Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych

Windy schodowe – urządzenia do likwidacji barier architektonicznych
Nowoczesne projekty domów to zazwyczaj konstrukcje jednopoziomowe, które zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nawet podczas starości. Często jednak zamiast wybudować nowy dom, decydujemy się na remont starego. A z uwagi na oszczędność powierzchni wybieramy projekt budynku piętrowego lub z poddaszem użytkowym. W takim momencie trzeba pomyśleć o tym, że budynek ten ma nam służyć przez wiele lat. I będziemy zmuszeni poruszać się po schodach w czasach, gdy nie będziemy już tak sprawni jak obecnie. Już na etapie projektu warto rozważyć montaż urządzenia do likwidacji barier architektonicznych.
Niestety często okazuje się, że fantazyjnie zaprojektowane schody stanowią dla mieszkających z nami osób starszych przeszkodę nie do pokonania. Takie schody są trudną do pokonania barierą architektoniczną. Skazują bliskie nam osoby na samotność i izolację, a w najlepszym przypadku na uzależnienie się od pomocy innej osoby. Całe szczęście obecnie na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju windy dla niepełnosprawnych, które skutecznie niwelują bariery architektoniczne w naszym domu.
Krzesełka schodowe - urządzenia do likwidacji barier architektonicznych i transportu seniorów
Ten rodzaj windy schodowej to najszybszy i najtańszy sposób na przystosowanie schodów do potrzeb osoby mającej problemy z poruszaniem się. Urządzenie to jest stosunkowo tanie i proste w instalacji oraz obsłudze. Nie wymaga żadnych przygotowawczych prac budowlanych. Co więcej schody na których będzie montowane mogą być wąskie i strome (min. szerokość 70 cm, maksymalny kąt nachylenia 55 stopni).
Krzesła przyschodowe można montować na schodach prostych lub zakręconych, umiejscowionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Instalacja tego podnośnika schodowego polega na zamontowaniu szyny do stopni schodów lub do ściany. Po tej szynie porusza się wagonik jezdny wraz z siedziskiem. Podczas jazdy siedzisko blokuje się w jednym położeniu, a podnóżek i pasy bezpieczeństwa zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Sterowanie windą może się odbywać albo pilotem, albo za pomocą przełącznika (joysticka). Dzięki temu nawet osoby z niewielkimi dysfunkcjami ruchu rąk mogą bezpiecznie korzystać z urządzenia. Maksymalne obciążenie krzesła to około 130 kg. Do zasilania urządzenie wykorzystuje baterię prądu stałego (akumulator), dzięki czemu może działać nawet podczas chwilowej przerwy w dostawie prądu. Sprawdź nasze krzesła schodowe »
Platformy schodowe dla osób niepełnosprawnych – winda dla osób niepełnosprawnych
Innym rodzajem windy dla niepełnosprawnych, która skutecznie likwiduje bariery architektoniczne jest platforma schodowa. Z tego typu podnośnika schodowego korzystają osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Najczęściej instaluje się go w miejscach użyteczności publicznej. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie, aby platformę przyschodową zainstalować w domu jednorodzinnym czy też budynku firmy.
Zadzwoń i dowiedz się więcej: 692449474!
Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | model Ascendor PLK8 na szynie krzywoliniowej
Platformy schodowe mają o wiele większy udźwig niż krzesła schodowe - z reguły wynosi on około 230 – 300 kg. Urządzenia te są także bardziej wymagające pod względem warunków technicznych do montażu. Schody muszą być dosyć szerokie (szczególnie schody kręcone lub zabiegowe). Ponadto kąt nachylenia schodów nie może być większy niż 45-50 stopni. Dodatkowo przed schodami musi być sporo miejsca, aby platforma mogła tam osiąść.
Podczas jazdy platformą schodową osoba na wózku jest zabezpieczona opuszczanymi na czas jazdy specjalnymi barierkami. Opcją dodatkową może być rozkładane siedzisko. Umożliwia ono jazdę podnośnikiem również osobom nieporuszającym się na wózku (osoby starsze lub mające trudności z poruszaniem się). Sprawdź nasze platformy schodowe »
Podnośniki pionowe do transportu osób niepełnosprawnych
Często jako alternatywę dla ukośnych platform przyschodowych stosuje się podnośniki pionowe. Ten rodzaj windy dla niepełnosprawnych instalujemy wówczas kiedy schody w budynku są zbyt wąskie na użycie platformy schodowej. Urządzenie sprawdza się też, gdy do pokonania jest więcej niż jedna kondygnacja. Podnośniki pionowe umożliwiają transport więcej niż jednej osoby. Na wyposażeniu urządzenia często znajduje się również moduł telefoniczny umożliwiający komunikację z kimś na zewnątrz.
Podnośniki pionowe najczęściej wymagają specjalnego przyłącza zasilającego (obwód trójfazowy z wyłącznikiem różnicowo-prądowym). Konieczne jest też zbudowanie fundamentu, na którym można posadowić urządzenie.
Więcej informacji o urządzeniach dźwigowych przeznaczonych do niwelowania barier architektonicznych znajdą Państwo na naszej stronie www.windy-schodowe.pl. Serdecznie zapraszamy również do kontaktu telefonicznego 692 449 474.