administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca?

Ava Trade | 2024-01-04
Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca?

Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca?

Day trading to popularne rozwiązanie wśród tych, którzy liczą na szybkie zyski na rynkach finansowych. Day traderzy inwestują w akcje, opcje, kontrakty futures czy kontrakty na różnice kursowe (CFD). Instrumentami bazowymi mogą być przykładowo indeksy giełdowe, towary lub waluty. Na czym właściwie polega ta strategia i czy rzeczywiście się opłaca? Jest to uzależnione od wielu czynników, z których powinien zdawać sobie sprawę każdy day trader.

treść sponsorowana

Co to jest day trading?

Day trading to strategia inwestycyjna, w ramach której inwestor podejmuje się otwierania i zamykania pozycji na rynku finansowym w ciągu jednej sesji handlowej (jednego dnia). Celem jest osiągnięcie krótkoterminowych zysków, zależnych od zmian kursów notowania wybranego aktywa. Strategia day tradingu jest powszechna zwłaszcza na rynkach akcji lub instrumentów pochodnych.

Zalety i wady day tradingu

Z jednej strony day trading jest postrzegany jako potencjalnie wysoce rentowna strategia inwestycyjna. Z drugiej strony ta forma inwestowania posiada wady, o których nie powinien zapominać żaden inwestor. Aby uzyskać pełniejszy obraz przed podjęciem decyzji o wyborze strategii handlowej, warto przeanalizować zarówno mocne, jak i słabe strony day tradingu.

Zalety day tradingu

Wśród zalet day tradingu, zdecydowanie znajduje się potencjał generowania zysków w krótkim czasie. W sytuacji, gdy ruchy cenowe są dynamiczne, ale subtelne, zastosowanie analizy technicznej (przy ograniczonej „korekcie” z użyciem analizy fundamentalnej) daje szansę inwestorom na uzyskanie dochodu w ciągu jednej sesji handlowej. Ponadto, day traderzy mogą korzystać z dźwigni finansowej. Zastosowanie dźwigni umożliwia handlowanie wolumenem o wyższej wartości niż faktyczny stan konta inwestora, co może przełożyć się na zwiększenie potencjalnych zysków z day tradingu. Jednak nie wolno zapominać, że korzystanie z dźwigni finansowej niesie za sobą również proporcjonalnie większe ryzyko dotkliwych strat finansowych.

Pozostając przy zaletach day tradingu, warto zwrócić uwagę na elastyczność czasową. Jak wspomniano, transakcje realizowane w ramach tej strategii są zawierane w ciągu jednej sesji handlowej. To czyni, day trading atrakcyjnym dla osób, które chciałyby łączyć inwestowanie z innymi obowiązkami.

Trzecią zaletą day tradingu bezpośrednio powiązaną z potencjałem krótkoterminowego zysku jest dostęp do rynku w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, inwestorzy mogą szybko reagować na zmiany cen, wywołane wiadomościami ekonomicznymi lub wydarzeniami o znaczeniu geopolitycznym.

Wady day tradingu

Mimo, że day trading jest jedną z najszybszych strategii inwestycyjnych, nie jest równie dynamiczny co scalping, w związku z czym budzi zainteresowanie wśród początkujących inwestorów. Jednakże, należy zwrócić uwagę na bardzo wysokie ryzyko utraty kapitału. W ciągu jednej sesji handlowej, ceny aktywów mogą ulec dużym wahaniom i skutkować stratą zainwestowanych środków, zwłaszcza w sytuacji, gdy inwestor korzysta z dźwigni finansowej.

Kolejną wadą mogą być wysokie koszty transakcyjne. W przeciwieństwie np. do swing tradingu day traderzy zawierają kilka lub więcej transakcji w krótkim czasie, co może generować dodatkowe koszty. Dlatego przed rozpoczęciem handlu, koniecznie trzeba zaznajomić się dodatkowymi opłatami, które mogą znacząco wpłynąć na ogólną rentowność day tradingu.

Trzecim negatywnym aspektem day tradingu, o którym należy wspomnieć, jest duże zaangażowanie czasowe. Chociaż zamknięcie czasu przeznaczonego na inwestowanie w jednej sesji handlowej dla jednych może być zaletą, day traderzy muszą pozostać bardzo skupieni w czasie jej trwania. Inwestorzy muszą stale monitorować zmiany cen aktywów, aby w odpowiednim momencie otworzyć lub zamknąć pozycję — ta operacja może trwać kilkadziesiąt sekund lub rozłożyć się na kilka godzin.

Potencjał zysku w day tradingu — czy day trading się opłaca?

Strategie krótkoterminowe, do których należy day trading, wymagają od inwestorów wiedzy i umiejętności. Podstawą dobrego przygotowania day traderów jest zainwestowanie w pierwszej kolejności w edukację. Inwestorzy, którzy posiadają wiedzę z zakresu analizy technicznej, analizy fundamentalnej oraz zasad rynków finansowych mają większe szanse na sukces.

Jednak samo przygotowanie merytoryczne nie wystarczy, aby uniknąć strat. Wśród dostępnych statystyk można znaleźć informacje, że większość day traderów nie odnosi długoterminowego sukcesu. Wielu z nich traci więcej niż zyskuje. W grupie zarabiających na day tradingu znajduje się 5-20% inwestorów, a aż ok. 95% mierzy się z poważnymi skutkami złych decyzji inwestycyjnych.

To, czy day trading jest opłacalną strategią, sprowadza się do oceny kilku czynników. W dużej mierze, znaczenie ma:

  • indywidualne doświadczenie inwestora oraz jego wiedza;
  • umiejętność przeprowadzania biegłej analizy;
  • sprawne zarządzanie ryzykiem.

Day trading to wymagająca strategia inwestycyjna. Regularne doskonalenie się, analizowanie wyników przeszłych transakcji oraz adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych są niezwykle istotne dla długoterminowego sukcesu inwestora. Swoich sił w day tradingu możesz spróbować, wybierając Ava Trade — brokera, który udostępnia szereg zaawansowanych narzędzi oraz oferuje spersonalizowane wsparcie dla użytkowników platform inwestycyjnych.

Zawsze pamiętaj, żeby nie inwestować środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić! Nigdy też nie inwestuj w instrumenty których nie rozumiesz. W szczególności pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu struktury kosztów związanych z danym instrumentem finansowym i poziomu dźwigni finansowej na jaki jesteś przygotowany.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.