#GorącaLinia – zadania inspektora sanitarnego
fot. redakcja
Pytanie:
Jakie są zadania inspektora sanitarnego w lokalu podczas COVID-19?
Zobacz także
Maciej Kamiński Wpływ pandemii COVID-19 na rynek zarządzania i najmu nieruchomości
Ostatnie tygodnie maja i czerwca upłynęły pod znakiem odmrażania gospodarki i wznawiania działalności kolejnych rodzajów działalności – galerii, handlowych, restauracji, hoteli. Pozornie wszystko wraca...
Ostatnie tygodnie maja i czerwca upłynęły pod znakiem odmrażania gospodarki i wznawiania działalności kolejnych rodzajów działalności – galerii, handlowych, restauracji, hoteli. Pozornie wszystko wraca do normy sprzed stanu epidemii, natomiast warto postawić pytanie o kształt rynku nieruchomości w nowej, postkoronawirusowej rzeczywistości.
Aneta Mościcka Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego
Odszkodowanie za niedostarczenie mieszkania socjalnego przyznane na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzysta ze zwolnienia podatkowego w ustawie o PIT, ponieważ jego wysokość...
Odszkodowanie za niedostarczenie mieszkania socjalnego przyznane na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzysta ze zwolnienia podatkowego w ustawie o PIT, ponieważ jego wysokość lub zasady ustalania nie wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Odpowiedź:
Z przyjętego w art. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej sformułowania "w szczególności przez sprawowanie nadzoru nad warunkami wyliczonymi", nie daje podstaw do zamknięcia kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej do występowania tylko w razie naruszenia warunków zdrowia publicznego w aspekcie powszechnym, a zatem z wyłączeniem zagrożeń zdrowia spowodowanych indywidualnymi działaniami podmiotów prywatnych. Stanowi o tym wprost art. 4 ust. 1 pkt 2 tej ustawy przez wyznaczenie zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez bieżący nadzór sanitarny obejmujący kontrolę przestrzegania przepisów określających wymaganie higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości. Nie daje to podstaw do ograniczenia zakresu działania przez wyłączenie lokali prywatnych. Dla wykonania tego zakresu działania Państwowy inspektor sanitarny ma prawo wstępu do nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń wchodzących w ich skład (art. 25 ust. 1 pkt 1 lit. b) powołanej ustawy).
To właśnie Państwowy inspektor sanitarny jest właściwy do kontroli, czy właściciel mieszkania utrzymuje ten lokal w stanie wykluczającym stan powodujący zagrożenie chorobami zakaźnymi. Nie wyłącza właściwości Państwowej Inspekcji Sanitarnej regulacja w art. 3 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ani art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Podstawa prawna: art. 22 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Opracował: Przemysław Gogojewicz