administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

WINDY SCHODOWE | 2023-06-05
Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym. Fot: Windy Schodowe

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym. Fot: Windy Schodowe

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe. Likwidacja barier architektonicznych jest palącą kwestią, na szczęście na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które to umożliwiają.

treść sponsorowana

Kiedyś, w czasach kiedy te budynki stawiano nie myślało się o udogodnieniach dla osób mających trudności z poruszaniem się. Likwidacja barier architektonicznych i zwiększenie dostępności nie były priorytetowymi kwestiami. Oczywiście są bloki posiadające podjazdy na zewnątrz lub windę w środku, ale są to raczej wyjątki.

Bardzo często zdarza się, że pomimo obecności dźwigu osobowego nadal istnieje potrzeba wchodzenia po schodach na tzw. wysoki parter.

Te i inne bariery architektoniczne (jak chociażby wąskie schody) uniemożliwiają swobodę poruszania się i wychodzenia z mieszkania. Skutkuje to dużym ograniczeniem udziału takich osób w życiu społecznym oraz rodzinnym - nie dosyć, że cierpią one same, to jeszcze przenosi się to na innych (członków rodziny, znajomych itp).

W niniejszym artykule będziemy chcieli przedstawić możliwości likwidowania barier architektonicznych w blokach.

Pokażemy na zdjęciach, jak można dostosować klatki schodowe na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych oraz wszystkich mających trudności z poruszaniem się.

Zadzwoń i dowiedz się więcej: 692 449 474.

Każdy z nas zna bloki z wielkiej płyty - są to stare, często wielopiętrowe budynki postkomunistyczne - pamiątka po okresie PRL. Szacuje się, że w blokach z wielkiej płyty w Polsce mieszka ponad 10 milionów osób. Dużo się mówi o ich stanie technicznym, o bezpieczeństwie i o czasie, jakie takie budynki mogą bezpiecznie służyć mieszkańcom. Na szczęście najnowsze badania wskazują, że jeszcze sporo lat przed nimi.

To niestety oznacza także, że osoby starsze i niepełnosprawne (które stanowią znaczny procent mieszkańców takich bloków) są skazane na pokonywanie barier architektonicznych.

Jak dostosować wąską i ciasną klatkę schodową dla osoby niepełnosprawnej? Jak pokonać kilka stopni schodów, które prowadzą do mieszkania lub do windy znajdującej się na wysokim parterze? Oto pytania, które oprócz mieszkańców takich miejsc powinny nurtować zarządców tychże nieruchomości oraz różnego rodzaju organizacje społeczne i rządowe.

ZADZWOŃ: 692 449 474, ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA.

Likwidacja barier architektonicznych za pomocą platformy schodowej

Najlepszym i najszybszym sposobem zniwelowania takiej bariery architektonicznej jest montaż platformy schodowej. Urządzenie to przewozi osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim. Może również przewieźć osobę starszą lub matkę, która prowadzi wózek z dzieckiem.

Platformy schodowe mogą poruszać się po torze jezdnym prostym lub krzywoliniowym. Zwiększa to możliwości adaptacyjne tego urządzenia. Platformę schodową można montować na schodach prostych i zabiegowych oraz kilkubiegowych.

platformy schodowe w bloku6

Tor jezdny platformy schodowej może pełnić funkcję poręczy

platformy schodowe w bloku5

Platforma dla niepełnosprawnych Ascendor PLK8 może poruszać się po poziomych odcinkach toru jezdnego

krzesełko schodowe w domu

Krzesełko schodowe w domu 

platformy schodowe w bloku7

Tania platforma schodowa Logic na zewnątrz budynku

Tor jezdny może być montowany do ściany. Jednak jeżeli obok schodów nie ma grubej, nośnej ściany istnieje inną możliwość. Szyny po których porusza się platforma schodowa zamontować na tzw. słupkach samonośnych, które kotwi się do stopni schodów.

Zadzwoń i zapytaj o wykonanie instalacji: 692 449 474.

 

Niektóre rodzaje platform mają konstrukcję przeznaczoną do użytkowania w blokach. Mowa o platformach schodowych Ascendor, modele PLG7 i PLK8.

Urządzenia te mają bardzo zwartą budowę. Po złożeniu (składany jest podest jezdny oraz ramiona bezpieczeństwa) zajmują naprawdę mało miejsca na schodach. Szerokość złożonej platformy to 25 cm. Poza tym w postaci zamkniętej osoba niepowołana nie uruchomi urządzenia. Nie ma wówczas dostępu do panelu sterowania - chcąc uruchomić urządzenie należy posiadać pilot.

Kolejną zaletą platform schodowych Ascendor jest to, że tor jezdny wykonany standardowo ze stali nierdzewnej pełni funkcję pochwytu. Można zdemontować starą poręcz, aby zyskać więcej miejsca na schodach, a funkcję poręczy przejmie tor jezdny windy.

Obok prezentujemy zdjęcia platform schodowych zainstalowanych w blokach. Pomimo ciasnych klatek schodowych udało się zamontować urządzenie, które na co dzień ułatwia życie mieszkańcom takiego bloku.

Jak krzesełko schodowe pomaga likwidować bariery architektoniczne?

Likwidacja barier architektonicznych jest również możliwa dzięki innemu urządzeniu. Często w blokach stosuje się również windy schodowe. Są one mniejsze niż platformy i służą do przewożenia osób mających problemy z poruszaniem się.

Winda krzesełkowa szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach bardzo ciasnych. Jeżeli schody mają szerokość poniżej 80 cm lub na dole, przed schodami jest mniej niż 120 cm wolnej przestrzeni to krzesełko dźwigowe jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Platforma schodowa potrzebuje nieco więcej przestrzeni.

Również koszty krzesełka schodowego są mniejsze niż platformy schodowej. Ceny używanych krzesełek schodowych na szynie prostej to kwota w granicach 7 tysięcy złotych.

Krzesełko schodowe w wersji krzywoliniowej jest również dobrą alternatywą, jeżeli chcemy pokonać więcej niż jedną kondygnację. Co prawda krzesło przyschodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Zawsze jednak można pomóc osobie przesiąść się na fotelik schodowy, a wózek złożyć i wnieść. Przeciętny wózek inwalidzki waży 5-6 kg.

Likwidacja barier architektonicznych bez montażu - schodołaz

Pomimo tych szerokich możliwości instalowania różnego rodzaju wind schodowych zdarza się, że nie można zamontować na schodach żadnego z wymienionych urządzeń dźwigowych. Przeszkodą mogą być po prostu finanse lub kwestie formalne. Należą do nich brak zgody administracji, współlokatorów lub straży pożarnej w przypadku bardzo wąskich schodów.

Wówczas można pod uwagę wziąć urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych, którego nie trzeba montować na schodach - mowa o schodołazach. W szczególności warto rozważyć używane schodołazy kroczące. Są to tanie urządzenia, które z powodzeniem pomogą w transporcie osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Więcej informacji odnośnie niwelowania barier architektonicznych w blokach i nie tylko znajdą Państwo na naszej stronie www.windy-schodowe.pl. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem: 692 449 474.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, wiedzą jak klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie zaspokajają ich potrzeb. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach,...

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, wiedzą jak klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie zaspokajają ich potrzeb. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach, np z tzw. „wielkiej płyty”. Nawet jeżeli robiono w nich windę, to zazwyczaj startowała ona z wysokiego parteru lub zatrzymywała się co drugie piętro. Tymczasem dla bardzo wielu mieszkańców takich bloków pokonanie nawet kilku stopni schodów, jakie prowadzą od wejścia, jest niemożliwe.

WINDY SCHODOWE Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych

Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych

Windy Schodowe jako firma inżynierii dźwigowej oferuje Państwu szeroką gamę urządzeń dźwigowych przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem się.

Windy Schodowe jako firma inżynierii dźwigowej oferuje Państwu szeroką gamę urządzeń dźwigowych przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem się.

WINDY SCHODOWE Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis – poradnik krok po kroku

Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis – poradnik krok po kroku Platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych – kupno, montaż, serwis – poradnik krok po kroku

Platformy schodowe są urządzeniami służące do likwidacji barier architektonicznych. Coraz częściej można je spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie. Wszędzie...

Platformy schodowe są urządzeniami służące do likwidacji barier architektonicznych. Coraz częściej można je spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy, banki, przychodnie. Wszędzie tam, gdzie przestrzeń dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wybór odpowiedniej platformy schodowej okazuje się jednak nie lada wyzwaniem – czai się tutaj mnóstwo zagadek oraz dziwnych zwrotów technicznych. Chcąc pomóc naszym przyszłym klientom, stworzyliśmy niniejszy poradnik.

WINDY SCHODOWE Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze? Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed...

Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed wyborem podnośnika pionowego, platformy schodowej lub podjazdu, porównaj ich zalety i wady, aby podjąć najlepszą decyzję.

WINDY SCHODOWE Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast wybudować nowy dom, decydujemy...

Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast wybudować nowy dom, decydujemy się na remont starego. A z uwagi na oszczędność powierzchni wybieramy projekt budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym. W takim momencie trzeba pomyśleć o tym, że budynek ten ma nam służyć przez wiele lat. I będziemy zmuszeni poruszać się po schodach w czasach, gdy nie będziemy już tak sprawni...

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane...

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i specyfiki budynku. Zobacz, czym warto się kierować przy zakupie krzesełka dla seniora, aby zyskać komfort na wiele lat.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.