administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyszukiwanie

Redakcja news Jak zapłacić niższy podatek od garaży w 2025?

Jak zapłacić niższy podatek od garaży w 2025? Jak zapłacić niższy podatek od garaży w 2025?

Od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opodatkowania miejsc postojowych w garażach w budynkach mieszkalnych. Złożenie deklaracji IN-1 we właściwym urzędzie skarbowym zmniejszy podatek...

Od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opodatkowania miejsc postojowych w garażach w budynkach mieszkalnych. Złożenie deklaracji IN-1 we właściwym urzędzie skarbowym zmniejszy podatek od nieruchomości.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

W wielu miejscach sezon grzewczy już się rozpoczął. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z urządzeń grzewczych, aby zminimalizować ryzyko pożarów, które w tym okresie występują znacznie...

W wielu miejscach sezon grzewczy już się rozpoczął. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z urządzeń grzewczych, aby zminimalizować ryzyko pożarów, które w tym okresie występują znacznie częściej.

Z ostatniej chwili

Redakcja news W miejscu galerii handlowej powstaną bloki

W miejscu galerii handlowej powstaną bloki W miejscu galerii handlowej powstaną bloki

„Dom Mody Klif” na warszawskim Muranowie ma zostać zburzony. W jego miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Nie brakuje emocji wśród lokalnej społeczności w związku z tymi planami.

„Dom Mody Klif” na warszawskim Muranowie ma zostać zburzony. W jego miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Nie brakuje emocji wśród lokalnej społeczności w związku z tymi planami.

Z ostatniej chwili

Redakcja Zarząd wspólnoty mieszkaniowej poszukuje administratora

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej poszukuje administratora Zarząd wspólnoty mieszkaniowej poszukuje administratora

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „M2” ogłasza konkurs ofert na administrowanie nieruchomością położoną w Warszawie przy ulicy Zygmunta Słomińskiego 7. Oferty należy przesyłać e-mailowo do 30 listopada 2024...

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „M2” ogłasza konkurs ofert na administrowanie nieruchomością położoną w Warszawie przy ulicy Zygmunta Słomińskiego 7. Oferty należy przesyłać e-mailowo do 30 listopada 2024 r.

Aktualności Wybrane dla Ciebie

ING Bank Śląski Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING Kredyt online dla wspólnoty mieszkaniowej – nowość od ING

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...

Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.

Dotacje i kredyty

Redakcja AiMN Zielony budynek wielorodzinny - pobierz bezpłatny e-book

Zielony budynek wielorodzinny - pobierz bezpłatny e-book Zielony budynek wielorodzinny - pobierz bezpłatny e-book

Zielone budownictwo to inaczej budownictwo zrównoważone. Oznacza takie podejście po projektowania, budowy i użytkowania budynków, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Zielone budownictwo to inaczej budownictwo zrównoważone. Oznacza takie podejście po projektowania, budowy i użytkowania budynków, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Ekologia

Redakcja news Szkolenie: Zamknięcie roku 2024 i przyjęcie sprawozdania finansowego

Szkolenie: Zamknięcie roku 2024 i przyjęcie sprawozdania finansowego Szkolenie: Zamknięcie roku 2024 i przyjęcie sprawozdania finansowego

Jak się przygotować do zamknięcia roku we wspólnocie mieszkaniowej? W jaki sposób należy ustalać zaliczki na podatek dochodowy? Co trzeba zawrzeć w zeznaniu CIT-8 za 2024 roku? Zapraszamy na szkolenie!

Jak się przygotować do zamknięcia roku we wspólnocie mieszkaniowej? W jaki sposób należy ustalać zaliczki na podatek dochodowy? Co trzeba zawrzeć w zeznaniu CIT-8 za 2024 roku? Zapraszamy na szkolenie!

Z ostatniej chwili

Redakcja news Mandat za palenie liści na posesji

Mandat za palenie liści na posesji Mandat za palenie liści na posesji

Jeszcze kilka lat temu palenie liści było wpisane w jesienną aurę. Dzisiaj jest to działanie zakazane, za które grozi mandat. Nie bez przyczyny, palenie liści bowiem jest czynnością niebezpieczną, a także...

Jeszcze kilka lat temu palenie liści było wpisane w jesienną aurę. Dzisiaj jest to działanie zakazane, za które grozi mandat. Nie bez przyczyny, palenie liści bowiem jest czynnością niebezpieczną, a także szkodliwą dla otoczenia. A zatem jakie są sposoby na utylizację liści spadających z drzew?

Z ostatniej chwili

Redakcja Niższe stopy procentowe ożywią sprzedaż mieszkań?

Niższe stopy procentowe ożywią sprzedaż mieszkań? Niższe stopy procentowe ożywią sprzedaż mieszkań?

Czy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych pociągnąłby za sobą wzrost sprzedaży mieszkań? Jak na rynek mieszkań wpłynęłyby tańsze kredyty hipoteczne?

Czy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych pociągnąłby za sobą wzrost sprzedaży mieszkań? Jak na rynek mieszkań wpłynęłyby tańsze kredyty hipoteczne?

Z ostatniej chwili

Redakcja news MF pozwala na uruchomienie środków na bon energetyczny

MF pozwala na uruchomienie środków na bon energetyczny MF pozwala na uruchomienie środków na bon energetyczny

Ministerstwo Finansów pozwoliło uruchomić środki w ramach bonu energetycznego – informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie zapewnia, że pieniądze trafią do obywateli przed...

Ministerstwo Finansów pozwoliło uruchomić środki w ramach bonu energetycznego – informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie zapewnia, że pieniądze trafią do obywateli przed sezonem grzewczym.

Z ostatniej chwili

Jacek Frydryszak Sześć lat minęło…

Sześć lat minęło… Sześć lat minęło…

Piszę ten artykuł w szóstą rocznicę przygody z moim „dziennikarstwem” na łamach „Administratora i Menedżera Nieruchomości”. Od sierpnia 2018 r. artykuły ukazywały się w każdym wydaniu czasopisma, żadnego...

Piszę ten artykuł w szóstą rocznicę przygody z moim „dziennikarstwem” na łamach „Administratora i Menedżera Nieruchomości”. Od sierpnia 2018 r. artykuły ukazywały się w każdym wydaniu czasopisma, żadnego numeru nie opuściłem, zachęcając P.T. Czytelników do dyskusji. Łącznie tych artykułów było około 70, a zakres tematyczny bardzo zróżnicowany. Część tematów nadal jest aktualna, co budzi moje zdziwienie.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Aneta Mościcka Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku? Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia...

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia konsekwencji samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Orzecznictwo

Joanna Szot Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania

Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania Renowacja budynków – energooszczędne rozwiązania

Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności...

Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej wręcz domagają się renowacji i to jak najszybszej.

Eksploatacja

Joanna Szot Remont dachu płaskiego – wiele możliwości

Remont dachu płaskiego – wiele możliwości Remont dachu płaskiego – wiele możliwości

Dachy płaskie po latach użytkowania wymagają napraw. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nieustannie narażone są na niekorzystne, czasami wręcz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Ponadto wiekowe już PRL-owskie...

Dachy płaskie po latach użytkowania wymagają napraw. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nieustannie narażone są na niekorzystne, czasami wręcz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Ponadto wiekowe już PRL-owskie dachy powstawały raczej z materiałów pozostawiających wiele do życzenia, chociaż może się zdarzyć, że naprawy będzie wymagał stosunkowo nowy stropodach.

Dachy płaskie

Paweł Puch Opłaty za zaadoptowany strych

Opłaty za zaadoptowany strych Opłaty za zaadoptowany strych

– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt...

– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt decyzji Prezydenta m.st. Warszawy napisano, że zgoda dotyczy powiększenia lokalu mieszkalnego – pisze w liście do redakcji Czytelnik z Warszawy.

Opinie i analizy

Eugenia Śleszyńska Normy techniczno-budowlane i ich zmiany

Normy techniczno-budowlane i ich zmiany Normy techniczno-budowlane i ich zmiany

Dla celów przygotowania i realizacji jakichkolwiek zamierzeń budowlanych niezwykle ważnym przepisem jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,...

Dla celów przygotowania i realizacji jakichkolwiek zamierzeń budowlanych niezwykle ważnym przepisem jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określa ono normy techniczno-budowlane w budownictwie. Chodzi o normatywne wymagania, obejmujące m.in. bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz wymagania w zakresie higieny, zdrowia i ochrony środowiska.

Opinie i analizy

Agnieszka Żelazna Skarga wspólnoty na inspektora PINB

Skarga wspólnoty na inspektora PINB Skarga wspólnoty na inspektora PINB

Jak wyjaśnił to NSA [1], dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie...

Jak wyjaśnił to NSA [1], dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy, gdyż od tego zależy przyjęcie, czy potraktować ją jako skargę na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przy rozpoznawaniu sprawy administracyjnej.

Orzecznictwo

Przemysław Gogojewicz Kontrole systemu ogrzewania i klimatyzacji

Kontrole systemu ogrzewania i klimatyzacji Kontrole systemu ogrzewania i klimatyzacji

Na podstawie art. 62 ustawy Prawo budowlane oraz na podstawie art. 31 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, instalatorzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane, powinni dokonywać...

