CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Oświetlenie wokół budynku

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7/8/2015  |  14.08.2015  |  3
Voltea

W środku lata dni są długie i włączanie latarni przez większą część doby nie jest niezbędne. Ale zima i szybko zapadający zmrok przyjdą szybciej, niż nam się zdaje. Wtedy właściwe oświetlenie zewnętrzne będzie kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla.

Zalety i wady oświetlenia LED

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia budżetu zaleta jest to, że oświetlenie LED-owe pozwala na oszczędności energii sięgające 25%. To niebagatelne wartości.

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wskazują też, że biała barwa światła lamp LED, zbliżona do światła dziennego, ułatwia użytkownikom dróg orientację w przestrzeni, w przeciwieństwie do zwykłego światła barwy żółtej, które utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

Oferenci mocno podkreślają zalety opraw LED, takie jak: duża trwałość, sięgająca nawet 100 000 godzin, coraz wyższa skuteczność świetlna diod LED i możliwość uzyskania światła białego o barwie ciepłej i chłodnej, niewrażliwość na wstrząsy, uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego zaraz po włączeniu, brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie oraz uzyskiwanie światła kierunkowego bez konieczności stosowania odbłyśników.

 

 

W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach w postaci zależności skuteczności świetlnej od warunków środowiskowych, a w szczególności od temperatury zewnętrznej oraz o niekorzystnym oddziaływaniu na sieć zasilającą wyższych harmonicznych prądu generowanych przez słabej jakości zasilacz.

Coraz częściej spotyka się już oprawy LED o akceptowalnym poziomie zaburzeń generowanych do sieci zasilającej, co wynika głównie z poprawy jakości zasilaczy, stanowiących integralną część opraw.

Rys. 1. Zanieczyszczenie światłem nieba nad Europą. Kolory odzwierciedlają stopień tego zjawiska: czerń, szarość i niebieski – najmniejsze zanieczyszczenie, zieleń, pomarańcz, czerwień i biel – wzrastające zanieczyszczenie [źródło: P. Cinzano/F. Falchi/C. D. Elvidge/Uniwersytet w Padwie/NOAA].

Są też inne „ledowe” problemy.

Jaskrawe światło reklam billboardów wdzierające się późnymi wieczorami i wczesnymi rankami przez okna do mieszkań może skutecznie zakłócić komfort domowników. To przypadek m.in. jednej z gorzowskich wspólnot mieszkaniowych, w której zamontowano ekrany ledowe. Dzięki tym elektronicznym billboardom ze spotami reklamowymi do budżetu wspólnoty rocznie wpływają dziesiątki tysięcy złotych, co stanowi poważny zastrzyk gotówki do wykorzystania np. na bieżące remonty.

Jednak przychody to jedno, a ostre agresywne światło emitowane przez ekrany w nocy i przed świtem, które przeszkadza w zasypaniu, to drugie.

Władze tej akurat przywołanej wspólnoty były jednak zdania, że „reklamodawca płaci i wymaga”, a uskarżających się na dyskomfort wywołany jaskrawym światłem uspakaja stwierdzeniami, że aktywność ekranów ledowych przypada na godziny od 5.00 do 23.00, więc nie powinna zakłócać nocnego wypoczynku w godzinach od 23.00 do 5.00.

Zanieczyszczenie światłem

Fot. 2. Przykład oprawy świecącej światłem
pośrednim – źródło światła umieszczone we wnętrzu końcówki słupa oświetla górną okrągłą tarczę, wyposażoną w system luster kierujących światło ku dołowi (kat. ROSA).

Zanieczyszczenie, czyli imisja, światłem to uciążliwości związane z globalnym rozwojem cywilizacji. Do urządzeń oświetleniowych powodujących zanieczyszczenie światłem w oświetleniu zewnętrznym zaliczamy m.in. oprawy uliczne, reklamy świetlne, projektory oświetlające obiekty sportowe, projektory oświetlające fasady budynków, reflektory samochodowe, inne świecące okna, odbijające światło elewacje sąsiednich budynków oraz nawierzchni jezdni itp.

W ostatnich latach zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie widocznie wzrosło.

Jednym z działań, które mają chronić nas przed zanieczyszczeniem światłem, jest tworzenie tzw. parków ciemnego nieba. Nie tylko umożliwiają one nocną ochronę najciemniejszych miejsc na świecie, lecz także pełnią istotną funkcję edukacyjną, ponieważ pomagają uświadamiać społeczeństwu, jak dużym problemem stało się dzisiaj zanieczyszczenie światłem.

Według szacunków aż dwie trzecie ludzkości mieszka w obszarach przez nie zanieczyszczonych.

Najgorzej - oczywiście - sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych, np. w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi żyje na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy świecącym Księżycu. W takich miejscach nie można obserwować gwiazd.

Stopień zanieczyszczania świetlnego przez latarnie uliczne i inne źródła światła zależy od konstrukcji opraw oświetleniowych, a konkretnie od tego, jak kierują strumień świetlny. Najkorzystniejsze są oprawy, które nie emitują światła w niepotrzebnych kierunkach, szczególnie w górę.

(dokończenie na str. 2)

Czytaj także: 

Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie >>>

 

Ilustracje pochodzą z materiałów mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, autora wielu publikacji branży elektrycznej

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(3)
Agnieszka | 13.12.2016, 16:29
Witam, chciałabym się dopytać czy taka lampa ogrodowa moze byc zastosowana na patio osiedla? http://www.lampyogrodowe.istore.pl/pl/lampa-ogrodowa-115cm-z-kloszem-nr-1.html

Zastanawiam się nad tym mocno, ponieważ lekko się otrze o tą lampę i już się przewraca... bardzo proszę o pomoc.
Agnieszka | 25.12.2018, 14:00
Deweloper zamontował mi lampę centralnie pod moim balkonem. Pionowy słup.Jakie są szanse żeby zlikwidował tą lampę ? W styczniu odbiory mieszkań a ja się na to nie zgadzam.Lampa świeci w okna,gromadzi się na niej ptactwo i wygląda nieestetycznie a dodatkowo zajmuje przestrzeń na wpadające w okna światło, i tak mam małą liczbę okien bo tylko balkonowe do salonu.Proszę o odpowiedź od kogoś kto zna temat.
solumen | 03.11.2019, 22:17
Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18954|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12131|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11542|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl