Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?
Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?
Polskie Pojemniki
Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę. Ponadto wiaty zajmują wiele miejsce, które zarządcy osiedli mogliby lepiej zagospodarować, chociażby na kolejne miejsca parkingowe czy trawnik. Mając na uwadze te mankamenty, okazuje się, że rozwiązanie to jest stosunkowo drogie i mało funkcjonalne. To jednak nie jest sytuacja bez wyjścia.
Zarządcy nieruchomości w poszukiwaniu ulepszeń dla swoich osiedli coraz częściej decydują się na rozwiązanie, jakim są pojemniki półpodziemne oraz podziemne na odpady.
NIE dla budzącego odrazę widoku
Pojemniki podziemne lub półpodziemne nie tylko nie straszą wyglądem, lecz także współgrają estetycznie z otoczeniem. Co więcej, mogą stanowić element ozdobny osiedla. Na zewnątrz widoczny jest wyłącznie kiosk wrzutowy, pozostała część ukryta jest pod ziemią. Ponadto obramowanie zewnętrzne pojemników można kolorystycznie dopasować do otoczenia. Dobierz produkt odpowiedni do otoczenia >>
NIE dla nieprzyjemnego zapachu
Pionowa konstrukcja pojemnika, z której 60% znajduje się pod poziomem gruntu, pozwala na redukcję nieprzyjemnego zapachu pochodzącego ze śmietnika. Niższa temperatura pod ziemią powoduje, że odpady rozkładają się wolniej. Szczelna klapa z otworem wrzutowym, przylegająca ściśle do pozostałych elementów pojemnika, ogranicza dopływ powietrza do wnętrza pojemnika, a w konsekwencji hamuje proces rozkładania się odpadów.
Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na Twoje pytania: 793 69 09 20, biuro@polskiepojemniki.pl
TAK dla utrzymania porządku wokół pojemników
Pojemniki podziemne i półpodziemne wykluczają również problem pozostawiania odpadów wokół pojemników. A otwarta przestrzeń wokół pojemników nie pozwala na anonimowość mieszkańców, co prowadzi do większej dyscypliny.
TAK dla dodatkowej przestrzeni
Nie potrzeba tutaj żadnych skomplikowanych obliczeń: pojemnik półpodziemny o średnicy ok. 190 cm, odpowiada 6 kontenerom o pojemności 1100 l. A zatem decydując się na tradycyjne pojemniki 1100 l, potrzebna jest powierzchnia ponad 8 m2, nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty. Prawdziwa korzyść widoczna jest po zainstalowaniu pełnego gniazda pojemników do gromadzenia wszystkich frakcji odpadów. Dla porównania jedno gniazdo pojemników półpodziemnych dla pięciu frakcji segregowanych odpadów odpowiada ustawieniu ok. 25 szt. kontenerów czterokołowych 1100 l. Łatwo więc sobie wyobrazić powierzchnię wiaty śmietnikowej dla takiej liczby standardowych śmietników 1100 l.
A zatem zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać na dodatkowe miejsca parkingowe czy strefę rekreacyjną.
TAK dla oszczędności
Porównując koszty różnych inwestycji, należy brać pod uwagę również ich funkcjonalności oraz koszty eksploatacyjne, a także ewentualne oszczędności.
Pojemniki półpodziemne to trwałe rozwiązanie na długie lata. Są one odporne na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, a ze względu na gładką powierzchnię nie przylega do nich farba graffiti, a zatem są mniej podatne na akty wandalizmu.
Zadzwoń lub napisz i skalkuluj inwestycję: 793 69 09 20, biuro@polskiepojemniki.pl
Analizując przykład wiaty, już na początku wiemy, że jej wybudowanie nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Ponadto wiata nie rozwiązuje problemu nieprzyjemnego zapachu. A zatem szybka analiza pozwala uznać wiatę śmietnikową za rozwiązanie stosunkowo drogie i niepraktyczne. Wybierz estetyczną alternatywę >>
Jak wybudować gniazdo pojemników półpodziemnych – krok po kroku
- Wybór miejsca na instalację pojemników. W pierwszej kolejności należy udać się do starostwa, do wydziału geodezji i stamtąd pobrać mapę. Następnie trzeba upewnić się, czy w wybranym miejscu nie przebiegają sieci podziemne (prąd, gaz, woda itp.). Ponadto zachowane muszą być odległości od domów mieszkalnych i granic działki, a także miejsce na swobodny dojazd samochodu – śmieciarki.
- Wykonanie projektu z częścią opisową wraz z nasieniem na mapę lokalizacji gniazda pojemników.
- Złożenie zgłoszenia budowy wraz z uzyskaną dokumentacją projektowo- geodezyjną w starostwie.
- Wybór wykonawcy montującego pojemniki (prace ziemne, osadzenie pojemników) oraz wykonanie opaski z kostki betonowej wokół pojemników.
- Zabezpieczenie terenu budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.