Na podstawie art. 62 ustawy Prawo budowlane oraz na podstawie art. 31 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, instalatorzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane, powinni dokonywać kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Magdalena Markiewicz Ujawnianie danych wskazujących na zadłużenie lokatorów

Ujawnianie danych wskazujących na zadłużenie lokatorów Ujawnianie danych wskazujących na zadłużenie lokatorów

Rekordowy wzrost kosztów użytkowania lokali sprawił, że długi za mieszkanie są o wiele częstszym zjawiskiem. Nie chodzi jedynie o wielomiesięczne zadłużenie. Opóźnienia wielu mieszkańców bloku sięgające...

Rekordowy wzrost kosztów użytkowania lokali sprawił, że długi za mieszkanie są o wiele częstszym zjawiskiem. Nie chodzi jedynie o wielomiesięczne zadłużenie. Opóźnienia wielu mieszkańców bloku sięgające kilku dni również mogą stanowić wyzwanie w kontekście płynności finansowej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Dlatego można spodziewać się, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie będą próbowały motywować mieszkańców budynku do terminowych płatności. Jednym z możliwych rozwiązań...

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Redakcja news Cisza to nie luksus

Cisza to nie luksus Cisza to nie luksus

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że około 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej narażonych jest na oddziaływanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. Jak podaje GUS, w Polsce problem ten...

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że około 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej narażonych jest na oddziaływanie hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. Jak podaje GUS, w Polsce problem ten dotyczy niemal 283 tys. osób zamieszkujących miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Podatek od garaży

Podatek od garaży Podatek od garaży

Ministerstwo Finansów informuje, że rząd przyjął nowelizację projektu dotyczącą podatku od garaży. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane...

Ministerstwo Finansów informuje, że rząd przyjął nowelizację projektu dotyczącą podatku od garaży. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane jak mieszkania.

Z ostatniej chwili

Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.

Eksploatacja

Crisoma Lastryko – czym jest, co warto o nim wiedzieć i gdzie go używać?

Lastryko – czym jest, co warto o nim wiedzieć i gdzie go używać? Lastryko – czym jest, co warto o nim wiedzieć i gdzie go używać?

Lastryko powraca do łask. Jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z czasami PRL-u czy cmentarnymi nagrobkami, dzisiaj jest często stosowanym rozwiązaniem. Designerzy światowej klasy dostrzegli w...

Lastryko powraca do łask. Jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z czasami PRL-u czy cmentarnymi nagrobkami, dzisiaj jest często stosowanym rozwiązaniem. Designerzy światowej klasy dostrzegli w nim piękno i coraz częściej podsuwają nam rozwiązania właśnie z wykorzystaniem lastryka. Lastryko to już nie tylko podłogi, schody, parapety, to także kafelki, blaty, stoły.

Wokół budynku

Crisoma Remont i naprawa posadzek lastrykowych

Remont i naprawa posadzek lastrykowych Remont i naprawa posadzek lastrykowych

Remont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji uzależniony jest od rodzaju posadzki i stopnia...

Remont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji uzależniony jest od rodzaju posadzki i stopnia jej uszkodzenia, a także oczekiwanych efektów. Każda posadzka po latach eksploatacji będzie wymagała renowacji, jednak nie każda będzie wymagała wymiany na nową. Nawet najbardziej wytrzymałe i trwałe podłogi z czasem się szarzeją i matowieją – nie da się tego uniknąć. Jednak jest na to sposób – renowacja,...

Eksploatacja

Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Renowacja lastryka z firmą Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

Izolacje

Crisoma Wykonawca lastryka – renowacja i konserwacja posadzki

Wykonawca lastryka – renowacja i konserwacja posadzki Wykonawca lastryka – renowacja i konserwacja posadzki

Dzięki swojej budowie posadzka ta, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, co uważa się za jej wielki atut. Mowa o lastryku. Czynności renowacyjne mogą zapewnić...

Dzięki swojej budowie posadzka ta, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, co uważa się za jej wielki atut. Mowa o lastryku. Czynności renowacyjne mogą zapewnić wspomnianej posadzce całkowicie nowy wygląd. Żeby tak się stało konieczna jest odpowiednia renowacja, a następnie pielęgnacja podłogi. Od blisko dekady firma Crisoma specjalizuje się w tego typu zadaniach. Doświadczenie rynkowe, wykwalifikowany personel oraz specjalistyczny sprzęt budzą zaufanie...

Eksploatacja

Crisoma Właściwa pielęgnacja posadzki i schodów z lastryka

Właściwa pielęgnacja posadzki i schodów z lastryka Właściwa pielęgnacja posadzki i schodów z lastryka

Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past,...

Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryka. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację lastryka jest stosowanie różnego rodzaju past, których zadaniem jest przede wszystkim nabłyszczanie posadzki. Niestety, regularne stosowanie tłustych powłok utrwala brud, co więcej, taka posadzka jest z roku na rok ciemniejsza i trudniej ją utrzymać w czystości.

Izolacje

Crisoma Posadzki z lastryka i zalety ich renowacji

Posadzki z lastryka i zalety ich renowacji Posadzki z lastryka i zalety ich renowacji

Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie...

Firma Crisoma s.c. zajmuje się renowacją posadzek od ponad 9 lat. Jesteśmy jedną z większych firm zajmujących się renowacją lastryka. Nasi pracownicy to wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy, a w sprzęcie i technologii wykorzystujemy innowacje pojawiające się na targach kamieniarskich w Weronie, w których co roku uczestniczymy.

Izolacje

Aneta Mościcka Kara pieniężna za usuniecie drzewa lub krzewu

Kara pieniężna za usuniecie drzewa lub krzewu Kara pieniężna za usuniecie drzewa lub krzewu

Kara za nielegalne wycięcie drzew nie dotyczy naruszenia interesu właściciela, a interesu publicznego. Ewentualne roszczenia regresowe za błędy zleceniodawcy, któremu właściciel działki zlecił usunięcie...

Kara za nielegalne wycięcie drzew nie dotyczy naruszenia interesu właściciela, a interesu publicznego. Ewentualne roszczenia regresowe za błędy zleceniodawcy, któremu właściciel działki zlecił usunięcie drzew mogą być oceniane w ramach postępowania cywilnego, toczącego się przed sądem, jednak fakty te pozostają bez wpływu na wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za wycinkę drzew bez zezwolenia na gruncie postępowania administracyjnego, którym był właściciel działki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podatki i opłaty

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

Zarządzanie

news Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary Szkolenie: Ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla SM, procedury i kary

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się...

Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się znaleźć w regulaminie zgłoszeń? Kiedy spółdzielni grozi kara? Zapraszamy na szkolenie!

Z ostatniej chwili

Kamień w instalacjach wodnych

Kamień w instalacjach wodnych Kamień w instalacjach wodnych

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.

Woda i ścieki

Legionella Control Eliminacja i kontrola legionelli

Eliminacja i kontrola legionelli Eliminacja i kontrola legionelli

Usługi Legionella Control obejmują usuwanie bakterii legionelli z instalacji wodnych, doradztwo w zakresie jej zwalczania, ocenę ryzyka namnażania bakterii, pomoc w opracowaniu planu bezpieczeństwa higienicznego...

Usługi Legionella Control obejmują usuwanie bakterii legionelli z instalacji wodnych, doradztwo w zakresie jej zwalczania, ocenę ryzyka namnażania bakterii, pomoc w opracowaniu planu bezpieczeństwa higienicznego oraz monitorowanie jakości wody.

Instalacje

Hydropath Uzdatniacz wody do budynku

Uzdatniacz wody do budynku Uzdatniacz wody do budynku

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Nowoczesne rozwiązanie dla infrastruktury technicznej budynków na etapie projektowania, planowania inwestycji, montażu i eksploatacji.

Instalacje

Hydropath Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody. Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Woda i ścieki

Hydropath Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców?

Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców? Jak poprawić jakość wody dla mieszkańców?

Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.

Jakość wody ma znaczenie - woda to źródło życia. Poprawa jakości wody w celu zmniejszenia jej możliwego negatywnego wpływu na ludzi, procesy i środowisko jest zawsze wyzwaniem.

Instalacje

Hydropath Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?

Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków? Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?

Co zrobić, aby nie pojawiały się osady kamienia w rurach?

Co zrobić, aby nie pojawiały się osady kamienia w rurach?

Instalacje

Hydropath Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem?

Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem? Osady mineralne i korozja w instalacjach wodnych budynków. Jak rozwiązać problem?

Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.

Inwestorzy oraz właściciele i zarządcy budynków planują wymianę lub modernizację instalacji wodociągowych najczęściej ze względu na spadek ciśnienia przepływu wody lub wycieki spowodowane korozją.

Instalacje

Hydropath Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach

Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach Wytyczne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody, w tym bakteriami Legionella w systemach przygotowania i dystrybucji wody w budynkach

1. Dlaczego wytyczne? Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów...

1. Dlaczego wytyczne? Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które może powodować poważne choroby u osób po 50. roku życia, u palaczy i u osób z chorobami podstawowymi. Choroba legionistów i jej łagodna postać (tzw. gorączka Pontiac) jest spowodowana wzrostem bakterii Legionella w instalacjach wodnych budynków, które nie są odpowiednio zarządzane.

Instalacje

Redakcja news Konsultacje KSeF przesunięte

Konsultacje KSeF przesunięte Konsultacje KSeF przesunięte

W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października...

