W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji?
W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji? Fot. Pixabay
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?
Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania udzielają Rafał Kufieta, prezes KHG Finanse oraz Aleksandra Pabich – prawnik zajmująca się branżą windykacji.
Windykacja – coraz więcej za pośrednictwem Internetu
Obecnie coraz częściej sprawy trafiają przed oblicze organów za sprawą e-Sądu. Cały proces odbywa się online – bez wychodzenia z domu, a także bez fizycznego kontaktu z prawnikami. Stwierdzenie „coraz częściej” jest jednak nieprecyzyjne, gdyż obecnie raczej można stwierdzić, że staje się to normą. Wszystko za sprawą tzw. elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). Jako prawnicy stosujemy obecnie takie rozwiązanie, ponieważ nie tylko jest prostsze, ale również zmniejsza koszty po stronie klienta. Ma jednak również swoje ograniczenia, więc tradycyjna droga dochodzenia należności nie została całkowicie wykluczona, ale zeszła na nieco dalszy plan.
Czyli spotkania prowadzone są raczej online niż w biurze?
Jeśli chodzi o kontakt pomiędzy zespołem KHG i klientami, odbywa się on telefonicznie oraz mailowo. Zdarza się, że osoba zainteresowana windykacją, zjawia się u nas na miejscu. W takiej sytuacji przy filiżance kawy poruszamy wszelkie istotne szczegóły w pokoju konferencyjnym. To jednak występuje coraz rzadziej. Mimo wszystko spotkania online są po prostu wygodne dla obu stron. Podobnie zresztą jest z organami. EPU nie wymaga żadnej papierowej dokumentacji, a przez to klient nie przesyła fizycznie faktur, umowy, czy innych pism. Dzięki temu oszczędza czas i na dodatek zmniejszają się koszty. Wystarczy w pewnym uproszczeniu przekazać:
- dane dłużnika,
- wysokość długu,
- numery faktur i ich wysokość.
W jaki sposób wygląda windykacja należności?
Takie zestawienie trafia do naszego prawnika. Weryfikujemy poprawność i format. Następnie wprowadzamy dane do EPU, generujemy pozew, potem konieczna jest opłata i wszystko kończy się wysyłką. To oczywiście pewne uproszczenie na rzecz artykułu. Niejednokrotnie staramy się również spróbować rozwiązań typowo polubownych. Jaka jest skuteczność? Zależna od specyfiki sprawy. Warto mieć jednak na uwadze, że regularnie zdarza się, że dłużnik nie wypłaca zobowiązania na rzecz naszego klienta, gdyż sam jest wierzycielem wobec innego podmiotu. W takiej sytuacji podchodzimy do sprawy kompleksowo i niejednokrotnie dłużnik naszego klienta staje się naszym kolejnym klientem. Wydaje się to nieco skomplikowane, ale w rezultacie wszyscy ostatecznie są zadowoleni. Klienci są informowani na bieżąco o postępie w sprawie i o przesyłanych do nas e-pismach. Po otrzymaniu nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności weryfikujemy jeszcze saldo zadłużenia, a po jego potwierdzeniu kierujemy wniosek egzekucyjny do komornika.
Co jeśli dłużnikiem jest więcej podmiotów?
To nic niestandardowego. Windykacja masowa to wbrew pozorom częsty przedmiot spraw klientów, którzy się do nas zgłaszają. Więcej jednak na ten temat dowiesz się z artykułów oraz materiałów wideo, które regularnie publikujemy na naszych kanałach społecznościowych. Zanim klient do nas trafi, otrzymuje pełen pakiet informacji, jak wygląda dane postępowanie, czego potrzebuje. Nasze materiały mają na celu uświadomienie, w jaki sposób wygląda sprawa i jakie kroki podejmujemy w trakcie. Wystarczy kliknąć jeden z kodów QR, które wygenerowaliśmy na potrzeby niniejszego artykułu. Ponadto można skontaktować się z nami standardowo:
telefonicznie: 535 132 335
lub mailowo: sekretariat@khg.pl.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić:
Windykacja czynszu i innych opłat >>
Skup wierzytelności wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych >>