administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych

Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych. Fot Viessmann

Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych. Fot Viessmann

Współczesne budownictwo bardzo mocno związane jest z pompami ciepła, które są podstawą budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Pompy ciepła odgrywają w nich kluczową rolę, zarówno w kwestii ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i chłodzenia. Wraz z instalacjami fotowoltaicznymi stanowią jedyną technologię umożliwiającą realizację neutralnych pod względem emisji CO2, samodzielnych energetycznie budynków wielorodzinnych.

treść sponsorowana

Kluczowym problemem, który dotyka budownictwo, również wielorodzinne, są zmiany klimatyczne warunkujące zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie budynków. Wiele z tych wybudowanych lata temu, zasilanych jest przewymiarowanym źródłem ciepła w stosunku do ich aktualnych potrzeb. Jeszcze poważniejszy problem dotyczy chłodzenia.

Wiele budynków dla zapewnienia komfortu cieplnego, potrzebuje tyle samo (lub więcej) energii na chłodzenie, co na potrzeby grzewcze. Obecnie wznoszone i modernizowane budynki, zwłaszcza niemal zeroenergetyczne, powinny być więc obligatoryjnie wyposażane w odpowiednie systemy chłodzenia.

Dlaczego to właśnie pompy ciepła są kluczem do stworzenia efektywnego, zdrowego i ekonomicznego sposobu ogrzewania oraz chłodzenia budynków? Ponieważ są niezwykle elastycznym konsumentem zielonej energii. Doskonale integrują magazynowanie energii z innymi technologiami OZE np. fotowoltaiką i umożliwiają precyzyjne zarządzanie energią elektryczną w systemach Smart Grid.

Są też jedynym źródłem, które realizuje ogrzewanie i chłodzenie, a także przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Stanowią również kluczowy element instalacji samodzielnych energetycznie, takich jak wyspy energetyczne, klastry energii oraz spółdzielnie energetyczne. Dowiedz się więcej >>

Powietrzne pompy ciepła w budownictwie wielorodzinnym

viessmann pompy ciepla budynki wielorodzinne

Fot. 1: Powietrzna pompa ciepła na dachu płaskim budynku wielorodzinnego.

Systemy z pompami ciepła w budynkach wielorodzinnych bazują na dwóch najpopularniejszych rodzajach urządzeń tego typu - pompach powietrznych oraz gruntowych, których dolnym źródłem może być bezpośrednio grunt lub podziemne magazyny energii w postaci wody bądź lodu.

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem wymagającym niższych nakładów inwestycyjnych. Wiążą się one m.in. z zasadą działania tych urządzeń, która nie wymaga wykonywania instalacji dolnego źródła ciepła, ponieważ jest nim otaczające pompę powietrze. Ponieważ powietrzne pompy ciepła tracą na wydajności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, ich zastosowanie wiąże się z koniecznością uzupełnienia systemu o szczytowe źródło ciepła (np. z PECu – ciepła systemowego lub kotłowni gazowej), które pokryje w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną budynku.

Drugim bardzo ważnym aspektem w przypadku powietrznych pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych jest kwestia związana z hałasem generowanym przez te urządzenia. Niestety jest on nieunikniony nawet w przypadku pompy ciepła zamontowanej na dachu płaskim i osłoniętej odpowiednim ekranem. Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła w budynku wielorodzinnym należy podejść do tego tematu w sposób rozważny i przemyślany. Zaplanuj montaż pompy ciepła z ekspertami >>

Gruntowe pompy ciepła

gruntowe pompy ciepla w bydynkach wielorodzinnych

Fot. 2: Maszynownia z gruntowymi pompami ciepła

Urządzenia te wymagają wyższych nakładów finansowych ze względu na konieczność wykonania dolnego źródła, jednak charakteryzują się większą efektywnością i cichą pracą. W budynkach wielorodzinnych z reguły stosuje się dwie gruntowe pompy ciepła w układzie kaskadowym ze względu na elastyczność pracy i pewien rodzaj bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie wymaga pomieszczenia, które pomieści nie tylko dodatkowy osprzęt, chociażby w postaci buforów ciepła, ale również same pompy ciepła, które w przeciwieństwie do urządzeń powietrznych, montuje się wewnątrz budynku.

W systemach z pompami gruntowymi również projektuje się szczytowe źródło ciepła, jednak pokrywa ono wtedy ok. 45-55% zapotrzebowania na ciepło budynku. Bardzo ważną zaletą przemawiającą na korzyść gruntowych pomp ciepła jest funkcja pasywnego, czyli bezpłatnego chłodzenia.

Pompy ciepła z magazynem energii w lodzie

Sprawdzonym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku większych inwestycji, do których zalicza się m.in. budynki wielorodzinne, jest wariant pompy ciepła z dolnym źródłem w postaci magazynu energii w lodzie. Umożliwia on korzystanie z energii przemiany fazowej, a jednocześnie z bezpłatnego chłodzenia budynku. Największe korzyści z magazynu energii czerpie się wówczas, gdy pompa ciepła zapewnia nie tylko ogrzewanie, ale również chłodzenie pomieszczeń, a wręcz, gdy chłodzenie realizowane jest w większym stopniu niż ogrzewanie. Sprawdź >>

System z pompą ciepła i dolnym źródłem w postaci magazynu energii składa się z gruntowej pompy ciepła, podziemnego zbiornika lodu oraz absorberów powietrznych np. w postaci instalacji fotowoltaicznej PVT. Zbiornik i absorbery stanowią w tym przypadku dolne źródło pompy ciepła. Decydując się na pompę z dolnym źródłem w postaci magazynu energii i absorbera powietrznego bardzo istotna jest precyzyjna symulacja energetyczna, która wskaże, ile energii elektrycznej będzie potrzebować pompa ciepła, jakie będzie roczne zapotrzebowanie na energię ze źródła szczytowego, ile energii dostarczy nam pompa ciepła, ile instalacja fotowoltaiczna PVT, a ile energii w postaci darmowego chłodu zapewni magazyn.

pompy ciepla

Fot. 3: Magazyn energii w lodzie.

Wsparcie poprawy efektywności energetycznej w budownictwie wielorodzinny

Mówiąc o zastosowaniu pomp ciepła w budownictwie wielorodzinnym nie można pominąć bardzo ważnego aspektu, jakim jest wsparcie przeznaczone dla istniejących budynków. Na specjalne Granty OZE przyznawane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii mogą liczyć wszystkie projekty modernizacyjne związane z budownictwem wielorodzinnym. Dzięki temu inwestorzy mogą ubiegać się o 50-procentowe dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji odnawialnego źródła energii.

Jak wykorzystać OZE w budynkach istniejących bez kapitalnego remontu systemu ogrzewania? Przede wszystkim do przygotowywania c.w.u., co pochłania ponad 55% rocznego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. W tym przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie fotowoltaiki w instalacji hybrydowej z pompami ciepła typu powietrze/woda lub kolektorów słonecznych wraz z magazynami energii. Dowiedz się więcej >>

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości » Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu » Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Komu zlecić serwis i konserwacje wind? Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella? Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź! Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków » Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach? Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.