W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października lub początek listopada.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla

Domofon dopasowany do każdego osiedla Domofon dopasowany do każdego osiedla

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.

Z ostatniej chwili

Robert Bosch Sp. z o.o. Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu

Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu Inteligentne zarządzanie energią elektryczną z własnej produkcji w Twoim domu

Bosch Energy Manager Oszczędność nawet 60% kosztów energii elektrycznej Innowacyjność – kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy Inteligentne zarządzanie energią z instalacji fotowoltaicznej Wygoda

Bosch Energy Manager Oszczędność nawet 60% kosztów energii elektrycznej Innowacyjność – kompletne rozwiązanie od jednego dostawcy Inteligentne zarządzanie energią z instalacji fotowoltaicznej Wygoda

Energia

Redakcja AiMN Informowanie o zadłużeniach czynszowych w spółdzielni mieszkaniowej

Informowanie o zadłużeniach czynszowych w spółdzielni mieszkaniowej Informowanie o zadłużeniach czynszowych w spółdzielni mieszkaniowej

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może udostępnić lub podać do publicznej wiadomości informacje o zadłużeniach czynszowych swoich członków innym osobom niż członkowie spółdzielni, ich małżonkowie oraz wierzyciele...

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może udostępnić lub podać do publicznej wiadomości informacje o zadłużeniach czynszowych swoich członków innym osobom niż członkowie spółdzielni, ich małżonkowie oraz wierzyciele członków bądź spółdzielni?

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Aneta Mościcka Ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej

Ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej Ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej

Prawidłowe jest stanowisko urzędów rozpatrujących sprawę, że termin do ustalenia opłaty adiacenckiej biegł od uostatecznienia się decyzji, udzielającej pozwolenia na użytkowanie. Urząd gminy i Samorządowe...

Prawidłowe jest stanowisko urzędów rozpatrujących sprawę, że termin do ustalenia opłaty adiacenckiej biegł od uostatecznienia się decyzji, udzielającej pozwolenia na użytkowanie. Urząd gminy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie ustalili jednak dostatecznie, kiedy nastąpił ten moment. Konieczna może też okazać się aktualizacja operatu, który jest podstawą do ustalenia wysokości opłaty adiacenckiej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Podatki i opłaty

Helena Śpiewak W UE węgiel już przegrywa, a w Polsce?

W UE węgiel już przegrywa, a w Polsce? W UE węgiel już przegrywa, a w Polsce?

Mówić będziemy dziś o węglu, poetycko nazywanym u nas czarnym złotem. Pamiętamy, jak jeszcze niedawno Andrzej Duda przekonywał, że „polski węgiel zawsze był, jest i będzie i mamy go co najmniej na 200...

Mówić będziemy dziś o węglu, poetycko nazywanym u nas czarnym złotem. Pamiętamy, jak jeszcze niedawno Andrzej Duda przekonywał, że „polski węgiel zawsze był, jest i będzie i mamy go co najmniej na 200 lat”.

Ekologia

Piotr Pałka Głosowanie na piśmie nadal możliwe w spółdzielniach mieszkaniowych

Głosowanie na piśmie nadal możliwe w spółdzielniach mieszkaniowych Głosowanie na piśmie nadal możliwe w spółdzielniach mieszkaniowych

Nie budzi wątpliwości ustalenie, że tryb głosowania stacjonarnego w ramach Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, nie stanowi wyłącznego trybu głosowania. Tryb głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia...

Nie budzi wątpliwości ustalenie, że tryb głosowania stacjonarnego w ramach Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, nie stanowi wyłącznego trybu głosowania. Tryb głosowania uchwał Walnego Zgromadzenia na piśmie należy określić jako prawidłowy.

Opinie i analizy

Sabina Augustynowicz Dwadzieścia lat minęło…

Dwadzieścia lat minęło… Dwadzieścia lat minęło…

Z dr. Kazimierzem Dudzińskim – inicjatorem i jednym z założycieli Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii i wieloletnim jego prezesem; aktualnie doradcą zarządu Stowarzyszenia oraz dr. Michałem Kozakiem...

Z dr. Kazimierzem Dudzińskim – inicjatorem i jednym z założycieli Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii i wieloletnim jego prezesem; aktualnie doradcą zarządu Stowarzyszenia oraz dr. Michałem Kozakiem – jednym z założycieli oraz aktualnym prezesem tej organizacji, na temat jej działalności na rzecz uregulowania rozliczania kosztów ciepła, podejmowanych na przestrzeni 20 lat – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Energia

AR Dostępne programy wsparcia finansowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Dostępne programy wsparcia finansowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych Dostępne programy wsparcia finansowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych

W maju 2024 roku weszła w życie unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), która ma na celu racjonalizację zużycia energii w budynkach. Przełoży się to na poprawę warunków życia...

W maju 2024 roku weszła w życie unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), która ma na celu racjonalizację zużycia energii w budynkach. Przełoży się to na poprawę warunków życia mieszkańców, jak i niską emisję CO2. Polski rząd przygotowuje krajowy plan renowacji budynków wraz z zachętami i systemami wsparcia finansowego na rzecz renowacji. Jakie programy są dostępne już dziś, aby zarządcy wspólnot i spółdzielni mogli zaplanować długoterminowe działania w tym zakresie?

Dotacje i kredyty

Adam Rusiłowicz Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę?

Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę? Wyburzenie lub dobudowanie ściany działowej wewnątrz lokalu wymaga pozwolenia na budowę?

Coraz częściej dochodzi do sporów pomiędzy właścicielami lokali a deweloperami, odnośnie tego jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu. Spór toczy się oczywiście o pieniądze – jeżeli cena lokalu uzależniona...

Coraz częściej dochodzi do sporów pomiędzy właścicielami lokali a deweloperami, odnośnie tego jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu. Spór toczy się oczywiście o pieniądze – jeżeli cena lokalu uzależniona jest od powierzchni użytkowej, to im powierzchnia użytkowa jest większa, tym deweloper więcej zarabia, a nabywca płaci.

Orzecznictwo

Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie

Strefy Czystego Transportu w Warszawie Strefy Czystego Transportu w Warszawie

W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.

W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP

Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych...

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych mieszkań. Chodzi o konieczność instalacji w mieszkaniu czujnika tlenku węgla lub dymu.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Forum Dostępności już za miesiąc

Forum Dostępności już za miesiąc Forum Dostępności już za miesiąc

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.

Z ostatniej chwili

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Instalacje

Beata Kluczberg, Jerzy Żurawski Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych

Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych

Korzyści finansowe wynikające z zastosowania w budynku systemu zarządzania energią zależą przede wszystkim od kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych BMS oraz wygenerowanych oszczędności. Możliwe jest...

Korzyści finansowe wynikające z zastosowania w budynku systemu zarządzania energią zależą przede wszystkim od kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych BMS oraz wygenerowanych oszczędności. Możliwe jest uniknięcie nieuzasadnionych kosztów licencyjnych i obniżenie opłat serwisowych. Z kolei na potencjalne oszczędności wpływa m.in. odpowiednie sparametryzowanie systemów, a także przeszkolenie personelu i użytkowników budynku z funkcjonowania zastosowanych układów technicznych.

Smart Building

Jacek Frydryszak Deweloper zarządcą

Deweloper zarządcą Deweloper zarządcą

W jednym z tygodników przeczytałem ostatnio artykuł o nieuczciwych deweloperach, którzy są jednocześnie zarządcami części wspólnych nieruchomości w zrealizowanych przez siebie inwestycjach mieszkaniowych....

W jednym z tygodników przeczytałem ostatnio artykuł o nieuczciwych deweloperach, którzy są jednocześnie zarządcami części wspólnych nieruchomości w zrealizowanych przez siebie inwestycjach mieszkaniowych. Czytając o patologicznym i nieprofesjonalnym wykonywaniu przez nich zarządu uzasadnione jest zastanowienie się nad zmianą przepisów prawa uniemożliwiającą lub przynajmniej znacznie ograniczającą stosowanie podobnych praktyk.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Redakcja news Prace nad społecznym planem klimatycznym

Prace nad społecznym planem klimatycznym Prace nad społecznym planem klimatycznym

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej,...

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej, jej finansowania oraz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.

Z ostatniej chwili

Aneta Mościcka Czy klient dewelopera może żądać wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu?

Czy klient dewelopera może żądać wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu? Czy klient dewelopera może żądać wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu?

Na mocy umowy deweloperskiej, strona występująca w charakterze nabywcy nie ma legitymacji do występowania do właściwego starosty o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali w budynku realizowanym przez...

Na mocy umowy deweloperskiej, strona występująca w charakterze nabywcy nie ma legitymacji do występowania do właściwego starosty o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali w budynku realizowanym przez dewelopera. Z tytułu zawarcia umowy deweloperskiej wnioskodawcy nie przysługuje żaden tytuł prawnorzeczowy do nieruchomości (ani jej części) objętej wnioskiem o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali w budynku, który stanowiłby o istnieniu po ich stronie bezpośredniego interesu prawnego....

Orzecznictwo

Redakcja news Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe

Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe

Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców...

Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków do instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach przynależnych do tych obiektów.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Światowy Dzień Mieszkalnictwa Światowy Dzień Mieszkalnictwa

– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących...

– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada?

Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada? Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada?

Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy...

Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy od podejścia mieszkańców i świadomości, co jest czyją odpowiedzialnością. Może być pięknie wyglądająca wiata, a obok niej na trawniku zalegające stare meble.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Tlenek węgla – cichy zabójca

Tlenek węgla – cichy zabójca Tlenek węgla – cichy zabójca

Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby...

Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby robić to z rozwagą, wykonując odpowiednie przeglądy instalacji oraz sprzętów.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany

Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie...

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie nowej opłaty od hoteli.

Z ostatniej chwili

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...

W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?

Instalacje

Remontowe porady i inspiracje

Remontowe porady i inspiracje Remontowe porady i inspiracje

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym...

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym bezpłatnym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na modne i funkcjonalne urządzenie wnętrza.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Budowa schronów od 2025

Budowa schronów od 2025 Budowa schronów od 2025

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Z ostatniej chwili

Redakcja Liczba bezrobotnych w sierpniu

Liczba bezrobotnych w sierpniu Liczba bezrobotnych w sierpniu

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026 Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień...

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania.

Z ostatniej chwili

Gaspol S.A. Komfortowe ogrzewanie w budynkach wielorodzinnych

Komfortowe ogrzewanie w budynkach wielorodzinnych Komfortowe ogrzewanie w budynkach wielorodzinnych

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Poznaj instalację wielolicznikową zasilaną gazem płynnym z GASPOLU!

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Poznaj instalację wielolicznikową zasilaną gazem płynnym z GASPOLU!

Instalacje

Gaspol S.A. Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...

Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...

Gaz

Gaspol S.A. Masz problem z podłączeniem do sieci gazu ziemnego? Zgłoś się do GASPOLU po instalację na gaz płynny

Masz problem z podłączeniem do sieci gazu ziemnego? Zgłoś się do GASPOLU po instalację na gaz płynny Masz problem z podłączeniem do sieci gazu ziemnego? Zgłoś się do GASPOLU po instalację na gaz płynny

Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja...

Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja gazowa zasilana gazem płynnym (LPG). W tej chwili LPG zapewnia niższe i przewidywalne rachunki oraz pozwala skutecznie walczyć ze smogiem.

Gaz

Gaspol S.A. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?

Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu? Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?

Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa...

Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Od teraz za gaz będzie trzeba płacić średnio o ponad 50 proc. więcej. W niektórych przypadkach podwyżki wyniosą nawet kilkaset proc. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?

Gaz

Gaspol S.A. Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich...

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich rozwiązań może być instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, która zapewnia ekologiczny i ekonomiczny system ogrzewania.

Deweloper

Gaspol S.A. Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym? Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny,...

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację...

Instalacje

Gaspol S.A. Chcesz zrezygnować z węgla? Wybierz ogrzewanie gazem płynnym z GASPOLU

Chcesz zrezygnować z węgla? Wybierz ogrzewanie gazem płynnym z GASPOLU Chcesz zrezygnować z węgla? Wybierz ogrzewanie gazem płynnym z GASPOLU

Przybywa miejscowości objętych zakazem palenia węglem czy drewnem. I słusznie – można rzec. Przestarzałe systemy grzewcze nie zapewniają mieszkańcom odpowiedniego komfortu, a w wielu przypadkach nawet...

Przybywa miejscowości objętych zakazem palenia węglem czy drewnem. I słusznie – można rzec. Przestarzałe systemy grzewcze nie zapewniają mieszkańcom odpowiedniego komfortu, a w wielu przypadkach nawet bezpieczeństwo jest znacząco zachwiane. Co w tej sytuacji? Jakie źródło energii wybrać?

Gaz

Gaspol S.A. Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego

Czyste i bezobsługowe źródło ciepła dla mieszkańców, oszczędność miejsca dzięki naziemnemu lub podziemnemu zbiornikowi na gaz zlokalizowanemu poza budynkiem, korzystny wpływ na jakość powietrza i zdrowie...

Czyste i bezobsługowe źródło ciepła dla mieszkańców, oszczędność miejsca dzięki naziemnemu lub podziemnemu zbiornikowi na gaz zlokalizowanemu poza budynkiem, korzystny wpływ na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców, gwarancja bezpieczeństwa (24-godzinny serwis instalacji), optymalizacja wydatków na energię (każdy użytkownik zarządza ciepłem w swoim lokalu) – to tylko kilka korzyści płynących z instalacji gazu płynnego.

Gaz

Gaspol S.A. GASPOL rozlicza się za gaz bezpośrednio z mieszkańcami. Nie razem ze wspólnotą i spółdzielnią

GASPOL rozlicza się za gaz bezpośrednio z mieszkańcami. Nie razem ze wspólnotą i spółdzielnią GASPOL rozlicza się za gaz bezpośrednio z mieszkańcami. Nie razem ze wspólnotą i spółdzielnią

Rozliczanie ciepła i windykacja należności przestają być obowiązkiem zarządcy nieruchomości. Wszystkim tym zajmuje się GASPOL, nie ma też konieczności pośredniczenia zarządcy w tych czynnościach. Jedynym...

Rozliczanie ciepła i windykacja należności przestają być obowiązkiem zarządcy nieruchomości. Wszystkim tym zajmuje się GASPOL, nie ma też konieczności pośredniczenia zarządcy w tych czynnościach. Jedynym obowiązkiem zarządcy jest potwierdzenie z GASPOLEM terminu dostawy gazu do instalacji i zapewnienie kierowcy możliwości zatankowania zbiorników.

Gaz

Gaspol S.A. Dla zarządcy gaz płynny z GASPOLU jest całkowicie bezobsługowy

Dla zarządcy gaz płynny z GASPOLU jest całkowicie bezobsługowy Dla zarządcy gaz płynny z GASPOLU jest całkowicie bezobsługowy

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należy m.in. utrzymanie w należytym stanie nieruchomości, nad którymi sprawuje pieczę. Co to oznacza? Przeprowadzanie regularnych przeglądów i kontroli instalacji,...

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należy m.in. utrzymanie w należytym stanie nieruchomości, nad którymi sprawuje pieczę. Co to oznacza? Przeprowadzanie regularnych przeglądów i kontroli instalacji, zapewnienie mieszkańcom ogrzewania, decyzje w sprawie nowych inwestycji, dbanie o stan zieleni na osiedlu, egzekwowanie należności od lokatorów, rozliczanie się z przedsiębiorstwami świadczącymi usługi na rzecz danej wspólnoty czy spółdzielni, ubezpieczenie nieruchomości… Można by tak wymieniać, bo...

Gaz

Gaspol S.A. Zalety sieci LPG dla deweloperów i mieszkańców

Zalety sieci LPG dla deweloperów i mieszkańców Zalety sieci LPG dla deweloperów i mieszkańców

Konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również inne parametry, takie jak: wielkość kotłowni,...

Konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również inne parametry, takie jak: wielkość kotłowni, metody jej wentylacji, a nawet obowiązek wydzielenia miejsca na składowanie opału. W przypadku sieci gazowej LPG sytuacja ma się zupełnie inaczej. Zbiornik z paliwem jest umiejscowiony poza budynkiem, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń. A jedna instalacja zapewnia ogrzewanie kilku budynków,...

Gaz

Gaspol S.A. Kotłownia czy sieć gazowa LPG? Zalety sieci LPG dla inwestorów, zarządców i mieszkańców

Kotłownia czy sieć gazowa LPG? Zalety sieci LPG dla inwestorów, zarządców i mieszkańców Kotłownia czy sieć gazowa LPG? Zalety sieci LPG dla inwestorów, zarządców i mieszkańców

Konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia w przypadku kotłowni to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również takie parametry jak wielkość kotłowni, metody jej wentylacji, a nawet...

Konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia w przypadku kotłowni to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również takie parametry jak wielkość kotłowni, metody jej wentylacji, a nawet obowiązek wydzielenia miejsca na składowanie opału. W przypadku sieci gazowej LPG sytuacja ma się zupełnie inaczej. Jedna instalacja zapewnia ogrzewanie kilku budynków, gaz do kuchenki gazowej i ciepłą wodę. Zbiornik z paliwem jest umiejscowiony poza budynkiem, dzięki czemu nie ma potrzeby wydzielania...

Gaz

Gaspol S.A. Dobra wiadomość dla inwestorów. Efektywne i komfortowe źródło energii dla terenów poza dostępem do sieci gazu ziemnego i sieci ciepłowniczej jest możliwe od zaraz

Dobra wiadomość dla inwestorów. Efektywne i komfortowe źródło energii dla terenów poza dostępem do sieci gazu ziemnego i sieci ciepłowniczej jest możliwe od zaraz Dobra wiadomość dla inwestorów. Efektywne i komfortowe źródło energii dla terenów poza dostępem do sieci gazu ziemnego i sieci ciepłowniczej jest możliwe od zaraz

Planujesz budowę osiedla domków jednorodzinnych, szeregowców lub budynków wielorodzinnych? Na działce nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a chcesz zapewnić mieszkańcom komfortowe ogrzewanie? Rozwiązaniem...

Planujesz budowę osiedla domków jednorodzinnych, szeregowców lub budynków wielorodzinnych? Na działce nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a chcesz zapewnić mieszkańcom komfortowe ogrzewanie? Rozwiązaniem jest sieć LPG zasilana gazem płynnym.

Gaz

Gaspol S.A. Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG?

Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG?

