Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis – poradnik krok po kroku

Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych. Fot. Windy Schodowe
Platformy schodowe są urządzeniami służące do likwidacji barier architektonicznych. Coraz częściej można je spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie. Wszędzie tam, gdzie przestrzeń dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wybór odpowiedniej platformy schodowej okazuje się jednak nie lada wyzwaniem – czai się tutaj mnóstwo zagadek oraz dziwnych zwrotów technicznych. Chcąc pomóc naszym przyszłym klientom, stworzyliśmy niniejszy poradnik.
W jaki więc sposób wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb platformę schodową? Jakie czynności wiążą się z zakupem, montażem i eksploatacją takiego urządzenia? Wszystkie te informacje szczegółowo opisujemy poniżej.
1. Klasyfikacja urządzenia, czyli jaki rodzaj platformy dla niepełnosprawnych będzie dla mnie odpowiedni?
Podstawową informacją jaką musimy mieć przy wyborze najbardziej optymalnego urządzenia jestczy będzie to platforma prostoliniowa – służąca do pokonania jednego, prostego biegu schodów, czy też będzie to urządzenie krzywoliniowe, które pozwoli nam pokonać kilka ciągów schodów. Czasami warto także rozważyć platformę pionową nazywaną także podnośnikiem pionowym.
Zadzwoń i zapytaj o najlepsze rozwiązanie: 692449474.
Platformy krzywoliniowe np. Ascendor PLK8 poruszają się po torze jezdnym, który może mieć zakręty oraz zmiany kąta nachylenia toru jezdnego. Często stosuje się też zakręty parkingowe na dolnym przystanku. Dzięki nim można zaoszczędzić miejsce na klatce schodowe ułatwiając tym samym korzystanie ze schodów innym użytkownikom. Platformy schodowe proste (modele Logic lub Ascendor PLG7) służą do pokonania jednego biegu schodów. Urządzenia te poruszają się po szynie jezdnej, która nie może mieć zakrętów poziomych lub pionowych. Dowiedz się wiecej »
2. Sposób montażu, czyli jak montowane są szyny jezdne, po których porusza się urządzenie podczas ruchu:
Możliwe są do zastosowania dwa sposoby montażu toru jezdnego platform schodowych – do ściany nośnej pełnej bądź też na słupkach samonośnych. W przypadku starych budynków, najczęściej wielorodzinnych, gdy jest obawa że ścianę wykonano z płyt kanałowych zaleca się zastosowanie montażu na słupkach samonośnych. Jest to jednak rozwiązanie zawężające światło przejścia klatki schodowej. Montaż do ściany jest tańszy i sprawia, że klatka schodowa zostaje mniej zawężona. Ta opcja wymaga jednak pełnej, grubej ściany nośnej. Czytaj więcej na ten temat »
ZADZWOŃ: 692 449 474, ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA.
3. Szerokość schodów, czyli jak dużo miejsca potrzebuje platforma schodowa i o ile zmniejszy się szerokość biegu schodowego?
Jest to istotny parametr decydujący o możliwym do zastosowania rozmiarze podestu platformy, a co za tym idzie późniejszym komforcie użytkowników. W przypadku platformy prostoliniowej Ascendor PLG7 najmniejszy możliwy rozmiar podestu – to 800x650 mm. Taka platforma przy montażu do ściany potrzebuje 835 mm szerokości schodów i tym samym jest to najmniejsza platforma na rynku. Tak jak napisaliśmy wcześniej, jeżeli nie mamy ściany nośnej to tor jezdny montuje się na specjalnych słupkach. Wówczas szerokość schodów musi być większa, aby urządzenie się zmieściło. Często istnieje możliwość, aby usunąć istniejącą poręcz – w platformach Ascendor górna część toru jezdnego pełni role poręczy. Zobacz więcej na stronie producenta »
4. Ile miejsca przed schodami potrzebuje platforma schodowa?
Wszystkie platformy schodowe mają swój dolny przystanek przed 1 stopniem schodów. Właśnie tam należy doprowadzić tor jezdny. Ilość zajmowanego miejsca jest bardzo różna – zależna od kąta nachylenia schodów oraz długości podestu platformy. Przy kącie nachylenia – 30º platforma PLG7 o rozmiarze 800x800 mm potrzebuje 1320 mm. Ilość wolnego miejsca przed schodami warunkuje także konieczność zastosowania 3 rampy najazdowej (jeśli przed 1 stopniem schodów jest mniej niż 250 cm wolnego miejsca). Dodatkowa rampa najazdowa umożliwia wjazd na urządzenie – prostopadle do biegu schodów.
5. Zasilanie, czyli skąd winda pobiera energię elektryczną?
Większość platform schodowych zasilana jest akumulatorowo. Oznacza to, że silnik elektryczny napędzający tę windę pobiera podczas pracy energię elektryczną z akumulatorów, które znajdują się w urządzeniu. Ładowarka doładowuje akumulatory, gdy platforma schodowa znajduje się na górnym lub dolnym przystanku. Z reguły zamawiający odpowiedzialny jest za doprowadzenie zasilania w pobliże górnego bądź dolnego przystanku. W większości modeli ładowarki podłącza się do gniazdka 230 V~50Hz lub kabla 3x1,5 mm, który jest zasilony takim samym napięciem. Zobacz też »
6. Jak montowane są platformy schodowe?
Sam proces montażu windy schodowej nie zajmuje dużo czasu ani nie jest skomplikowany. Z reguły trwa on 1 lub maksymalnie 2 dni robocze. W tym czasie ekipa montująca dostarcza urządzenie wraz z torem jezdnym i ewentualnie słupkami samonośnymi do miejsca montażu. Następnie dwóch czasami trzech wykwalifikowanych monterów instaluje platformę – mocuje tor jezdny, reguluje urządzenie, podłącza zasilanie. Po zakończonym procesie montażu, monterzy przeprowadzają szybkie szkolenie z obsługi i podstaw konserwacji. Zawsze upewniają się, że klient wie, jak należy prawidłowo używać platformy schodowe. Zobacz więcej na stronie firmy »
Zdarzają się sytuacje, kiedy z różnych względów nie można zainstalować platformy schodowej. Czasami schody są za ciasne, jest przed nimi za mało miejsca lub są to mało wytrzymałe drewniane schody. Wtedy warto rozważyć montaż innych urządzeń, które mogą zastąpić platformę schodową.
Jednym z rozwiązań, które wymaga mniej miejsca na schodach jest krzesełko schodowe. Krzesełka schodowe na szynie krzywoliniowej zapewniają możliwość wjazdu po schodach złożonych z kilku oddzielnych biegów (schody zabiegowe) lub schodach kręconych. Z reguły ten rodzaj krzesełek schodowych montuje się wewnątrz budynków. Samobieżne krzesła schodowe, które poruszają się na torze krzywoliniowym można zamontować po prawej lub lewej stronie schodów (po wewnętrznej lub zewnętrznej). Tor jezdny krzesełka dźwigowego jest zawsze odpowiednio profilowany podczas produkcji. Z tego powodu ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów – każde krzesełko jest produkowane pod konkretne schody.
Zadzwoń i zleć instalację: 692 449 474.
Do bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim po schodach służy schodołaz. Jest to urządzenie mobilne. W przeciwieństwie do różnego rodzaju wind schodowych nie trzeba na stałe montować go na schodach, ale mocujemy go tylko w sytuacji, kiedy zachodzi taka potrzeba. W razie konieczności schodołaz można rozłożyć na dwie części – napęd główny i kolumnę sterującą – pozwala to przewieźć urządzenia w inne miejsce, np. w bagażniku samochodu osobowego. Schodołaz może pokonywać schody o nachyleniu do 35 stopni i wwozić osobę o wadze do 130 kg.
Mocowanie schodołaza pozwala na podpięcie do niego praktycznie każdego wózka inwalidzkiego. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a w pełni naładowane baterie umożliwiają pokonanie nawet do 1000 stopni schodów.
Czytaj więcej o schodołazach >>
Czasami można też rozważyć montaż podnośnika pionowego, czyli windy dla niepełnosprawnych. Sprawdzi się on w sytuacji, kiedy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim i musi pokonać więcej pięter lub też porusza się z pomocą osoby towarzyszącej. Podnośnik pionowy to swego rodzaju alternatywa dla platformy schodowej. Warto także rozważyć to urządzenie, wówczas kiedy mamy zbyt wąskie schody lub po prostu mamy odpowiednio dużo miejsca na montaż platformy pionowej.
Także w sytuacji, kiedy klatka schodowa jest zbyt ciasna na montaż innego urządzenia, platforma pionowa to dobry sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej.
Podnośniki pionowe ogólnie dzielimy na podnośniki niskiego i wysokiego podnoszenia (platformy pionowe dla niepełnosprawnych). Urządzenia te są w stanie podnieść osobę niepełnosprawną na wysokość od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilkunastu metrów. Podnośniki pionowe są dostępne w wersji z podszybiem oraz bez podszybia, do montażu w konstrukcji samonośnej i w szybie murowanym.
Dowiedz się wiecej o podnośnikach pionowych >>
7. Wymagane zezwolenia, certyfikaty i odbiory
Urządzenia transportu bliskiego, w tym właśnie platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – jest to instytucja państwowa powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi technicznemu.
Po zamontowaniu platformy właściciel urządzenia powinien zarejestrować urządzenie w UDT – (mówi o tym ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym).
W tym celu należy przygotować:
- protokół budowlany – potwierdzający iż schody bądź ściana do której zamontowane jest urządzenie – przeniesie obciążenia wynikające z montażu oraz użytkowania platformy.
- protokół elektryczny – badanie rezystancji na obwód za pomocą którego doprowadzone jest zasilanie do urządzenia (do którego podpięty jest zasilacz) oraz schemat jedno-kreskowy przedstawiający zabezpieczenia zastosowane przy tym zasilaniu.
- Pozostałą dokumentację (deklaracja zgodności, protokół montażu, projekt wykonawczy, schematy elektryczne urządzenia, instrukcję obsługi i konserwacji) dostarcza firma, która montowała windę
Po złożeniu takiego kompletu dokumentów (w dwóch kopiach) wraz z wnioskiem o odbiór, UDT powinien w ciągu 30 dni wyznaczyć termin odbioru – powinien być na nim obecny właściciel urządzenia oraz konserwator, który będzie zajmował się utrzymaniem urządzenia w ruchu.
Dowiedz się więcej: 692449474.
Więcej informacji na temat platform schodowych znajdą Państwo na naszej stronie – www.windy-schodowe.pl. Serdecznie zapraszamy do kontaktu zarówno telefonicznego jak i e-mailowego.