Jak mądrze korzystać z nieruchomości?
Nieruchomości
W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych i gospodarki nieruchomościami.
Skąd czerpać niezawodną wiedzę z zakresu prawa nieruchomości?
Regulacje naszego rodzimego prawa, dotyczące zagadnień handlowych, jak obrót nieruchomościami czy prawno-skarbowych, jak podatki od nieruchomości – dają pewne pole do interpretacji doświadczonym specjalistom prawa. W kwestiach doboru właściwych instrumentów prawnych należy każdorazowo dokonywać wnikliwej analizy konkretnego przypadku. Musisz zatem pamiętać, że nie ma dwóch takich samych nieruchomości, a każda konfiguracja uprawnień, na których chcesz oprzeć swoją strategię finansową, wymaga osobnego wglądu profesjonalisty w tym zakresie. Dlatego, podczas planowania posunięć biznesowych, inwestycji obliczonych na zabezpieczenie aktywów i czynienia adekwatnych reakcji na zachowania rynku nieruchomości, nieoceniona okazuje się profesjonalna obsługa prawna nieruchomości, świadczona przez ekspertów.
Czy warto inwestować w nieruchomości?
Niezwykle ciekawe jest to, w jaki sposób zarządzanie nieruchomościami może wpływać na twoją sytuację finansową, utorować ci drogę do ciekawych projektów i zabezpieczać twoje interesy. Istnieją sposoby, aby wejść w posiadanie znacznego portfela nieruchomości bez podejmowania ryzyka, lecz potrzebna jest do tego precyzja i cierpliwość. Bardzo ważną rolę gra tutaj odpowiedni czas – czyli zarówno historia nieruchomości, jak i plany, które jej dotyczą. Obsługa prawna nieruchomości to nie tylko doradztwo inwestycyjne czy obsługa podatkowa nieruchomości, która daje nam szansę na optymalizację zobowiązań wobec fiskusa, ale przede wszystkim interdyscyplinarny wgląd w konkretną sprawę, na której analizie szczególnie nam zależy.
Wbrew obiegowej opinii – nie każda inwestycja w zakresie nieruchomości musi przynosić atrakcyjną stopę zwrotu i gwarantować zabezpieczenie finansowe. Oczywiście wiele wiarygodnych przesłanek mówi nam o tym, że rynek nieruchomości to stabilny obszar inwestycyjny. Biorąc jednak pod uwagę obecne warunki geopolityczne, inflację oraz fluktuacje na polu polityki finansowej – nie możemy podejmować decyzji w ciemno, bez rzetelnej wiedzy na temat konkretnych etapów naszych potencjalnych ruchów. Należyte zabezpieczenie się przed fałszywym krokiem inwestycyjnym powinno opierać się na znajomości nieraz bardzo skomplikowanych procedur. Potrzebna jest do tego właściwa osoba z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i zdolnością do pogłębionej analizy zagadnień z zakresu prawa nieruchomości.
Przypadek potwierdza regułę
Znakomita większość nieruchomości podlega jasnym i niezmiennym zasadom obrotu i dziedziczenia. Niekiedy zdarzają się jednak odstępstwa od normy, jak na przykład: zapisy o użytkowaniu wieczystym nieruchomości, niecodzienne przypadki podziału spadku czy coraz bardziej popularny produkt finansowy nazywany odwróconą hipoteką. Należy zaznaczyć, że są to tylko niektóre przykłady z zakresu prawa nieruchomości, zasługujące na szczególną uwagę. Za sprawą sprawnego gospodarowania nieruchomościami możemy także wnosić aport do spółki osobowej lub kapitałowej, powołać spółkę celową, której rolą będzie określona czasowo realizacja inwestycji budowlanych i stworzyć imponującą sieć konstrukcji inwestycyjnych. Nieruchomość we właściwych rękach może stać się zatem zarówno kapitałem inwestycyjnym, źródłem dochodu, jak i kartą przetargową w rozgrywkach finansowych.
Warto pamiętać, że wszystkie wymienione operacje należy zawsze podejmować z pełną świadomością potencjalnych ryzyk, która wymaga przede wszystkim chłodnego osądu. Zapewnić ją może jedynie wykonanie profesjonalnej analizy i zapewnienie sobie pełnej transparentności działania, na którą pozwala gruntowna znajomość prawa w połączeniu z fachowym doświadczeniem.