administrator24.info

Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis - poradnik krok po kroku

WINDY SCHODOWE | 2020-04-30
Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych
Windy Schodowe

Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych


Windy Schodowe

Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie – wszystkie te miejsca są dostosowywane dla osób niepełnosprawnych. Wybór odpowiedniej platformy schodowej okazuje się jednak nie lada wyzwaniem – czai się tutaj mnóstwo zagadek oraz dziwnych zwrotów technicznych – chcąc pomoc naszym przyszłym klientom stworzyliśmy niniejszy poradnik.

W jaki więc sposób wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb platformę schodową? Jakie czynności wiążą się z zakupem, montażem i eksploatacją takiego urządzenia? Wszystkie te informacje szczegółowo opisujemy poniżej.

treść sponsorowana

1. Klasyfikacja urządzenia, czyli jaki rodzaj platformy dla niepełnosprawnych będzie dla mnie odpowiedni?

Podstawową informacją jaką musimy mieć przy wyborze najbardziej optymalnego urządzenia jest czy będzie to platforma prostoliniowa – służąca do pokonania jednego, prostego biegu schodów, czy też będzie to urządzenie krzywoliniowe, które pozwoli nam pokonać kilka ciągów schodów. Czasami warto także rozważyć platformę pionową nazywaną także podnośnikiem pionowym.

Zadzwoń i zapytaj o najlepsze rozwiązanie: 692449474.

Platformy krzywoliniowe np. Ascendor PLK8 poruszają się po torze jezdnym, który może mieć zakręty oraz zmiany kąta nachylenia toru jezdnego. Często stosuje się też zakręty parkingowe na dolnym przystanku – dzięki którym można zaoszczędzić miejsce na klatce schodowe ułatwiając tym samym korzystanie ze schodów innym użytkownikom. Platformy schodowe proste (modele Logic lub Ascendor PLG7) służą do pokonania jednego biegu schodów – urządzenia te poruszają  się po szynie jezdnej, która nie może mieć zakrętów poziomych lub pionowych. Dowiedz się wiecej »

2. Sposób montażu, czyli jak mogą być montowane szyny jezdne, po których porusza się urządzenie podczas ruchu:

Możliwe są do zastosowania dwa sposoby montażu toru jezdnego platform schodowych – do ściany nośnej pełnej bądź też na słupkach samonośnych. W przypadku starych budynków najczęściej wielorodzinnych gdy jest obawa że ściana może być wykonana z płyt kanałowych zaleca się zastosowanie montażu na słupkach samonośnych jest to jednak rozwiązanie zawężające światło przejścia klatki schodowej.  Montaż do ściany jest tańszy i powoduje, że klatka schodowa zostaje mniej zawężona – jednak ta opcja wymaga pełnej, grubej ściany nośnej. Czytaj więcej na ten temat »

3. Szerokość schodów, czyli jak dużo miejsca potrzebuje platforma schodowa i o ile zmniejszy się szerokość biegu schodowego?

Jest to istotny parametr decydujący o możliwym do zastosowania rozmiarze podestu platformy, a co za tym idzie późniejszym komforcie użytkowników. W przypadku platformy prostoliniowej Ascendor PLG7 najmniejszy możliwy rozmiar podestu – to 800x650mm taka platforma przy montażu do ściany potrzebuje 835 mm szerokości schodów i tym samym jest to najmniejsza platforma na rynku. Tak jak napisaliśmy wcześniej, jeżeli nie mamy ściany nośnej to tor jezdny montuje się na specjalnych słupkach, ale wówczas szerokość schodów musi być większa, aby urządzenie się zmieściło. Często istnieje możliwość, aby usunąć istniejącą poręcz – w platformach Ascendor górna cześć toru jezdnego pełni role poręczy. Zobacz więcej na stronie producenta »

4. Ile miejsca przed schodami potrzebuje platforma schodowa?

Wszystkie platformy schodowe mają swój dolny przystanek przed 1 stopniem schodów, tam też musi być doprowadzony tor jezdny. Ilość zajmowanego miejsca jest bardzo różna – zależna od kąta nachylenia schodów oraz długości podestu platformy. Przy kącie nachylenia – 30º platforma PLG7 o rozmiarze 800x800 mm potrzebuje 1320 mm. Ilość wolnego miejsca przed schodami warunkuje także konieczność zastosowania 3 rampy najazdowej (jeśli przed 1 stopniem schodów jest mniej niż 250 cm wolnego miejsca). Dodatkowa rampa najazdowa umożliwia wjazd na urządzenie – prostopadle do biegu schodów.

5. Zasilanie, czyli skąd winda pobiera energię elektryczną?

Większość platform schodowych zasilana jest akumulatorowo. Oznacza to, że  silnik elektryczny napędzający tę windę pobiera podczas pracy energię elektryczną z akumulatorów, które znajdują się w urządzeniu. W momencie kiedy platforma schodowa jest parkowana (pozostawiana na przystanku górnym lub dolnym) ładowarka doładowuje te akumulatory. Z reguły po stronie zamawiającego jest doprowadzenie zasilania w pobliże górnego bądź dolnego przystanku, aby można było podłączyć tę ładowarkę – w zależności od modelu wymagane jest gniazdko 230 V ~50Hz lub kabel 3x1,5mm zasilony takim samym napięciem. Zobacz też »

6. Montaż platformy schodowej

Sam proces montażu windy schodowej nie jest ani czasochłonny ani skomplikowany – z reguły trwa on 1 lub maksymalnie 2 dni robocze. W tym czasie urządzenia wraz z torem jezdnym i ewentualnie słupkami samonośnymi jest dostarczane do miejsca montażu i dwóch czasami trzech wykwalifikowanych monterów instaluje platformę – mocuje tor jezdny, reguluje urządzenie, podłącza zasilanie. Po zakończonym procesie montażu jest przeprowadzane szkolenie z obsługi i podstaw konserwacjiZobacz więcej na stronie firmy »

Zdarzają się sytuacje, kiedy z różnych względów nie można zainstalować platformy schodowej - np. schody są za ciasne, przed schodami jest za mało miejsca lub są to drewniane schody o małej wytrzymałości - można rozważyć montaż innych urządzeń, które mogą zastąpić platformę schodową.

Jednym z rozwiązań, które wymaga mniej miejsca na schodach jest krzesełko schodowe. Krzesełka schodowe na szynie krzywoliniowej zapewniają możliwość wjazdu po schodach złożonych z kilku oddzielnych biegów (schody zabiegowe) lub schodach kręconych. Z reguły ten rodzaj krzesełek schodowych jest montowany wewnątrz budynków. Samobieżne krzesła schodowe poruszające się na torze krzywoliniowym mogą być instalowane po prawej lub lewej stronie schodów (po wewnętrznej lub zewnętrznej). Tor jezdny krzesełka dźwigowego jest zawsze odpowiednio profilowany podczas produkcji, dlatego ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów - każde krzesełko jest produkowane pod konkretne schody.

Zadzwoń i zleć instalację: 692 449 474.

Tu znajdziesz więcej informacji o krzesełkach schodowych>>

Do bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim po schodach służy schodołaz. Jest to urządzenie mobilne - w przeciwieństwie do różnego rodzaju wind schodowych nie trzeba na stałe montować go na schodach, ale mocujemy go tylko w sytuacji, kiedy zachodzi taka potrzeba. W razie konieczności schodołaz  można rozłożyć na dwie części - napęd główny i kolumnę sterującą - pozwala to przewieźć urządzenia w inne miejsce, np. w bagażniku samochodu osobowego. Schodołaz może pokonywać schody o nachyleniu do 35 stopni i wwozić osobę o wadze do 130 kg.

Mocowanie schodołaza pozwala na podpięcie do niego praktycznie każdego wózka inwalidzkiego. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a w pełni naładowane baterie umożliwiają pokonanie nawet do 1000 stopni schodów.

Czytaj więcej o schodołazach >>

Czasami można też rozważyć montaż podnośnika pionowego, czyli windy dla niepełnosprawnych. Sprawdzi się on w sytuacji, kiedy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim i musi pokonać więcej pieter lub też porusza się z pomocą osoby towarzyszącej. Podnośnik pionowy to swego rodzaju alternatywa dla platformy schodowej - warto także rozważyć to urządzenie, wówczas kiedy mamy zbyt wąskie schody lub po prostu mamy odpowiednio dużo miejsca na montaż platformy pionowej.

Także w sytuacji, kiedy klatka schodowa jest zbyt ciasna na montaż innego urządzenia, platforma pionowa to dobry sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej.

Podnośniki pionowe ogólnie dzielimy na podnośniki niskiego i wysokiego podnoszenia (platformy pionowe dla niepełnosprawnych). Urządzenia te są w stanie podnieść osobę niepełnosprawną na wysokość od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilkunastu metrów. Podnośniki pionowe są dostępne w wersji z podszybiem oraz bez podszybia, do montażu w konstrukcji samonośnej i w szybie murowanym.

