CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Garaż we wspólnocie

Janusz Gdański  |  Administrator 6/2013  |  17.01.2014  |  1
Garaż we wspólnocie
Garaż we wspólnocie

Na nieruchomości gruntowej znajduje się budynek dziewięciorodzinny i wolnostojący garaż. W jaki sposób właściciel nieruchomości może i powinien wyodrębnić poszczególne lokale – pyta właściciel z Katowic.

Są dwie możliwości. Właściciel może dokonać podziału geodezyjnego nieruchomości w taki sposób, by wyodrębnić działkę pod garażem lub wyodrębnić poszczególne lokale bez dokonywania tego podziału.

Pierwszy sposób prowadzi do powstania dwóch odrębnych nieruchomości gruntowych – na jednej z nich znajdować się będzie budynek mieszkalny, a na drugiej garaż. Będzie tu jednak problem z drogą dojazdową do garażu, a przecież odrębna nieruchomość (działka budowlana) musi mieć dojazd do drogi publicznej (art. 4 ust. 3a UGN).

Zobacz także: Wynagrodzenie zarządcy i garaż wielostanowiskowy

Ustawa o gospodarce nieruchomościami dopuszcza także podział gdy istnieje możliwość ustanowienia służebności przejazdu (art. 93 ust. 3) ale – szczególnie gdy działka jest współwłasnością kilku osób – nierzadko prowadzi to do konfliktów.

Drugi sposób jest prostszy i nie wymaga podziałów – po prostu każdemu lokalowi, także garażowi, przyporządkowuje się udział w nieruchomości wspólnej w taki sposób, by suma udziałów wyniosła 1. Sposób ten może jednak budzić wątpliwości jeśli literalnie zastosowany zostanie art. 2 ust. 2, gdzie występuje zapis o wyodrębnianiu lokali wyłącznie w obrębie budynku (Czytaj więcej na ten temat).

Dokładniejsza analiza pozwala jednak wyciągnąć wnioski z treści art. 2 ust. 4 UWL, w którym ustawodawca dopuszcza istnienie pomieszczeń przynależnych do lokalu położonych poza budynkiem. Wśród tych pomieszczeń wymienia się m.in. także garaż.

ZOBACZ TAKŻE

Każdy powinien płacić za swoją część wspólnej nieruchomości

Jeśli więc postawiony poza budynkiem, ale w obrębie nieruchomości garaż może być przynależny do lokalu znajdującego się w obrębie budynku, a w perspektywie właściciel może go podzielić na dwa lokale (mieszkalny i użytkowy), to nic nie powinno stać na przeszkodzie by garaż uznać za jeden z lokali i przypisać mu udział w nieruchomości wspólnej. Sądzić należy, że zapis art. 2 ust. 2 jest nieprecyzyjny lub nie zawsze jest prawidłowo interpretowany. 

W tej sytuacji powstają jednak pewne problemy. Jeśli budynek mieszkalny i garaż stanowić mają jedną całość, to właściciel garażu musi partycypować w kosztach utrzymywania budynku mieszkalnego we właściwym stanie technicznym, zaś właściciele lokali mieszkalnych muszą współfinansować np. remont dachu garażu.

Właściciel garażu, podobnie jak właściciele lokali mieszkalnych, musi płacić zarządowi lub zarządcy wynagrodzenie oraz wnosić zaliczki na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej.

Przeczytaj: Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

Konflikty są nieuniknione, ale łatwo można im zapobiec, oczywiście przy dobrej woli wszystkich właścicieli. Po prostu – właściciele lokali powinni w umowie określić „nieustawowy” sposób finansowania kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Konieczna jest umowa a nie uchwała, gdyż uchwała byłaby pozbawiona podstaw prawnych, które nie są konieczne przy podejmowaniu jednomyślnych decyzji wszystkich stron. Można przyjąć np. następujące rozwiązanie:

  1. Właściciel garażu nie płaci zaliczki na fundusz remontowy, zaś właściciele lokali nie ponoszą kosztów remontu garażu;
  2. Pozostałe opłaty (wynagrodzenie zarządu lub zarządcy, zaliczkę na eksploatację nieruchomości wspólnej) wnosi on w takiej samej wysokości jak pozostali właściciele lokali;
  3. Podatek od nieruchomości opłaca właściciel garażu według stawek za lokale użytkowe.

Powyższe zapisy powinny być przyjęte przez wszystkich właścicieli lokali. To, że właściciel garażu musi płacić wynagrodzenie zarządowi lub zarządcy oraz zaliczkę na bieżącą eksploatację nieruchomości wspólnej znajduje uzasadnienie w tym, że co prawda nie korzysta on z budynku, ale wjeżdżając do garażu stwarza właścicielom lokalu pewien dyskomfort a ponadto może zanieczyszczać lub uszkadzać podwórko, co zmusza zarząd (zarządcę) do zorganizowania prac porządkowych wokół budynku.

Pamiętać należy, by rozliczając koszty remontu budynku mieszkalnego obliczyć nowe udziały właścicieli – w mianowniku ułamka określającego udział każdego właściciela powierzchnia nie powinna uwzględniać powierzchni garażu.

Co prawda powyższe rozwiązanie jest niezgodne z treścią art. 12 ust. 2 UWL i z tego względu każdy sąd by je uchylił. Ale – jeśli wszyscy właściciele to rozwiązanie w umowie zaakceptują, to nikt umowy do sądu nie zaskarży a żaden sąd z własnej inicjatywy sprawą się nie zainteresuje.

Problem rozliczeń można także rozwiązać inaczej – może w sposób mniej przejrzysty (ze względu na partycypację w kosztach remontów), ale zgodny z UWL. Mianowicie – na podstawie art. 3 ust. 7 ustawy, udziały w nieruchomości wspólnej można ustalić ­inaczej niż wynikałoby to ze stanu faktycznego.

Przyjmując założenie, że właściciel garażu powinien ponosić mniejsze nić właściciele lokali mieszkalnych koszty zarządu, można zmniejszyć jego udział – np. o połowę – i odpowiednio skorygować udziały pozostałych właścicieli. Takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne.

Oczywiście są możliwe inne ustalenia, ale ważnym jest, by zostały przyjęte przez wszystkich członków wspólnoty. W przypadku braku zgody, decyzję, która niekoniecznie będzie satysfakcjonować wszystkich, będzie musiał podjąć sąd, ale tylko wtedy gdy któraś ze stron się do niego zwróci.

Komentarze

(1)
cezar138 | 20.01.2014, 11:11
mam pytanie do pana Janusza Gdańskiego: w mojej WM są garaże w budynku mieszkalnym. Niestety włascciiele owych garazy nie robią zaliczek na fundusz remontowy mojej WM. Jest to duze nideociagniecie ze strony adminsitracji i zarzadu. Teraz chcemy to zmienic, jednak nasz adminsitrator chce aby zarzad zrobił uchwałe ws. właczenai garazowców do f.r Czy jest to zgdne z prawem bo moim zdaniem w oparciu o ustaw o wl do tego nie potrzeba jakiejkowliek uchwały. Bede wdzieczny za odpowiedz. Pzdr.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16732|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl