administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

UNIQA radzi: Dobre praktyki w ubezpieczeniach fotowoltaiki

UNIQA | 2023-10-31
UNIQA radzi:  Dobre praktyki w ubezpieczeniach fotowoltaiki

UNIQA radzi:  Dobre praktyki w ubezpieczeniach fotowoltaiki

Pożary instalacji fotowoltaicznych i banków energii to już nie rzadkość, a ich liczba systematycznie wzrasta wraz ze zwiększeniem zainstalowanych rozwiązań na rynku. Z uwagi na to, że liczba tego typu instalacji stale rośnie, warto wiedzieć co zrobić, jeśli dojdzie do pożaru.

treść sponsorowana

W Polsce Straż Pożarna i Policja nie przedstawiają oficjalnych statystyk na temat ryzyka pożaru spowodowanego pożarem instalacji fotowoltaicznej, gdyż w dotychczas prezentowanych dorocznych informacjach na temat przyczyn pożarów nie znajdowała się oddzielna kategoria dla tej grupy ryzyk (KG PSP wymienia nieprawidłowości w działaniu instalacji elektrycznych). Natomiast według zagranicznych instytutów badawczych liczbę tego typu pożarów można mierzyć w promilach.

Potwierdzeniem są na przykład badania przeprowadzone w Niemczech, gdzie na ponad 1,3 miliona sprawdzanych instalacji fotowoltaicznych odnotowano zaledwie 430 pożarów, z czego tylko połowa miała źródło w samej instalacji fotowoltaicznej. Oznacza to, że ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej wynosi 0,016%.

Przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznej i jak zminimalizować to ryzyko?

Ponad 50 procent pożarów instalacji fotowoltaicznych i banków energii spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wyładowania atmosferyczne – na przykład uderzenia pioruna.

Z kolei drugą połowę pożarów stanowią błędy projektowe, montażowe i awarie urządzeń. Same moduły fotowoltaiczne posiadają różne klasy palności, ale najczęściej, z uwagi na cenę, użytkownicy wybierają najtańsze panele z najniższą klasą palności. Wśród czynników, które wpływają na zagrożenie pożarowe należy wymienić uszkodzenia mechaniczne połączeń instalacji elektrycznej i błędy wykonawcze.

By zminimalizować ryzyko pożaru, montując instalację fotowoltaiczną, należy skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy oraz upewnić się co do jakości wykorzystywanych przez nich materiałów (np. nie powinno łączyć się złączy różnych dostawców).

Przed montażem konieczny jest właściwy projekt instalacji fotowoltaicznej wykonany przez projektanta.

Od niedawna został wprowadzony wymóg przez nowelizację ustawy Prawo budowlane, by projekt instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 6,5kWp był skonsultowany z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych.

Do częstych błędów, mogących spowodować pożar fotowoltaiki, należy brak odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych, dlatego trzeba się upewnić, że instalacja nie jest ich pozbawiona.

By zminimalizować ryzyko pożaru warto dopytać o odpowiednie elementy zabezpieczające instalację fotowoltaiczną. Są to między innymi:

  • instalacja bezpieczników odcinających dopływ prądu w panelach fotowoltaicznych, falowniku czy banku energii, w przypadku wystąpienia zwarcia lub nadmiernego natężenia energii elektrycznej,
  •  instalacja odgromowa, która zapobiega uderzeniom pioruna i związanymi z tym konsekwencjami;
  • ograniczniki przepięć chroniące przed skutkami wyładowań atmosferycznych (np. uderzenia pioruna) oraz zmianami napięcia energii elektrycznej.

Ponadto niezwykle ważne jest, by regularnie monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej, na przykład przez aplikację mobilną.

Można również przeprowadzić specjalne pomiary – na przykład rezystancji izolacji, które wykrywają potencjalne uszkodzenia przewodów lub też badania kamerą termowizyjną, mogącą wskazać przegrzewanie się systemu w określonym obszarze.

Ubezpiecz się na wypadek pożaru >>

Co zrobić w przypadku pożaru?

Gdy dojdzie do pożaru instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii, należy zacząć od odłączenia dopływu prądu, co znacznie ogranicza ryzyko, lecz nie wyeliminuje go w całości, ponieważ panele generują elektryczność nawet po odcięciu od sieci, tak długo, jak pada na nie promieniowanie świetlne, również sztuczne.

Ogień powinno się gasić przy użyciu gaśnicy proszkowej. Niestety polskie prawo nie obliguje właścicieli paneli do jej posiadania.

Płonące panele można też gasić wodą, ale co najmniej w odległości 1 metra od przewodów i samych paneli, w przypadku gaszenia rozproszonym strumieniem wody, i 5 metrów w przypadku zwartego strumienia wody.

Należy pamiętać, że woda przewodzi prąd i trzeba zachować ostrożność, gasząc instalację.

Jeśli to możliwe, warto skontaktować się z firmą, która montowała panele fotowoltaiczne, ponieważ może ona udzielić istotnych wskazówek przy gaszeniu instalacji.

Regulacje prawne

Aktualne przepisy dotyczące montażu urządzeń fotowoltaicznych reguluje ustawa Prawo budowlane, według której w przypadku instalacji urządzeń fotowoltaicznych o mocy większej niż 150 kW potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Z kolei znowelizowana ustawa o OZE przewiduje, że w przypadku montażu paneli o mocy zainstalowanej przekraczającej 6,5 kW należy uzgodnić z rzeczoznawcą, czy instalacja jest zgodna z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej projektu budowlanego, a także powiadomić Państwową Straż Pożarną o budowie instalacji.

Podsumowując – można przyjąć, że instalacje fotowoltaiczne w obiektach budowlanych są bezpieczne pożarowo i bezpieczne dla ekip ratowniczych jeżeli:

  • zostały wykonane z badanych i certyfikowanych urządzeń oraz elementów instalacyjnych,
  • zostały zaprojektowane i wykonane przez wykwalifikowany, uprawniony i kompetentny personel (projektanta, instalatora) na podstawie dokumentacji projektowej, uzgodnionej w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej,
  • poddawane są okresowym przeglądom serwisowym i konserwacyjnym przez wykwalifikowanego, uprawnionego i kompetentnego konserwatora instalacji fotowoltaicznych oraz są monitorowane przez ich właściciela lub osobę upoważnioną, która odpowiednio reaguje na zgłaszane przez system alarmy i komunikaty.

Ubezpiecz fotowoltaikę >>

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości » Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu » Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Komu zlecić serwis i konserwacje wind? Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella? Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź! Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków » Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach? Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.