Lastryko – czym jest, co warto o nim wiedzieć i gdzie go używać?
Lastryko – czym jest, co warto wiedzieć i gdzie go używać?
Crisoma
Lastryko powraca do łask. Jeszcze do niedawna kojarzone przede wszystkim z czasami PRL-u czy cmentarnymi nagrobkami, dzisiaj jest często stosowanym rozwiązaniem. Designerzy światowej klasy dostrzegli w nim piękno i coraz częściej podsuwają nam rozwiązania właśnie z wykorzystaniem lastryka. Lastryko to już nie tylko podłogi, schody, parapety, to także kafelki, blaty, stoły.
Historia lastryko - kto wymyślił lastryko?
Historia lastryka sięga czasów bardzo dawnych, bo starożytności. Niektóre źródła wskazują nawet na epokę neolitu. Nie mniej jednak lastryko należy uznać za jedno z najstarszych i obecnych do dzisiaj typów podłoży.
Co zrobić w przypadku uszkodzenia lastryka?
Pomoc techniczna: 502 096 093
Początki jego istnienia nie wiążą się z dużą popularnością. Rozwiązanie zaczęto stosować na masową skalę w czasach znacznie nam bliższych. Szczyt popularności przypada na wiek XIV we włoskiej Wencji. Podłogi układano z okruchów marmuru (odpadów powstających przy obróbce kamienia).
Kolejny raz sława tego materiału przypadła na dwudziestolecie międzywojenne. Wówczas kraje Europy Środkowo-Wschodniej dostrzegli rozwiązanie i zaczęli stosować u siebie. W połączeniu z pojawieniem się na rynku maszyny do polerowania posadzek lastryko zyskiwało popularność. Rozwiązanie to było mniej kosztowne, skrócił się czas wykonania oraz zmniejszył się nakład pracy.
W latach 60.-80. XX wieku ponownie powraca do łask. To za sprawą swoich atutów – odporność, niski koszt produkcji, łatwa konserwacja. Potwierdzenia tego nie musimy szukać daleko. Wystarczy spojrzeć na budynki użyteczności publicznej z czasów PRL-u. W wielu z nich po dziś dzień lastryko spełnia swoją funkcję.
Co to jest lastryko i jak powstaje?
Sztuczny kamień, lastriko, terazzo – to synonimiczne określenia dla lastryka.
Jest to mieszanina:
- cementu,
- grysu (żużla albo rozdrobionych kamieni – marmuru, granitu, bazaltu),
- pigmentów,
- wody.
Po zastygnięciu masy cementowo-kamiennej materiał poddaje się polerowaniu i szlifowaniu. Wówczas zyskuje lekko chropowatą (z wystającymi kamieniami), matową powierzchnię albo też gładką, jeśli drobne ubytki po szlifowaniu wypełni się cementem. Wygląd produktu końcowego jest uzależniony od proporcji poszczególnych składników. Dowiedz się więcej >>
Zadzwoń, aby poznać cały proces i wstępną wycenę renowacji klatki schodowej:
502 096 093
Gdzie znajduje zastosowanie lastryko?
Lastryko jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego z powodzeniem jest stosowane jako materiał budowlany zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wykorzystuje się go do wylewania posadzek, schodów, tarasów, parapetów oraz w kamieniarstwie nagrobkowym.
To także materiał wykorzystywany w wykończeniach wnętrz i dekoracjach – kafelki, blaty, stoliki.
Kolory, wzory i rodzaje lastryka
Kolor lastryka jest uzależniony od trzech zasadniczych elementów:
- grysu,
- cementu,
- pigmentów.
Klasyczne lastryko – najczęściej spotykane – to połączenie marmurowego grysu i białego cementu. Jednak obecnie produkcja daje dużo więcej możliwości – płyty można barwić na dowolne kolory, wybierać bardziej dekoracyjne kamienie i dodatki, a dzięki pigmentom powstają nawet znaki firmowe na posadzkach.
Lastryko jako modny materiał we wnętrzach
Obecnie w trendach wnętrzarskich materiał ten odgrywa szczególną rolę. Bardzo często lastryko wykorzystuje się w tworzeniu parapetów. Rozwiązanie stanowi alternatywę dla szlachetnego marmuru oraz innych drogich kamieni.
