administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa.

Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa.
LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA

Znacząco niższe opłaty za prąd teraz możliwe dzięki zastosowaniu kompensacji dynamicznej. Przykład dobrych praktyk - krakowska wspólnota mieszkaniowa.


LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. od 9% do 10%.[1] Z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi rozwiązań technologicznych umożliwiających redukcję opłat za energię. Coraz częściej szukamy rozwiązań korzystnych ekonomicznie i tym samym obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tematyką kompensacji mocy biernej.

treść sponsorowana

Zastosowanie odpowiednio dobranego urządzenia kompensującego, może w skali miesiąca przynieść oszczędności od kilkuset złotych nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Prawidłowo dobrany układ kompensacji mocy biernej umożliwia redukcję opłat za moc bierną na poziomie 95-100%. Dodatkowo wydłuża żywotność urządzeń i sieci elektroenergetycznych. W praktyce oznacza to średnie miesięczne oszczędności na poziomie od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Szacowane koszty zwrotu z inwestycji wynoszą od 3 do 18 miesięcy.

Kompensacja mocy biernej- co to jest?

Kompensacja mocy biernej to, mówiąc bardzo prosto - zastosowanie takich urządzeń, które zmniejszą w znaczący sposób pobór mocy biernej przez urządzenia, za którą odbiorca prądu ponosi opłaty. Od lat 90-tych XX wieku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój technologiczny. Coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci przyczynia się do problemów związanych z jakością energii.  

Komputery, sprzęt AGD, coraz częściej oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, windy, pompy ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania i kanalizacji, instalacje domofonowe, urządzenia teleinformatyczne, posiadają zasilacze elektroniczne, które pobierają od 20% do 40% energii pojemnościowej w stosunku do energii czynnej, a także generują poważne zakłócenia w pobieranym prądzie. Wpływa to w istotny sposób na jakość energii w sieci. Energia bierna w sieci zmniejsza jej przepustowość powodując straty w przesyle oraz prowadzi do spadków napięć w odległych punktach zasilania. Wpływa również niekorzystnie na sprawność transformatorów.

Niska jakość energii krążącej w sieci przekłada się pośrednio na wyższe rachunki za prąd oraz awarie spowodowane przerwami w zasilaniu. Dodatkowo wiąże się to nierozerwalnie z niższą żywotnością urządzeń elektrycznych oraz pogarszającym się stanem sieci elektroenergetycznej, a przede wszystkim z opłatami za moc bierną widocznymi na fakturze. Dowiedz się więcej >>

Moc bierna na fakturze

Dostawcy energii, chcąc zrekompensować swoje straty narzucają odbiorcom energii określone przez ustawodawcę limity. Dopuszczalny pobór mocy biernej z sieci elektroenergetycznej został określony w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną oraz w zmieniającym je Rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2012r.

Zgodnie z tym dokumentem, dopuszczalny pobór mocy biernej indukcyjnej określany jest przez współczynnik tg φ , który nie powinien być wyższy (w zależności od regionu Polski) niż 0,2-0,4. Przekroczenie wartości współczynnika tg φ skutkuje naliczeniem opłat za pobór ponadnormatywnej mocy biernej. W przypadku gdy następuje pobór mocy biernej pojemnościowej to opłata za każdą kVarh od razu jest naliczana.

Opłaty za energię bierną występują w taryfach „B” i „C”, razem z opłatami takimi jak: opłata dystrybucyjna, abonamentowa, sieciowa, za przekroczenie mocy umownej i inne. Dla nas istotne są szczególnie pozycje z opłatami za energię bierną indukcyjną tgφ, oraz za energię bierną oddaną pojemnościową. Na załączonym niżej wycinku faktury są to pozycje 1 i 2.

Miarą zużycia energii biernej indukcyjnej jest współczynnik mocy tgφ (poz. 3). Na jego podstawie następuje naliczenie kosztów. Informuje on, ile energii biernej zostało pobrane z sieci w stosunku do energii czynnej. W tym przypadku wymagany przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej tgφ wynosi np.: 0,40 (poz. 3 tgφ op.).

Opłata naliczana jest w momencie, gdy nastąpi przekroczenie tej wartości, czyli pobór energii biernej w stosunku do czynnej jest większy niż 40%. W przypadku tgφ rzeczywisty (faktycznie uzyskiwany na obiekcie) wynosi 0,50 (poz. 3 tgφ os ) i jest wyższy od wartości 0,4 wymaganej przez Operatora. W związku z tym przekroczeniem, została naliczona opłata w kwocie 507,20 złotych netto (poz. 4). Opłata za energię bierną oddaną (pojemnościową) to 107,93 złotych netto (poz. 5).

Stosując systemy kompensacji mocy biernej pojemnościowej i indukcyjnej wyeliminujemy obie opłaty. Pozwoli to w danym przypadku zaoszczędzić łącznie 756,61 zł brutto miesięcznie.