Sieci gazowe zasilane gazem płynnym (LPG) nie różnią się znacząco od tych zasilanych gazem ziemnym. Pierwsze z wymienionych dostarczają gaz ze zbiornika znajdującego się w pobliżu inwestycji, drugie są...

Sieci gazowe zasilane gazem płynnym (LPG) nie różnią się znacząco od tych zasilanych gazem ziemnym. Pierwsze z wymienionych dostarczają gaz ze zbiornika znajdującego się w pobliżu inwestycji, drugie są ogólnopolskie. Z sieci zasilanych gazem płynnym mogą korzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz deweloperzy. Dla samych mieszkańców, zarządców czy użytkowników oznaczają realne korzyści.

Gaz

Gaspol S.A. Jakie ogrzewanie wybrać? Modernizacja w budynku bez dostępu ciepła systemowego lub poza siecią gazu ziemnego.

Jakie ogrzewanie wybrać? Modernizacja w budynku bez dostępu ciepła systemowego lub poza siecią gazu ziemnego. Jakie ogrzewanie wybrać? Modernizacja w budynku bez dostępu ciepła systemowego lub poza siecią gazu ziemnego.

W Polsce nadal duża część budynków wielorodzinnych jest ogrzewana przestarzałymi systemami grzewczymi, które nie zapewniają mieszkańcom niezbędnego komfortu, a wręcz są szkodliwe dla ich zdrowia. Właściciele...

W Polsce nadal duża część budynków wielorodzinnych jest ogrzewana przestarzałymi systemami grzewczymi, które nie zapewniają mieszkańcom niezbędnego komfortu, a wręcz są szkodliwe dla ich zdrowia. Właściciele i administratorzy coraz częściej podejmują działania zmierzające do wymiany ogrzewania w takich lokalach. Stają przed dylematem, jakie źródło energii wybrać? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest podłączenie budynku do ciepłowni miejskiej lub sieci gazu ziemnego, ale nie wszędzie jest taka...

Gaz

Gaspol S.A. Korzyści z zasilania mieszkań gazem płynnym

Korzyści z zasilania mieszkań gazem płynnym Korzyści z zasilania mieszkań gazem płynnym

Sieci gazowe zasilane gazem płynnym nie różnią się praktycznie od tych zasilanych gazem ziemnym. Pierwsze z wymieniony dostarczają gaz ze zbiornika znajdującego się niedaleko inwestycji, drugie są ogólnopolskie.

Sieci gazowe zasilane gazem płynnym nie różnią się praktycznie od tych zasilanych gazem ziemnym. Pierwsze z wymieniony dostarczają gaz ze zbiornika znajdującego się niedaleko inwestycji, drugie są ogólnopolskie.

Gaz

Gaspol S.A. Ogrzewanie LPG w bloku. Modernizacja kotłowni olejowej na gaz płynny – to się opłaca

Ogrzewanie LPG w bloku. Modernizacja kotłowni olejowej na gaz płynny – to się opłaca Ogrzewanie LPG w bloku. Modernizacja kotłowni olejowej na gaz płynny – to się opłaca

Jedną z alternatyw dla budynków wielorodzinnych z kotłowniami olejowymi jest ogrzewanie gazem płynnym (LPG), szczególnie na obszarach bez dostępu do gazu ziemnego. Instalacja grzewcza zasilana LPG jest...

Jedną z alternatyw dla budynków wielorodzinnych z kotłowniami olejowymi jest ogrzewanie gazem płynnym (LPG), szczególnie na obszarach bez dostępu do gazu ziemnego. Instalacja grzewcza zasilana LPG jest całkowicie bezobsługowa, a przede wszystkim tańsza w eksploatacji od instalacji na lekki olej opałowy.

Gaz

Gaspol S.A. Sieć gazowa na gaz płynny. Jak pomaga w walce ze smogiem?

Sieć gazowa na gaz płynny. Jak pomaga w walce ze smogiem? Sieć gazowa na gaz płynny. Jak pomaga w walce ze smogiem?

Gaz płynny (LPG) oraz gaz ziemny to paliwa, które emitują zdecydowanie najmniej szkodliwych substancji w stosunku do pozostałych nośników energii. Zastosowanie gazu eliminuje wydzielanie do atmosfery tzw....

Gaz płynny (LPG) oraz gaz ziemny to paliwa, które emitują zdecydowanie najmniej szkodliwych substancji w stosunku do pozostałych nośników energii. Zastosowanie gazu eliminuje wydzielanie do atmosfery tzw. pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5) redukując tym samym powstawanie smogu.

Gaz

Gaspol S.A. Sieć gazowa LPG - bezobsługowy i wydajny system grzewczy

Sieć gazowa LPG - bezobsługowy i wydajny system grzewczy Sieć gazowa LPG - bezobsługowy i wydajny system grzewczy

Jednym z zadań właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych jest zapewnienie mieszkańcom ogrzewania. Tam, gdzie to możliwe stosuje się ciepło systemowe lub gaz ziemny. Co zrobić, kiedy nie ma dostępu...

Jednym z zadań właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych jest zapewnienie mieszkańcom ogrzewania. Tam, gdzie to możliwe stosuje się ciepło systemowe lub gaz ziemny. Co zrobić, kiedy nie ma dostępu do żadnego z tych źródeł lub budowa sieci gazu ziemnego opóźnia się? Jednym z rozwiązań jest system grzewczy oparty na sieciach gazowych zasilanych gazem płynnym (LPG). Zapewni mieszkańcom nie tylko ciepło, ale posłuży do przygotowania ciepłej wody użytkowej i zasili kuchenki gazowe. Prekursorem...

Gaz

Gaspol S.A. Gaz płynny – uniwersalne paliwo, które nie powoduje smogu

Gaz płynny – uniwersalne paliwo, które nie powoduje smogu Gaz płynny – uniwersalne paliwo, które nie powoduje smogu

W 2017 r. sejmiki wojewódzkie przyjęły uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województw ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, tzw. „uchwały antysmogowe”....

W 2017 r. sejmiki wojewódzkie przyjęły uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województw ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, tzw. „uchwały antysmogowe”. Wprowadzają one konieczność wymiany nieekologicznych źródeł ciepła (kotłów, pieców, kominków) oraz zakaz spalania najgorszych jakościowo paliw.

Gaz

Redakcja news Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte!

Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte! Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte!

1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało,...

1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało, jak dynamicznie rozwija się sektor technologii transportu pionowego i budownictwa.

Z ostatniej chwili

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Izolacje

news Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku

Przez wiele miesięcy Rada Ministrów zapowiadała, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku osiągnie kwotę 4626 zł. W wyniku korekty prognozy inflacji dokonanej w projekcie ustawy budżetowej, konieczne...

Przez wiele miesięcy Rada Ministrów zapowiadała, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku osiągnie kwotę 4626 zł. W wyniku korekty prognozy inflacji dokonanej w projekcie ustawy budżetowej, konieczne było jej dodatkowe podwyższenie. Ile pracownicy dostaną „do ręki”?

Z ostatniej chwili

Redakcja news Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września

Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września

21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień...

21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych, a 8 marca to Dzień Kobiet. I można by tak długo wymieniać, aż do 30 września, kiedy to przypada Dzień Zarządcy Nieruchomości.

Z ostatniej chwili

Redakcja AiMN Bezpieczeństwo i oszczędności w budynkach [bezpłatny e-book]

Bezpieczeństwo i oszczędności w budynkach [bezpłatny e-book] Bezpieczeństwo i oszczędności w budynkach [bezpłatny e-book]

Nie brakuje w Polsce budynków, które w kwestii bezpieczeństwa i oszczędności pozostawiają wiele do życzenia. Niestety z przestrzeni publicznej co i raz słyszymy o tragicznych incydentach, które doprowadziły...

Nie brakuje w Polsce budynków, które w kwestii bezpieczeństwa i oszczędności pozostawiają wiele do życzenia. Niestety z przestrzeni publicznej co i raz słyszymy o tragicznych incydentach, które doprowadziły do utraty mienia, zdrowia lub nawet życia człowieka na skutek jakichś zaniedbań (np. braku koniecznych przeglądów) czy złego użytkowania sprzętów lub instalacji w budynkach.

Bezpieczeństwo

Redakcja AiMN Windy na osiedlach [bezpłatny e-book]

Windy na osiedlach [bezpłatny e-book] Windy na osiedlach [bezpłatny e-book]

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji stworzyło akcję „Włącz dostępność – pierwszy krok do windy”, której partnerem został Bank Gospodarstwa Krajowego. Podczas trwania akcji eksperci stowarzyszenia, na...

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji stworzyło akcję „Włącz dostępność – pierwszy krok do windy”, której partnerem został Bank Gospodarstwa Krajowego. Podczas trwania akcji eksperci stowarzyszenia, na podstawie nadesłanych zgłoszeń, opracowywali projekty koncepcyjne, pozwalające zrobić pierwszy krok w kierunku dobudowy windy i zwiększenia dostępności budynku. Projekty, wraz z opisem, zostały opublikowane na łamach „Administratora i Menedżera Nieruchomości”.

Windy

Redakcja news System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem

System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem

24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić;...

24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić; czy system kaucyjny uchroni środowisko. W dyskusji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Z ostatniej chwili

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Dotacje i kredyty

Redakcja news Znamy Liderów Spółdzielczości 2024

Znamy Liderów Spółdzielczości 2024 Znamy Liderów Spółdzielczości 2024

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian

Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian

Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę...

Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę zniszczonych powodzią terenów oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego dla poszkodowanych.

Z ostatniej chwili

Redakcja news „Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia

„Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym...

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez stowarzyszenie.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań

Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań

Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw...

Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw nabywców na rynku mieszkaniowym. Jednak niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają się, czy to rzeczywiście krok w kierunku transparentności, czy już zagrożenie dla prywatności.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody

Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody

W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych...

W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych budynków.

Z ostatniej chwili

Wojciech Jan Konieczny Czasem łagodna, czasem groźna, ale zawsze kosztuje – woda

Czasem łagodna, czasem groźna, ale zawsze kosztuje – woda Czasem łagodna, czasem groźna, ale zawsze kosztuje – woda

Woda stanowi podstawę życia, o czym często zapominamy codziennie z niej korzystając. Używamy ją między innymi spożywając, używając dla celów sanitarnych, pielęgnacji naszego ciała, jako nośnik energii...

Woda stanowi podstawę życia, o czym często zapominamy codziennie z niej korzystając. Używamy ją między innymi spożywając, używając dla celów sanitarnych, pielęgnacji naszego ciała, jako nośnik energii cieplnej, w pracy wielu urządzeń, w procesach technologicznych, w działalności gospodarczej i wielu innych nie wymienionych czynnościach. Woda i jej dostępność decydowała o miejscach siedlisk i powstawaniu cywilizacji. Dzisiaj, w dalszym ciągu wpływ wody na cywilizację jest kluczowy, ponieważ jej brak...

Opomiarowanie

Redakcja news Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian

Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian

Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.

Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.

Z ostatniej chwili

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Deweloper

Robert Bosch Sp. z o.o. Konsumencki Lider Jakości 2024 dla pomp ciepła Bosch

Konsumencki Lider Jakości 2024 dla pomp ciepła Bosch Konsumencki Lider Jakości 2024 dla pomp ciepła Bosch

Marka Bosch już po raz ósmy głosami konsumentów zajęła I. miejsce w kategorii: pompy ciepła i tym samym otrzymała ZŁOTE godło Konsumencki Lider Jakości 2024.

Marka Bosch już po raz ósmy głosami konsumentów zajęła I. miejsce w kategorii: pompy ciepła i tym samym otrzymała ZŁOTE godło Konsumencki Lider Jakości 2024.

Instalacje

Redakcja news Przygotowania do sezonu grzewczego

Przygotowania do sezonu grzewczego Przygotowania do sezonu grzewczego

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Policjanci znakują rowery

Policjanci znakują rowery Policjanci znakują rowery

Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone...

Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone także winnych gminach naszego kraju.

Z ostatniej chwili

Redakcja news MKiŚ dementuje newsy o projekcie ustawy o OZE

MKiŚ dementuje newsy o projekcie ustawy o OZE MKiŚ dementuje newsy o projekcie ustawy o OZE

Resort klimatu zabiera głos w spawie krążących nieprawdziwych informacji na temat projektu nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii oraz ustawy wiatrakowej.

Resort klimatu zabiera głos w spawie krążących nieprawdziwych informacji na temat projektu nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii oraz ustawy wiatrakowej.

Z ostatniej chwili

Redakcja news E-mail do zgłaszania zalanych obiektów

E-mail do zgłaszania zalanych obiektów E-mail do zgłaszania zalanych obiektów

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) umożliwił dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowlanym. Teraz na specjalny adres e-mail można zgłaszać wszelkie obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) umożliwił dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowlanym. Teraz na specjalny adres e-mail można zgłaszać wszelkie obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Ile zarabiają Polacy?

Ile zarabiają Polacy? Ile zarabiają Polacy?

GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych...

GUS rozpoczął publikację miesięcznych danych o medianie wynagrodzeń w całym sektorze gospodarki. Opóźnienie, z którym są podawane, sprawia jednak, że to informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w dużych firmach są najbardziej aktualne. Według nich realne płace nieco wzrosły.

Z ostatniej chwili

Redakcja Przeglądy okresowe placów zabaw

Przeglądy okresowe placów zabaw Przeglądy okresowe placów zabaw

Wymagania dotyczące kontroli placów zabaw i innych obiektów małej architektury są regulowane przez przepisy. Zgodnie z art. 61 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane, właściciele oraz zarządcy mają obowiązek zapewnienia...

Wymagania dotyczące kontroli placów zabaw i innych obiektów małej architektury są regulowane przez przepisy. Zgodnie z art. 61 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane, właściciele oraz zarządcy mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa obiektu.

Wokół budynku

Redakcja news Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.

Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r. Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.

Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...

Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Szacowanie strat po powodzi

Szacowanie strat po powodzi Szacowanie strat po powodzi

Do wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego dołączają eksperci z innych regionów. W akcję szacowania strat zaangażowanych jest ponad pół tysiąca osób – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii...

Do wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego dołączają eksperci z innych regionów. W akcję szacowania strat zaangażowanych jest ponad pół tysiąca osób – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Z ostatniej chwili

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2024

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2024 e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2024

2024

Redakcja news Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących Zmiany na rynku mieszkaniowym korzystne dla kupujących

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.

Z ostatniej chwili

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024 Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2024

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024...

Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024 roku podczas gali w Hotelu Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Powódź – bomba ekologiczna

Powódź – bomba ekologiczna Powódź – bomba ekologiczna

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...

Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.

Z ostatniej chwili

Redakcja Materiały i systemy dociepleń

Materiały i systemy dociepleń Materiały i systemy dociepleń

Ocieplenie budynku to przede wszystkim oszczędność energii wydatkowanej na ogrzewanie. Oprócz niższych rachunków, korzyściami są także wyższy komfort mieszkańców oraz – dzięki ograniczeniu emisji dwutlenku...

Ocieplenie budynku to przede wszystkim oszczędność energii wydatkowanej na ogrzewanie. Oprócz niższych rachunków, korzyściami są także wyższy komfort mieszkańców oraz – dzięki ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – mniejsze obciążenie środowiska. Przed podjęciem decyzji o termomodernizacji warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Jakie są więc zalety i wady poszczególnych systemów ociepleniowych i na co zwrócić uwagę przy zakupie materiałów termoizolacyjnych?

Izolacje

Redakcja news Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych Fałszywe zbiórki dla poszkodowanych

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje...

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje o ostrożność.

Z ostatniej chwili

Magdalena Kasperczak Problem ze składowaniem gabarytów w garażach

Problem ze składowaniem gabarytów w garażach Problem ze składowaniem gabarytów w garażach

Problem gromadzenia gabarytów w garażach podziemnych jest złożony i wymaga podjęcia odpowiednich działań zarówno przez właścicieli mieszkań, jak i zarządców budynków. Przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych,...

Problem gromadzenia gabarytów w garażach podziemnych jest złożony i wymaga podjęcia odpowiednich działań zarówno przez właścicieli mieszkań, jak i zarządców budynków. Przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, dbanie o porządek oraz edukowanie mieszkańców na temat zagrożeń związanych z przechowywaniem niedozwolonych przedmiotów w garażach podziemnych – to kluczowe kroki w kierunku rozwiązania tego problemu.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Redakcja news Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.

Z ostatniej chwili

Przemysław Gogojewicz Wynajem pomieszczeń przez wspólnotę mieszkaniową

Wynajem pomieszczeń przez wspólnotę mieszkaniową Wynajem pomieszczeń przez wspólnotę mieszkaniową

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący (wspólnota mieszkaniowa) zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje...

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący (wspólnota mieszkaniowa) zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Wspólnoty Mieszkaniowe

dr Kazimierz Dudziński Nowe uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Nowe uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Nowe uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Ustawą o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, wprowadzono szczegółowe uprawnienia prezesa URE, dające mu...

Ustawą o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, wprowadzono szczegółowe uprawnienia prezesa URE, dające mu prawo do wymierzania kar pieniężnych właścicielowi lub zarządcy budynków wielolokalowych.

Ciepło

Aneta Mościcka Skutki podatkowe wynajęcia akademika

Skutki podatkowe wynajęcia akademika Skutki podatkowe wynajęcia akademika

Skoro budynek (jego część), sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalny, nie jest zajęty na realizację trwałych potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz czasowe zakwaterowanie w domu studenta,...

Skoro budynek (jego część), sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalny, nie jest zajęty na realizację trwałych potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz czasowe zakwaterowanie w domu studenta, fakt wynajęcia pomieszczenia mieszkalnego na zasadach komercyjnych przez przedsiębiorcę oznacza, że spełniona została przesłanka zajęcia budynku mieszkalnego (jego części) na prowadzenie działalności gospodarczej.

Podatki i opłaty

Aneta Mościcka Który obowiązek w podatku od nieruchomości jest pierwszy

Który obowiązek w podatku od nieruchomości jest pierwszy Który obowiązek w podatku od nieruchomości jest pierwszy

Obowiązek podatkowy posiadacza samoistnego wyprzedza obowiązek podatkowy właściciela nieruchomości oraz wyłącza konieczność poszukiwania przez urząd podatkowy właściciela, gdy stan prawny danej nieruchomości...

Obowiązek podatkowy posiadacza samoistnego wyprzedza obowiązek podatkowy właściciela nieruchomości oraz wyłącza konieczność poszukiwania przez urząd podatkowy właściciela, gdy stan prawny danej nieruchomości jest nieuregulowany – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Podatki i opłaty

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024 Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.

