie oraz podejmować działania, by zmniejszać jej deficyt. Dzięki dobrze zaprojektowanym systemom zagospodarowania wód deszczowych możemy przyczynić się do zmniejszenia problemu obniżania się poziomu wód gruntowych w Polsce, zyskując przy tym darmową wodę opadową do mycia powierzchni zewnętrznych czy podlewania roślinności na osiedlu.

budynki

Fot. Budynki pokryte zielenią oszczędzają do 32% energii i redukują miejski hałas, fot Garden spot

Zamiast betonu – zielone ściany

Od dawna wiadomo, że oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy, ale też uwalnianych przez wszechobecny beton i budynki, zapewnia dobrze zaprojektowana roślinność. Nie chodzi tylko o wielkie drzewa w parkach, ale także mniejsze, gęste, okrywowe krzewy, byliny i kwiaty. W przypadku zastanych już drzewostanów, inwestorzy starają się ochronić je na etapie planowania i realizacji projektu, aby zachować na działce jak najwięcej już istniejącej zieleni. Starsze drzewa mają większy pozytywny wpływ na środowisko niż nowe nasadzenia. Na efekt nowych drzew po posadzeniu, trzeba czekać kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

Warto w tym miejscu przytoczyć rzadziej spotykane, ale ciekawe rozwiązanie, które pozwala zazielenić przestrzeń miejską o gęstej, wysokiej zabudowie. Mowa o pionowych ogrodach umieszczanych na elewacji budynku. Rozwiązanie to oczywiście niesie ze sobą podniesienie estetyki budynku, ale przede wszystkim pozwala obniżyć temperaturę nagrzewających się murów. To właśnie obniżenie temperatury w przestrzeni miejskiej, której wzrost i szybkie nagrzewanie się wybetonowanych miast spowodowane są ocieplaniem klimatu, staje się największym wyzwaniem, zwłaszcza w ciepłych krajach. W Polsce lato od kilku lat również jest upalne, średnia temperatura oscyluje wokół 30°C.

Metodami walki z gorącym klimatem w miastach zajmowano się także m.in. podczas sympozjum dotyczącego przyszłości i rozwoju regionu Al.-Jouf (SFUDJP 2020), które odbyło się na Uniwersytecie Jouf w Arabii Saudyjskiej. Poruszano tam m.in. zagadnienia dotyczące pozytywnego oddziaływania roślin na klimat tkanki miejskiej i obniżanie temperatury. Spośród technicznych możliwości zastosowania zielonych ścian w miastach (także gorącego klimatu) przedstawiono m.in. polski system ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian umieszczonych na fasadach budynków.

Warto dodać, że system ogrodów odwróconych Garden wykonany jest z materiałów pochodzących z recyklingu i odpornych na działanie promieni UV. Modułowa budowa i przygotowanie do w pełni automatycznego nawadniania takiego pionowego ogrodu tworzy system praktycznie bezobsługowym i możliwym do zastosowania w ogromnej różnorodności przestrzeni. Badania1 wykazały, że budynki pokryte zielenią oszczędzają do 32% energii. Pozytywne wyniki osiągnięto również w badaniach dotyczących redukcji hałasu dzięki zastosowaniu zieleni.

Rośliny na elewacji filtrujące powietrze, czy zielone chodniki to sposób na walkę ze smogiem w mieście. Co ciekawe, pojawiają się również panele czy farby elewacyjne o właściwościach „antysmogowych”. Coraz powszechniej stosowane są także dachy zielone. Poza aspektem ekologicznym i atrakcyjną dodatkową przestrzenią dla mieszkańców budynku, dach zielony ma wpływ na żywotność samego jego pokrycia. Okazuje się, że dla dachu zielonego dobowa różnica temperatur wynosi najwyżej 35°C, dzięki czemu nasłonecznienie i oddziaływanie czynników zewnętrznych nie degraduje tak szybko powłoki, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań dachowych. Porównując – profesjonalne zielone konstrukcje mają trwałość co najmniej 40 lat wobec 15-25 lat dla tradycyjnych powierzchni dachowych.

