Odpowiedzią na wysokie ceny energii jest termomodernizacja budynków, które w skali całej Unii Europejskiej są odpowiedzialne za ok. 40 proc. końcowego zużycia energii, fot. Pixabay
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc. To sposób na duże oszczędności, zarówno dla mieszkańców i przedsiębiorców, jak całej gospodarki.
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto...
Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego samochodu premium? Jeśli tak, czym prędzej powinieneś się dowiedzieć, jak w odpowiedni sposób o niego zadbać. Z pomocą przychodzą usługi auto detailingu,...
Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego samochodu premium? Jeśli tak, czym prędzej powinieneś się dowiedzieć, jak w odpowiedni sposób o niego zadbać. Z pomocą przychodzą usługi auto detailingu, zapewniające wszechstronną ochronę lakieru i nie tylko. Im szybciej zadbasz o karoserię samochodu, tym łatwiejsze będzie jej mycie i ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami. W tym artykule w 3 krokach pokażemy Ci, czego twój nowy samochód może wymagać, a za co będziesz dziękować w przyszłości.
Obecnie większość zużywanej energii w Polsce opiera się na paliwach kopalnych, czyli na węglu i gazie, a źródła odnawialne to tylko ok. 16 proc. (dane GUS). Węgiel jest surowcem lokalnym, a pozostałe surowce energetyczne Polska musi sprowadzać, więc ten pierwszy długo jeszcze pozostanie podstawowym. Ceny energii zaś rosną w zawrotnym tempie.
Termomodernizacja a oszczędności
Odpowiedzią na wysokie ceny energii jest termomodernizacja budynków, które w skali całej Unii Europejskiej są odpowiedzialne za ok. 40 proc. końcowego zużycia energii. Tylko w Polsce jest ponad 5,5 mln budynków mieszkalnych, z których zdecydowana większość (ok. 5 mln) to domy jednorodzinne, a 70 proc. z nich nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Średnio co trzeci nie ma nawet izolacji cieplnej, co w rezultacie powoduje duże straty ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie.
Kompleksowa termomodernizacja może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc. i przełożyć na duże oszczędności. W raporcie z 2021 roku „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”, opracowanym w ramach kampanii Szóste Paliwo, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska, analitycy oszacowali, że roczne koszty ogrzewania typowego, polskiego domu o powierzchni 118 m kw., wyposażonego w kocioł węglowy oraz stare drzwi i okna, sięgają ok. 6,5 tys. zł rocznie. Po modernizacji, ociepleniu i wymianie stolarki ten koszt mógłby spaść nawet do 1,8 tys. zł rocznie. Tego typu oszczędności są niezwykle ważne także dla przedsiębiorców, np. z branży HoReCa. Podwyżki gazu dla biznesu były kilkukrotnie wyższe niż dla gospodarstw domowych. Dla niektórych to być albo nie być.
Renowacja energetyczna budynków
Eksperci podkreślają, że takim inwestycjom sprzyja przyjęta półtora roku temu strategia Unii Europejskiej na rzecz fali renowacji energetycznej budynków. Ten proces ma także zapewnić korzyści całej gospodarce. Z raportu ROCKWOOL wynika m.in., że termomodernizacja kilku milionów polskich domów pozwoliłaby krajowej gospodarce zaoszczędzić nawet 6,8 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a wprowadzenie kompleksowych, powszechnych programów renowacji budynków, wspieranych odpowiednimi instrumentami finansowymi, mogłoby stworzyć nawet 100 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z budownictwem. Dodatkowo takie ograniczenie zużycia energii pozwoliłoby znacząco ograniczyć import surowców energetycznych, np. gazu o ponad 40 proc. Rynek od strony technologicznej jest przygotowany do tego typu inwestycji, choć może mieć problem z dostępem do siły roboczej.
Z drugiej strony to szansa na przebranżowienie się dla bardzo wielu grup zawodowych, szczególnie w zanikających dziś obszarach. Producenci muszą zrobić wszystko, aby technologie, które dostarczają na rynek, były jak najmniej pracochłonne. To stwarza dużą możliwość dla różnego rodzaju rozwiązań, gdzie intensywność robocizny jest mniejsza niż w tradycyjnych rozwiązaniach.
Według ekspertów takie działania wymagałyby instrumentów pomocowych i finansowego wsparcia ze strony państwa, ale ich efektem byłoby również ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego. Według wyliczeń Instytutu Badań Strukturalnych z 2018 roku, w Polsce dotyka ono nawet 1,3 mln gospodarstw domowych i ponad 12 proc. populacji, co przekłada się na ok. 4,6 mln osób. Ponad 3/4 z nich to mieszkańcy wsi i małych miasteczek, a ok. 1/4 to emeryci i renciści. Gwałtowny wzrost kosztów może jeszcze te statystyki pogorszyć.
