CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Co z tym katastrem?

Redakcja Administratora  |  28.02.2021
Kataster obliczany jest od wartości nieruchomości
Kataster obliczany jest od wartości nieruchomości
fot. archiwum

Podatek katastralny – określany jako podatek ad valorem, czyli podatek od wartości, w Polsce co prawda nie obowiązuje, ale jego wprowadzenie było wielokrotnie rozważane i nadal pozostaje w sferze projektu. Nieustannie bowiem wzbudza kontrowersje zarówno wśród ekspertów, jak i kolejnych rządów.


Warto tu przypomnieć, że temat podatku katastralnego, rozważany w przeszłości nie raz, odżył po zmianach w prawie użytkowania wieczystego i zastąpioniu go prawem własności. Jako pierwszy krok ku temu podatkowi wielu potraktowało wejście w życie w 2019 roku podatku od przychodów z budynków komercyjnych (liczony od ich wartości). Uznano powszechnie, iż jest to zapowiedź szerokiego objęcia nim wszystkich nieruchomości budynkowych, w tym mieszkalnych.

Notabene. obowiązujący od 2019 roku  podatek od przychodów z budynków komercyjnych dotyczy tych obiektów budowlanych, które oddano do użytkowania na podstawie najmu, dzierżawy lub podobnej umowy. Przy tym są one położone na terenie Polski, stanowią własność lub współwłasność podatnika, są źródłem przychodów z najmu lub dzierżawy i są związane z działalnością gospodarczą. Miesięczna stawka tego podatku wynosi 0,035% wartości sumy początkowej wszystkich budynków,  oddanych przez podatnika w dzierżawę lub najem, liczonej od nadwyżki ich wartości powyżej 10 mln złotych.

Choć temat ożył i znowu nie brakuje spekulacji na temat katastru, to nie udało się uzyskać potwierdzenia, że prowadzone są prace nad projektem ustawy o podatku katastralnym. 

Jak oblicza się podatek katastralny?

Podatek katastralny obliczny jest w zależności od wartości nieruchomości, a jego wysokość określana jest procentowo i zależy od lokalizacji, metrażu, przeznaczenia lokalu, stanu utrzymania itp.

Zasady wyceny wartości dla celów podatkowych określane są ustawowo i są różne w różnych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii, podatek naliczany jest progresywnie, podczas gdy we Francji oraz Belgii, nalicza się go od prognozowanego dochodu, który wygeneruje dana nieruchomość.

Warto tu dodać, że najczęściej wycenę nieruchomości przeprowadzają licencjonowani rzeczoznawcy, choć np. w Irlandia, wartość nieruchomości określa jej właściciel.

Stawki podatku katastralnego na świecie

 • Niemcy – podstawą naliczania podatku jest wartość rynkowa nieruchomości przemnożona przez określone współczynniki. Wysokość takiego podatku różni się więc w zależności od rodzaju nieruchomości oraz Landu. Wynosi od 0,26% do 1%.
 • Holandia –0,1% szacunkowej wartości nieruchomości, która co roku jest aktualizowana przez urzędników.
 • Hiszpania –od 0,4% do 1%. Dodatkowo w przypadku wynajmowania nieruchomości płaci się podatek od przychodów w wysokości 24,75%.
 • Litwa – w przypadku nieruchomości gruntowych stawka wynosi 1,5%, w przypadku nieruchomości budynkowych - od 0,3% do 1%.
 • Francja – kataster naliczany jest nie od wartości nieruchomości, a od potencjalnego dochodu, jaki może osiągnąć właściciel w związku z własnością,
 • Dania – w przypadku nieruchomości o wartości do 304000 DKK wynosi 1%, natomiast powyżej też wartości naliczane jest 3%,
 • Wielka Brytania - wysokość podatku ustalana jest indywidualnie przez lokalne samorządy; dodatkowo wydzielonych jest osiem grup podatkowych. Najniżej wyceniane budynki opodatkowane są w wysokości 0,5% wartości nieruchomości, średnio – 1% od wartości nieruchomości, a nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. opodatkowane są stosunkowo do wysokości czynszu.
 • Szwecja – nieruchomości, które znajdują się w posiadaniu osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu stawką od 0,5 do 1 proc. wartości nieruchomości, która obliczana jest co 6 lat.
 • Grecja – stawka podatku to od 0,025 do 0,035 % wartości nieruchomości.
 • Czechy – kataster dotyczy gruntów oraz zabudowań, a jego wysokość zależy od typu nieruchomości, jej przeznaczenia oraz lojkalizacji.
 • USA – wysokość podatku kastralnego różni się w zależności od stanu, ale średnio jest to powyżej 1%.