Fragment faktury za energię

2. Fragment faktury z opłatami za energię bierną

Opłaty za moc bierną – czy można ich uniknąć?

W celu poprawy wartości współczynnika tg φ instaluje się dodatkowe - sztuczne źródła mocy przy odbiornikach. Wśród proponowanych rozwiązań można wyróżnić różnego rodzaju urządzenia kompensujące moc bierną, takie jak np.: automatyczne baterie kondensatorów lub dławików czy też baterie hybrydowe. Postępujący rozwój, badania i monitoring sieci przyczynia się do projektowania rozwiązań o bardzo wysokiej wydajności. Jednym z takich przykładów są kompensatory dynamiczne z funkcjonalnością filtra aktywnego LKD.

Przebiegi prądu fazy L1,L2,L3

3. Przebiegi prądu fazy L1,L2,L3

Przebiegi prądy fazy L1,L2,L3 z włączonym kompensatorem dynamicznym

4. Przebiegi prądy fazy L1,L2,L3 z włączonym kompensatorem dynamicznym

Urządzenia te wyprzedzają w znaczącym stopniu tradycyjną kompensację kładąc akcent na kompensację dynamiczną. Rysunek 3 pokazuje zakłócenia występujące podczas przebiegu prądu faz L1, L2, L3; natomiast rysunek 4 przedstawia obraz przebiegu prądu faz L1, L2, L3 z włączonym kompensatorem. W tym drugim przypadku widzimy poprawę w jakości zasilania co w oczywisty sposób przekłada się na stan wszystkich urządzeń podłączonych do sieci. Tradycyjne baterie mimo wysokiej skuteczności – na poziomie ok 95%, charakteryzowały się wysokimi stratami własnymi, długimi czasami reakcji oraz zmianami impedancji sieci.

Zalety stosowania odpowiednio dobranych urządzeń – brak opłat za moc bierną już na kolejnej fakturze za prąd

Stosując kompensator dynamiczny LKD możemy liczyć się nie tylko z jeszcze wyższą skutecznością, ale również zyskujemy dużą redukcję strat własnych urządzenia. Zastosowane rozwiązania technologiczne umożliwiające podłączenie szeregowe z zasilanymi odbiornikami do sieci sprawiają, że nie ma potrzeby montażu dodatkowych przekładników pomiarowych.

Kompensator posiada wbudowany układ do pomiaru U/I, kanał komunikacyjny RS485 oraz moduł rozszerzeń do sterowania członami pasywnymi (dławik, kondensator). Bezstopniowa kompensacja mocy biernej oraz mocy dystorsji to niewątpliwy atut tej polskiej rodziny kompensatorów, który plasuje je obok najlepszych światowych produktów. Zastosowane rozwiązania umożliwiają wysoki poziom skuteczności redukcji wyższych harmonicznych do 25-tej, a także aktywną kompensację obejmującą równoważenie obciążeń sieci.

Niewątpliwą zaletą i wyróżnikiem kompensatora aktywnego jest jego kompaktowa, niewielka budowa umożliwiająca umieszczenie go w nawet najbardziej problematycznych miejscach. Ważnym punktem jest również możliwość bieżącego monitoringu parametrów sieci za pomocą portalu LRMnet, przy użyciu dodatkowego urządzenia - LRMCtrl . Zdalny dostęp do danych wizualizowanych w czasie rzeczywistym posiada zarówno inwestor jak i obsługa techniczna portalu. Pozwala to na bieżące reagowanie na wypadek nietypowego zdarzenia w sieci. Uruchomienie i montaż urządzenia jest proste a jego konfiguracja intuicyjna. Sprawdź >>

Duża zaletą jest fakt, że na efekty zastosowanego układu kompensacji nie trzeba długo czekać – już na kolejnej fakturze opłaty za moc bierną są zredukowane o 98-100%. Poniżej prezentujemy przykład jednej ze wspólnot, u której całkowity zwrot kosztów z wykonanej inwestycji dobranego układu kompensacji mocy biernej nastąpił w ciągu 5 miesięcy od zamontowania układu a opłaty za moc bierną zredukowano o 100%.

6. ATM Inwestycje, opracowanie Marek Gałek, właściciel w ATM Inwestycje.

Jeśli na rachunkach za energię występują pozycje kosztowe typu energia bierna, to zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie pomogą dobrać odpowiednie urządzenia, które zredukują niepotrzebne opłaty.

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA

ul. Długa 3
05-119 Legionowo

biuro@lopi.pl

www.lopi.pl

Lopi – polski producent urządzeń do kompensacji mocy biernej

[1] https://www.elektro.info.pl/artykul/najnowsze/165073,rachunek-za-energie-elektryczna-wyniesie-srednio-8-zlotych-wiecej-miesiecznie , dostęp z dn. 02.02.2021r.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl. Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.