Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz budynku?

Jak poprawić jakość powietrza wewnątrz budynku?
FRAPOL Sp. z o.o.
Wiele się mówi o jakości powietrza w ogóle, niewiele zaś o tym panującym wewnątrz pomieszczeń, a przecież ono jest równie ważne. W pomieszczeniach zamkniętych – mieszkaniach, biurach, szkołach spędzamy nawet 80-90 proc. czasu. A zatem to czas, aby przyjrzeć się problemowi z bliska, a tym samym chronić dzieci w szkołach i mieszkańców w blokach.
Różne zespoły badawcze prowadzą analizę warunków panujących wewnątrz budynków, w szczególności w placówkach edukacyjnych (szkołach, przedszkolach, uczelniach wyższych), a także w budynkach mieszkalnych wielolokalowych. Zwykle wniosek z tych badań jest wspólny – w obiektach poddawanych analizie brakuje czystego powietrza wewnętrznego.
Dlaczego to takie ważne?
Chodzi przede wszystkim o zdrowie. W przypadku złej wentylacji można mówić o skutkach dostrzegalnych i niedostrzegalnych. I to te drugie właśnie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Dowiedz się więcej >>
Zła jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń czy budynków skutkuje pojawieniem się grzybów, pleśni m.in. na ościeżach okiennych, pod parapetami czy w narożach pomieszczeń. Oznaką złej wentylacji będą też zaparowane okna oraz pęcznienie drewnianych mebli czy podłóg, nieprzyjemny zapach, a także nawiew zimnego powietrza przez kratki wywiewne.
Trwanie w takich warunkach powoduje złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, przemęczenie, podrażnienie dróg oddechowych, a także uczulenia i alergie. A w dłuższej perspektywie może dojść nawet do rozwoju astmy lub innych chorób układu oddechowego.
Oczywiście wilgoć, grzyb, pleśń mają też swój znaczący udział w niszczeniu konstrukcji budynku. Należy też zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą niesprawna wentylacja w pomieszczeniach ogrzewanych gazem. Wówczas może dojść to wydzielania się dużej ilości trującego tlenku węgla.
Gdzie szukać rozwiązania?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mało kto jest w stanie poczynić tak kosztowne inwestycje związane z zapewnieniem wysokiej jakości powietrza w budynku. Ani szkoły, ani spółdzielnie mieszkaniowe nie dysponują takimi budżetami, aby zrobić to „od ręki”.
Jednak rozwiązanie jest gdzieś indziej!
Program ODDECH DLA SZKÓŁ i ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI (ODS) daje wiele możliwości, w tym pomoc w pozyskaniu dofinansowania.
ODS – co to jest?
Jednym słowem: wsparcie. Pomoc ta skierowana jest do polskich placówek edukacyjnych i starszych budynków wielorodzinnych w kwestii modernizowania. Więcej o programie >>
Jeśli uważasz, że Twój budynek jest bardzo energochłonny, a szukasz sposobu na zmniejszenie rachunków za zużycie energii cieplnej, to pomyśl o programie ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI.
Kontakt ws. programu:
Bartosz Pawela
Dział systemów niskoenergetycznych
Menedżer Produktów nZEB
![]() |
FRAPOL Sp. z o.o.ul. Mierzeja Wiślana 8 |