Jakie formalności są wymagane do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym?

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, fot. Gaspol
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym to idealne rozwiązanie dla gruntów bez dostępu do gazu ziemnego lub, gdy nie spełnia on wymogów technologicznych. Gaz płynny zapewni takim inwestycjom ekologiczny, ekonomiczny i bezobsługowy system, który ogrzeje pomieszczenia, przygotuje ciepłą wodę i zasili kuchenki, a w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, posłuży do odbioru gazu ziemnego bez konieczności przeróbki instalacji. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, by móc zastosować instalację gazową zasilaną gazem płynnym.
Instalacja zasilana gazem płynnym – jak to działa?
Gaz płynny jest dostarczany i magazynowany w zbiornikach. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego może korzystać jednocześnie wielu odbiorców. W zależności od możliwości technicznych lub preferencji inwestora montuje się zbiorniki podziemne lub naziemne, które są zlokalizowane poza budynkami na wydzielonej części działki. To rozwiązanie może być zastosowane zarówno na osiedlu domów jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych. Każdy dom lub lokal jest wyposażony we własne urządzenia pomiarowe oraz otrzymuje indywidualną fakturę za indywidualnie zużyty gaz i rozlicza się bezpośrednio z dostawcą gazu. Udział inwestora przy obsłudze zostaje więc zmniejszony do minimum, tym bardziej że firmy specjalizujące się w takich instalacjach oferują kompleksową obsługę.
Korzyści korzystania z gazu płynnego
Niezwykle istotną zaletą wykorzystania gazu płynnego jest bezpieczeństwo. Podczas spalania gazu płynnego nie powstają szkodliwe substancje tworzące smog i nie występuje efekt zadymienia w sezonie grzewczym. Mieszkańcy inwestycji są więc w pełni bezpieczni. Zastosowanie gazu płynnego to również szereg korzyści finansowych. Sieć LPG daje możliwość inwestowania w lokalizacjach bez dostępu do sieci gazu ziemnego i w związku z tym pozyskiwania tańszych gruntów. Gaz płynny jest tańszy od energii elektrycznej i oleju opałowego, a także konkurencyjny względem gazu ziemnego i ekogroszku, ponieważ koszty ogrzewania tymi sposobami stały się porównywalne. Ważna jest również możliwość wykorzystania instalacji zasilanej gazem płynnym w momencie uzyskania dostępu do gazu ziemnego. Instalacja będzie dalej działać bez konieczności podejmowania modernizacji. Zmieni się jedynie rodzaj wykorzystywanego do niej paliwa. Sprawdź >>
Formalności do zastosowania instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym
Wykonanie instalacji odbywa się na podstawie umowy podpisanej z inwestorem głównym, regulującej zasady realizacji inwestycji. Na początku współpracy określane jest zapotrzebowanie na gaz płynny oraz planowane rozmieszczenie sieci gazowej; na tej podstawie powstaje zestawienie kosztów i plan finansowania. Instalacja jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb inwestora i użytkowników.
Wykonanie instalacji podzielone jest na etapy i wiąże się z następującymi formalnościami:
- projekt i uzgodnienie sieci gazowej wraz z przyłączami i wewnętrzną instalacją gazową;
- uzyskanie prawomocnej decyzji administracyjnej na budowę sieci gazowej;
- wykonanie zewnętrznej sieciowej instalacji gazowej;
- prace ziemne liniowe i kubaturowe;
- wykonanie instalacji wewnątrz budynków wraz z kotłami gazowymi;
- dowóz i posadowienie zbiorników na gaz;
- wykonanie instalacji odprowadzania spalin, instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej i zimnej wody;
- odbiory końcowe oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie sieci gazowej;
- dostawy gazu.
Choć liczba etapów może z początku odstraszać, uspokajamy. Firmy specjalizujące się w instalacjach zbiorników na gaz płynny zapewniają kompleksową obsługę inwestycji od samego początku do końca jej realizacji oraz później gwarantują 24-godzinny monitoring zużycia gazu i poziomu napełnienia zbiorników, a także serwis instalacji. Po realizacji inwestycji jedyne zaangażowanie inwestora czy zarządcy polega na przyjmowaniu dostaw gazu.
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 606 800 400 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego >>