Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Fot. E.ON
Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez E.ON Polska konkursem „ZmieniaMY nasze osiedla”. Dzięki inicjatywie trzy warszawskie wspólnoty mieszkaniowe zyskały własne instalacje fotowoltaiczne.
Idea i laureaci konkursu ZmieniaMY nasze osiedla
E.ON Polska wspiera lokalne inicjatywy i promuje proekologiczne postawy wśród mieszkańców Warszawy. W listopadzie 2021 roku firma zaprosiła warszawskie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe do udziału w konkursie, który miał docenić podejmowane przez nie działania ograniczające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wysyłały opisy zrealizowanych przez nie ekoinicjatyw, powody dla których je podjęły oraz informacje o tym, jak wpłynęły one na środowisko i mieszkańców osiedla.
Uznanie jury konkursu zdobyły trzy wspólnoty – z Wilanowa, Mokotowa i Pragi Północ. Otrzymały one wyjątkowe nagrody – E.ON Polska sfinansował zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, które już pracują na dachach należących do wspólnot budynków.
Zgłoszone w konkursie pomysły pokazały stale rosnący poziom świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnych. Mieszkańcy Warszawy wiedzą, że nawet drobne działania dla środowiska są ważne dla naszej wspólnej przyszłości. Wśród zwycięskich inicjatyw znalazły się m.in. domki dla jeży i kaczek, aplikacja dla mieszkańców, która edukuje w zakresie segregacji odpadów, współdzielony parking, czy konsekwentne odbetonowanie terenu osiedla. Dowiedz się więcej >>
Obejrzyj film, w którym zwycięzcy konkursu „ZmieniaMY nasze osiedla” mówią o swoich proekologicznych działaniach oraz o tym, jakie korzyści przyniesie im zamontowana przez E.ON Polska instalacja fotowoltaiczna.
Nowe możliwości dla właścicieli i zarządców osiedli
Dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną z sieci, możliwość zainwestowania zaoszczędzonej kwoty w inne inicjatywy, podniesienie wartości nieruchomości oraz wkład w ochronę środowiska naturalnego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami zakładającymi wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń energii elektrycznej dla części wspólnych budynków wielolokalowych tzw. prosumenta lokatorskiego. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty będą mogły dzięki niemu uzyskać status prosumenta energii odnawialnej (prosumenta indywidualnego), wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego.
Dodatkowo 1 lutego 2023 roku ruszył nabór wniosków na dopłaty do instalacji PV. Właściciele i zarządcy nieruchomości wielolokalowych mogą dostać 50 proc. dofinansowania na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji fotowoltaicznej w ramach Grantu OZE. Nie określa on minimalnej ani maksymalnej wielkości instalacji. Zainteresowani mogą składać wniosek o przyznanie Grantu OZE do 30 czerwca 2026 r.