administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Allegro | 2022-11-01
Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.

treść sponsorowana

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty to uciążliwe schorzenie, które objawia się występowaniem rumienia i teleangiektazji (poszerzone naczynia krwionośne). Zmiany te obejmują początkowo tylko środkową część twarzy. Z czasem do objawów dołączają wypryski, krosty i grudki.

Z kolei objawem, który powinien być niepokojącym sygnałem, jest czerwienienie napadowe (spowodowane stresem lub nagłą zmianą temperatury). To znak, że w przyszłości może się rozwinąć trądzik różowaty. Już na tym etapie warto zadbać o swoją skórę – stosując odpowiednią pielęgnację, w tym preparaty ochronne takie jak dexeryl krem.

Warto jednak wyjaśnić, dlaczego w ogóle pojawia się to schorzenie. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeżeli w rodzinie już występowały przypadki trądziku różowatego, to ryzyko się zwiększa. Kolejna możliwa przyczyna to zaburzenia hormonalne. Na występowanie trądziku różowatego znaczący wpływ może mieć niehigieniczny tryb życia (zbyt mała ilość snu, nałogi, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu i ciężkostrawnych potraw, nieprawidłowa pielęgnacja skóry itp.). Na wystąpienie tego problemu najbardziej narażone są także osoby, które mają cerę naczyniową i skłonność do pękających naczynek. Badania pokazują, że na tę postać trądziku częściej zapadają też alergicy (zmagający się z alergiami wziewnymi).

Odpowiednia pielęgnacja twarzy (kremy nawilżające i ochronne) – oręż do walki z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty leczy się u specjalisty, o czym napiszemy w dalszej części artykułu. Niemniej kluczowe znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry. We wszelkich problemach skórnych bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest nawilżenie skóry – dotyczy to zarówno cery suchej, jak i cery mieszanej czy cery tłustej.

Wspomniany już krem Dexeryl zapewnia ochronę przed odwodnieniem. Tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, zapobiegając podrażnieniom. Łagodzi także istniejący już rumień.

Z kolei avene kremy pozwalają na utrzymanie prawidłowej równowagi mikrobiomu skóry, łagodzą podrażnienia i tworzą efekt „opatrunku” na skórę. Taki nawilżający krem, który dodatkowo tworzy barierę ochronną, pozwala na złagodzenie objawów i dyskomfortu.

Wybierając kremy do pielęgnacji cery problematycznej (trądzik różowaty, AZS, łuszczyca itp.), stawiaj na dobrej jakości dermokosmetyki. Takie kosmetyki powinny skutecznie nawilżać i zatrzymywać wodę w warstwie skóry. Jednocześnie muszą być łagodne (pozbawione EDTA, PEG-ów, SLS-ów, parabenów, silikonów czy sztucznych substancji).

Na co dzień – zwłaszcza pod makijaż – warto też stosować kremy matujące (zmniejszające produkcję sebum) czy w razie potrzeby kremy przeciwzmarszczkowe. Oprócz nawilżającego kremu (na przykład z kwasem hialuronowym), warto stosować kremy do twarzy, które zmniejszają rumień. Cera naczynkowa wymaga pielęgnacji kosmetykami, które wzmacniają kruche naczynka i rozjaśniają zaczerwienione miejsca na twarzy.

Ważnym etapem pielęgnacji jest także dokładne oczyszczanie cery – najlepiej dwuetapowe. Na początek należy zmyć makijaż, a następnie umyć twarz odpowiednim środkiem (żelem lub pianką). Tonik (na przykład hydrolat roślinny) pomoże przywrócić skórze właściwe pH i przygotować ją do dalszych etapów pielęgnacji (nałożenia kremu). 

Leczenie trądziku różowatego – po jakie metody warto sięgać?

W przypadku występowania uciążliwych objawów oczywiście warto skonsultować się z dermatologiem. Leczenie skupia się przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji, ale bardzo często stosuje się pomocniczo odpowiednią dietę. Duże znaczenie ma wyeliminowanie z diety ciężkostrawnych potraw i alkoholu, a także wdrożenie zdrowych nawyków (aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie, duża ilość snu).

Wiele zależy od tego, z jaką odmianą trądziku różowatego mamy do czynienia. Występują bowiem różne odmiany tego schorzenia, a mianowicie: trądzik różowaty oczny, Rhinophyma (guzy, występujące głównie na nosie), Rosacea conglobata (najcięższa postać, objawiająca się krwotocznymi guzami).

Leczenie dermatologiczne trądziku różowatego jest zindywidualizowane. Lekarz bierze pod uwagę objawy i określa przyczyny wystąpienia problemu. Skuteczne leczenie opiera się na zwalczaniu przyczyn (na przykład wyregulowaniu gospodarki hormonalnej, zmianie trybu życia, wdrożeniu prawidłowej pielęgnacji). Często lekarz przepisuje antybiotyki tetracyklinowe i zaleca dobry krem na trądzik różowaty.

Nie zawsze możliwe jest jednak całkowite pozbycie się przyczyn trądziku różowatego. Mimo wszystko warto kontynuować leczenie, aby zapobiegać rozwojowi choroby. Należy także pamiętać, że chorobę można skutecznie powstrzymać na wczesnym etapie. Jeśli zauważysz u siebie problem pękających naczynek lub czerwienienie napadowe – koniecznie zadbaj o swoją skórę.

Cera powinna być dobrze oczyszczona, nawilżona i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Zadbasz o to z odpowiednimi kosmetykami. 

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania » Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.