Dokonując głębokiej renowacji budynków, można ograniczyć zużycie energii, a tym samym spowodować , że wzrost kosztów nie spychałby wielu ludzi do sytuacji, że nie mają czym zapłacić rachunków za ogrzewanie. Kolejne korzyści to ograniczenie emisji, smogu i zależności od kopalnych surowców energetycznych. To ma bezpośrednie przełożenie na stabilną politykę energetyczną państwa, od strony popytowej na energię i surowce energetyczne.
Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym....
Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym. Dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu.
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują...
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują okres ich obowiązywania. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE.”
Ze wszystkich stron atakują nas hiobowe wieści: Ukraina pod gruzami, giną ludzie, doświadczający okrucieństw wojny. Cała Europa – i nie tylko – żyje pod presją koniecznych zmian w wielu dziedzinach. Branżą,...
Ze wszystkich stron atakują nas hiobowe wieści: Ukraina pod gruzami, giną ludzie, doświadczający okrucieństw wojny. Cała Europa – i nie tylko – żyje pod presją koniecznych zmian w wielu dziedzinach. Branżą, w której najtrudniej będzie się dostosować do tychże zmian, jest niewątpliwie energetyka, w dużej mierze uzależniona od kopalin, importowanych z Rosji.
Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty...
Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty energii elektrycznej. Sposobem na oszczędności z pewnością będzie wysoka efektywność energetyczna zamieszkiwanego budynku.
Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,...
Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, ale tempo prac nad nią musi być ekspresowe, bo zacznie obowiązywać wkrótce.
W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji...
W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Zmiany te to krok w kierunku energii zeroemisyjnej.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Okazuje się, że w latach 2008-2018 tempo wzrostu zużycia energii elektrycznej na wsiach znacząco wyprzedzało wzrost zużycia ogółem, było też wyższe od zmian zużycia w miastach – o czym informuje Polski...
Okazuje się, że w latach 2008-2018 tempo wzrostu zużycia energii elektrycznej na wsiach znacząco wyprzedzało wzrost zużycia ogółem, było też wyższe od zmian zużycia w miastach – o czym informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Rynek fotowoltaiki również został dotknięty przez koronawirusa. Było to spowodowane m.in. lockdownem i wstrzymaniem tradycyjnej sprzedaży oraz przerwami w dostawach komponentów do instalacji fotowoltaicznych....
Rynek fotowoltaiki również został dotknięty przez koronawirusa. Było to spowodowane m.in. lockdownem i wstrzymaniem tradycyjnej sprzedaży oraz przerwami w dostawach komponentów do instalacji fotowoltaicznych. Zawirowania nie trwały jednak długo, tym bardziej że część firm przeniosła się do internetu. I już pod koniec kwietnia firmy z branży fotowoltaicznej zaczęły wracać na właściwe tory i odnotowały sprzedaż na podobnym poziomie co przed pandemią.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki...
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla spółdzielni i wspólnot opłacalne?
Podwyżki opłat w 2020 w wielu spółdzielniach to już fakt. Do końca miesiąca pisma dotyczące wzrostu opłat trafią do właścicieli lokali. Kwoty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Co jest...
Podwyżki opłat w 2020 w wielu spółdzielniach to już fakt. Do końca miesiąca pisma dotyczące wzrostu opłat trafią do właścicieli lokali. Kwoty mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Co jest tego powodem?
Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków...
Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków finansowych z WFOŚiGW we Wrocławiu.
Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla Tauronu, Enei i Energi Obrót. Przyszłoroczne rachunki wzrosną średnio o 9 zł, ale to niejedyna...
Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla Tauronu, Enei i Energi Obrót. Przyszłoroczne rachunki wzrosną średnio o 9 zł, ale to niejedyna podwyżka.
Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.
Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.
W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna....
W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna. Do kolejnego sezonu grzewczego zostało już tylko pół roku, trzeba zatem ten czas maksymalnie wykorzystać. Zgodnie z dostępnymi danymi, działaniem przynoszącym najszybsze i najbardziej trwałe efekty jest termomodernizacja budynku.
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie rachunków w budynku wielorodzinnym jest przeprowadzenie termomodernizacji. Oprócz oszczędności jej zaletą jest korzystny wpływ na środowisko.
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....
Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.
1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o granty OZE, MZG i termomodernizacyjny. Oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą już korzystać z całości Programu...
1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o granty OZE, MZG i termomodernizacyjny. Oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą już korzystać z całości Programu TERMO.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in....
Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in. ocieplenie ścian lub wymianę drzwi i okien. Proces jest kosztowny i czasochłonny, ale można przeprowadzić go ze wsparciem państwa. Od grudnia br. jego wysokość może być wyższa niż dotąd.
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
XXI FORUM TERMOMODERNIZACJA 2022, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 5 października 2022 w Warszawie. Było to kolejne – od 21 lat organizowane corocznie – spotkanie...
XXI FORUM TERMOMODERNIZACJA 2022, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 5 października 2022 w Warszawie. Było to kolejne – od 21 lat organizowane corocznie – spotkanie audytorów energetycznych i projektantów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.