administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej - wybrane zagadnienia

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej niesie za sobą szereg skutków prawnych, m.in. w zakresie zasad jej funkcjonowania w toku postępowania upadłościowego i następujących przeobrażeń majątkowych.

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć wybrane zagadnienia związane z upadłością spółdzielni mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych w wyniku jej ogłoszenia skutków, jakie niesie ona dla członków spółdzielni.

Zobacz także

Redakcja news Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor”

Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor” Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor”

Spółdzielnia będzie budować mieszkania dla obecnych i przyszłych pracowników firmy „Tabor”. Pierwsze mieszkania mają być gotowe za cztery lata.

Spółdzielnia będzie budować mieszkania dla obecnych i przyszłych pracowników firmy „Tabor”. Pierwsze mieszkania mają być gotowe za cztery lata.

Redakcja news Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu?

Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu? Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu?

Przyjęcie przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) to jedna z ważniejszych zmian dla całego rynku mieszkaniowego.

Przyjęcie przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) to jedna z ważniejszych zmian dla całego rynku mieszkaniowego.

Redakcja news Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej – przesłanki i skutki

Zgodnie z art. 130 §1 ustawy – Prawo spółdzielcze1 do ogłoszenia upadłości spółdzielni dochodzi w razie jej niewypłacalności. Stan niewypłacalności spółdzielni mieszkaniowej zachodzi wówczas, gdy według sprawozdania finansowego spółdzielni ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań.

Wskazać przy tym należy, iż przesłanka „niewypłacalności” zachodzić będzie także i wtedy, gdy spółdzielnia nie będzie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze2.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który stwierdził, iż podstawę ogłoszenia upadłości spółdzielni – także mieszkaniowej – może stanowić zarówno nadwyżka pasywów nad aktywami, jak i fakt trwałego zaprzestania płacenia długów3.

Niezależnie bowiem od szczegółowych regulacji dotyczących upadłości spółdzielni, zawartych w przepisach prawa spółdzielczego, do postępowania upadłościowego w sprawach nieuregulowanych tą ustawą stosuje się przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.

Przepisy prawa spółdzielczego normują bowiem tylko niektóre szczegółowe zasady dotyczące postępowania upadłościowego spółdzielni, zatem w pozostałym zakresie zastosowanie znajdować będą ogólne regulacje, zawarte w prawie upadłościowym i naprawczym.

W razie zaistnienia przesłanek ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej, jej zarząd zobowiązany jest niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, w którego porządku obrad zamieszczona powinna zostać sprawa dalszego istnienia spółdzielni.

Walne zgromadzenie uprawnione jest przy tym do podjęcia bądź to uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości, bądź to – pomimo zaistnienia stanu jej niewypłacalności – uchwały o dalszym jej istnieniu, jeżeli jednocześnie wskaże środki umożliwiające jej wyjście z tego stanu. Środki wskazane w powyższy sposób muszą jednakże zapewnić realną spłatę zobowiązań posiadanych przez spółdzielnię.

Jak wskazuje się przy tym w literaturze prawniczej, w praktyce zwiększenie środków będzie polegało przede wszystkim na zwiększeniu funduszu udziałowego przez podwyższenie liczby udziałów, jakie każdy członek obowiązany jest zadeklarować, przy czym te dodatkowe udziały powinny stanowić taką kwotę, aby suma aktywów wystarczała na pokrycie zobowiązań.

Niezależnie od powyższego, do wyjścia przez spółdzielnię mieszkaniową ze stanu niewypłacalności może również dojść na skutek wcześniejszego – niż to przewiduje statut – wpłacenia przez członków udziałów, zaciągnięcie pożyczek u członków spółdzielni, sprzedaż części majątku spółdzielni itp.4

Niewykluczona jest przy tym możliwość, że – pomimo podjęcia przez walne zgromadzenie spółdzielni uchwały o jej dalszym istnieniu – sąd i tak zarządzi postawienie jej w stan upadłości. Powyższa sytuacja może mieć miejsce, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości spółdzielni mieszkaniowej został złożony przez jej wierzyciela.

Jak wskazał przy tym Sąd Najwyższy, wierzyciel spółdzielni, składając do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości, może oprzeć powyższe żądanie zarówno na przesłance jej niewypłacalności, jak i na niewykonaniu przez nią wymagalnych zobowiązań5.

Podjęcie przez walne zgromadzenie spółdzielni uchwały o postawieniu jej w stan upadłości będzie natomiast obligowało jej zarząd (jeżeli spółdzielnia nie znajduje się w stanie likwidacji)6 do niezwłocznego zgłoszenia wniosku do sądu o ogłoszenie jej upadłości. Czas na złożenie powyższego wniosku zgodnie z art. 21 ust. prawa upadłościowego i naprawczego wynosi dwa tygodnie.

Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż – w odróżnieniu jednak od regulacji przewidzianej przepisami prawa upadłościowego i naprawczego, zgodnie z którą termin ten liczony jest od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości – w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych zarząd spółdzielni ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia do sądu wniosku o ogłoszenie jej upadłości aktualny dopiero w razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o postawieniu spółdzielni w stan upadłości7.

Na postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej przysługuje zażalenie. W imieniu spółdzielni zażalenie złożyć może tylko jej zarząd, gdyż rada nadzorcza spółdzielni nie jest uprawniona do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu, ogłaszające jej upadłość8.

Kompetencja zarządu spółdzielni do wniesienia powyższego środka zaskarżenia już w toku postępowania upadłościowego wynika pośrednio z art. 134 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym przepisy o organach spółdzielni stosuje się także podczas postępowania upadłościowego, jeżeli z przepisów prawa upadłościowego nie wynika inaczej.

Ogłoszenie upadłości spółdzielni nie pozbawia jej bowiem od razu osobowości prawnej, jednakże jej organy nie mogą już zarządzać jej spółdzielni i jej reprezentować9.

Pomimo zatem przejęcia zarządu majątkiem spółdzielni przez syndyka (w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację jej majątku) lub zarządcę (w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, gdy zarząd majątkiem spółdzielni został jej odebrany), organy spółdzielni działają w dalszym ciągu, z tym jednak zastrzeżeniem, iż mogą dokonywać jedynie takich czynności, które nie wchodzą w zakres zarządzania i rozporządzania jej majątkiem.

Po ukończeniu postępowania upadłościowego składa się do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie spółdzielni z Krajowego Rejestru Sądowego. Z ukończeniem zaś postępowania upadłościowego w rozumieniu art. 136 prawa spółdzielczego mamy do czynienia dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, stwierdzającego zakończenie postępowania z powodu wykonania planu ostatniego podziału funduszów spółdzielni.

Nabycie budynku lub udziału w budynku spółdzielni mieszkaniowej w toku postępowania upadłościowego. Spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawa do lokalu

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej jako: USM)10, jeżeli w toku postępowania upadłościowego nabywcą budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni nie będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego11.

W odniesieniu zaś do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nabycie w toku postępowania upadłościowego budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni przez podmiot, który nie jest inną spółdzielnią mieszkaniową, skutkować będzie jego przekształceniem w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego12.

W sytuacji zatem, gdy budynek w razie sprzedaży dokonanej w toku postępowania upadłościowego nie będzie przechodził na własność innej spółdzielni mieszkaniowej, własnościowe prawa do lokali przekształcą się odpowiednio:

  • w prawo odrębnej własność lokali – gdy lokale te znajdują się w budynkach co najmniej dwumieszkaniowych lub
  • we własność domu jednorodzinnego – gdy mieszczą się w domach jednorodzinnych, bliźniaczych lub szeregowych.

W pierwszej sytuacji nowi właściciele lokali nabędą z mocy prawa odpowiednie udziały we własności (lub w użytkowaniu wieczystym) działki gruntu oraz w częściach budynku służących do wspólnego użytku. W drugiej zaś – działka gruntu (lub odpowiednia jej część) przypadnie na wyłączną własność lub pod tytułem użytkowania wieczystego właścicielom budynków.

Odrębna własność lokali będzie mogła powstać również w budynku wielomieszkaniowym. Ponieważ, jak podkreśla się to w literaturze prawniczej, spółdzielnie mieszkaniowe zwykle ustanawiają w tych samych budynkach zarówno prawa własnościowe, jak i lokatorskie, wyodrębnienie własności lokali będzie mogło nastąpić zatem tylko co do niektórych lokali.

