Płyta fundamentowa — świetna alternatywa dla tradycyjnych fundamentów

Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej budowie domu, a posiadasz działkę z trudnym podłożem i niepewnym gruntem, to wybierz płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów.
Co to jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to alternatywne rozwiązanie dla zwykłych fundamentów, najczęściej wykonuje się ją z żelbetonu. Pozwala na wykonanie fundamentów w krótkim czasie. Posiada kilka warstw, a dzięki swej budowie równomiernie osiada na gruncie.
Warstwy płyty fundamentowej
Budowa płyty fundamentowej zawiera kilka warstw, między innymi podbudowę z mechanicznie zagęszczonego kruszywa. Warstwa pospółki z piachu musi zostać ubita. Kolejną warstwą jest izolacja termiczna, pod styropianem może znaleźć się folia izolacyjna dla lepszej izolacji przeciwwilgociowej. Kolejną warstwą jest płyta żelbetonowa, następnie wylewka samopoziomująca i posadzka.
Kiedy stosować płytę fundamentową?
Stosowanie płyt tego typu nie ma ograniczeń. Płyta fundamentowa sprawdzi się wszędzie, zarówno na podmokłych, jak i suchych terenach. Szczególnie polecana jest, kiedy budowa odbywa się na podłożu o słabej nośności. Płyty fundamentowe sprawdzą się na działkach z trudnymi gruntami.
Płyty fundamentowe i ich zalety
Główną zaletą płyty fundamentowej jest czas jej wykonania, który sprzyja przyspieszeniu zakończenia budowy. Płyta fundamentowa ogranicza nakład pracy związany z wykonaniem podparcia w postaci ławy. Powierzchnia płyty pokrywa się z kształtem domu, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko popękania ścian. Jest to świetna alternatywa, tradycyjne fundamenty gorzej sprawdzają się na trudnej działce, płyta fundamentowa radzi sobie lepiej na skomplikowanym gruncie.
Kształtki styropianowe — system elementów brzegowych do izolacji płyty fundamentowej
Do płyty fundamentowej stosuje się kształtki styropianowe, które są elementem brzegowym. Spełniają one rolę zabezpieczającą i izolującą. Gwarantują one zatrzymanie odpowiedniej temperatury oraz uniknięcia wejścia wilgoci do budynku.
Korzyści ze stosowania kształtek styropianowych na płycie fundamentowej
Kształtki styropianowe przede wszystkim ułatwiają i skracają czas pracy związany z przygotowaniem warstwy izolacyjnej dla płyty fundamentowej. Kształtki łączą się za pomocą piór i dzięki temu eliminują mostek cieplny w miejscu styku elementów. Szalunek styropianowy może zostać wykonany z dodatkową warstwą wzmacniającą za pomocą płyty włókno-cementowej. Taka warstwa izolacyjna jest bardzo estetyczna i chroni przed uszkodzeniami.