administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Obniżenie kosztów ogrzewania we wspólnocie mieszkaniowej

Obniżenie kosztów ogrzewania we wspólnocie mieszkaniowej. Fot. Panasonic

Obniżenie kosztów ogrzewania we wspólnocie mieszkaniowej. Fot. Panasonic

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu instalacja tego typu urządzeń przyniosła spore oszczędności.

treść sponsorowana

W 2022 roku jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Radomiu zdecydowała się na przebudowanie instalacji CO i CWU oraz zmianę sposobu ogrzewania nieruchomości. Do montażu wybrano urządzenia marki Panasonic, czyli pompy ciepła z serii T-CAP.

Najpierw termomodernizacja

Do zarządu wspólnoty mieszkaniowej przynależą dwa budynki, które zostały wybudowane w 1967 roku. W 2011 roku, podczas wykupywania pierwszych lokali mieszkalnych na własność z tytułu przepisów prawa ustawy o własności lokalami, spółdzielnię przekształcono we wspólnotę.

Od tej pory mieszkańcy sami decydowali o zmianach w budynkach. Dotyczyło to różnego rodzaju prac remontowych. Należała do nich m.in. przeprowadzona w 2012 roku termomodernizacja. Wraz z dociepleniem wykonano wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zainstalowano domofony i wyremontowano balkony.

Ze względu na wzrost kosztów dostarczanego ciepła, wspólnota próbowała zmienić także system ogrzewania obiektu. Podjęła m.in. starania, by podłączyć się do sieci miejskiej spółki Radpec S.A.

Rosnące koszty ogrzewania

Spółka podejmowała współpracę z innymi obiektami w Radomiu, ale do sieci podpinano obiekty o znacznej powierzchni użytkowej. Z powodu małych gabarytów bloków, finansowanie inwestycji okazało się ostatecznie niekorzystne dla miejskiej spółki. W związku z tym podjęli decyzję, żeby jednak nie partycypować w częściowych kosztach podłączenia instalacji, która dla mieszkańców byłaby zbawienna.

Z kolei dla wspólnoty koszty korzystania z kotłowni gazowej, choć ogólnie są  bardzo wysokie, to i tak były niższe, niż te wynikające z podłączenia do sieci Radpec S.A.

Dlatego należało poszukać innych rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów związanych z CO i CWU.

Analizy finansowe, jak również pojawienie się na rynku pomp ciepła oraz fotowoltaiki, przyczyniły się w 2022 roku do kolejnej modernizacji obiektu. Tym razem zmiana miała dotyczyć systemu ogrzewania oraz instalacji dla potrzeb CWU.

Nowe technologie pozwalają na oszczędności

Wstępne wyliczenia, przeprowadzone przed podjęciem decyzji przez wspólnotę, wykazały znaczne obniżenie opłat po montażu nowych urządzeń. Wynikało z nich, że spadek kosztów na centralnym ogrzewaniu wyniesie około 40%, a jeśli chodzi o ciepłą wodę – 60-70%. Inwestycja, polegająca na montażu pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, objęła dwa bliźniacze budynki, w których znajduje się łącznie 40 mieszkań. Na czas realizacji wybrano okres wakacyjny, a całość zajęła około czterech tygodni.

– Na podstawie audytu energetycznego przeprowadzonego przez zarząd dobraliśmy rozwiązanie polegające na montażu trzech pomp o mocy 16 kW każda. Są to pompy ciepła marki Panasonic model T-CAP – mówi Tomasz Bińkowski z firmy wykonawczej PROFtechnik.

Pompy pracują w kaskadzie i są w stanie wyprodukować ponad 60 kW energii dla budynku. Dwie z nich dostarczają energię do ogrzewania ciepłej wody użytkowej dla zbiorników o pojemności 500 l, a wspólnie we trzy zapewniają energię dla centralnego ogrzewania. W układzie zainstalowany jest też bufor o pojemności 500 l.

Kotłownie w obu budynkach są bliźniacze, dlatego zastosowano w nich te same rozwiązania.

Dlaczego zdecydowano się akurat na ten model urządzeń? Marcin Wernicki, przedstawiciel firmy Panasonic, podkreśla, że pompy ciepła z serii T-CAP charakteryzują się utrzymaniem stałej mocy wyjściowej nawet przy temperaturach -20 stopni bez konieczności wspomagania się grzałką. Efekt ten osiągnięto stosując dwururowy wymiennik ciepła – technologię opatentowana przez Panasonic.

Wszystkie pompy objęte są zdalnym monitoringiem, tj.systemem Service Cloud od Panasonic. Sprawdź >>

Niższe rachunki

Po realizacji inwestycji zaczęto na bieżąco prowadzić analizę zużycia CWU i energii wraz z jej pozyskaniem ponad normę. Na ekonomiczne efekty montażu pomp ciepła nie trzeba było długo czekać.

Małgorzata Kwiatkowska, zarządczyni budynków, zauważa, że mieszkańcy mogli poczuć pozytywną zmianę niemal od razu. Zdalne podłączenie do pomp pozwoliło na bieżące monitorowanie cyrkulacji wody. Po dwóch tygodniach analizowania pracy nowych instalacji można już było delikatnie zmniejszyć koszty zarówno ciepłej wody, jak i centralnego ogrzewania. A dzięki wiarygodnym prognozom założyć następną obniżkę o kolejne 20%.

Obniż koszty energii dzięki nowoczesnym urządzeniom >>

Komentarze

  • lacka243 lacka243, 21.03.2024r., 10:37:58 Pompy ciepła Panasonic T-Cap oferują zaawansowane rozwiązania technologiczne, które mogą przyczynić się do efektywnej termomodernizacji budynków. Ich wysoka wydajność i oszczędność energii sprawiają, że są atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań grzewczych.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.