W tej sytuacji lokale, które stanowiły dotychczas przedmiot praw lokatorskich oraz pozostały udział w prawie własności działki gruntu i częściach wspólnych budynku, przypadną nabywcy budynku13.

Inaczej sytuacja przedstawiać się jednak będzie, gdy nabywcą budynku lub udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa. Wówczas, byłemu członkowi14 lub osobom, o których mowa w art. 15 ust. 1 lub 2 USM, w stosunku do których wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w upadłej spółdzielni, przysługiwać będzie roszczenie o przyjęcie do spółdzielni dokonującej nabycia.

Niezłożenie przy tym nowej deklaracji członkowskiej skutkować będzie wyznaczeniem przez nabywcę będącego spółdzielnią mieszkaniową dodatkowego, nie krótszego niż sześć miesięcy, terminu na dokonanie powyższej czynności pod rygorem możliwości podjęcia – w razie jego bezskutecznego upływu – uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Wskazane wyżej skutki prawne (powstanie stosunku najmu bądź roszczenia o przyjęcie w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej – nabywcy budynku) powstają przy tym z mocy samego prawa z chwilą zbycia przez syndyka (zarządcę) budynku albo udziału w budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni, nie zaś dopiero – jak regulował to poprzednio obowiązujący stan prawny – z chwilą zakończenia postępowania upadłościowego i wykreślenia spółdzielni z rejestru.

Prawo do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących

Analogiczna sytuacja do skutków związanych z upadłością spółdzielni mieszkaniowej, w której jej dotychczasowym członkom przysługiwały spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, ma miejsce w odniesieniu do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących.

Jeżeli zatem nabywcą w toku postępowania upadłościowego nie będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, prawo do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolnostojących bądź to przekształci się w prawo odrębnej własności garaży, bądź to skutkować będzie powstaniem roszczenia byłego członka o przeniesienie ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego.

Wezwanie do uiszczenia niewpłaconej części udziałów

Jednym z ważniejszych skutków ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej dla jej członków jest niewątpliwie, regulowane przepisami art. 135 prawa spółdzielczego, powstanie uprawnienia do żądania przez syndyka niezwłocznego uiszczenia przez członków spółdzielni niewpłaconych jeszcze części udziałów.

Powyższy przepis normuje zatem skutek ogłoszenia upadłości spółdzielni, którym jest powstanie stanu natychmiastowej wymagalności zadeklarowanych przez członków spółdzielni mieszkaniowej udziałów i to niezależnie od odrębnych w tym względzie postanowień samego statutu.

Jak podkreśla się bowiem w literaturze prawniczej, zasada, o której mowa wyżej, ma na celu umożliwienie zrealizowania wszystkich aktywów spółdzielni, by na skutek wszczętego postępowania upadłościowego mogła wywiązać się ona ze swych zobowiązań w możliwie najszerszym zakresie.

Jednocześnie, jak wskazał Sąd Najwyższy, przepis art. 135 w zw. z art. 28 i 19 § 2 prawa spółdzielczego uzasadnia również żądanie uiszczenia przez byłego członka spółdzielni niewpłaconej części zadeklarowanych udziałów, jeżeli powstały straty, a postępowanie upadłościowe wszczęto w ciągu roku od ustania członkostwa15.

Zgodnie bowiem z art. 28 prawa spółdzielczego w razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczenia w pokrywaniu jej strat tak, jak gdyby był nadal jej członkiem.

Umowy zawierane z byłymi członkami spółdzielni przez syndyka (zarządcę) zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego

Zgodnie z art. 86 prawa upadłościowego i naprawczego, po ogłoszeniu upadłości spółdzielni mieszkaniowej, obejmującej likwidację jej majątku, albo upadłości z możliwością zawarcia układu, gdy odebrano zarząd majątkiem upadłej spółdzielni mieszkaniowej, czynności określone w przepisach art. 41–43 USM wykonuje syndyk albo zarządca.

Na syndyku albo zarządcy ciąży jednocześnie obowiązek zawarcia umów o:

  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego – po spełnieniu przez niego warunków szczegółowo określonych w art. 12 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie członka spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 1714 USM;
  • przeniesienie ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego na pisemne żądanie członka spółdzielni, lub osoby niebędącej członkiem, którym przysługuje prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu– po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 1715 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego, w tym garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełni koszty budowy tego lokalu albo ponieśli je jego poprzednicy prawni – po spełnieniu przez najemcę warunków szczegółowo określonych w art. 39 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej – po spełnieniu przez najemcę warunków szczegółowo określonych w art. 48 USM;
  • przeniesienie własności lokalu na rzecz spadkobierców: członka spółdzielni, osoby niebędącej członkiem spółdzielni albo najemcy – po spełnieniu przez te osoby warunków szczegółowo określonych w art. 481 USM.