Polskie przymiarki?

Wprowadzenie podatku katastralnego z pewnością spowodowałoby wzrost podatku od nieruchomości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent.

Ze względu na wysoką wartość gruntu, skutki byłyby najbardziej odczuwalne przez właścicieli nieruchomości położonych w centrach miast. Znacząco zmianę odczuliby także emeryci, którzy są właścicieli wartościowych nieruchomości, jednak sami nie mają już znaczących dochodów. Dla nich utrzymanie mieszkania mogłoby okazać się niemożliwe.

Stawki zaproponowane przez Fundację Batorego:

 • maksymalnie 0,1% wartości – dla nieruchomości  o wartości poniżej 100 000 zł,
 • od 0,1% do 0,15% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 100 000 zł i poniżej 200 000 zł,
 • od 0,16% do 0,25% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 200 000 zł i poniżej 300 000 zł,
 • od 0,26% do 0,35% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 300 000 zł i poniżej 500 000 zł,
 • od 0,36% do 0,60% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 500 000 zł i poniżej 1 000 000 zł,
 • od 0,61% do 0,74% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 1 000 000 zł i poniżej 2 000 000 zł,
 • 0,75% wartości – dla nieruchomości  o wartości powyżej 2 000 000 zł

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Standardy oświetlenia na osiedlach mieszkaniowych w Polsce »

ośiwetlenie na osiedlu

Wzrost kosztów energii elektrycznej zmusza do modernizowania instalacji oświetleniowych na osiedlach mieszkaniowych. Przy współczesnym stylu życia społeczeństw nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie nocnego oświetlenia, jednak jego... Czytam więcej »


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - sprawdź warunki »

ekokredyt

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Instalacja odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach np. z zastosowaniem kogeneracji albo paneli słonecznych, wymiana oświetlenia na energooszczędne, ... Zobacz więcej »


Dlaczego warto wdrożyć program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI?»

Oddech dla spółdzielni

Wiele spośród budynków, którymi obecnie zarządzają spółdzielnie, powstało w epoce taniej energii i bardzo niskich norm budowlanych. Co się z tym wiąże... Czytam więcej »


Jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łomży obniżyła zużycie ciepła o 10%? »

Zarządzanie a oszczędności

Jak mówią eksperci od finansów, oszczędzać powinniśmy tam, gdzie generujemy największe koszty lub tam, gdzie wydajemy najwięcej. W przypadku mediów, są to z pewnością koszty energii cieplnej, która stanowi największy udział w wydatkach na utrzymanie mieszkania ... Czytam więcej  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Kompleksowe zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi? Gdzie szukać pomocy?

Zarządzanie nieruchomościamiNie ulega wątpliwości, że profesjonalne administrowanie nieruchomościami i wspólnotami mieszkaniowymi wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Tylko w pełni profesjonalny zarządca może poradzić sobie z wymaganiami stawianymi przez przepisy oraz
...
Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Jak uzyskać szczegółowe informacje o swojej nieruchomości?

Ogrzewanie grzejnikiem baza danych nieruchomości
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

Jednymi z największych pochłaniaczy czasu i kosztów przy zarządzaniu nieruchomością są: inspekcja, naprawa i utrzymanie obiektu oraz jego instalacji. Tradycyjne metody inwentaryzacji wiążą... Czytam więcej»


Jaki wybrać program do zarządzania wspólnotą mieszkaniową online? »

Zarzazanie wspólnotą onlineDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy... Czytam więcej »


Webinar: Przeglądy okresowe systemów elewacyjnych»

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

webinar online ekologia na osiedlu
Poznaj Akademię ITB, w której zdobędziesz wiedzę specjalistyczną i nowe umiejętności, jak również podniesiesz kompetencje potrzebne na rynku pracy.... rezerwuję miejsce »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Zarządzanie nieruchomościami pompy obiegowe
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z ... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online»
Nowe narzędzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Platforma do zarządzania nieruchomościami parking zajęty?
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - SRK N szansą dla rynku
 • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 22822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13009|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl