Co to jest hedging
Co to jest hedging. fot. Adobe Stock
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.
Czym jest hedging?
Hedging to jedna z najpopularniejszych strategii inwestycyjnych ułatwiających zarządzanie ryzykiem i minimalizowaniem potencjalnych strat związanych z niekorzystnymi ruchami cenowymi. Istotą hedgingu jest taki dobór aktywów inwestycyjnych, które zmniejszają potencjalne ryzyko głębokiego osunięcia się poziomu dostępnego kapitału inwestycyjnego.
W jaki sposób? Poprzez wybór takich instrumentów, które są ze sobą ujemnie skorelowane. Wzrost wartości jednego instrumentu może wpłynąć na utratę wartości drugiego - kluczem jest dobór wagi korelacji, która z jednej strony wpłynie na zmniejszenie strat, ale z drugiej ogranicza możliwość osiągania wyższych zysków inwestycyjnych. Hedging stosowany jest przez duże fundusze inwestycyjne, ale także przez inwestorów handlujących na rynku forex lub na innych rynkach inwestycyjnych.
Rodzaje hedgingu
Hedging to strategia inwestycyjna, która wykorzystywana także przez inwestorów za pośrednictwem platformy do inwestowania dostępnej pod adresem https://topinwestycje.pl/najlepsza-aplikacja-do-inwestowania/, przybiera różne formy. Najważniejsze rodzaje hedgingu to:
- hedging cen surowców - sposób zniwelowania potencjalnych strat spowodowanych chwiejnością cen surowców poprzez wykupienie kontraktów terminowych i opcji.
- hedging walutowy - sposób niwelowania potencjalnych start spowodowanych nagłymi zmianami kursów walutowych. Tutaj również inwestorzy wykorzystują kontrakty terminowe i swapy walutowe.
- hedging kredytowy - minimalizowanie strat wynikających z niewypłacalności kredytobiorców lub kontrahentów poprzez wykup instrumentów pochodnych.
- hedging tradycyjny - najbliższy indywidualnym inwestorom sposób na dywersyfikację aktywów inwestycyjnych.
To najważniejsze formy hedgingu, które od lat skutecznie zabezpieczają interesy przedsiębiorstw i inwestorów.
Jak wykorzystać hedging w praktyce?
Hedging, jako strategia ograniczania strat finansowych, powszechnie traktowana jest jako rozwiązanie wymagające znacznego kapitału inwestycyjnego. Nic bardziej mylnego - praktycznie każdy inwestor czy trader, zasiadając przed platformą inwestycyjną, może wdrożyć zasady strategii hedgingowej do swojej autorskiej strategii inwestycyjnej.
Kluczem do wprowadzenia poprawnych działań będzie identyfikacja ryzyk związanych z inwestycją w konkretny instrument. Kolejny krok to wybór kolejnego instrumentu, który będzie równoważyć potencjalne zyski lub straty z przewagą tego pierwszego. Tutaj tak naprawdę pojawia się największe wyzwanie, które wymaga odpowiednich kalkulacji i dogłębnej analizy rynku i konkretnych instrumentów. Takie podejście do hedgingu pozwoli na wypracowanie skutecznych schematów, dzięki którym nawet duże wahania cen instrumentów nie wpłyną nadmiernie na stan naszego depozytu inwestycyjnego.
Zalety stosowania hedgingu w inwestowaniu
Jakie są najważniejsze zalety hedgingu? Przede wszystkim gotowa recepta na zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym, czyli obszarem, który u zdecydowanej większości indywidualnych inwestorów kuleje. Dzięki zastosowaniu mechanizmu hedgingu nie tylko obniżymy poziom potencjalnej straty, ale także zyskamy pewność siebie podczas podejmowania kolejnych decyzji inwestycyjnych.
Hedging nie eliminuje strat, ale pozwoli je kontrolować i ograniczać, a już to powinno być dostatecznym argumentem za stosowaniem tej strategii. Warto jednak każdorazowo uwzględnić potencjalne koszty stosowania tej strategii, by upewnić się, że relacja korzyści zawsze będzie dodatnia.