Jak ograniczyć koszty ogrzewania budynku nawet o 30%? Fot. Saint-Gobain Construction Products Polska
Rosnące koszty ogrzewania skłaniają coraz większą liczbę właścicieli i zarządców budynków do szukania oszczędności w tym zakresie. Jak w czasach kryzysu energetycznego zmniejszyć wpływ szalejących cen opału i nośników energii na koszty eksploatacji budynku, bez konieczności kompromisów w zakresie komfortu cieplnego we wnętrzach?
treść sponsorowana
Którędy ucieka ciepło?
Aż do 70% dostarczonej do domu energii wykorzystujemy na jego ogrzewanie. Niestety, sporo z niej bezpowrotnie tracimy, jeśli pozwolimy drogiemu ciepłu uciec, nie zapewniając skutecznej termoizolacji budynku. Pod tym względem dom można przyrównać do termosu, w którym izolacja termiczna zatrzymuje ciepło wewnątrz i ogranicza zapotrzebowanie na energię cieplną.
Analogicznie - tak jak nieszczelny kubek termiczny nie będzie spełniał swojej funkcji, tak dom bez ciągłej izolacji termicznej również nie będzie utrzymywał ciepła.
Warto dodać, że aż 20-35% ciepła tracimy przez niezaizolowany dach, a kolejne 20-30% przez nieocieplone ściany.
Dlatego w większości przypadków termomodernizacja domu powinna rozpocząć się od odpowiedniej izolacji dachu lub stropu najwyższego piętra. W następnej kolejności izoluje się ściany zewnętrzne i piwnice.
Właściwa temperatura w budynku mieszkalnym lub biurowym
Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, dlatego warto przykręcać kaloryfer, szczególnie, kiedy wychodzimy z domu na dłużej.
Optymalna temperatura zależy od rodzaju pomieszczenia. W łazience zalecane jest ok. 22-24°C. W sypialni – najlepiej, jeśli temperatura nie przekracza 18°C.
Ocieplenie budynku: strzeż się mostków termicznych!
W budownictwie, zwłaszcza w zakresie kompatybilności rozwiązań i starannego wykonawstwa „prawie” robi wielką różnicę. Stąd też ocieplając dachy i ściany, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na dokładność termoizolacji.
Przede wszystkim należy pamiętać o tzw. mostkach termicznych, czyli wszelkich lukach i nieciągłościach w powłoce budynku, przez które ucieka energia. Jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy, fizyka zrobi swoje: temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku uparcie będzie dążyć do wyrównania, w chłodnych miesiącach prowadząc do znacznych strat ciepła.
Pamiętaj, że izolując prawidłowo dach, podłogi i ściany swojego domu, poprawisz efektywność energetyczną budynku i znacząco ograniczysz rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo zredukujesz emisję szkodliwych substancji do atmosfery i przyczynisz się do redukcji smogu.
Ocieplenie elewacji: trwałe, ciepłe ściany zewnętrzne
Najpopularniejszą w Polsce metodą wykończenia elewacji budynków jest lekka mokra, czyli ETICS. Jest to technologia ocieplania fasad zespolonymi systemami izolacji cieplnej na bazie wełny mineralnej lub innych materiałów, pokrytych cienkowarstwowymi, strukturalnymi wyprawami tynkarskimi wykonywanymi metodą bezspoinową. Aby na długie lata zapewnić efektywność energetyczną budynku i estetykę elewacji, warto sięgnąć po systemowe rozwiązanie ISOVER i WEBER opracowane dla tej metody.
Wełna ISOVER = ciepło
Podstawą systemu ISOVER i WEBER z punktu widzenia izolacyjności cieplnej jest wełna w płytach Fasoterm 35 o znakomitej termice (lambda 0,035 W/mK) – to ona odpowiada za zatrzymywanie ciepła we wnętrzu.
Zdecydowaną przewagą z zastosowania wełny mineralnej do izolacji ścian zewnętrznych jest jej niepalność - co wpisuje się w wymagania przepisów budowlanych, które mówią: "W budynku, na wysokości powyżej 25 m od poziomu terenu, okładzina elewacyjna i jej zamocowanie mechaniczne, a także izolacja cieplna ściany zewnętrznej, powinny być wykonane z materiałów niepalnych."
Chemia WEBER = trwałość i estetyka
Na skuteczność izolacji, oprócz doboru materiału ociepleniowego, ma również wpływ zastosowana chemia budowlana oraz dopasowane siatki zbrojące. Dopiero te elementy potraktowane razem składają się w przypadku ISOVER i WEBER na gotowy, kompatybilny system ociepleń ETICS, gdzie wełna łączy się z gamą produktów WEBER wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompleksowa oferta zawierająca odpowiednie tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów zarówno użytkowanych, jak i nowych.
Zobacz, jak to działa!
Piękna i trwała elewacja przez długie lata
Unikalny tynk hydrofilowy weber.pas topdry w technologii AquaBalance dostępny w 320 kolorach to naturalna ochrona przed porastaniem! Technologia AquaBalance tworzy inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na elewacjach budynków skutecznie rozwiązuje problem grzybów i alg, które rozrastają się na zawilgoconym tynku.
Andrzej Jac
Andrzej Jac, 27.10.2022r., 09:06:52
Bardzo ciekawy artykuł tylko jest jedno ALE!!
Koszty termomodernizacji są kosmiczne, ceny materiałów rosną i nie ma ekip. Jak to sfinansować jak jest taki kryzys. Trzeba szukać innych TAŃSZYCH sposobów.
Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej...
Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej fasady.
W budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej duże znaczenie ma izolacja termiczna między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, jak korytarze i klatki schodowe. W takich budynkach istotna...
W budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej duże znaczenie ma izolacja termiczna między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, jak korytarze i klatki schodowe. W takich budynkach istotna jest też wysoka odporność ścian wewnętrznych na uszkodzenia związane z intensywnym użytkowaniem, a także maksymalnie efektywne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Z myślą o takich zadaniach zaprojektowano nowe płyty zespolone EasyTherm.
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o...
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to szybki sposób na osiągnięcie efektu idealnie równych i gładkich ścian oraz przearanżowanie przestrzeni. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.
Podkłady podłogowe z płyt RIGIPS Rigidur przeznaczone są do wykonywania podłoży pod wszelkiego rodzaju materiały posadzkowe w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.
Estetyka, trwałość, łatwa pielęgnacja – w tym zakresie wymagania stawiane standardom wykończenia obiektów komercyjnych, jak biura, hotele czy placówki handlowe, są szczególnie wysokie. W miejscach pracy...
Estetyka, trwałość, łatwa pielęgnacja – w tym zakresie wymagania stawiane standardom wykończenia obiektów komercyjnych, jak biura, hotele czy placówki handlowe, są szczególnie wysokie. W miejscach pracy i spotkań, gdzie wiele się dzieje i przebywa wiele osób, kluczowa jest także akustyka. W przypadku sufitów podwieszanych biorąc pod uwagę te parametry stworzyliśmy linię płyt gipsowo-kartonowych Gyptone od Rigips.
Technologia AquaBalance to naturalna ochrona przed porastaniem: tworzy na elewacji inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na fasadach budynków skutecznie...
Technologia AquaBalance to naturalna ochrona przed porastaniem: tworzy na elewacji inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Jej zastosowanie na fasadach budynków skutecznie rozwiązuje problem grzybów i alg, które rozrastają się na zawilgoconym tynku.
Najpowszechniej stosowanym sposobem na ocieplenie elewacji polskich budynków jest metoda lekka mokra, czyli ETICS, znana też jako BSO. Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali wspólne rozwiązanie w tym zakresie,...
Najpowszechniej stosowanym sposobem na ocieplenie elewacji polskich budynków jest metoda lekka mokra, czyli ETICS, znana też jako BSO. Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali wspólne rozwiązanie w tym zakresie, zapewniające walory cieplne na poziomie obowiązujących Warunków Technicznych 2021, a na tle innych dostępnych na rynku systemów wyróżniające się bezpieczeństwem pożarowym, trwałością, właściwościami mechanicznymi i dbałością o estetykę.
Dzięki balkonowi czy tarasowi każde mieszkanie, każdy dom zyskuje na atrakcyjności. Dodatkowa przestrzeń wysunięta poza elewację budynku daje poczucie bliższego kontaktu ze światem zewnętrznym, stanowi...
Dzięki balkonowi czy tarasowi każde mieszkanie, każdy dom zyskuje na atrakcyjności. Dodatkowa przestrzeń wysunięta poza elewację budynku daje poczucie bliższego kontaktu ze światem zewnętrznym, stanowi „okno na świat” i zapewnia „oddech” mieszkańcom. Atrakcyjnie zaaranżowany balkon czy taras to miejsce relaksu, namiastka ogrodu i przedłużenie powierzchni mieszkalnej z dodatkową funkcją użytkową.
Nowe budynki wielorodzinne, centra handlowe, biurowce, hotele w centrach miast – w każdym z wymienionych obiektów parking jest nieodłącznym elementem. Najczęstszym rozwiązaniem dla tego typu obiektów jest...
Nowe budynki wielorodzinne, centra handlowe, biurowce, hotele w centrach miast – w każdym z wymienionych obiektów parking jest nieodłącznym elementem. Najczęstszym rozwiązaniem dla tego typu obiektów jest parking podziemny. Kolejnym rozwiązaniem, zyskującym na popularności, są parkingi wielopoziomowe. Te buduje się na obrzeżach dużych miast. Mają one zachęcić mieszkańców okolicznych miejscowości dojeżdżających do pracy do pozostawienia swoich pojazdów na parkingu i skorzystania z komunikacji miejskiej.
Bezspoinowy system powłokowy na bazie żywicy poliuretanowej. Stosowany przy wykończeniach powierzchni balkonu lub tarasu. Alternatywa dla płytek ceramicznych.
Bezspoinowy system powłokowy na bazie żywicy poliuretanowej. Stosowany przy wykończeniach powierzchni balkonu lub tarasu. Alternatywa dla płytek ceramicznych.
Przedstawiamy nowoczesne rozwiązanie dla ścian wewnętrznych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, łączące przewagi technologii murowanej i suchej zabudowy.
Przedstawiamy nowoczesne rozwiązanie dla ścian wewnętrznych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, łączące przewagi technologii murowanej i suchej zabudowy.
Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez płyt gipsowo-kartonowych. Ich użycie pozwala na swobodną aranżację pomieszczeń i łatwe dostosowywanie ich funkcjonalności do potrzeb mieszkańców. Płyta...
Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez płyt gipsowo-kartonowych. Ich użycie pozwala na swobodną aranżację pomieszczeń i łatwe dostosowywanie ich funkcjonalności do potrzeb mieszkańców. Płyta g-k zapewnia wytrzymałość, bezpieczeństwo pożarowe oraz komfort akustyczny. Dzięki swoim właściwościom technicznym oraz szybkości i prostocie wykonania, ściany z płyt gipsowo – kartonowych stanowią idealną alternatywę dla ścian murowanych.
Z myślą o wykonawcach suchej zabudowy poszukujących ekonomicznych rozwiązań spełniających standardy szpachlowania powstała linia mas szpachlowych Rigips z serii Q: Rigips® Q1 Zaczyna, sypka Rigips® Q2-Q3...
Z myślą o wykonawcach suchej zabudowy poszukujących ekonomicznych rozwiązań spełniających standardy szpachlowania powstała linia mas szpachlowych Rigips z serii Q: Rigips® Q1 Zaczyna, sypka Rigips® Q2-Q3 Kończy oraz jej gotowy wariant Rigips® Gotowa Q2-Q3 Kończy.
Przełomowe rozwiązanie w izolacji sufitów piwnic, pomieszczeń technicznych i garaży ISOVER Stropmax 31 to dla wielu administratorów budynków gotowe rozwiązanie dla szybkiej i łatwej w przeprowadzeniu izolacji...
Przełomowe rozwiązanie w izolacji sufitów piwnic, pomieszczeń technicznych i garaży ISOVER Stropmax 31 to dla wielu administratorów budynków gotowe rozwiązanie dla szybkiej i łatwej w przeprowadzeniu izolacji sufitów piwnic w budynkach nowych i podlegających renowacji termicznej.
Metodę lekką-mokrą i wełnę mineralną łączy wspólny mianownik – są to obecnie najpopularniejsze rozwiązania wśród wykonawców podczas budowy i renowacji budynków, niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia...
Metodę lekką-mokrą i wełnę mineralną łączy wspólny mianownik – są to obecnie najpopularniejsze rozwiązania wśród wykonawców podczas budowy i renowacji budynków, niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia – od skromnych domków, aż po wieżowce. Im częściej stosowany system, tym mniejsze ryzyko błędów. Za popularnością systemu ETICS, bazującego na wełnie mineralnej, stoi szereg korzyści.
W jaki sposób wykonać termoizolację ściany zewnętrznej, która oprócz powstrzymania ucieczki ciepła zapewni też prawidłową wymianę pary wodnej z pomieszczenia? Jaki materiał termoizolacyjny należy wykorzystać...
W jaki sposób wykonać termoizolację ściany zewnętrznej, która oprócz powstrzymania ucieczki ciepła zapewni też prawidłową wymianę pary wodnej z pomieszczenia? Jaki materiał termoizolacyjny należy wykorzystać i dlaczego jest nim wełna?
W nowoczesnym budownictwie wielokondygnacyjnym, zarówno mieszkalnym jak i biurowcach, hotelach, rośnie popularność wykończenia i ocieplenia elewacji w technologii fasady wentylowanej. Doskonale sprawdza...
W nowoczesnym budownictwie wielokondygnacyjnym, zarówno mieszkalnym jak i biurowcach, hotelach, rośnie popularność wykończenia i ocieplenia elewacji w technologii fasady wentylowanej. Doskonale sprawdza się także w przypadku projektów renowacyjnych, ponieważ daje ogromną swobodę kształtowania charakteru budynku – efekt estetyczny bywa oszałamiający!.
Najważniejszym elementem systemu ociepleniowego jest materiał izolacyjny, który decyduje o oszczędności energii grzewczej. Równie ważną rolę odgrywa klej elewacyjny – czy wiesz dlaczego? Sprawdź, jak wiele...
Najważniejszym elementem systemu ociepleniowego jest materiał izolacyjny, który decyduje o oszczędności energii grzewczej. Równie ważną rolę odgrywa klej elewacyjny – czy wiesz dlaczego? Sprawdź, jak wiele zyskasz, wybierając odpowiedni produkt.
Beton to jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie.
Beton jest kojarzony przede wszystkim z dużymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak tunele, mosty, wiadukty…...
Beton to jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie.
Beton jest kojarzony przede wszystkim z dużymi projektami infrastrukturalnymi, takimi jak tunele, mosty, wiadukty… Ale beton jest wszędzie dookoła nas – z jego udziałem powstawały budynki mieszkalne i biurowe, garaże, szkoły, baseny i obiekty sportowe. Dlaczego o tym mówimy? Bo beton, jak każdy materiał budowlany, starzeje się i wymaga konserwacji.
W biurach, obiektach komercyjnych, wykładzina PVC, panele LVT lub wykładziny dywanowe w płytkach są uniwersalnym i trwałym rozwiązaniem posadzkowym. Wykładziny mocowane są specjalnymi klejami do wylewki...
W biurach, obiektach komercyjnych, wykładzina PVC, panele LVT lub wykładziny dywanowe w płytkach są uniwersalnym i trwałym rozwiązaniem posadzkowym. Wykładziny mocowane są specjalnymi klejami do wylewki (podkładu podłogowego), zatem wymagane jest, aby był on wykonany równo i miał odpowiednie parametry umożliwiające przyklejenie wykładziny.
Utrzymanie czystości i bezpieczeństwa wewnątrz nieruchomości i wokół niej to niejedyne obowiązki administratora nieruchomości. Jest ich znacznie więcej, np. organizacja remontów oraz modernizacji budynków,...
Utrzymanie czystości i bezpieczeństwa wewnątrz nieruchomości i wokół niej to niejedyne obowiązki administratora nieruchomości. Jest ich znacznie więcej, np. organizacja remontów oraz modernizacji budynków, w tym – wybranie najkorzystniejszych dla wspólnoty ofert i czuwanie nad prawidłowym przebiegiem prac. Zatem administrator przed przystąpieniem do organizacji prac remontowych musi poznać oczekiwania mieszkańców oraz ofertę rynkową, a następnie dokonać możliwie najlepszego wyboru. Metaliczna farba,...
Smog, bolączka dużych miast, jest zagrożeniem również dla trwałości i estetyki elewacji budynku. Czy możliwe jest wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń?
Smog, bolączka dużych miast, jest zagrożeniem również dla trwałości i estetyki elewacji budynku. Czy możliwe jest wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń?
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej...
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego poszycia dachowego?
W przypadku budynków wielorodzinnych liczą się przede wszystkim dwie kwestie: estetyka i odpowiednie zabezpieczenie fasady. Co zrobić, aby elewacja spełniała zarówno oczekiwania mieszkańców związane z...
W przypadku budynków wielorodzinnych liczą się przede wszystkim dwie kwestie: estetyka i odpowiednie zabezpieczenie fasady. Co zrobić, aby elewacja spełniała zarówno oczekiwania mieszkańców związane z jej wyglądem, jak i funkcję ochronną?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.