Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym. Fot: Windy Schodowe
W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe. Likwidacja barier architektonicznych jest palącą kwestią, na szczęście na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które to umożliwiają.
Kiedyś, w czasach kiedy te budynki stawiano nie myślało się o udogodnieniach dla osób mających trudności z poruszaniem się. Likwidacja barier architektonicznych i zwiększenie dostępności nie były priorytetowymi kwestiami. Oczywiście są bloki posiadające podjazdy na zewnątrz lub windę w środku, ale są to raczej wyjątki.
Bardzo często zdarza się, że pomimo obecności dźwigu osobowego nadal istnieje potrzeba wchodzenia po schodach na tzw. wysoki parter.
Te i inne bariery architektoniczne (jak chociażby wąskie schody) uniemożliwiają swobodę poruszania się i wychodzenia z mieszkania. Skutkuje to dużym ograniczeniem udziału takich osób w życiu społecznym oraz rodzinnym - nie dosyć, że cierpią one same, to jeszcze przenosi się to na innych (członków rodziny, znajomych itp).
W niniejszym artykule będziemy chcieli przedstawić możliwości likwidowania barier architektonicznych w blokach.
Pokażemy na zdjęciach, jak można dostosować klatki schodowe na potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych oraz wszystkich mających trudności z poruszaniem się.
Zadzwoń i dowiedz się więcej: 692 449 474.
Każdy z nas zna bloki z wielkiej płyty - są to stare, często wielopiętrowe budynki postkomunistyczne - pamiątka po okresie PRL. Szacuje się, że w blokach z wielkiej płyty w Polsce mieszka ponad 10 milionów osób. Dużo się mówi o ich stanie technicznym, o bezpieczeństwie i o czasie, jakie takie budynki mogą bezpiecznie służyć mieszkańcom. Na szczęście najnowsze badania wskazują, że jeszcze sporo lat przed nimi.
To niestety oznacza także, że osoby starsze i niepełnosprawne (które stanowią znaczny procent mieszkańców takich bloków) są skazane na pokonywanie barier architektonicznych.
Jak dostosować wąską i ciasną klatkę schodową dla osoby niepełnosprawnej? Jak pokonać kilka stopni schodów, które prowadzą do mieszkania lub do windy znajdującej się na wysokim parterze? Oto pytania, które oprócz mieszkańców takich miejsc powinny nurtować zarządców tychże nieruchomości oraz różnego rodzaju organizacje społeczne i rządowe.
ZADZWOŃ: 692 449 474, ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA.
Likwidacja barier architektonicznych za pomocą platformy schodowej
Najlepszym i najszybszym sposobem zniwelowania takiej bariery architektonicznej jest montaż platformy schodowej. Urządzenie to przewozi osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim. Może również przewieźć osobę starszą lub matkę, która prowadzi wózek z dzieckiem.
Platformy schodowe mogą poruszać się po torze jezdnym prostym lub krzywoliniowym. Zwiększa to możliwości adaptacyjne tego urządzenia. Platformę schodową można montować na schodach prostych i zabiegowych oraz kilkubiegowych.

Platforma dla niepełnosprawnych Ascendor PLK8 może poruszać się po poziomych odcinkach toru jezdnego
Tor jezdny może być montowany do ściany. Jednak jeżeli obok schodów nie ma grubej, nośnej ściany istnieje inną możliwość. Szyny po których porusza się platforma schodowa zamontować na tzw. słupkach samonośnych, które kotwi się do stopni schodów.
Zadzwoń i zapytaj o wykonanie instalacji: 692 449 474.
Niektóre rodzaje platform mają konstrukcję przeznaczoną do użytkowania w blokach. Mowa o platformach schodowych Ascendor, modele PLG7 i PLK8.
Urządzenia te mają bardzo zwartą budowę. Po złożeniu (składany jest podest jezdny oraz ramiona bezpieczeństwa) zajmują naprawdę mało miejsca na schodach. Szerokość złożonej platformy to 25 cm. Poza tym w postaci zamkniętej osoba niepowołana nie uruchomi urządzenia. Nie ma wówczas dostępu do panelu sterowania - chcąc uruchomić urządzenie należy posiadać pilot.
Kolejną zaletą platform schodowych Ascendor jest to, że tor jezdny wykonany standardowo ze stali nierdzewnej pełni funkcję pochwytu. Można zdemontować starą poręcz, aby zyskać więcej miejsca na schodach, a funkcję poręczy przejmie tor jezdny windy.
Obok prezentujemy zdjęcia platform schodowych zainstalowanych w blokach. Pomimo ciasnych klatek schodowych udało się zamontować urządzenie, które na co dzień ułatwia życie mieszkańcom takiego bloku.
Jak krzesełko schodowe pomaga likwidować bariery architektoniczne?
Likwidacja barier architektonicznych jest również możliwa dzięki innemu urządzeniu. Często w blokach stosuje się również windy schodowe. Są one mniejsze niż platformy i służą do przewożenia osób mających problemy z poruszaniem się.
Winda krzesełkowa szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach bardzo ciasnych. Jeżeli schody mają szerokość poniżej 80 cm lub na dole, przed schodami jest mniej niż 120 cm wolnej przestrzeni to krzesełko dźwigowe jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Platforma schodowa potrzebuje nieco więcej przestrzeni.
Również koszty krzesełka schodowego są mniejsze niż platformy schodowej. Ceny używanych krzesełek schodowych na szynie prostej to kwota w granicach 7 tysięcy złotych.
Krzesełko schodowe w wersji krzywoliniowej jest również dobrą alternatywą, jeżeli chcemy pokonać więcej niż jedną kondygnację. Co prawda krzesło przyschodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Zawsze jednak można pomóc osobie przesiąść się na fotelik schodowy, a wózek złożyć i wnieść. Przeciętny wózek inwalidzki waży 5-6 kg.
Likwidacja barier architektonicznych bez montażu - schodołaz
Pomimo tych szerokich możliwości instalowania różnego rodzaju wind schodowych zdarza się, że nie można zamontować na schodach żadnego z wymienionych urządzeń dźwigowych. Przeszkodą mogą być po prostu finanse lub kwestie formalne. Należą do nich brak zgody administracji, współlokatorów lub straży pożarnej w przypadku bardzo wąskich schodów.
Wówczas można pod uwagę wziąć urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych, którego nie trzeba montować na schodach - mowa o schodołazach. W szczególności warto rozważyć używane schodołazy kroczące. Są to tanie urządzenia, które z powodzeniem pomogą w transporcie osoby starszej lub niepełnosprawnej.
Więcej informacji odnośnie niwelowania barier architektonicznych w blokach i nie tylko znajdą Państwo na naszej stronie www.windy-schodowe.pl. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem: 692 449 474.