administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy nasze miasta są smart

Redakcja | 2017-10-30
Czy nasze miasta są smart; pixabay

Czy nasze miasta są smart; pixabay

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017 dwa polskie miasta zakwalifikowały się do rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. 54. Zajęła Warszawa, zaś 95. – Wrocław. Podium należy do Nowego Jorku, Paryża i Londynu.

Zobacz także

Media Markt Czy twój laptop można nazwać gamingowym? Sprawdź, jakie parametry powinien mieć laptop dla gracza!

Czy twój laptop można nazwać gamingowym? Sprawdź, jakie parametry powinien mieć laptop dla gracza! Czy twój laptop można nazwać gamingowym? Sprawdź, jakie parametry powinien mieć laptop dla gracza!

Laptopy gamingowe to konkretna kategoria sprzętu komputerowego. Takie urządzenia odpowiadają potrzebom graczy, podobnie jak myszki gamingowe, specjalne klawiatury albo podkładki. Czy laptop musi spełniać...

Laptopy gamingowe to konkretna kategoria sprzętu komputerowego. Takie urządzenia odpowiadają potrzebom graczy, podobnie jak myszki gamingowe, specjalne klawiatury albo podkładki. Czy laptop musi spełniać jakieś konkretne kryteria, żeby nazwać go gamingowym?

Ferguson sp. z o.o. System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania...

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości. Aktualnie istniejące systemy reglamentacji dostępu do nieruchomości mieszkalnych czy firmowych są dobre ale w XXI. wieku nie nadążające za rozwojem technologii i ułatwień, jakie ona oferuje.

API-Link Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu? Czy można poradzić sobie z comiesięcznym obciążeniem lokali bez programu?

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

Artykuł odpowiada na pytanie czy administrator potrzebuje programu informatycznego do administrowania powierzonymi zasobami.

Zdaniem dr Doroty Sikory-Fernandez z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego terminem smart cities chętnie posługują się władze publiczne, by uzyskać środki unijne na swoje działania.

Nic dziwnego, do 2020 r. ponad 18 mld euro ma zostać zainwestowane właśnie w rozwój inteligentnych miast.

W Polsce coraz częściej słyszy się, że Kraków, Gdańsk czy Warszawa chcą być inteligentne. Często jednak za tymi zapisami w strategiach nie idą konkretne działania, a jeśli już idą, to są one bardzo niewielkie i świadczą o stawianiu pierwszych kroków, a nie o realizacji koncepcji w pełni – dodaje dr Dorota Sikora-Fernandez.

Koncepcja smart cities zakłada, że miasto wykorzystuje nowoczesne technologie po to, by mieszkańcom żyło się lepiej na wszystkich płaszczyznach; w ideę inteligentnych miast wpisuje się także obniżenie kosztów ich funkcjonowania. W praktyce przekłada się to na tym, że czujniki i specjalne oprogramowania zbierają dane, które pomogą usprawnić działanie np. systemu transportowego, administracji publicznej, szkolnictwa czy poprawić poziom bezpieczeństwa publicznego.

Raport IESE Cities in Motion Index 2017 analizuje wszystkie aspekty składające się na jakość życia w 180 miastach na świecie. Miasta analizowano za pomocą zestawu wskaźników dotyczących kapitału ludzkiego, spójności społecznej, gospodarki, zarządzania publicznego, partycypacji społecznej, środowiska naturalnego, mobilności i transportu, planowania przestrzennego, wydajności i zaawansowanych technologii. W obszarze planowania przestrzennego Warszawa zajęła w tym rankingu 6., a Wrocław – 10. miejsce.

Przykładem jednego z najbardziej inteligentnych miast w Europie jest Barcelona, która w 2014 r. otrzymała wyróżnienie od Komisji Europejskiej za wdrażanie i zastosowanie zaawansowanych technologii w celu polepszenia jakości życia swoich mieszkańców.

Za przykład "sprytnych rozwiązań" stosowanych w tym mieście może posłużyć m.in. oczujnikowanie oświetlenia ulicznego, które automatycznie zmniejsza natężenie oświetlenia w zależności od tego, jakie jest natężenie światła naturalnego; czy oczujnikowanie zbiorczych pojemników na śmieci, które same wysyłają do firm odbierających odpady informacje o potrzebie opróżnienia, gdy są pełne.

Jak twierdzi dr Sikora-Fernandez polskie miasta głównie realizują koncepcję smart city w obszarze transportu miejskiego.

Wdrażamy systemy inteligentnego zarządzania ruchem, inteligentnego transportu bądź jego poszczególne elementy. Dzieje się trochę w gospodarce energetycznej i oszczędzaniu energii, głównie w budynkach publicznych. Natomiast trudno mówić o tym, że miasto jest smart, jeżeli np. ma problem z kilkunastokrotnym przekroczeniem norm zanieczyszczeń powietrza – wskazuje.

