#GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie:
czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – nałożenie grzywny w celu przymuszenia na wspólnotę mieszkaniową
Pytanie: czy jest możliwość nałożenia grzywny na wspólnotę mieszkaniową w celu przymuszenia jej do spełnienia obowiązku wynikającego z przepisów Prawa budowlanego?
Pytanie: czy jest możliwość nałożenia grzywny na wspólnotę mieszkaniową w celu przymuszenia jej do spełnienia obowiązku wynikającego z przepisów Prawa budowlanego?
W pewnych wypadkach możliwe jest odstępstwo od ogólnych zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym podmiotów prawnych o charakterze zbiorowym, takich jak np. wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie. Jeśli członek wspólnoty mieszkaniowej wykaże swój indywidualny, własny interes prawny, to istnieje podstawa, aby mógł wystąpić jako strona zainteresowana w postępowaniu administracyjnym w sprawie, w której może wystąpić także wspólnota. Jeżeli garaż znajdujący się w budynku wspólnoty stanowi część wspólną, zaś członkowi wspólnoty służy wyłączne prawo do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu usytuowanym na pierwszej kondygnacji budynku (podział quoad usum), to nie ma wątpliwości, że zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest uprawiony do podejmowania działań, dotyczących stanu technicznego.
Członkowi wspólnoty przysługuje jedynie prawo użytkowania określonej części wspólnej lokalu, jakim jest garaż. Jeśli części budynku, będące częściami wspólnymi są w nieodpowiednim stanie technicznym, to zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podejmować określone działania, np. kierować żądanie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości do wykonawcy budynku. Sam fakt, iż w ocenie członka wspólnoty zarząd wspólnoty nie wykonuje ciążących na nim obowiązków nie powoduje, że nabywa on prawo do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego i uczestnictwa w nim jako strona. Nawet przy przyjęciu, że członek wspólnoty mieszkaniowej może w wyjątkowych wypadkach być stroną postępowania, to źródłem interesu prawnego w rozumieniu art. 28 KPA nie może być przysługujące mu ograniczone prawo rzeczowe.
Podstawa prawna: Ustawa o własności lokali (tj. DzU z 2020 r. poz. 1910 ze zm.)