nadmiar wody

Fot. Nadmiar wody, zgromadzony w zbiorniku, odprowadzany jest rurą spustową do gminnej kanalizacji lub


– w wersji proekologicznej – do skrzynki retencyjno-rozsączającej umieszczonej pod ziemią, fot. Wavin

Pozytywna zieleń w mieście 

Zieleń w wielkomiejskiej architekturze istnieje od lat. Przeszklone balkony z bogatą roślinnością oraz małe strefy rekreacyjne mogą skutecznie chronić przed miejskim zgiełkiem i wyciszać. Wokół budynków ciągi alejek, z zaplanowaną przestrzenią do rekreacji i relaksu: ławki, altanki, fontanny oraz sprytnie ukryte w pojemnikach półpodziemnych lub w zabudowie drewnianej miejsca gromadzenia i segregacji odpadów sprawiają że osiedla stają się bardziej przyjazne naturze. Deweloperzy w ten sposób podnoszą prestiż lokali, zwiększając zarazem wartość nieruchomości. To również przynosi widoczną wartość ekologiczną i ekonomiczną, bowiem społeczność mieszkająca w mieście ma coraz większą świadomość, że zieleń wokół to już nie tylko estetyka, lecz konieczność w walce ze zmianami klimatu.

Kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w wyżej omawianych kwestiach jest zaangażowanie mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z ekologicznego wyposażenia inwestycji. Codzienne proekologiczne, nawet małe aktywności we własnym mieszkaniu czy jego otoczeniu, dbanie o wspólne dobro, przełożą się na duży efekt ekologiczny. Niemałe znaczenie ma również edukacja dzieci w taki sposób, aby rozwinęło się w nich poczucie przynależności do środowiska. Temu ma służyć m.in. integracja placów zabaw z zielenią, budkami dla owadów, karmnikami i planszami edukacyjnymi.

Inwestycja w młode pokolenia z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

/Oprac. AG na podstawie rp.pl, 

 morizon.pl, Newseria Biznes

oraz materiałów promocyjnych 

Wavin, Garden/

1 Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Kairze

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

Anna Ruszczak news Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Anna Ruszczak news Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają...

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Anna Ruszczak news Deweloperzy odmrażają inwestycje

Deweloperzy odmrażają inwestycje Deweloperzy odmrażają inwestycje

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Anna Ruszczak news Więcej mieszkań na wynajem od firm

Więcej mieszkań na wynajem od firm Więcej mieszkań na wynajem od firm

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok....

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok. 1 proc. całego rynku.

Redakcja news Forum Dostępności 2023

Forum Dostępności 2023 Forum Dostępności 2023

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

Anna Ruszczak news Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Redakcja Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Redakcja news Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy,...

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy, w której mieszkają. Jednak głównym powodem ich niskiego poziomu dobrostanu nie jest sytuacja mieszkaniowa, a relacje z innymi ludźmi.

Anna Ruszczak news Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Anna Ruszczak news GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Anna Ruszczak news Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną...

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze zmian jest możliwość szerszego zastosowania elementów drewnianych przy budowie obiektów i doprecyzowanie przepisów związanych z usytuowaniem budynków na działce budowlanej.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Redakcja AiMN Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona

Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona

Zachodzące na świecie zmiany – zwłaszcza klimatyczne – sprawiają, że ESG w branży nieruchomości staje się nie tylko trendem, ale również wymogiem. Wiąże się to ze zmianami w podejściu do całego rynku.

Zachodzące na świecie zmiany – zwłaszcza klimatyczne – sprawiają, że ESG w branży nieruchomości staje się nie tylko trendem, ale również wymogiem. Wiąże się to ze zmianami w podejściu do całego rynku.

Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie” Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Anna Ruszczak news Niepewność na rynku nieruchomości

Niepewność na rynku nieruchomości Niepewność na rynku nieruchomości

Kilka ostatnich kwartałów przyniosło dużo wahań na rynku mieszkań. Branża deweloperska odczuwa niepewność mimo ogromnego popytu.

Kilka ostatnich kwartałów przyniosło dużo wahań na rynku mieszkań. Branża deweloperska odczuwa niepewność mimo ogromnego popytu.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.