Winda pionowa, platforma schodowa czy pochylnia – które rozwiązanie jest najlepsze?

Platforma schodowa; Windy schodowe
Niwelowanie barier w bloku to niełatwe zadanie – szczególnie, jeśli przeszkodą są schody na zewnątrz budynku. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli więc stoisz przed wyborem podnośnika pionowego, platformy schodowej lub podjazdu, porównaj ich zalety i wady, aby podjąć najlepszą decyzję.
Jesteś administratorem lub właścicielem budynku? W takim razie ten artykuł powstał z myślą o Tobie! Przeczytaj go w ciągu 8 minut i dowiedz się:
- czy zakładanie windy przy bloku to zawsze dobry pomysł,
- co zrobić, gdy różnica poziomów do pokonania wynosi 30 cm, a co jeśli mamy schody o całkowitej wysokości 150 cm,
- jak pokonać schody na zewnątrz budynku podczas awarii prądu,
- ile kosztuje budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych,
- które rozwiązanie jest najwygodniejsze dla osoby niepełnosprawnej, a które dla administratora budynku.
Niwelowanie barier w bloku. Jakie czynniki warto uwzględnić?
Przed wejściem do budynków wielorodzinnych często witają nas schody zewnętrzne – zazwyczaj jest to 5-8 stopni. Prowadzą one na podest, za którym znajdują się drzwi. Wejście do budynku wymaga więc od osoby niepełnosprawnej pokonania różnicy pomiędzy poziomami, której wysokość przekracza zwykle 1,20 m lub 1,50 m.
Jako administrator bloku możesz ułatwić takim osobom poruszanie się, montując platformę schodową lub podnośnik pionowy albo budując podjazd. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
Jaka jest wysokość bariery architektonicznej?Jakim dysponujesz budżetem?
- Czy niwelowanie przeszkód ma dotyczyć budynku jedno czy wielorodzinnego?
- Jaka jest wysokość bariery architektonicznej?
- Jakim dysponujesz budżetem?
- Czy niwelowanie przeszkód ma dotyczyć budynku jedno czy wielorodzinnego?
- Ilu mieszkańców bloku może mieć problem z pokonywaniem schodów?
- Czy priorytetem jest dla Ciebie załatwienie kwestii formalnych czy realna pomoc niepełnosprawnym mieszkańcom budynku?
- Czy znasz wady i zalety podjazdu dla niepełnosprawnych oraz urządzeń przeznaczonych do likwidacji barier? Jeśli nie, to poznasz je w dalszej części artykułu.
Specyfika użytkowania rampy
Pochylnia, zwana też podjazdem albo rampą, to metalowa lub betonowa konstrukcja zbudowana obok schodów i prowadząca z poziomu podłoża (chodnika) na górny podest schodów. Przypomina ona pochyły chodnik, po którym może wjechać osoba na wózku inwalidzkim. Z podjazdu korzystają także seniorzy, którzy mają trudności z pokonywaniem schodów – często można zauważyć starsze osoby korzystające z takich pochylni wnosząc zakupy.
Z punktu widzenia administratora budynku podjazd ma istotną zaletę – nie podlega pod dozór techniczny UDT, przez co generuje niskie koszty utrzymania. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, będziesz ponosił jedynie koszty odnowienia rampy lub jej przemalowania (oczywiście oprócz kosztów wykonania projektu pochylni i jej budowy).
A jak wygląda specyfika użytkowania pochylni z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej? Przemierzanie podjazdu nie jest tak wygodne jak korzystanie z podnośnika pionowego lub platformy schodowej. Im dłuższa rampa, tym trudniejsze stanie się jej pokonanie. Wjechanie na wózku inwalidzkim na podjazd o długości 30 lub 40 metrów może być bardzo męczące dla osoby niepełnosprawnej. Szczególnie zimą – podczas silnych opadów deszczu lub śniegu.
Ile kosztuje budowa pochylni? Konkretne przykłady
Prawidłowo zbudowany podjazd dla niepełnosprawnych ma kąt nachylenia sięgający ok. 5°. W praktyce oznacza to, że na każde 5 cm bariery architektonicznej (różnicy poziomów) przypada 1 m bieżący pochylni. Ponadto po każdych 10 m podjazdu powinien pojawić się odcinek płaski o długości 1,5 m. W przypadku różnicy poziomów wynoszącej 1,50 m pochylnia osiągnie więc aż 40 m długości! Wykonanie takiej konstrukcji będzie kosztowało ok. 40 tys. zł.
Budowa rampy może być jednak opłacalna w przypadku niskich barier architektonicznych. Jeżeli wysokość przeszkody nie przekracza 30 cm, to do jej zniwelowania w zupełności wystarczy podjazd o długości 3 m. Jego wykonanie stanowi wydatek rzędu 3 tys. zł. W takim przypadku budowa pochylni to tańsza i bardziej racjonalna opcja niż np. zakup podnośnika pionowego. Korzystanie z podjazdu nigdy nie będzie jednak tak wygodne, jak użytkowanie windy dla osób niepełnosprawnych. Ogólnie zakłada się, że różnicę poziomów do 50 cm można zniwelować rampą o kącie nachylenia do 10%.
