Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć się bliżej jej najważniejszym cechom, determinującym jakość i wydajność urządzenia.
Wybór zmywarki wolnostojącej – od czego zacząć?
W przeciwieństwie do zmywarek do zabudowy, w przypadku modeli wolnostojących nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o gabaryty sprzętu. Dlatego też proces selekcji rozpocząć możemy od wybrania dowolnej szerokości i pojemności urządzenia. Na rynku znaleźć można głównie zmywarki wolnostojące w dwóch podstawowych szerokościach – 45 oraz 65 cm.
Drugim istotnym parametrem decydującym o wielkości zmywarki jest jej pojemność. Wyrażana w ilości kompletów, określa ile naczyń i akcesoriów, jest ona w stanie pomieścić. Standardem dla czteroosobowej rodziny jest zmywarka o pojemności około 8 do 9 kompletów, choć są też i modele mieszczące nawet 13 kompletów.
Zmywarka wolnostojąca – pozostałe parametry
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę wolnostojącą do swojej kuchni? Z całą pewnością na jej klasę energetyczną, która informuje nas o ilości energii zużywanej przez urządzenie podczas pracy w określonym czasie. Klasę energetyczną sprzętu wyraża się w skali od A do G, gdzie G oznacza urządzenia o najwyższym stopniu zużycia energii, natomiast A to zmywarki najbardziej energooszczędne.
Oprócz ilości zużytej energii należy przyjrzeć się także ilości wody, którą zmywarka zużywać będzie w trakcie jednego cyklu mycia. Podstawowe informacje na temat nowoczesnych zmywarek pozwalają nam nie tylko na sprawdzenie zużycia wody podczas jednego mycia, ale także całorocznej pracy. Nowoczesne, ekonomiczne zmywarki zużywają około 7 do 10 litrów wody w ciągu jednego mycia.
Dobrej jakości zmywarka 60 wolnostojąca powinna także wyróżniać się odpowiednio niskim poziomem hałasu. Parametr ten określa głośność dźwięków generowanych przez urządzenie w trakcie pracy. Do najcichszych zmywarek zalicza się te, które generują hałas na poziomie 40–46 dB.
Dodatkowe programy i klasa suszenia
Istotnym parametrem określającym zmywarkę oraz efektywność jej pracy jest klasa zmywania. Wyrażana symbolami od A do G informuje o skuteczności mycia umieszczonych w zmywarce naczyń podczas jednego cyklu pracy. W ten sam sposób określana jest klasa suszenia naczyń.
Poza podstawowymi parametrami na podjęcie decyzji o wyborze zmywarki wpływ mają także dostępne programy zmywania oraz dodatkowe funkcje i udogodnienia, w które jest ona wyposażona. Do najpopularniejszych należą funkcja mycia strefowego czy możliwość zaplanowania opóźnionego startu urządzenia. Do chętnie wybieranych należą także nowoczesne zabezpieczenia, w jakie wyposażone są poszczególne modele zmywarek – system chroniący kuchnię przed zalaniem w przypadku awarii urządzenia czy blokada uniemożliwiająca przypadkowe otwarcie w trakcie zmywania.