Lastrykowe podłogi i schody są nadal częstym rozwiązaniem. Nieprzypadkowo, i nie chodzi tylko o trwałość i solidność materiału – choć to ważne, bo stanowi rozwiązanie na długie lata, lecz także o ciekawy wygląd. Do produkcji lastryka wykorzystuje się kamienne kruszywa, co powoduje, że struktura materiału jest bardzo zróżnicowana, a przez to ciekawa. Podłogi z lastryko najczęściej można zauważyć w aranżacjach w stylu klasycznym. Jednak „lustrzana” powierzchnia lastryko sprawdza się też w stylu glamour.
Ale to nie wszystko – lastryko możemy podziwiać również na kafelkach, tapetach, blatach stolików i innych elementach wyposażenia wnętrz. Zobacz realizacje firmy Crisoma >>
Jak dbać o lastryko? Czyszczenie i konserwacja
Właściwa pielęgnacja posadzek lastrykowych polega przede wszystkim na ich częstym odkurzaniu i zamiataniu. Nieprawdą jest, aby najlepszą metodą konserwacji lastryko było używanie tłustych past. Te bowiem w wielu przypadkach nie chronią dostatecznie, a jedynie utrwalają brud.
Piasek, błoto, sól – to prawdziwi wrogowie lastryka. Stąd częste ich usuwanie poprzez zamiatanie i odkurzanie to jedno. Zaleca się także stosowanie mat ochronnych, na których pozostanie brud z obuwia. Rozwiązanie to szczególnie warto stosować w okresie zimowym.
Do utrzymania podłogi w czystości nie potrzeba wielu drogich środków chemicznych. Najlepiej sprawdzą się płyny o neutralnym ph na bazie alkoholu. Alkohol w składzie sprawi, że po umyciu podłogi nie pozostaną na niej smugi. Płyn należy dodać do zimnej wody (według zaleceń producenta podanych na opakowaniu). Zbyt mała ilość środka może spowodować, że nie wyczyścimy odpowiednio podłogi, natomiast zbyt duża – że po myciu pozostaną smugi. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń zaleca się również stosowanie wody utlenionej lub denaturatu.
Do czyszczenia najlepiej użyć płaskiego mopa z mikrofibry. Zapewni on dokładne czyszczenie oraz równomierne rozprowadzenie roztworu. Nie ma też ryzyka porysowania powierzchni posadzki. Sprawdź >>
Uszkodzone lastryko. Jak je naprawić?
Mimo że podłogi z lastryka są trwałe i solidne, to nie są niezniszczalne. W wyniku ich eksploatacji mogą z czasem powstawać mniejsze lub większe uszkodzenia. Zwykle pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest pęknięcie. Od niego już krótka droga do pojawiania się licznych dziur i ubytków. A wtedy już bez naprawy posadzki się nie obędzie.
Co zrobić w przypadku uszkodzenia lastryka?
Pomoc techniczna: 502 096 093
Przy uzupełnianiu ubytków – bo na tym właśnie najczęściej polega naprawa – zwykle stosuje się żywicę w kolorze posadzki z dodatkiem kruszywa. Większe ubytki uzupełnia się masą z lastryka. Ostatnim etapem tego procesu jest impregnacja, która ma za zadanie zabezpieczyć posadzkę zarówno przed szybkim zużywaniem, jak i wnikaniem brudu w głąb podłogi. Stosowane impregnaty dobiera się indywidualnie, mogą to być środki na bazie wodnej lub rozpuszczalnikowej, a także akrylowe lub poliuretanowe.
Parapety z lastryka – dlaczego warto odnowić?
Między innymi dlatego że coraz bardziej zaznaczają swoją obecność w trendach wnętrzarskich, szczególnie w stylach klasycznych i nowoczesnych. Wiele osób docenia lastrykowe parapety, ponieważ są twarde, odporne na ścieranie i na wilgoć. Łatwo też usunąć z nich wszelkie zabrudzenia.
Ponadto istnieje mnóstwo możliwości, żeby nadać mu nowy niepowtarzalny wygląd. Można go pomalować, zastosować drewnianą okleinę, zamontować plastikową obudowę. Odnów parapety w budynku >>
Ciekawostki o lastryko
Aleja Gwiazd Hollywood w Los Angeles jest wykonana w dużej mierze z lastryka.
Aleja Gwiazd w Los Angeles wzdłuż Hollywood Boulevard, fot. szwedacz.com
Crisoma s.c ul. Plac Czerwca 1976 r. 2 + 48 (22) 373 29 22 |