Dlaczego niepełnosprawny w bloku wybrałby platformę schodową?
Ponieważ korzystanie z tej windy schodowej nie wymaga wysiłku i jest możliwe nawet podczas awarii prądu. Dzieje się tak za sprawą akumulatorów, które zapewniają urządzeniu zasilanie również wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.
Platforma schodowa to dźwig montowany w tzw. ciągu biegu schodowego, który służy do transportowania osoby na wózku inwalidzkim nad schodami. Estetycznie wykonana ukośna winda schodowa przemieszcza się po szynie jezdnej, którą montujemy do ściany nośnej lub słupków przymocowanych do stopni. Dzięki temu zajmuje ona bardzo mało miejsca na schodach, a po złożeniu osiąga grubość sięgającą zaledwie ok. 25-35 cm. Ponadto tor jezdny może pełnić funkcję wygodnego pochwytu, który służy wszystkim użytkownikom schodów.
Utrudnieniem w korzystaniu z platformy zamontowanej na schodach zewnętrznych jest konieczność zakładania pokrowca chroniącego windę przed wilgocią. Jego założenie może sprawić problem osobom na wózkach inwalidzkich, które nie korzystają z pomocy opiekuna. Jeżeli jednak nad górnym podestem schodów jest daszek to projekt platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych można wykonać tak, aby ów pokrowiec nie musiał być używany (model Ascendor PLG7). Dowiedz się więcej >>
Użytkowanie platformy schodowej okiem administratora
Założenie windy schodowej nie wymaga postawienia fundamentu ani uzyskania pozwolenia na budowę. Platforma dla niepełnosprawnych – w przeciwieństwie do podjazdu – podlega pod dozór techniczny UDT. To sprawia, że jej eksploatacja wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz obowiązkami. Właściciel platformy schodowej powinien pamiętać o:
- regularnym serwisowaniu urządzenia – zgodnie z zaleceniem producenta oraz przepisami,
- wykonaniu badania elektrycznego – raz na 12 miesięcy,
- przeprowadzeniu badania UDT – raz na 24 miesiące.
Użytkowanie windy schodowej wiąże się też z kilkoma ograniczeniami:
- Platforma dla niepełnosprawnych umożliwia transportowanie tylko jednej osoby na wózku inwalidzkim. Urządzenie nie pozwala więc na przewiezienie opiekuna.
- Gdy winda transportująca osobę niepełnosprawną jedzie po schodach, pozostali użytkownicy nie mogą z nich swobodnie korzystać.
- W przeciwieństwie do podnośnika pionowego, platforma nie może pozostawać w ciągłym użyciu. Po kilku przejazdach winda musi się zatrzymać, aby doładować akumulatory. Jej użytkowanie przez kilka osób w bloku może więc być problematyczne.
ZADZWOŃ: 787 986 002, ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA.
Podnośnik pionowy – zalety i wady
Trzecim rozwiązaniem umożliwiającym niwelowanie barier zewnętrznych w bloku jest winda pionowa. Jej przykładem jest popularny model Kali B – pionowa platforma śrubowa, która może likwidować bariery architektoniczne będące przeszkodą dla osoby niepełnosprawnej ruchowo o maksymalnej wysokości 3 m.
Zobacz, jakie są zalety związane z wyborem tego urządzenia:
- podnośnik pionowy może transportować 2-3 osoby jednocześnie, np. osobę na wózku inwalidzkim wraz z opiekunem lub matkę z dzieckiem w wózku,
- nie wymaga zakładania pokrowca, co zwiększa wygodę obsługi dźwigu,
- montujemy go obok podestu lub niskiego balkonu, co stwarza szersze możliwości wykorzystania windy,
- zasilanie sieciowe sprawia, że podnośnik może być użytkowany w sposób ciągły. Sprawdź >>
Podnośnik dla niepełnosprawnych w bloku KALI B | Windy Schodowe
Winda pionowa ma też kilka wad:
- jej montaż wymaga wykonania fundamentu i zgłoszenia budowy,
- podnośnik pionowy zajmuje dużo miejsca przy podeście (1 m x 1,50 m lub 1,30 m x 1,50 m – w zależności od modelu),
- w razie awarii prądu winda pionowa nie będzie działała,
- platforma pionowa podlega pod dozór UDT i wymaga konserwacji (co 30 dni).
Co zatem wybrać – rampę, platformę schodową czy windę pionową?
Jak pokonać schody na zewnątrz budynku? Nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Zanim więc wybierzesz windę lub podjazd dla niepełnosprawnych, dokładnie przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”. Jeśli zdecydujesz się na montaż platformy schodowej lub pionowej, postaw na urządzenie dobrej jakości – z długim okresem gwarancji i łatwo dostępnym serwisem. Nie wiesz, gdzie je znaleźć? Zadzwoń do nas, aby porozmawiać o windach dla niepełnosprawnych, które zniwelowały bariery architektoniczne w budynkach administrowanych przez naszych klientów. Chętnie doradzimy Ci w wyborze urządzenia odpowiedniego do Twoich potrzeb.