Miasto to przede wszystkim ludzie, dlatego władze publiczne powinny włączyć mieszkańców w proces zarządzania miastem. Jest to już po części realizowane w ramach konsultacji społecznych czy budżetów obywatelskich. Można jednak pójść o krok dalej i rozpowszechniać living lab – platformę do testowania produktów i usług w warunkach, w których rzeczywiście są używane, czyli w przestrzeni miejskiej.

źródło: businessinsider.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

KAN-FIX Zapobiegawczo – czyszczenie czy renowacja?

Zapobiegawczo – czyszczenie czy renowacja? Zapobiegawczo – czyszczenie czy renowacja?

Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix,...

Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur kanalizacyjnych – uważa Dariusz Szpytma z firmy Kan-Fix, która może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem w pracach kanalizacyjnych.

jdp-law.pl Jak mądrze korzystać z nieruchomości?

Jak mądrze korzystać z nieruchomości? Jak mądrze korzystać z nieruchomości?

W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości...

W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych...

Stolbau Eko Sp. z o.o. Izolacja stropów garaży i parkingów

Izolacja stropów garaży i parkingów Izolacja stropów garaży i parkingów

Izolacja stropów garaży, parkingów czy przejazdów dotyczy zarówno budynków użyteczności publicznej (np. galerie handlowe, biurowce), budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jak i zamieszkania zbiorowego...

Izolacja stropów garaży, parkingów czy przejazdów dotyczy zarówno budynków użyteczności publicznej (np. galerie handlowe, biurowce), budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jak i zamieszkania zbiorowego (np. hotele).

E.ON Polska S.A. Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez...

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez E.ON Polska konkursem „ZmieniaMY nasze osiedla”. Dzięki inicjatywie trzy warszawskie wspólnoty mieszkaniowe zyskały własne instalacje fotowoltaiczne.

Polskie Pojemniki Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Krok po kroku: proces uzyskania kredytu Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

DomBest Dom Best – zaplecze zarządcy!

Dom Best – zaplecze zarządcy! Dom Best – zaplecze zarządcy!

DomBest to otoczenie przyjazne zarządcom nieruchomości, miejsce wsparcia, wymiany doświadczeń, partner Twojego rozwoju oraz narzędzie uwalniające Twój czas.

DomBest to otoczenie przyjazne zarządcom nieruchomości, miejsce wsparcia, wymiany doświadczeń, partner Twojego rozwoju oraz narzędzie uwalniające Twój czas.

Redro Jak zamontować fototapetę

Jak zamontować fototapetę Jak zamontować fototapetę

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów...

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów o zróżnicowanej tematyce.

Viega Sp. z o.o. Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących

Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących Temponox – kompletne rozwiązanie do wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących

Firma Viega wprowadza na polski rynek zupełnie nowy system rur i kształtek Temponox, przeznaczony do montażu trwałych i bezpiecznych instalacji grzewczych oraz chłodzących. Szeroka oferta obejmuje złączki...

Firma Viega wprowadza na polski rynek zupełnie nowy system rur i kształtek Temponox, przeznaczony do montażu trwałych i bezpiecznych instalacji grzewczych oraz chłodzących. Szeroka oferta obejmuje złączki zaprasowywane ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej o średnicach od 15 do 108 mm.

projekty.muratordom.pl Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną

Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną Murator doradza - zacznij budowę domu z profesjonalną wiedzą budowlaną

Podjęliśmy decyzję o budowie własnego domu. Wytrwale poszukujemy wymarzonej działki, przeglądamy gotowe projekty i planujemy przebieg prac. Czy jednak nasze decyzje nie są pozbawione błędów i niedociągnięć?...

Podjęliśmy decyzję o budowie własnego domu. Wytrwale poszukujemy wymarzonej działki, przeglądamy gotowe projekty i planujemy przebieg prac. Czy jednak nasze decyzje nie są pozbawione błędów i niedociągnięć? Aby upewnić się, że nie popełnimy kosztownej pomyłki, powinniśmy zawczasu zadbać o poszerzenie swojej wiedzy z zakresu budownictwa. Gdzie szukać rzetelnych wiadomości z tej branży? W poradniku budowlanym Muratora! O czym przeczytamy w jego artykułach?

Media Expert Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?

Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć? Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?

Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto...

Rodzaje szlifierek – na rynku znajdziemy ich dość sporo, a ich wybór zależy od materiału, który zostanie poddany szlifowaniu, a także od stopnia precyzji, jaki jest wymagany w danych pracach. Co warto wiedzieć o rodzajach szlifierek? Jakie produkty znajdziemy na polskim rynku? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Paroc Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny? Termomodernizacja – remedium na kryzys energetyczny?

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna....

W dobie trwających nieustannie, gigantycznych niekiedy wzrostów cen energii, odczuwanych zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i samorządy, kluczowym zagadnieniem staje się efektywność energetyczna. Do kolejnego sezonu grzewczego zostało już tylko pół roku, trzeba zatem ten czas maksymalnie wykorzystać. Zgodnie z dostępnymi danymi, działaniem przynoszącym najszybsze i najbardziej trwałe efekty jest termomodernizacja budynku.

