Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego
Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne usunięcie usterki. Dlatego przygotowując taki warsztat, nie wolno zapomnieć o następujących aspektach.
Zasilanie awaryjne
Na agregat prądotwórczy warto zdecydować się nie tylko z obawy o obecną sytuację z dostępnością energii i jej rosnącymi kosztami. Urządzenie okaże się użyteczne w przypadku awarii lub przerwy w dostawie prądu – spowodowanej także sytuacjami losowymi, np. wichurą. Agregat prądotwórczy jest urządzeniem spalinowym, które generuje, kiedy nie ma możliwości zasilania z tradycyjnego gniazdka. Urządzenie może zatem pełnić funkcję zapasowego zasilania w nieoczekiwanych przerwach w dostawie energii elektrycznej. Dzięki agregatowi można dostarczyć zasilanie do najważniejszych urządzeń, zapewniając usunięcie awarii w tak niesprzyjających warunkach.
Kiedy zapewnienie alternatywnego źródła zasilania w energię elektryczną jest priorytetem wybór odpowiedniego i niezawodnego urządzenia będzie kluczowy. Dla zapewnienia niezależnego od dostaw źródła energii warto wybrać przemysłowy agregat prądotwórczy, na który decydują się zazwyczaj zakłady produkcyjne, serwerownie, bazy danych, szpitale/kliniki, szkoły i biura, ale może okazać się przydatnym zapleczem energii dla budynku wielorodzinnego.
Wybierając agregat prądotwórczy, które spełni wymagane oczekiwania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim istotne jest precyzyjne określenie zapotrzebowania. Pamiętajmy, że agregat prądotwórczy generujący zbyt niską moc wyjściową może okazać się niewystarczający, a agregat prądotwórczy o zbyt dużej mocy spowoduje generowanie dodatkowych, zbędnych kosztów, dlatego też największą uwagę należy zwrócić na moc znamionową, czyli maksymalny pobór energii podczas pracy.
W przypadku poszukiwania generatora/agregatu prądotwórczego do zastosowania w trybie pracy ciągłej – bardzo istotne będzie ograniczenie spalania/zużycia paliwa do minimum. W takich przypadkach najrozsądniejszym wyborem będą agregaty prądotwórcze z silnikami zasilanymi olejem napędowym - agregaty diesel. Ale wybór jest znacznie większy.
W ogólnorynkowej ofercie dostępne są agregaty prądotwórcze:
- spalinowe (benzyna, diesel),
- gazowe (LPG, gaz ziemny) lub
- akumulatorowe.
Najczęściej stosowanymi silnikami w agregatach prądotwórczych są silniki czterosuwowe. Silniki spalinowe niestety są dość głośne i wytwarzają spaliny, a co za tym idzie – nie nadają się do użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych. Agregat akumulatorowy natomiast nadaje się do niezbyt wymagających zastosowań, bowiem nawet przy pełnym ładowaniu działa przez maksymalnie kilkadziesiąt minut. Wielkość akumulatorowych agregatów jest mała, co z kolei ułatwia ich
Reasumując, kluczowe tu będzie przeznaczenie agregatu – do czego ma służyć i jakie urządzenia będą do niego podłączane.
Przykręcanie, odkręcanie
Drugą kategorią niezbędnych narzędzi konserwatorskich są klucze ręczne służące do różnych montaży i napraw. Pamiętajmy, że jeden, uniwersalny klucz do każdego zadania nie istnieje: Klucze proste można wykorzystać do odkręcania śrub z łbem sześciokątnym, klucze nastawne zostaną wykorzystane w hydraulice do śrubunków, klucze nasadowe znajdą swoje zastosowanie w warsztatach samochodowych m.in. do odkręcania kół samochodowych, z kolei zestaw kluczy imbusowych może zostać wykorzystany do serwisu roweru w przydomowym warsztacie.