Z ostatniej chwili

Beata Kluczberg, Jerzy Żurawski Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych

Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych Czynne zarządzanie energią i budynkiem w biurowcach i centrach handlowych

Polska ma największy w Europie Środkowo-Wschodniej rynek powierzchni biurowych oraz handlowo­‑usługowych. Same zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w największych ośrodkach w kraju szacowane są na...

Polska ma największy w Europie Środkowo-Wschodniej rynek powierzchni biurowych oraz handlowo­‑usługowych. Same zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w największych ośrodkach w kraju szacowane są na ok. 13 mln m2. W obiektach tych kryje się bardzo duży potencjał zarządzania energią oraz dekarbonizacji budownictwa. Dysponujemy już narzędziami do integracji wszystkich systemów technicznych budynku i zarządzania nimi, które umożliwiają czynne zarządzanie energią i generują oszczędności eksploatacyjne.

Smart Building

Redakcja news Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą się dostosować Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Z ostatniej chwili

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

Z ostatniej chwili

Ciepłomierze w systemie rozliczania kosztów ogrzewania

Ciepłomierze w systemie rozliczania kosztów ogrzewania Ciepłomierze w systemie rozliczania kosztów ogrzewania

W związku z implementacją Dyrektywy 2018/2002/UE, zarządcy budynków wielolokalowych powinni przygotować systemy ogrzewcze w budynkach dotąd nieopomiarowanych, do instalowania właściwych urządzeń umożliwiających...

W związku z implementacją Dyrektywy 2018/2002/UE, zarządcy budynków wielolokalowych powinni przygotować systemy ogrzewcze w budynkach dotąd nieopomiarowanych, do instalowania właściwych urządzeń umożliwiających poprawne prowadzenia takich rozliczeń. W przypadku ciepłomierzy datą, po której urządzenia te muszą być wyposażone w funkcję zdalnego odczytu jest 1 stycznia 2027 r.

Ciepło

Redakcja news Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Problematyczna fotowoltaika balkonowa Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Z ostatniej chwili

Redakcja Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.

Z ostatniej chwili

Klimatyzator Climate 7000i – Set 35 WE

Klimatyzator Climate 7000i – Set 35 WE Klimatyzator Climate 7000i – Set 35 WE
  • Nazwa producenta/dystrybutora

    :
    Robert Bosch Sp. z o.o.
  • Nazwa i rodzaj produktu

    :
    Climate 7000i – Set 35 WE
Klimatyzatory Czytaj całość »

Klimatyzator Climate 4000i – Set 35 WE

Klimatyzator Climate 4000i – Set 35 WE Klimatyzator Climate 4000i – Set 35 WE
  • Nazwa producenta/dystrybutora

    :
    Robert Bosch Sp. z o.o.
  • Nazwa i rodzaj produktu

    :
    Climate 4000i – Set 35 WE
Klimatyzatory Czytaj całość »

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Z ostatniej chwili

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Finanse wybrane dla ciebie

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Z ostatniej chwili

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Z ostatniej chwili

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

Eksploatacja

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Zgodnie z prawem

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

Finanse wybrane dla ciebie

DomBest news Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym...

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym odcinku podcastu „Strefa Zarządcy”, Agnieszka Gędłek rozmawiała na ten temat z radcą prawnym, Anną Janiak-Chęcińską oraz Marcinem Banasiakiem, Dyrektorem Zarządzającym w DomBest.

Porady ekspertów

Redakcja Osuszanie budynków i pomieszczeń po zalaniu

Osuszanie budynków i pomieszczeń po zalaniu Osuszanie budynków i pomieszczeń po zalaniu

Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak...

Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak od przyczyny zalania w każdym przypadku należy podjąć natychmiastowe i rozważne działania w celu zminimalizowania szkód. Jest to bardzo ważne, gdyż wilgoć ma negatywny wpływ nie tylko na konstrukcje budynku, lecz także na zdrowie człowieka.

Osuszanie

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Z ostatniej chwili

Redakcja Zimne dachy – oszczędność energii i wyższy komfort dla mieszkańców

Zimne dachy – oszczędność energii i wyższy komfort dla mieszkańców Zimne dachy – oszczędność energii i wyższy komfort dla mieszkańców

Ocieplenie klimatu, zwiększająca się temperatura powietrza oraz coraz silniejsze promieniowanie słoneczne wpływają negatywnie na nagrzewanie się dachu. Rozwiązaniem problemu nadmiernie nagrzewających się...

Ocieplenie klimatu, zwiększająca się temperatura powietrza oraz coraz silniejsze promieniowanie słoneczne wpływają negatywnie na nagrzewanie się dachu. Rozwiązaniem problemu nadmiernie nagrzewających się powierzchni jest zastosowanie technologii zimnego dachu, czyli izolacji termorefleksyjnej.

Dachy płaskie

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy

Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy

Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!

Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!

Z ostatniej chwili

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Z ostatniej chwili

Marta Chmielewska Roszczenia względem zlikwidowanego dewelopera

Roszczenia względem zlikwidowanego dewelopera Roszczenia względem zlikwidowanego dewelopera

Z ciekawym zagadnieniem zwróciła się pewna wspólnota mieszkaniowa, która w momencie skierowania do dewelopera roszczeń z tytułu rękojmi za wady, zorientowała się, że deweloper został skreślony z Krajowego...

Z ciekawym zagadnieniem zwróciła się pewna wspólnota mieszkaniowa, która w momencie skierowania do dewelopera roszczeń z tytułu rękojmi za wady, zorientowała się, że deweloper został skreślony z Krajowego Rejestru Sądowego w wyniku przeprowadzonej i zakończonej likwidacji. Wady i usterki należy usunąć, natomiast podmiotu pierwotnie zobowiązanego nie ma. Zatem do kogo należy się zwrócić w celu realizacji rękojmi za wady budynku w sytuacji, gdy deweloper przestał istnieć?

Opinie i analizy

Sabina Augustynowicz Konieczna konsolidacja oferty

Konieczna konsolidacja oferty Konieczna konsolidacja oferty

Sprawiedliwa transformacja to niełatwy, ale konieczny i trwały proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla oraz innych paliw kopalnych, z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących...

Sprawiedliwa transformacja to niełatwy, ale konieczny i trwały proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla oraz innych paliw kopalnych, z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe – z Robertem Gajdą, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Sabina Augustynowicz.

Wywiady

Magdalena Markiewicz Podatek od nieruchomości i wynajem

Podatek od nieruchomości i wynajem Podatek od nieruchomości i wynajem

Niektóre osoby posiadające mieszkania na wynajem mogą być zaniepokojone czytając o tym, że ich lokale zostaną obłożone podatkiem katastralnym. Na razie prawdopodobieństwo takich zmian jest małe (z powodów...

Niektóre osoby posiadające mieszkania na wynajem mogą być zaniepokojone czytając o tym, że ich lokale zostaną obłożone podatkiem katastralnym. Na razie prawdopodobieństwo takich zmian jest małe (z powodów administracyjnych i politycznych), wiec można przypuszczać, że właściciele mieszkań na wynajem nadal będą płacić podatek od nieruchomości ustalany w zależności od powierzchni lokum. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinna wynosić wspomniana danina.

Podatki i opłaty

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Z ostatniej chwili

Piotr Pałka Nowe obowiązki dla spółdzielni mieszkaniowych w świetle ustawy o ochronie sygnalistów

Nowe obowiązki dla spółdzielni mieszkaniowych w świetle ustawy o ochronie sygnalistów Nowe obowiązki dla spółdzielni mieszkaniowych w świetle ustawy o ochronie sygnalistów

25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Nakłada ona szereg obowiązków również na spółdzielnie jako podmioty prawne w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów.

25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Nakłada ona szereg obowiązków również na spółdzielnie jako podmioty prawne w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Adam Rusiłowicz Koniec rękojmi dla nabywców lokali i wspólnot mieszkaniowych!

Koniec rękojmi dla nabywców lokali i wspólnot mieszkaniowych! Koniec rękojmi dla nabywców lokali i wspólnot mieszkaniowych!

Z jakością budowanych mieszkań bywa różnie. Nowe budynki bardzo często obciążone są wadami, czasami poważnymi, uciążliwymi i drogimi w naprawach. Szczególnie drogie w naprawie bywają wady części wspólnych...

Z jakością budowanych mieszkań bywa różnie. Nowe budynki bardzo często obciążone są wadami, czasami poważnymi, uciążliwymi i drogimi w naprawach. Szczególnie drogie w naprawie bywają wady części wspólnych nieruchomości wielolokalowych. Dlatego tak ważne są możliwości uzyskiwania rekompensat od dewelopera za ich usuwanie.

Opinie i analizy

Redakcja AiMN Jednorazowa dopłata do funduszu remontowego

Jednorazowa dopłata do funduszu remontowego Jednorazowa dopłata do funduszu remontowego

Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o jednorazowej dopłacie do funduszu remontowego w ciągu roku?

Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o jednorazowej dopłacie do funduszu remontowego w ciągu roku?