Dowiedz się wiecej o podnośnikach pionowych >>

7. Wymagane zezwolenia, certyfikaty i odbiory

Urządzenia transportu bliskiego, w tym właśnie platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – jest to instytucja państwowa powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

Po zamontowaniu platformy właściciel urządzenia powinien zarejestrować urządzenie w UDT - (mówi o tym ustawa z dnia 21 grudnia 2000r. o dozorze technicznym)

W tym celu należy przygotować:

 • protokół budowlany – potwierdzający iż schody bądź ściana do której zamontowane jest urządzenie – przeniesie obciążenia wynikające z montażu oraz użytkowania platformy.
 • protokół elektryczny – badanie rezystancji na obwód za pomocą którego doprowadzone jest zasilanie do urządzenia (do którego podpięty jest zasilacz) oraz schemat jedno-kreskowy przedstawiający zabezpieczenia zastosowane przy tym zasilaniu.
 • Pozostałą dokumentację (deklaracja zgodności, protokół montażu, projekt wykonawczy, schematy elektryczne urządzenia, instrukcję obsługi i konserwacji) dostarcza firma, która montowała windę

Po złożeniu takiego kompletu dokumentów (w dwóch kopiach) wraz z wnioskiem o odbiór, UDT powinien w ciągu 30 dni wyznaczyć termin odbioru – powinien być na nim obecny właściciel urządzenia oraz konserwator, który będzie zajmował się utrzymaniem urządzenia w ruchu.

Dowiedz się więcej: 692449474.

Więcej informacji na temat platform schodowych znajdą Państwo na naszej stronie – www.windy-schodowe.pl – serdecznie zapraszamy do kontaktu zarówno telefonicznego jak i emailowego.

Windy Schodowe
http://www.windy-schodowe.pl/
e-mail: info@windy-schodowe.pl
tel.: +48 692449474

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • wlodek wlodek, 03.03.2016r., 14:36:35 szkoda, że tak niewiele instytucji korzysta z takich udogodnień...
 • zuzka zuzka, 07.03.2016r., 10:57:51 Jak duży jest koszt energii elektrycznej przy miesięcznym użytkowaniu takiej platformy?
 • Zosia Zosia, 08.04.2016r., 11:34:23 Powinno być obowiązkowo w każdym budynku użyteczności publicznej.
 • kornela kornela, 13.06.2016r., 11:19:25 u mnie po 15 latach dopiero teraz pomyśleli o niepełnosprawnych
 • Adam Adam, 16.06.2016r., 13:24:44 teraz już nie jest tak źle, większość spółdzielni dba o takie dodatki
 • Magda Magda, 04.11.2016r., 13:20:21 Jako pracownik firmy zajmującej likwidacją barier architektonicznych mogę potwierdzić, że coraz więcej spółdzielni dba o osoby niepełnosprawne i dostosowuje budynki. w swojej ofercie również posiadamy platformy schodowe i współpracujemy ze spółdzielniami.
 • Małgorzata Małgorzata, 28.11.2017r., 12:13:46 W 2016 roku zainstalowałam krzesełko schodowe. Idealnie spełnia oczekiwania i pomaga w niepełnosprawności mojej Mamy. Polecam
 • Sławek Sławek, 14.07.2020r., 20:56:28 Na moim osiedlu wszystko zaczęli przygotowywać dla osób z niepełnosprawnością i osiedle staje się coraz bardziej przyjazne

Powiązane

WINDY SCHODOWE Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze? Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed...

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed wyborem podnośnika pionowego, platformy schodowej lub podjazdu, porównaj ich zalety i wady, aby podjąć najlepszą decyzję.

Windy Schodowe RAV-NET Rafał Kurzyna

Windy Schodowe RAV-NET Rafał Kurzyna

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, najlepiej wiedzą jak bardzo klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się....

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, najlepiej wiedzą jak bardzo klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie są dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach, np z tzw. „wielkiej płyty”, gdzie nawet jeżeli robiono windę to zazwyczaj startowała ona z wysokiego parteru lub co lepsze, zatrzymywała się co drugie piętro. Tymczasem dla bardzo wielu mieszkańców takich bloków pokonanie nawet kilku stopni...

WINDY SCHODOWE Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast budowania nowego domu...

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast budowania nowego domu decydujemy się na remont starego lub z uwagi na oszczędność powierzchni wybieramy projekt budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym. W takim momencie warto pomyśleć o tym, że budynek ten ma nam służyć przez wiele lat i będziemy zmuszeni poruszać się po schodach w czasach, gdy nie będziemy już tak...

WINDY SCHODOWE Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie...

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.