Zrównoważony rozwój lokalnych społeczności: kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Wywiad z Pawłem Andrzejczykiem z Banku Pocztowego
Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fot. Bank Pocztowy
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Rozmawiamy z Pawłem Andrzejczykiem, Dyrektorem Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, aby poznać ofertę oraz dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym inwestycja w energię odnawialną i termomodernizację.
Redakcja: Dlaczego Bank Pocztowy podjął decyzję o wdrożeniu kredytu m.in. na termomodernizację i odnawialne źródła energii do katalogu swoich produktów?
Paweł Andrzejczyk: Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w termomodernizację budynku czy instalację OZE, zwłaszcza dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, to często duży wydatek. Dlatego Bank Pocztowy, jako jeden z niewielu banków na rynku, chciał zaoferować kredyt, który będzie skrojony idealnie na miarę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jest on oferowany w indywidualnie ustalonej wysokości, dzięki czemu prawdopodobnie w wielu przypadkach wyeliminuje konieczność podniesienia stawki funduszu remontowego dla mieszkańców budynku. Liczymy, że nasza współpraca ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi przyczyni się nie tylko do poprawy efektywności energetycznej, lecz także do zwiększenia komfortu mieszkańców.
R: Czym dokładnie jest Kredyt na OZE oraz jakie korzyści czekają na spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się skorzystać z tego rozwiązania?
PA: Kredyt na OZE w Banku Pocztowym jest dostępny dla właścicieli oraz zarządców budynków wielorodzinnych. Aby ubiegać się o niego, inwestorzy muszą wcześniej złożyć wniosek o przyznanie grantu OZE w ramach Programu TERMO w Banku Gospodarstwa Krajowego. Grant obejmuje zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, a także modernizację istniejącej instalacji, pod warunkiem zwiększenia mocy instalacji o co najmniej 25%. Korzyści dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są liczne. Po pierwsze – zmniejszenie kosztów związanych z energią poprzez wykorzystanie własnych źródeł energii odnawialnej. Ponadto spółdzielnie i wspólnoty mogą przyczynić się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji CO2. Dodatkowo inwestycja w OZE może zwiększyć wartość nieruchomości, wpłynąć na komfort mieszkańców oraz poprawić wizerunek danej społeczności.
R: Czy mógłby Pan przybliżyć, jakie warunki oferuje Bank Pocztowy dla zainteresowanych tym kredytem? Jakie są maksymalne i minimalne kwoty oraz okres spłaty?
PA: Oczywiście. Bank Pocztowy stara się zapewnić atrakcyjne warunki finansowe dla klientów instytucjonalnych. Zdolność kredytowa wyliczana jest na preferencyjnych warunkach, tzn. liczona jest od wysokości kwoty kredytu po spłacie jego części za pomocą środków pochodzących z wypłaty grantu OZE. Minimalna kwota Kredytu na OZE wynosi 10 tys. zł, a okres spłaty jest elastyczny i dostosowany do specyfiki inwestycji. Jednakże naszym celem jest wspieranie przyjaznych dla środowiska rozwiązań energetycznych, dlatego ustanowiliśmy długi okres kredytowania – aż do 240 miesięcy. Oprocentowanie Kredytu na OZE może być zmienne lub okresowo stałe do 5 lat. Konkretne warunki cenowe i zabezpieczenia dla poszczególnych wspólnot i spółdzielni ustalane są już indywidualnie dla każdego wnioskodawcy u doradców Banku Pocztowego.
R: A jakie są główne wymagania, które spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe muszą spełnić, aby ubiegać się o Kredyt na OZE?
PA: Przede wszystkim wymagane jest posiadanie stabilnej sytuacji finansowej oraz zdolności kredytowej wystarczającej do spłaty zobowiązań. Koniecznym warunkiem do otrzymania Kredytu na OZE jest także posiadanie lub otwarcie rachunku w Banku Pocztowym. Oferowany przez Bank Pocztowy Kredyt na OZE jest udzielany na podstawie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie grantu OZE, bez konieczności składania dodatkowej dokumentacji projektowej w Banku Pocztowym, a jego wypłata następuje m.in. po przedłożeniu zawiadomienia o przyznaniu przez BGK wnioskowanego grantu OZE. Kredyt wypłacany jest jednorazowo na rachunek kredytobiorcy.
Szczegółowe informacje o Kredycie na OZE dostępne są u Doradców Klientów Instytucjonalnych Banku Pocztowego oraz na stronie internetowej.
Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalne Banku Pocztowego z bankowością związany jest od ponad 25 lat. Karierę zawodową rozpoczął w 1997 r. w Banku Amerykańskim w Polsce S.A. W 2006 r. został Dyrektorem Oddziału Deutsche Bank PBC S.A. a w 2011 r. objął stanowisko Dyrektora Centrum Doradztwa dla Firm, gdzie zarządzał sprzedażą w segmencie klienta biznesowego i korporacyjnego. Od 2018 r. pracował na stanowisku Dyrektora Centrum Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej w Santander Bank Polska SA.