Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.
Administratorzy i zarządcy budynków, zwłaszcza tych starszych, szukają sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji w dwojaki sposób: metodą małych kroków albo większych inwestycji. Zużycie energii można ograniczać, skupiając działania na oszczędzaniu: prądu i ciepła, np. wymieniając stare instalacje grzewcze na nowoczesne, efektywniejsze i bardziej przyjazne środowisku. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się panele fotowoltaiczne. Ale czy darmowa, zielona energia jest najlepsza?
– Najlepsza energia to ta, której nie zużywamy – podkreśla Łukasz Kondracki, ekspert firmy Paroc Polska, producenta izolacji termicznych z wełny kamiennej. – Inwestycja w odnawialne źródła energii to niewątpliwe korzyści dla portfela i środowiska, jednak aby przyniosła ona realne zwroty, w pierwszej kolejności warto upewnić się czy budynek nie generuje start energetycznych, np. z powodu zbyt cienkiego ocieplenia czy licznych mostków termicznych. Proces zmniejszania zapotrzebowania budynków na energię najlepiej rozpocząć od efektywnej ekonomicznie izolacji nowych budynków lub termomodernizacji obiektów już istniejących w perspektywie kolejnych lat użytkowania.
Postaw na sprawdzone rozwiązania!
Docieplenie budynku najłatwiej zacząć od ścian zewnętrznych. Jaki system lub rozwiązanie termoizolacyjne wybrać? W przypadku obiektów nieco starszych, najczęściej wykańczanych od zewnątrz cienkowarstwowymi tynkami fasadowymi, bardzo dobrym wyborem będzie wełna kamienna – naturalny materiał, który poza skutecznym zatrzymywaniem ciepła wewnątrz budynku, ma do zaoferowania szereg dodatkowych, ciekawych korzyści:
- najwyższa możliwa klasa reakcji na ogień A1 – znacząco zwiększa bezpieczeństwo pożarowe,
- włóknista struktura materiału – bardzo dobrze wycisza i odizolowuje od niepożądanych dźwięków,
- materiał paroprzepuszczalny i odporny na wilgoć – umożliwia „oddychanie” konstrukcji i zdrowy mikroklimat wnętrz.
Do ocieplenia ścian zewnętrznych wykorzystać można dwa rodzaje płyt z wełny kamiennej: standardowe płyty fasadowe oraz tzw. płyty lamellowe. Czym się od siebie różnią? Sprawdź >>
Płyty standardowe
Ze względu na dużą sprężystość, standardowe płyty fasadowe z wełny kamiennej PAROC Linio 10 charakteryzuje wysoka tolerancja na ewentualne nierówności i niedoskonałości podłoża, co stanowi duże ułatwienie w przypadku obiektów termomodernizowanych. Z drugiej strony płyty cechuje zwiększona wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, co pozwala na uzyskanie gładkiej i szczelnej powierzchni bazowej pod zaprawę tynkarską – także w okolicach wszelkich naroży, gzymsów, krawędzi ścian i ościeży, które z reguły stanowią miejsca ucieczki ciepła. W kontekście zwiększonej energooszczędności inwestorów może zainteresować płyta PAROC Linio Pro, która oferuje bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie jedynie 0,034 W/mK. Dowiedz sie wiecej >>
Płyty lamellowe
W przypadku projektu zakładającego grubszą warstwę izolacji, alternatywnie wykorzystać można rozwiązanie PAROC Linio 80. Jest to płyta lamellowa – ułożone prostopadle do ocieplanej powierzchni włókna gwarantują wyższą przyczepność do podłoża, umożliwiając tym samym montaż bez łączników mechanicznych. To z kolei przekłada się na brak ryzyka mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynku najintensywniej.
Ze względu na naturalne właściwości wełny kamiennej, wszystkie rozwiązania z serii PAROC Linio są niepalne, nie gromadzą wilgoci, są w pełni odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Więcej o płytach Paroc >>