Polecany przez nas sklep Domitech oferuje narzędzia z tej kategorii o różnym przeznaczeniu:
- klucz imbusowy – to klasyczne klucze przeznaczone do odkręcania śrub imbusowych (na tzw. HEX'a). Klucze imbusowe zazwyczaj pojawiają się w zestawach od 2-10 mm;
- klucz TORX – kształtem przypomina gwiazdkę. Jej 6 ramion jest punktami stykowymi dzięki czemu łatwiej przykręcić jak i odkręcić wkręt bądź śrubę, ponieważ zagwarantowane jest lepsze przenoszenie momentu obrotowego w porównaniu do zwykłego klucza imbusowego;
- klucz płaski – podstawowe narzędzia do odkręcania i przykręcania śrub z łbem sześciokątnym oraz nakrętek;
- klucz płasko oczkowy – klucze te posiadają z jednej strony klucz płaski, z drugiej natomiast klucz oczkowy. Klucz płaski to klasyczne narzędzie do połączeń śrubowych. Klucz oczkowy posiada podwójny chwyt sześciokątny, który ma dwukrotnie więcej miejsc, pasujących do kształtu heksagonalnego. Pozwala to na ułatwione chwycenie nakrętki bądź łba śruby;
- klucz nastawny – pozwala na nakręcanie/odkręcanie różnych rozmiarów nakrętek oraz łbów śrub. Regulacja pozwala na chwycenie rozmaitych kształtów (nie tylko heksagonalnych) o różnych rozmiarach. Klucze nastawne współpracują zarówno w systemie metrycznym, jak i calowym. Ze względu na wielkość tego jego użycie jest ograniczone dostępną przestrzenią roboczą;
- klucz samonastawny – klucz pozwala na błyskawiczne dopasowanie do rozmiaru danej nakrętki lub łba śruby;
- klucz dynamometryczny – precyzyjny klucz do dokręcenia śrub z odpowiednim momentem obrotowym. Jest wiele dziedzin, gdzie śruba nie może zostać zbyt lekko lub zbyt mocno dokręcona, z reguły stopień dokręcenia określają karty charakterystyk danego urządzenia;
- klucz nasadowy – nakłada je się od góry na łeb śruby bądź nakrętki. Następnie przy pomocy dźwigni odkręca lub przykręca się nakrętki albo śruby. Klucz nasadowy posiada wiele wariantów, najczęściej spotykane klucze nasadowe posiadają otwór o heksagonalnym kształcie z jednej strony oraz otwór o kwadratowym kształcie na narzędzie, które będzie służyć jako "ramię" dźwigni;
- klucz grzechotka – główną różnicą między klasycznym kluczem płaskim/nasadowym a grzechotką jest możliwość pracy bez konieczności zdejmowania narzędzia z łba śruby bądź nakrętki. Grzechotki charakteryzują się także małym kątem pracy, przez co są wykorzystywane częściej w miejscach o ograniczonej operatywności, a także w wąskich przestrzeniach.
Każdy klient przed zakupem narzędzi ręcznych powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jakie prace są do wykonania, wtedy będzie wiedział, jakie klucze wybrać do danej czynności.
Cięcie
Kolejnym narzędziem, o jakim nie wolno zapomnieć jest pilarka stołowa potocznie zwana najczęściej piłą tarczową. Piła elektryczna jest przydatna zwłaszcza do pracy przy cięciu elementów drewnianych. W przypadku zakupu pilarki stołowej należy wybrać odpowiednio pod pożądane parametry cięcia (wysokość materiału możliwego do cięcia, obroty i moc urządzenia, co ma znaczenie w przypadku cięcia twardszych i grubszych elementów). W przypadku tego typu pilarek poza obudową i zasięgiem prowadnic, odmienne mogą być także średnice tarczy. Większa tarcza daje nam możliwość przecinania grubszych przedmiotów. Jeżeli chodzi o same tarcze to różnią się przede wszystkim przeznaczeniem, średnicą zewnętrzną, średnicą otworu, liczbą zębów (im więcej ostrze posiada zębów, tym brzeg materiału będzie gładszy).
Kolejnym ważnym elementem jest solidny stół pilarki stołowej. Ponadto należy skupić się dodatkowo na tym, by wykorzystywana tarcza była stabilna i aby zachowywała ona niezmienioną pozycję, nawet w kontekście różnego obciążenia – to bardzo istotne bowiem pilarka stołowa jest bardzo precyzyjna – tarczę możemy ustawić także pod kątem. W zależności od oferowanych wariantów pilarek stołowych, produkty te często występują z różnego rodzaju akcesoriami dodatkowymi, które znacznie ułatwią pracę lub mobilność narzędzia.
Piły stołowe formatowe to piły o dużych gabarytach, ciężkie i trudne w transporcie. Alternatywą mogą być mobilne piły tarczowe, które możemy ze sobą zabrać na montaże czy remonty. Z reguły ważą ok 30kg, z powodzeniem możemy je przewozić w samochodach dostawczych. Świetnym przykładem jest tutaj pilarka stołowa Hikoki C10RJWAZ.