administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna. Do kolejnego sezonu grzewczego zostało już tylko pół roku, trzeba zatem ten czas maksymalnie wykorzystać. Zgodnie z dostępnymi danymi, działaniem przynoszącym najszybsze i najbardziej trwałe efekty jest termomodernizacja budynku.

treść sponsorowana

Dziś, kiedy wiosna w pełni, perspektywa kolejnego sezonu grzewczego wydaje się dość odległa, ale tak naprawdę warto już teraz przygotować się do daleko idących zmian mających na celu redukcję zużycia energii końcowej. O tym, jak ważna jest efektywność energetyczna budynku, najlepiej niech świadczy fakt, że wszystkie obiekty na terenie Unii Europejskiej odpowiedzialne są za około 40% konsumowanej energii, w większości służącej ich ogrzewaniu i chłodzeniu.

Straty ciepła w budynku – nie warto bagatelizować problemu

Co więcej, dane Komisji Europejskiej wskazują, że mniej więcej 35% wszystkich budynków na terenie Wspólnoty ma ponad pięćdziesiąt lat. Aż trzy czwarte z nich nie spełnia współczesnych standardów energetycznych, lecz renowacji poddaje się rocznie jedynie… 1% całego zasobu[1]. Zwiększona efektywność energetyczna oznacza niższe straty ciepła w budynku, ale by efekty tych działań były odczuwalne w szerszej skali, konieczna jest ich odpowiednia kolejność i metodyczne podejście do problemu. Tylko wtedy uda się nadrobić lata zaniedbań w tym obszarze. Zgodnie z piramidą traktatu z Kioto, na „pierwszy ogień” powinna pójść termomodernizacja budynku.

– Gdy porównamy popularne i dostępne sposoby ograniczania kosztów ogrzewania, termoizolacja budynku w postaci docieplenia starego dachu lub ścian zewnętrznych często okazuje się metodą bardziej przystępną i efektywną ekonomicznie, niż panele fotowoltaiczne bądź pompy ciepła. Różnica jest szczególnie widoczna teraz, gdy termomodernizacja została objęta dofinansowaniem w ramach rozszerzenia rządowego programu Czyste Powietrze. Co więcej, w 2023 roku ulga termomodernizacyjna obejmująca działania rozumiane jako termoizolacja budynku przysługuje także tym, którzy wcześniej uzyskali już wsparcie na wymianę kotła. Podwyższenie progów dochodowych spowodowało zaś powiększenie grona potencjalnych beneficjentów programu – wyjaśnia Łukasz Kondracki, Owens Corning PAROC Polska.

Termomodernizacja budynku zwróci się tym szybciej, czym wyższe będą ceny energii, a wartością dodaną – i to w wymiarze długoletnim – będzie jego wysoka efektywność energetyczna – dodaje.

Termoizolacja budynku opłaca się każdemu!       

Bez względu na to, czy patrzymy na efektywność energetyczną budynków z perspektywy ich właścicieli czy zarządców, bądź też rozpatrujemy to zagadnienie w skali makro, stawianie na energooszczędne rozwiązania jest wielce wskazane i nad wyraz opłacalne. Ograniczając straty ciepła w budynku zaizolowanym w sposób niedostateczny bądź praktycznie całkowicie pozbawionym izolacji termicznej w ścianach czy dachach, przy objęciu systemowym działaniem wszystkich wymagających go obiektów, można zredukować nawet o 45% zapotrzebowanie całego sektora na energię końcową.

Za zmniejszeniem ilości energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków idzie też ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) docieplenie energochłonnych budynków w Unii Europejskiej mogłoby przynieść redukcję rocznego poziomu emisji CO2 o 204 miliony ton, czyli jakby na jeden rok usunąć z dróg aż 43 miliony samochodów z silnikiem spalinowym[2].

– Każda wyprodukowana przez nas płyta czy otulina izolacyjna wspiera pośrednio i bezpośrednio cel, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, sukcesywnie zmniejszamy swój ślad węglowy, jednocześnie zwiększając wynikające z wykorzystania izolacji korzyści dla środowiska. W przypadku wełny kamiennej PAROC, na każdą tonę emisji CO2 potrzebną do jej wytworzenia przypada nieco ponad 200 ton CO2, które udaje się zaoszczędzić w ciągu 50 lat dzięki ograniczeniu energochłonności budynków – zaznacza Łukasz Kondracki.

Zwlekając – tracimy

I to wszyscy. Program Czyste Powietrze ma wyraźne ramy czasowe co oznacza, że ulga termomodernizacyjna nie jest przyznana raz na zawsze. Do tego każdy sezon grzewczy oznacza straty ciepła w budynku o niedostatecznym standardzie energetycznym i uszczuplenie zawartości portfela jego właściciela lub dysponenta.

Lepsza izolacja termiczna pozwala zredukować energochłonność obiektów związaną z ich ogrzewaniem, a co za tym idzie – uwolnić więcej energii potrzebnej w innych sektorach, zmniejszając tym samym skalę trwającego kryzysu. Trzeba więc maksymalnie wykorzystać czas, jaki pozostał do jesienno-zimowych chłodów i zadbać o nowoczesną, skuteczną termoizolację budynków. W podjęciu decyzji o rozpoczęciu działań w tym kierunku pomóc może zarówno ulga termomodernizacyjna, jak i świadomość, że w ten sposób podnosimy nie tylko swój indywidualny komfort, ale i dobrostan całej planety.

 


[2] https://www.eurima.org/our-2050-climate-neutrality-vision

 

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.