Burmistrz miasta ustalił małżonkom podatek od nieruchomości za 2017 r. Następnie w związku z tym, że wyszły na jaw nowe fakty wznowiono to postępowanie a postanowieniem, w którym ustalono podatnikowi podatek od nieruchomości na 2017 r., objęto tylko męża.
W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że podstawą zmiany stanowiska, co do prawidłowości opodatkowania nieruchomości objętych postępowaniem, były informacje zawarte w piśmie z 6 lipca 2017 r., dotyczące udostępniania nieruchomości w celach wypoczynkowych, z którego właściciele rozliczają się z podatku dochodowego w ramach tzw. najmu prywatnego.
Zdaniem organu podatkowego została ona zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż nieruchomość jest oferowana na wynajem poprzez umieszczone w internetowym portalu rezerwacyjnym ogłoszenie, wynajem prowadzony jest w celach zarobkowych, a działania podatników w tym zakresie mają charakter zorganizowany. Dlatego też uchylono decyzję, ustalającą podatek od nieruchomości sklasyfikowanych jako mieszkalne i ustalono nowy wymiar podatku.
Podatnik złożył odwołanie od wskazanej wyżej decyzji. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazano, że w konsekwencji nieruchomość należąca do skarżącego została opodatkowana jako zajęta na działalność gospodarczą wskazując, że wynajmu mieszkania w celach turystycznych, oferowanego przez cały rok nie można uznać za sporadyczny. Zdaniem organu podatkowego lokal ten należy traktować jako zajęty na działalność gospodarczą i opodatkować stawką 21,75 zł za m2.
Czytaj też: Ulgi podatkowe a dom i mieszkanie – co można odliczyć? >>
W artykule:
• Stawki podatkowe wynikające z UPOL
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[podatnik, nieruchomość, wynajem, kategoria najmu, działalność gospodarcza, wyrok sądu]