Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?
Nowe przepisy mają na celu m.in. ograniczenie praktyk patodeweloperskich, fot. Pixabay
Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką czy poprawę akustyki w budynkach. Pierwsza nowelizacja dotyczy warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; druga natomiast odnosi się do szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Co konkretnie się zmieni?
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news Konsultacje KSeF przesunięte
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października...
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października lub początek listopada.
Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Nowe przepisy mają na celu m.in. ograniczenie praktyk patodeweloperskich, czyli takich działań, które maksymalizują zyski inwestorów kosztem architektury, zdrowego rozsądku, komfortu mieszkańców, a nawet przepisów prawa.
Zmiany przeciwdziałające tzw. patodeweloperce
Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ma utrudnić procedury tzw. patodeweloperki. Nowelizacja przewiduje 10 zmian.
1. Zwiększenie odległości pomiędzy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, budowanymi na sąsiednich działkach.
Po nowelizacji odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych powinna wynosić co najmniej 5 metrów od granicy działki (obecnie odległość ta wynosi 4 m).
2. Zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych.
Po nowelizacji minimalna odległość pomiędzy ścianami nowego budynku produkcyjnego/magazynowego (o powierzchni zabudowy ponad 1 tys. m²) a ścianami stojącego już na innej działce budynku mieszkalnego lub zamieszkania zbiorowego zwiększona wyniesie 30 m.
3. Zmiana zasad planowania stanowisk postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Po nowelizacji jedynie 6% takich stanowisk w stosunku do ogólnej liczby miejsc postojowych w ramach jednej inwestycji będzie mogło być zbliżone do okien budynków.
4. Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na publicznie dostępnych placach.
Na działkach o powierzchni ponad 1 tys. m², przeznaczonych pod publicznie dostępny plac, trzeba będzie zapewnić co najmniej 20% powierzchni biologicznie czynnej.
5. Zwiększenie wymagań w zakresie organizacji przy budynkach wielorodzinnych przyjaznych placów zabaw dla dzieci i miejsc do rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Po nowelizacji będą obowiązywały wymogi dotyczące minimalnej powierzchni placu zabaw z uwzględnieniem liczby mieszkań w budynku mieszkalnym wielorodzinnym czy w zespole takich budynków. Nowe przepisy określają również wymagania co do wyposażenia placów zabaw, ich ogrodzenia i nawierzchni.
6. Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego
Po nowelizacji w nowo projektowanych budynkach minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie musiała wynosić co najmniej 25 m². Lokale użytkowe o mniejszej powierzchni będą mogły znajdować się na parterze i na pierwszym piętrze budynku, jeśli będzie do nich wejście z zewnątrz.
7. Prywatności na balkonach
W nowych budynkach wielorodzinnych, w przypadku balkonów usytuowanych na jednej płycie, konieczna będzie przegroda o odpowiedniej wysokości, szerokości oraz przepuszczalności światła.
8. Zwiększenie komfortu akustycznego w mieszkaniach
W nowych budynkach trzeba będzie stosować przegrody spełniające odpowiednie wymagania akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej.
9. Wymóg pomieszczenia umożliwiającego przewinięcie dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami.
Wymóg będzie dotyczył: budynków administracji publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2 tys. m²; budynków, w których prowadzona jest działalność w obszarze kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej powyżej 10 tys. m²; stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 300 m² (przy autostradzie lub drodze ekspresowej); budynków opieki zdrowotnej.
10. Wymóg pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Minimalna powierzchnia ma wynieść 15 m². Dopuszczalne są: oddzielne budynki gospodarcze, altany czy wiaty.
Może Cię zainteresuje: Stop patodeweloperce
Nacisk na komfort akustyczny
Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2022 r., poz. 1679) reguluje zagadnienia dotyczące akustyki oraz rozstrzyga kwestię uwzględniania loggi w całkowitej powierzchni budynku.
Po nowelizacji projekt budowlany będzie musiał zawierać: analizę rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wymóg ten odnosi się do budynków mieszkalnych jednorodzinnych z dwoma lokalami, budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej, a także budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
Nowelizacja też rozwiązuje problem związany ze sposobem wyliczania powierzchni całkowitej budynku, a ściślej rzecz ujmując z kwestią zaliczania loggii do tej powierzchni. Nowe przepisy jednoznacznie wskazują, że przy obliczaniu powierzchni całkowitej budynku loggii się nie uwzględnia.
Źródło: isap.sejm.gov.pl / inzynierbudownictwa.pl/