Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Konferencja Banku Pocztowego

Konferencja Banku Pocztowego
14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.
Czy inwestycje w termomodernizacje i poprawę efektywności energetycznej mogą być narzędziem w walce z rosnącymi kosztami działalności? Jak w obliczu kryzysu ekonomicznego efektywnie finansować modernizacje, a przede wszystkim jak oceniać zasadność inwestycji? Jak poruszać się w skomplikowanym świecie regulacji prawnych? Na te oraz inne pytania nurtujące obecnie wielu zarządców, odpowiedzieli eksperci i specjaliści.
Warto stosować bezkosztowe metody oszczędzania ciepła
Konferencję rozpoczął moduł, poświęcony wyzwaniom finansowym, z którymi w czasach kryzysu ekonomicznego i energetycznego mierzą się podmioty działające na rynku nieruchomości mieszkalnych. Finansowanie zewnętrzne nie jest już tak dostępne i korzystne, jak jeszcze kilka lat temu. Dochodzą do tego zawirowania na rynku usług budowalnych i wysokie koszty materiałów oraz robocizny. Rosną także koszty kredytu – zmniejsza się zdolność kredytowa spółdzielni i wspólnot, a koszt pożyczonych pieniędzy jest coraz wyższy. Koniec końców te koszty ponoszą mieszkańcy.
Piotr Piechota, członek zarządu Banku Pocztowego przedstawił rolę instytucji finansowych w czasach, w których pieniądz jest coraz droższy, a bank powinien pełnić rolę doradczą, jako integralny element polityki modernizacyjnej, aby inwestycje, na które można pozyskać dofinansowanie były trafione i przynosiły maksymalne efekty poprzez optymalne wykorzystanie budżetu i realnie wpływały na rachunki odbiorców końcowych.
Grzegorz Okoński, prezes MSM Energetyka przybliżył natomiast możliwości łagodzenia drastycznych podwyżek cen energii, które spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogę podejmować już dziś przy niewielkim nakładzie kosztów – wskazał m. in na regulację okien i wymianę uszczelek, miejscowe termoizolacje, a także poprawę efektywności instalacji CO oraz zmniejszanie jej mocy.
Wagę edukacji mieszkańców podkreśliła Sabina Augustynowicz – redaktor naczelna portalu Administrator24, opowiadając o konkretnych metodach, których stosowanie – bezkosztowo lub przy minimalnym koszcie – prowadzi do zmniejszenia zużycia energii.
Temat związany z inflacją poruszyła Monika Kurtek - główny ekonomista Banku Pocztowego. Mówiła o scenariuszu zmiany stóp procentowych w najbliższych miesiącach oraz o polityce finansowej Państwa w czasach kryzysu.
Zmiany w dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych w sektorze mieszkaniowym
Pomimo trudnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych, wnioski z debat brzmiały dość optymistycznie. Ważne, by przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, opierać się na mechanizmach rynkowych i umiejętnościach zarządzania ryzykiem.
Duże zainteresowanie wzbudziła prelekcja Tomasza Makowskiego - menedżera zespołu, obsługującego Fundusz Termomodernizacji i Remontów w Banku Gospodarstwa Krajowego, który mówił o instrumentach wsparcia z FT i R oraz nadchodzących zmianach w dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych w sektorze mieszkaniowym. Najważniejsze z nich to zwiększenie wysokości premii termomodernizacyjnej (w tym z udziałem OZE) i remontowej oraz wprowadzenie nowych produktów w formie: premii MZG (z opcją jej zwiększenia grantem) oraz grantu OZE, które będzie można otrzymać po złożeniu wniosku bezpośrednio do BGK. Możliwe będzie również uzyskanie premii termomodernizacyjnej z opcją jej zwiększenia z grantu termomodernizacyjnego.
Ważną nadchodzącą zmianą jest też możliwość uzyskania premii remontowej na inwestycję w budynkach, których użytkowanie rozpoczęto co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii. O takie wsparcie będą mogły starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.
Tematem ostatniego panelu były zmiany w prawie i ich wpływ na funkcjonowanie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w tym m.in. o tym, jak zwoływać zdalne zebrania zgodnie z obowiązującym prawem, aby podjęte na nich decyzje były wiążące dla mieszkańców i zarządców. Dyskutowali o tym: mecenas Piotr Pałka z kancelarii Derc Pałka, Grzegorz Jakubiec - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Służew nad Dolinką oraz Ewa Ciołczyk - prezes zarządu Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie. Uczestników konferencji poruszył również rządowy projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, umożliwiający prowadzenie inwestycji przez kooperatywę tworzoną przez grupę przyszłych mieszkańców.
- Zarządca nieruchomości, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa i bank - to podmioty połączone wspólnym biznesem, powiązane również prawnie poprzez umowy oraz funkcjonalnie przez podział zadań i odpowiedzialności. Chcąc budować trwałe oraz wartościowe relacje z klientami zdecydowaliśmy się zorganizować wydarzenie, które mamy nadzieję, dostarczyło uczestnikom sporą dawkę wiedzy merytorycznej – powiedziała Alicja Sierakowska – z-ca dyrektora Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego S.A., podsumowując wydarzenie.