Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy...
Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.
Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii
Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii
Shutterstock
Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.
Co powinien w takiej sytuacji zrobić administrator? W pierwszej kolejności sięgnąć do obowiązującego wewnętrznego regulaminu rozliczeń kosztów. Powinny znajdować się w nim zapisy, jak rozliczać zużycie ciepła nie tylko w przypadkach standardowych, ale też w sytuacjach szczególnych, np. przy uszkodzeniu urządzenia zaistniałego z winy lub bez winy lokatora. Zobacz więcej »
Rozwiązania te powinny być opracowane w zgodności z wewnętrznymi przepisami administracji budynku (statut spółdzielni mieszkaniowej, uchwała wspólnoty itp.) oraz z systemem oferowanym przez firmę, z którą została zawarta umowa o zainstalowanie i obsługę rozliczeniową ciepłomierzy.
Jeśli administrator jest na etapie tworzenia regulaminu, powinien koniecznie wprowadzić do niego odpowiedni zapis - będzie to rozwiązanie na przyszłość.
Ciepłomierz uległ awarii? Zadzwoń - 71 388 90 83.
Gdy jednak w regulaminie nie ma zapisów regulujących rozliczanie w przypadkach niesprawności ciepłomierza, zarządca ma trzy możliwości:
1. Zastosować się do zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (załączone) - Dz.U. 2006 nr 193 poz. 1423 - §37.
Stanowi ono, że w przypadku uszkodzenia lub stwierdzenia nieprawidłowych wskazań, ilość ciepła dostarczanego w okresie braku prawidłowego pomiaru oblicza się według wzoru z §37 tego rozporządzenia. Uproszczony wzór poniżej (sytuacja, gdy ciepło dostarczone jest tylko w celu ogrzewania, nie podgrzania cwu):
gdzie: Qb - ilość ciepła dostarczonego w okresie braku prawidłowego pomiaru [GJ] Qprzed uszkodzeniem - ilość ciepła dostarczonego na ogrzewanie w miesięcznym okresie rozliczeniowym przed uszkodzeniem układu pomiarowo-rozliczeniowego [GJ] tnorm_pomieszczeń - normatywna temperatura ogrzewania pomieszczeń [°C] tśr_zewnętrzna - średnia temperatura zewnętrzna w okresie braku prawidłowego pomiaru [°C] tśr_zewnętrzna_miesiąc_przed - średnia temperatura zewnętrzna w miesięcznym okresie rozliczeniowym przed uszkodzeniem układu pomiarowo-rozliczeniowego [°C] hilość_dni_braku - liczba dni w okresie braku prawidłowego pomiaru hilość_dni_prawidł - liczba dni przed uszkodzeniem odpowiadająca wartościom temperatury zewnętrznej i ciepła przed uszkodzeniem
2. Rozliczyć zużycie na podstawie ryczałtu proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury lokali,
3. Rozliczyć zużycie proporcjonalnie do zliczonego przez ciepłomierze przepływu całkowitego czynnika grzejnego w okresie nieprawidłowej pracy. Wielkość kosztów ciepła dostarczonego do każdego lokalu będzie więc zależna od ilości czynnika grzejnego zliczonego na wejściu każdego lokalu z założeniem takich samych różnic temperatur zasilania i powrotu na wszystkich ciepłomierzach. Czytaj dalej »
Koniecznie jednak zaznaczyć trzeba, że metody opisane w puntach 2 i 3 wymagają zgody wszystkich zainteresowanych stron - zarówno zarządcy jak i lokatora.
BMETERS POLSKA SP. Z O.O.
ul. Główna 60 51-188 Psary k. Wrocławia tel.: 71 388 90 83 faks: 71 387 15 37 biuro@bmeters.pl www.bmeters.pl
Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii
Jacek_56
Jacek_56, 05.04.2020r., 16:56:52
Zawsze sie wtedy powinno przejść na system ryczałtowy wg mnie
Danuta6
Danuta6, 16.04.2020r., 05:11:39
Chyba najlepiej to na taki który jest korzystny dla lokatora, bo za co ma dopłacać jeśli to nie jesgo wina że coś nie działa?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe...
Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.
Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej...
Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej fasady.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
Firma BMETERS Polska zaprasza na cykl konferencji skierowany do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii...
Firma BMETERS Polska zaprasza na cykl konferencji skierowany do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych.
4 i 5 czerwca firma BMETERS Polska zaprasza administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii cieplnej w budynkach...
4 i 5 czerwca firma BMETERS Polska zaprasza administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także wszystkich zainteresowanych tematyką oszczędzania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych, na dwudniową konferencję w Warszawie.
Wielu gości, doskonała atmosfera, trudna tematyka zaprezentowana w interesujący sposób, duże zainteresowanie uczestników i zasypywanie prelegentów pytaniami to esencja naszej ostatniej konferencji.
Wielu gości, doskonała atmosfera, trudna tematyka zaprezentowana w interesujący sposób, duże zainteresowanie uczestników i zasypywanie prelegentów pytaniami to esencja naszej ostatniej konferencji.
W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.
W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.
21 maja odbyła się trzecia już konferencja w Toruniu organizowana przez firmę BMETERS. Ciekawe wykłady i wysoki poziom merytoryczny prelegentów zrobiły wrażenie na przybyłych gościach.
21 maja odbyła się trzecia już konferencja w Toruniu organizowana przez firmę BMETERS. Ciekawe wykłady i wysoki poziom merytoryczny prelegentów zrobiły wrażenie na przybyłych gościach.
W środę 5 czerwca zakończyła się dwudniowa konferencja, będąca zwieńczeniem całego cyklu spotkań rozpoczętych w maju, których głównym tematem było oszczędzanie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych...
W środę 5 czerwca zakończyła się dwudniowa konferencja, będąca zwieńczeniem całego cyklu spotkań rozpoczętych w maju, których głównym tematem było oszczędzanie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych z zastosowaniem urządzeń techniki grzewczej, instalacyjnej i pomiarowej.
Podzielniki kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM i HYDROCLIMA-OPTO firmy BMETERS, otrzymały właśnie Rekomendaję Techniczną od Instytutu Techniki Budowlanej ITB. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce,...
Podzielniki kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM i HYDROCLIMA-OPTO firmy BMETERS, otrzymały właśnie Rekomendaję Techniczną od Instytutu Techniki Budowlanej ITB. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce, której produkty w zakresie rozliczania kosztów są rekomendowane przez Państwową Jednostkę Badawczą.
Firma BMETERS Polska zaprasza na kolejną w tym roku konferencję skierowaną do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką nowoczesnych...
Firma BMETERS Polska zaprasza na kolejną w tym roku konferencję skierowaną do administratorów, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także do wszystkich zainteresowanych tematyką nowoczesnych rozwiązań stosowanych w systemach instalacji wody i ciepła oraz w systemach ochrony przeciwpożarowej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.