Do zawarcia umów, o których mowa wyżej, dojdzie jednakże wyłącznie wówczas, gdy żądanie osoby uprawnionej zostało złożone spółdzielni przed ogłoszeniem jej upadłości albo po ogłoszeniu upadłości na podstawie art. 541 ust. 2 USM.

W razie natomiast ogłoszenia upadłości spółdzielni mieszkaniowej z możliwością zawarcia układu i ustanowienia zarządu własnego co do całości majątku masy upadłości, do zawarcia umów, o których mowa wyżej, uprawniony będzie sam zarząd spółdzielni.

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy, ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu w jej zasobach, a następnie jego przeniesienie na rzecz osoby, której dotychczas przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, w celu zrealizowania roszczenia przewidzianego w art. 1714 USM, nie może być utożsamione ze „sprzedażą dokonaną w postępowaniu upadłościowym” w rozumieniu art. 313 ust. 1 i 2 prawa upadłościowego i naprawczego16.

Prawo żądania zawarcia przez osobę uprawnioną powyższych umów nie jest przy tym ograniczone żadnym terminem, jednakże może być skutecznie dochodzone jedynie do chwili nabycia budynku stanowiącego mienie upadłej spółdzielni przez inną spółdzielnię mieszkaniową albo przez podmiot niebędący spółdzielnią. Z chwilą nabycia prawo to bowiem wygasa, gdyż powstają wówczas – z mocy samego prawa – skutki omówione powyżej. 

1 Ustawa z dnia 16 września 1982 r. (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1443).
2 Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. (t.j. DzU z 2012 r., poz. 1112 ze zm.).
3 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. akt III CKN 398/98.
4 Stanisław Gurgul, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, 2013.
5 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. akt III CKN 398/98.
6 Por. art. 131 Prawa Spółdzielczego.
7 Por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2010 r., sygn. akt I CSK 480/09.
8 Por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1937 r., sygn. akt C I 2764/36.
9 Por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 1953 r., sygn. akt II C 2891/52 oraz wyrok Sądum Najwyższego z dnia 2 czerwca 1970 r., sygn. akt II CR 161/70.
10 Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1222).
11 Ustawa z dnia 21.06.2001 r. (t.j. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.).
12 Por. art. 1718 USM.
13 Stanisław Gurgul, Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, 2013.
14 Przez „byłego członka” należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
15 Por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 1998 r., sygn. akt III CZP 18/98.
16 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. akt II CSK 364/10.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Anna Ruszczak news Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.

Przemysław Gogojewicz Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Jacek Frydryszak Gazowe zamieszanie

Gazowe zamieszanie Gazowe zamieszanie

Na przełomie 2021 i 2022 roku rozpętała się medialna burza w sprawie podwyżek cen gazu. Politycy i niestety dziennikarze mówili dużo, emocjonalnie i … bez sensu. Problem jest poważny, a został potraktowany...

Na przełomie 2021 i 2022 roku rozpętała się medialna burza w sprawie podwyżek cen gazu. Politycy i niestety dziennikarze mówili dużo, emocjonalnie i … bez sensu. Problem jest poważny, a został potraktowany jako kolejna polityczna „nawalanka” i to przy zupełnym braku znajomości tematu. Ale przejdźmy do meritum – o co chodzi w tym „gazowym zamieszaniu”?

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy...

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy o przezorności i odpowiedzialności za wspólnotę.

mgr Jarosław Kowszuk Zakłócanie miru domowego

Zakłócanie miru domowego Zakłócanie miru domowego

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Jacek Frydryszak Lustratorzy gorszego sortu

Lustratorzy gorszego sortu Lustratorzy gorszego sortu

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.

Redakcja news Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II) Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany...

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany w trybie przepisów ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych.

Piotr Żołądkowski Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu...

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu zjawisku i wyciągnijmy wnioski dla siebie.

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Jacek Frydryszak Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do...

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do tego przygotowany?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.