Ławki parkowe i kosze na śmieci do przestrzeni publicznej

Praktyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni publicznej to jedno z wiosennych wyzwań każdego administratora nieruchomości.
Istotnym elementem uzupełniającym każdego osiedla, trawnika, czy deptaka są ławki pozwalające na chwilę odpoczynku. Nazywane ogrodowymi, parkowymi, miejskimi wszystkie mają za zadanie pozwolić na chwilę odpoczynku, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów bezpieczeństwa i maksymalnej trwałości pozwalającej na użytkowanie przez wiele lat.
Ławki na odlewach żeliwnych
Od lat najpopularniejsze są ławki oparte konstrukcję z odlewów żeliwnych. Dwie ciężkie nogi połączone są pięcioma, lub sześcioma deskami z odpowiednio przygotowanego drewna. Konstrukcja stabilna, niezawodna i na lata. Czytaj dalej na ten temat »
Jak ocenić jakość odlewów żeliwnych?
Żeliwo to stop węgla z żelazem używany do produkcji ciężkich, stabilnych elementów konstrukcyjnych. W ocenie jakości należy się kierować metodą wytwarzania - olewy formowane maszynowo cechują się powtarzalnym, równym kształtem i gwarantują, że każdy z dziesiątek, lub setek kolejnych odlewów będzie posiadał takie same wymiary. Tańsze odlewy formowane ręcznie to każdorazowo unikalny kształt detalu.
Jakie są zalety malowania proszkowego?
Noga ławki żeliwnej stojącej cały rok na świeżym powietrzu jest szczególnie poddana na działanie zmiennych warunków atmosferycznych - deszczu, wiatru, mrozu - to bardzo sprzyjające warunki do rozwoju korozji.
Malowanie proszkowe jest najlepszą dostępną dzisiaj metodą zabezpieczenia odlewów przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych - malowanie odbywa się natryskowo, a następnie elementy są wygrzewane w wysokiej temperaturze - w tej sposób uzyskujemy gładą, idealnie pokrywającą odlew powierzchnie skutecznie zabezpieczającą przed korozją na wiele lat. Alternatywą są tańsze dostępne na rynku odlewy malowane są ręcznie, lub zanurzeniowo (olew zanurzany w beczce, wannie z farbą). Czytaj dalej na ten temat »
Jakiego drewna używać do konstrukcji ławek?
Do produkcji ławek najczęściej używane są sosna lub świerk, jednak należy pamiętać, że są to gatunki iglaste posiadające przewody żywiczne i pod wpływem wyższej temperatury oraz ekspozycji słonecznej mogą uwalniać żywicę. Alternatywą jest drewno olchowe - liściaste o naturalnej barwie z powodzeniem używane do ławek w miejscach publicznych. Ważne jest żeby zostało poddane odpowiedniej obróbce, zaimpregnowane, a dopiero później pomalowane na docelowy kolor.
Jak zamontować ławki do podłoża?
Ławki żeliwne powinny mieć w stopkach odlewów nawiercone, lub odlane otwory pozwalające na ich zamocowanie do podłoża. Często przed montażem takich ławek stosuje się specjalne wybetonowania pozwalające na ich trwałe zamontowanie i zabezpieczenie przed przenoszeniem w inne miejsce.
Ławki stalowe - tańsza alternatywa
W wielu przypadkach kluczowym kryterium zakupu ławek jest ich cena. Warto wówczas przemyśleć zakup ławek na stelażach stalowych - to profile metalowe zabezpieczone farbą podkładową i antykorozyjną. Ławki takie są lżejsze od żeliwnych, ale również posiadają możliwość montażu do podłoża. Czytaj dalej na ten temat »
Kosze na śmieci do przestrzeni publicznej
Uzupełnieniem wyposażenia z zakresu małej architektury są kosze na śmieci. Najpopularniejsze są modele do wbetonowania (bądź wkopania w trawnik) - kosz wykonany ze stalowych obręczy z zewnątrz pokryty jest deskami w kolorystyce spójnej z ławkami. Nogę kosza na wysokości kilkudziesięciu centymetrów zakopuje, lub betonuje się w podłożu.
Alternatywą są kosze stojące, które posiadają L kształtne stopki z nawierconymi otworami pozwalającymi na przykręcenie do podłoża.
Sprawdzona firma, polska produkcja i referencje
Wszystkie oferowane przez nas ławki i akcesoria do wyposażenia przestrzeni publicznej produkowane są w Polsce z wysokiej jakości komponentów. Regularnie dostarczamy ławki do gmin i jednostek samorządowych wyposażających miejskie parki i deptaki. Zainteresowanym chętnie przedstawimy referencje zadowolonych klientów. Czytaj dalej na ten temat »
![]() |
Meblobranie.pl Sp. z o.o. Al. Jana Pawła II 27 00-867 Warszawa 22 378 32 00 506 413 378 www.meblobranie.pl kontakt@meblobranie.pl |