CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Oświetlenie wokół budynku

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7/8/2015  |  14.08.2015  |  3
Voltea

W środku lata dni są długie i włączanie latarni przez większą część doby nie jest niezbędne. Ale zima i szybko zapadający zmrok przyjdą szybciej, niż nam się zdaje. Wtedy właściwe oświetlenie zewnętrzne będzie kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców osiedla.

Zalety i wady oświetlenia LED

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia budżetu zaleta jest to, że oświetlenie LED-owe pozwala na oszczędności energii sięgające 25%. To niebagatelne wartości.

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wskazują też, że biała barwa światła lamp LED, zbliżona do światła dziennego, ułatwia użytkownikom dróg orientację w przestrzeni, w przeciwieństwie do zwykłego światła barwy żółtej, które utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

Oferenci mocno podkreślają zalety opraw LED, takie jak: duża trwałość, sięgająca nawet 100 000 godzin, coraz wyższa skuteczność świetlna diod LED i możliwość uzyskania światła białego o barwie ciepłej i chłodnej, niewrażliwość na wstrząsy, uzyskiwanie pełnego strumienia świetlnego zaraz po włączeniu, brak wrażliwości na częste włączanie i wyłączanie oraz uzyskiwanie światła kierunkowego bez konieczności stosowania odbłyśników.

 

 

W tym miejscu należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach w postaci zależności skuteczności świetlnej od warunków środowiskowych, a w szczególności od temperatury zewnętrznej oraz o niekorzystnym oddziaływaniu na sieć zasilającą wyższych harmonicznych prądu generowanych przez słabej jakości zasilacz.

Coraz częściej spotyka się już oprawy LED o akceptowalnym poziomie zaburzeń generowanych do sieci zasilającej, co wynika głównie z poprawy jakości zasilaczy, stanowiących integralną część opraw.

Rys. 1. Zanieczyszczenie światłem nieba nad Europą. Kolory odzwierciedlają stopień tego zjawiska: czerń, szarość i niebieski – najmniejsze zanieczyszczenie, zieleń, pomarańcz, czerwień i biel – wzrastające zanieczyszczenie [źródło: P. Cinzano/F. Falchi/C. D. Elvidge/Uniwersytet w Padwie/NOAA].

Są też inne „ledowe” problemy.

Jaskrawe światło reklam billboardów wdzierające się późnymi wieczorami i wczesnymi rankami przez okna do mieszkań może skutecznie zakłócić komfort domowników. To przypadek m.in. jednej z gorzowskich wspólnot mieszkaniowych, w której zamontowano ekrany ledowe. Dzięki tym elektronicznym billboardom ze spotami reklamowymi do budżetu wspólnoty rocznie wpływają dziesiątki tysięcy złotych, co stanowi poważny zastrzyk gotówki do wykorzystania np. na bieżące remonty.

Jednak przychody to jedno, a ostre agresywne światło emitowane przez ekrany w nocy i przed świtem, które przeszkadza w zasypaniu, to drugie.

Władze tej akurat przywołanej wspólnoty były jednak zdania, że „reklamodawca płaci i wymaga”, a uskarżających się na dyskomfort wywołany jaskrawym światłem uspakaja stwierdzeniami, że aktywność ekranów ledowych przypada na godziny od 5.00 do 23.00, więc nie powinna zakłócać nocnego wypoczynku w godzinach od 23.00 do 5.00.

Zanieczyszczenie światłem

Fot. 2. Przykład oprawy świecącej światłem
pośrednim – źródło światła umieszczone we wnętrzu końcówki słupa oświetla górną okrągłą tarczę, wyposażoną w system luster kierujących światło ku dołowi (kat. ROSA).

Zanieczyszczenie, czyli imisja, światłem to uciążliwości związane z globalnym rozwojem cywilizacji. Do urządzeń oświetleniowych powodujących zanieczyszczenie światłem w oświetleniu zewnętrznym zaliczamy m.in. oprawy uliczne, reklamy świetlne, projektory oświetlające obiekty sportowe, projektory oświetlające fasady budynków, reflektory samochodowe, inne świecące okna, odbijające światło elewacje sąsiednich budynków oraz nawierzchni jezdni itp.

W ostatnich latach zainteresowanie problemem zanieczyszczenia światłem na świecie widocznie wzrosło.

Jednym z działań, które mają chronić nas przed zanieczyszczeniem światłem, jest tworzenie tzw. parków ciemnego nieba. Nie tylko umożliwiają one nocną ochronę najciemniejszych miejsc na świecie, lecz także pełnią istotną funkcję edukacyjną, ponieważ pomagają uświadamiać społeczeństwu, jak dużym problemem stało się dzisiaj zanieczyszczenie światłem.

Według szacunków aż dwie trzecie ludzkości mieszka w obszarach przez nie zanieczyszczonych.

Najgorzej - oczywiście - sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych, np. w Stanach Zjednoczonych – 97%, a w Unii Europejskiej – 96% ludzi żyje na obszarach, w których nocne niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż przy świecącym Księżycu. W takich miejscach nie można obserwować gwiazd.

Stopień zanieczyszczania świetlnego przez latarnie uliczne i inne źródła światła zależy od konstrukcji opraw oświetleniowych, a konkretnie od tego, jak kierują strumień świetlny. Najkorzystniejsze są oprawy, które nie emitują światła w niepotrzebnych kierunkach, szczególnie w górę.

(dokończenie na str. 2)

Czytaj także: 

Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie >>>

 

Ilustracje pochodzą z materiałów mgr. inż. Janusza Strzyżewskiego, autora wielu publikacji branży elektrycznej

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(3)
Agnieszka | 13.12.2016, 16:29
Witam, chciałabym się dopytać czy taka lampa ogrodowa moze byc zastosowana na patio osiedla? http://www.lampyogrodowe.istore.pl/pl/lampa-ogrodowa-115cm-z-kloszem-nr-1.html

Zastanawiam się nad tym mocno, ponieważ lekko się otrze o tą lampę i już się przewraca... bardzo proszę o pomoc.
Agnieszka | 25.12.2018, 14:00
Deweloper zamontował mi lampę centralnie pod moim balkonem. Pionowy słup.Jakie są szanse żeby zlikwidował tą lampę ? W styczniu odbiory mieszkań a ja się na to nie zgadzam.Lampa świeci w okna,gromadzi się na niej ptactwo i wygląda nieestetycznie a dodatkowo zajmuje przestrzeń na wpadające w okna światło, i tak mam małą liczbę okien bo tylko balkonowe do salonu.Proszę o odpowiedź od kogoś kto zna temat.
solumen | 03.11.2019, 22:17
Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17556|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10940|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10516|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl