Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - wytyczne stosowania, dobór właściwych rozwiązań, prawidłowy montaż systemów

nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
Co roku zima przysparza kłopotów mieszkańcom domów jednorodzinnych - posesje są zasypane śniegiem, chodniki śliskie, a przymarznięta brama garażu nie daje się otworzyć. Radzimy sobie z tymi problemami, jak możemy - odśnieżamy samodzielnie, sypiemy piaskiem i solą albo prosimy rodzinę i znajomych o pomoc.
Problem śliskich nawierzchni jest jeszcze bardziej istotny przy większych inwestycjach. Wiąże się to z bezpieczeństwem mieszkańców, przechodniów i użytkowników.
Dlatego systemy przeciwoblodzeniowe powinny bezwzględnie być stosowane w newralgicznych miejscach, takich jak:
- schody przed budynkiem,
- ewakuacyjne ciągi komunikacyjne,
- podjazdy i pochyłe wjazdy do garaży,
- miejsca hamowania przed szlabanami,
- lądowiska dla helikopterów na dachach budynków.
Jest na to sposób
Skuteczną metodą utrzymania nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie zapewniającym bezproblemowe i bezpieczne poruszanie się jest zastosowanie elektrycznych przewodów grzewczych.
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system przeciwoblodzeniowy gwarantuje bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego; ograniczenie kosztów napraw uszkodzeń nawierzchni spowodowanych działaniem zamarzającej wody; oszczędność energii i czasu na usuwanie oblodzenia oraz ochronę środowiska przed używaniem substancji do rozmrażania. Poznaj niezawodne rozwiązania firmy nVent Thermal Polska Sp. z o.o. >>
Korzyści takiego rozwiązania:
- stały, całodobowy dostęp do budynku,
- drogi odśnieżają się „same” – system eliminuje konieczność odśnieżania ręcznego,
- ograniczenie czasu odśnieżania - system zapobiega tworzeniu się zasp w trakcie ich powstawania,
- niskie koszty systemu – system pracuje tylko wtedy, kiedy pada śnieg. Dzięki zastosowaniu sterowników system grzewczy włącza się, gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i jednocześnie występują opady atmosferyczne.
Ile to kosztuje?
Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej wpływają na powszechną opinię, że stosowanie systemów elektrycznych musi być drogie. Nic bardziej mylnego. Policzmy to na przykładzie kosztów eksploatacji przeciętnego podjazdu o powierzchni 20 m².
Roczny koszt pracy systemu grzewczego o mocy 300 W/m², przy założeniu, że będzie on pracował 150 godzin (tyle jest średnio opadów śniegu w naszej szerokości geograficznej) przy zastosowaniu sterownika wynosi 400 zł.
Porównując to z nakładami pracy, kosztów narzędzi, chemikaliów i wynagrodzeń pracowników zatrudnionych do odśnieżania, jest to cena niższa od rzeczywistych kosztów poniesionych w sezonie zimowym.
Oblodzone drogi i chodniki mogą być przyczyną wypadków i szkód, których likwidacja znacznie przekracza koszty ogrzewania elektrycznego. Nie powinno więc dziwić, że w obliczu podwyższających się standardów utrzymania powierzchni zewnętrznych w zimie stosowanie systemów elektrycznych stało się powszechne w budownictwie. Poproś o wycenę producenta systemów przeciwoblodzeniowych >>
Jaki system dobrać?
System grzewczy powinniśmy dobrać w zależności od rodzaju nawierzchni oraz jej przeznaczenia:
1. Podjazdy asfaltowe:
Wysokotemperaturowe przewody grzejne w izolacji mineralnej EM2-MI są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grzewczych układanych w gorącym asfalcie. Żaden inny przewód grzejny nie jest tak odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia w czasie montażu.
System EM2-MI, dostępny w zestawach od 1270W do 4290W, można łatwo dopasować do powierzchni o nieregularnych kształtach. Zakończone fabrycznie przewody grzejne nie wymagają montażu zakończeń i zimnych przewodów podczas instalacji i mogą być mocowane do istniejącego zbrojenia lub taśm dystansowych.
2. Podjazdy, chodniki i schody betonowe oraz pokryte kostką brukową:
W tym przypadku optymalne będzie zastosowanie przewodów i mat stałooporowych. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, charakteryzujące się prostotą i krótkim czasem montażu.
Maty grzewcze EM2-CM o mocy 300 W/m² i szerokości 60 cm dobrze się sprawdzają do odśnieżania chodników i pasów jezdnych. Mogą być rozwinięte bezpośrednio przed wylaniem betonu. Skonsultuj się ze specjalistami firmy nVent Thermal Polska Sp. z o.o. >>
Zakończone fabrycznie stałooporowe przewody grzejne EM4-CW o mocy 25 W/m układa się na schodach, powierzchniach złożonych i o nieregularnych kształtach. Dwużyłowa budowa przewodu oznacza tylko jeden zimny przewód, który należy podłączyć do zasilania i sterownika.