Wspólnoty Mieszkaniowe

Redakcja news Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Oszczędne rozwiązania dla osiedli Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Z ostatniej chwili

Redakcja AiMN Fundusz inwestycyjny we wspólnocie mieszkaniowej

Fundusz inwestycyjny we wspólnocie mieszkaniowej Fundusz inwestycyjny we wspólnocie mieszkaniowej

Czy właściciele lokali mają prawo utworzenia funduszu inwestycyjnego w celu zgromadzenia środków na określoną użyteczną dla mieszkańców inwestycję – np. na budowę parkingu, i w związku z tym zawiesić na...

Czy właściciele lokali mają prawo utworzenia funduszu inwestycyjnego w celu zgromadzenia środków na określoną użyteczną dla mieszkańców inwestycję – np. na budowę parkingu, i w związku z tym zawiesić na ten okres wpłaty na fundusz remontowy – pyta Czytelniczka, która wniosła pozew przeciwko wspólnocie, która właśnie zawiesiła wpłaty na fundusz remontowy i utworzyła fundusz inwestycyjny na budowę parkingu.

Wspólnoty Mieszkaniowe

Eugenia Śleszyńska Dylematy prawne dotyczące usługi kominiarskiej

Dylematy prawne dotyczące usługi kominiarskiej Dylematy prawne dotyczące usługi kominiarskiej

Zlecający usługi kominiarskie, dotyczące przewodów kominowych w obiektach budowlanych często myli pojęcia i istotę zlecanej usługi. W tej sprawie może chodzić zarówno o usługę kominiarską, tj.: wykonywanie...

Zlecający usługi kominiarskie, dotyczące przewodów kominowych w obiektach budowlanych często myli pojęcia i istotę zlecanej usługi. W tej sprawie może chodzić zarówno o usługę kominiarską, tj.: wykonywanie usługi dotyczącej okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, jak i wykonywanie usługi dotyczącej przeglądów i konserwacji przewodów kominowych.

Opinie i analizy

Helena Śpiewak Eko poglądy Polaków w świetle badań

Eko poglądy Polaków w świetle badań Eko poglądy Polaków w świetle badań

Przedstawiamy wyniki badań socjologicznych dotyczących postaw, opinii i stanu zdrowia Polaków w kontekście aktualnych zagrożeń ekologicznych, takich jak smog, czy katastrofalna degradacja przyrody.

Przedstawiamy wyniki badań socjologicznych dotyczących postaw, opinii i stanu zdrowia Polaków w kontekście aktualnych zagrożeń ekologicznych, takich jak smog, czy katastrofalna degradacja przyrody.

Ekologia

Redakcja news Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.

Z ostatniej chwili

Natalia Klepacka Upały na osiedlu – jak sobie radzić?

Upały na osiedlu – jak sobie radzić? Upały na osiedlu – jak sobie radzić?

Roślinność, fontanny, zadaszenia, klimatyzacja, rolety, folie, a nawet termointeligentne farby – to tylko kilka spośród długiej listy sposobów radzenia sobie z upałami. Temat ważny, bo temperatury powyżej...

Roślinność, fontanny, zadaszenia, klimatyzacja, rolety, folie, a nawet termointeligentne farby – to tylko kilka spośród długiej listy sposobów radzenia sobie z upałami. Temat ważny, bo temperatury powyżej 30 st. Celsjusza, a z takimi mamy do czynienia podczas fali upałów, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Wokół budynku

Redakcja Kontrole piwnic i garaży

Kontrole piwnic i garaży Kontrole piwnic i garaży

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Z ostatniej chwili

Redakcja AiMN Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli [bezpłatny e-book]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli [bezpłatny e-book] Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli [bezpłatny e-book]

Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.

Na myśl o innowacjach dla budynków i osiedli nasuwają się nowoczesne rozwiązania, materiały czy urządzenia. I słusznie. Jednak innowacje to nie tylko „nowości”, to także udoskonalanie tego, co już istnieje.

E-booki

Buderus Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Buderus - Logamax plus GB192i.2

Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Buderus - Logamax plus GB192i.2 Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Buderus - Logamax plus GB192i.2

Logamax plus GB192i.2 to nowy wiszący gazowy kocioł kondensacyjny klasy premium gotowy na zasilanie gazem ziemnym z 20% domieszką wodoru (H2 Hydrogen 20% ready).

Logamax plus GB192i.2 to nowy wiszący gazowy kocioł kondensacyjny klasy premium gotowy na zasilanie gazem ziemnym z 20% domieszką wodoru (H2 Hydrogen 20% ready).

Instalacje

Redakcja news Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Problemy mieszkaniowe Polaków

Problemy mieszkaniowe Polaków Problemy mieszkaniowe Polaków

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.

Z ostatniej chwili

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

Instalacje

mgr Jarosław Kowszuk (Nowe) warunki techniczne budynków

(Nowe) warunki techniczne budynków (Nowe) warunki techniczne budynków

Przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki stosuje się przede wszystkim przy ich projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.

Przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki stosuje się przede wszystkim przy ich projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.

Opinie i analizy

Aneta Mościcka Zarząd przymusowy we wspólnocie

Zarząd przymusowy we wspólnocie Zarząd przymusowy we wspólnocie

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika...

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Orzecznictwo

Redakcja news Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Co zrobić, gdy przewróci się drzewo Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?

Z ostatniej chwili

Redakcja news Niedziele handlowe w 2024 roku

Niedziele handlowe w 2024 roku Niedziele handlowe w 2024 roku

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

Z ostatniej chwili

Aneta Mościcka Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero...

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero na dalszym etapie procesu inwestycyjnego, tj. w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

Orzecznictwo

Redakcja news MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.

Z ostatniej chwili

Redakcja news „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.

Z ostatniej chwili

Robert Bosch Sp. z o.o. Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych podgrzewaczy wody Junkers Hydro

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych podgrzewaczy wody Junkers Hydro Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych podgrzewaczy wody Junkers Hydro

Bosch Home Comfort wprowadza akcję serwisową dla dwóch modeli gazowych przepływowych podgrzewaczy wody Junkers Hydro, ponieważ zostało w nich zidentyfikowane zwiększone ryzyko zanieczyszczania się palnika....

Bosch Home Comfort wprowadza akcję serwisową dla dwóch modeli gazowych przepływowych podgrzewaczy wody Junkers Hydro, ponieważ zostało w nich zidentyfikowane zwiększone ryzyko zanieczyszczania się palnika. Może to powodować podwyższony poziom tlenku węgla w spalinach, a w najgorszym przypadku prowadzić do zatrucia.

Instalacje

Jacek Frydryszak Ochrona praw lokatorów w spółdzielni

Ochrona praw lokatorów w spółdzielni Ochrona praw lokatorów w spółdzielni

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ma zastosowanie do najemców lokali lub do osób, używających lokalu na podstawie innego...

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ma zastosowanie do najemców lokali lub do osób, używających lokalu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Redakcja news Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.

Z ostatniej chwili

news Lato – sezon remontowy

Lato – sezon remontowy Lato – sezon remontowy

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.

Z ostatniej chwili

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Termomodernizacja

Redakcja news Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Miszmasz w przestrzeni miejskiej Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.

Z ostatniej chwili

Agnieszka Żelazna Brak zgody na odrolnienie działki

Brak zgody na odrolnienie działki Brak zgody na odrolnienie działki

Jak wyjaśnił to NSA, argumenty natury ekonomicznej nie są jedynymi, jakie powinny zostać wzięte pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze,...

Jak wyjaśnił to NSA, argumenty natury ekonomicznej nie są jedynymi, jakie powinny zostać wzięte pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, gdyż organ musi uwzględniać szereg innych przesłanek, związanych z ochroną gruntów rolnych i leśnych oraz prawidłowym kształtowaniem ładu przestrzennego.

Orzecznictwo

Redakcja news Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?

Z ostatniej chwili

Redakcja Windy osobowe i platformy schodowe w spółdzielniach i wspólnotach - bezpłatny e-book

Windy osobowe i platformy schodowe w spółdzielniach i wspólnotach - bezpłatny e-book Windy osobowe i platformy schodowe w spółdzielniach i wspólnotach - bezpłatny e-book

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia...

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na to taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.

E-booki

Redakcja news Casting na najemcę

Casting na najemcę Casting na najemcę

Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym...

Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym przez polskie prawo pod warunkiem, że nie skutkuje on dyskryminacją określonych grup lokatorów (np. ze względu na pochodzenie). W praktyce jednak egzekwowanie tego prawa jest dość trudne.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Zapraszamy na LiftExpo Poland

Zapraszamy na LiftExpo Poland Zapraszamy na LiftExpo Poland

Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej...

Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej w Polsce! Nie zwlekaj i zarejestruj się!

Z ostatniej chwili

Redakcja news Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich"

Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich" Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich"

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.

Z ostatniej chwili

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2024

e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2024 e-wydanie: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2024

2024

Redakcja news Zmienne stawki za wodę

Zmienne stawki za wodę Zmienne stawki za wodę

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za...

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za wodę i wprowadzenie zmiennych stawek.

Z ostatniej chwili

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

Podatki i opłaty

Redakcja news Expo Energy

Expo Energy Expo Energy

Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży...

Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości

Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości

Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką...

Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką kongresu będzie szeroka pojęta energooszczędność stosowana w nowoczesnym budownictwie.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Polska się wyludnia

Polska się wyludnia Polska się wyludnia

Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...

Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.

Z ostatniej chwili

Redakcja news Wodny recykling

Wodny recykling Wodny recykling

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Z ostatniej chwili

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.