Rozwiązania stałooporowe są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym ze względu na niskie koszty zakupu i ekonomiczną eksploatację.
3. Betonowe, zbrojone rampy załadowcze:
W miejscach o szczególnym natężeniu ruchu - na parkingach, rampach załadowczych, wjazdach do parkingów podziemnych a nawet na lądowiskach dla helikopterów i lotniskach - używa się trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne przewodów samoregulujących EM2-XR (300W/m², 90W/m przy 0°C).
Dzięki technologii samoregulacji przewody te utrzymują wymaganą temperaturę na całej długości obwodu grzewczego. Są bardzo bezpieczne - nie przegrzewają się nawet w miejscu krzyżowania.
Przewody samoregulujące są najczęściej wybieranym systemem dla dużych projektów i inwestycji, przy których montaż odbywa się w betonie. Dzięki użyciu sterownika cały system pozwala zaoszczędzić do 80% energii.
Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych
Zbyt długa zima nie tylko potrafi dać się we znaki nam wszystkim, lecz także pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z wiosną w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. To najlepszy moment, żeby wraz a naprawą i konserwacją zabezpieczyć rury i pozbyć się problemów raz na zawsze. Zobacz jak to zrobić >>
Najskuteczniejsze rozwiązanie to kompletny, elektryczny system grzewczy wraz ze sterownikiem, zapewniający ochronę tylko podczas ujemnych temperatur.
Zamarznięte rury mogą być kosztownym problemem - gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur, pękają, prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny Raychem FroStop w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną skutecznie zabezpieczy przed zamarzaniem rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe.
Zadaniem elektrycznych systemów grzewczych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizykochemiczne pod działaniem niskich temperatur oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu.
Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.
Elektryczne samoregulujące przewody grzejne dostosowane są do wielu zastosowań:
- zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: Raychem Frostop Green (10 W/m przy 5°C), Raychem FroStop Black (18 W/m przy 5°C),
- zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: Raychem ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20W/m przy 5°C w wodzie),
- utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: Raychem FS-C-2X (31W/m przy 5°C, 22W/m przy 40°C).
Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych, jak i do rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc to, jaki przewód i jaką izolację cieplną należy zastosować – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła.
Do każdego systemu można dobrać kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów stosuje się termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość.
Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii. np. RAYSTAT-ECO-10. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).
Rozwiązanie „last minute”
Gdy zima już nadeszła, a rury w budynku już zamarzły, jest za późno na pełen proces montażu systemu grzewczego.
Nie jesteśmy zupełnie bezradni. To odpowiedni moment, żeby zastosować Raychem FrostGuard - samoregulujący, zakończony fabrycznie przewód grzewczy, który wystarczy zamocować wzdłuż lub wewnątrz rury (metalowej lub PCV), zaizolować i podłączyć do zasilania.
Do tego systemu dostępny jest specjalnie zaprojektowany termostat FrostGuard-ECO, który pozwala na dodatkową oszczędność energii.
Ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu
Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników. Zalegający śnieg, podczas naprzemiennego zamarzania i rozmarzania, nie tylko niszczy poszycie dachu ale również stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji budynku. Systematyczne usuwanie nadmiaru białego puchu jest więc koniecznością i obowiązkiem właścicieli nieruchomości.
Dodatkowo sople zwisające z rynien i poszycia dachu stanowią duże zagrożenie dla przechodniów. Inny poważny problem mogą stanowić zamarznięte rynny, które, przy braku drożności, nie zapewniają stałego odprowadzania wody z topniejącego śniegu. Woda, szukając innego ujścia, spływa po elewacji niszcząc ściany i stropy. Zobacz jak temu zapobiec »
Elektryczny system grzewczy stanowi skuteczne rozwiązanie powyższych problemów.
Kompletny samoregulujący system z elektrycznym przewodem grzejnym FroStop Black o mocy 28 W/m w śniegu/lodzie, 16 W/m w powietrzu przy 5°C, stanowi niezawodną ochronę przed uszkodzeniami w warunkach zimowych. Utrzymuje drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpiecza poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem.
Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. W rynnach skrzynkowych lub korytach może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach. Do mocowania przewodu, wykonywania rozgałęzień, podłączenia zasilania i zakończenia służą akcesoria stanowiące element danego systemu. Istnieje możliwość pełnej automatyzacji pracy - sterownik EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności włącza system samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych. Sprawdź »
Podsumowując: elektryczne ogrzewanie powierzchni zewnętrznych to wygoda, na którą nas stać, a w bogatej ofercie dostępnej na rynku każdy znajdzie system odpowiedni do swoich wymagań i potrzeb. Z tego względu rozwiązanie to, tak popularne w krajach, gdzie występują surowe zimy, szybko przyjmuje się również w naszym kraju. Warto więc zrobić przegląd instalacji i sprawdzić, czy nie powinniśmy zabezpieczyć budynków jeszcze w tym sezonie.