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca? Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne...

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczuwamy już teraz, jednak staną się one jeszcze bardziej dotkliwe w okresie jesienno-zimowym.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Kancelaria Prawna RPMS Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej

Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej

Firmy rodzinne do niedawna nie były w żaden sposób regulowane przez prawo polskie. Z tego względu stosunkowo łatwo było o rozdrobnienie gromadzonego latami majątku. Wszystko zmieniło się wraz z wejściem...

Firmy rodzinne do niedawna nie były w żaden sposób regulowane przez prawo polskie. Z tego względu stosunkowo łatwo było o rozdrobnienie gromadzonego latami majątku. Wszystko zmieniło się wraz z wejściem w życie ustawy o fundacji rodzinnej. Na czym polega takie rozwiązanie i na jakich zasadach działa fundacja rodzinna?

Redakcja news Smart city – czym jest i czy istnieje w Polsce?

Smart city – czym jest i czy istnieje w Polsce? Smart city – czym jest i czy istnieje w Polsce?

Smart city to certyfikat ISO 37120 nadawany miastom, które stawiają na proekologiczne i ekonomiczne rozwiązania oraz e-usługi i cyfryzację. Zdobycie certyfikatu wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu...

Smart city to certyfikat ISO 37120 nadawany miastom, które stawiają na proekologiczne i ekonomiczne rozwiązania oraz e-usługi i cyfryzację. Zdobycie certyfikatu wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań. Tytuł można uzyskać na dwóch szczeblach – międzynarodowym lub krajowym. Obecnie odznaczeniem „smart city” mogą pochwalić się takie miasta, jak Singaupr, Londyn, Amsterdam, Barcelona, Los Angeles, Nowy Jork, Oslo, Toronto, Buenos Aires, Melbourne czy Taipei. Pierwsze inteligentne miasta...

Redakcja Studiuj w Wyższej Szkole Inżynierii i Gospodarki

Studiuj w Wyższej Szkole Inżynierii i Gospodarki Studiuj w Wyższej Szkole Inżynierii i Gospodarki

Wyższa Szkoła Inżynierii i Gospodarki w Słupsku prowadzi nabór na 1 rok studiów eksternistycznych, na kierunkach: Gospodarka Przestrzenna oraz Geodezja i Kartografia.

Wyższa Szkoła Inżynierii i Gospodarki w Słupsku prowadzi nabór na 1 rok studiów eksternistycznych, na kierunkach: Gospodarka Przestrzenna oraz Geodezja i Kartografia.

Anna Ruszczak news Wpływ luki planistycznej na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Wpływ luki planistycznej na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów Wpływ luki planistycznej na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań właścicielom gruntów, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży....

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań właścicielom gruntów, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Luka planistyczna nie może powodować negatywnych konsekwencji dla zbywców, którzy zdecydowali się dochodzić roszczeń planistycznych przeciwko gminom.

Anna Ruszczak news Ustawa o planowaniu przestrzennym w drodze do parlamentu

Ustawa o planowaniu przestrzennym w drodze do parlamentu Ustawa o planowaniu przestrzennym w drodze do parlamentu

Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej 3 listopada br., wiceszef MRiT Piotr Uściński przedstawił informację na temat projektów nowych...

Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej 3 listopada br., wiceszef MRiT Piotr Uściński przedstawił informację na temat projektów nowych rozwiązań w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Redakcja news Konsultacje ws. nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Konsultacje ws. nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Konsultacje ws. nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Wprowadzenie planu ogólnego gminy, zamiast studium uwarunkowań, prostsze procedury planistyczne, precyzyjnie określone zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, uruchomienie Rejestru Urbanistycznego...

Wprowadzenie planu ogólnego gminy, zamiast studium uwarunkowań, prostsze procedury planistyczne, precyzyjnie określone zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy, uruchomienie Rejestru Urbanistycznego – to kluczowe założenie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Anna Ruszczak news Krajowa Polityka Miejska 2030 bliska przyjęcia

Krajowa Polityka Miejska 2030 bliska przyjęcia Krajowa Polityka Miejska 2030 bliska przyjęcia

Rząd obiecuje przyjęcie strategii „Krajowa Polityka Miejska 2030” do końca drugiego kwartału 2022 roku. Co zawiera projekt i w jakim zakresie miasta mają być bardziej przyjazne dla mieszkańców? Eksperci...

Rząd obiecuje przyjęcie strategii „Krajowa Polityka Miejska 2030” do końca drugiego kwartału 2022 roku. Co zawiera projekt i w jakim zakresie miasta mają być bardziej przyjazne dla mieszkańców? Eksperci pozytywnie opiniują założenia resortu, zwracając jednocześnie uwagę na pewne niedociągnięcia.

Redakcja MRPiT rozpoczyna prace nad reformą planowania przestrzennego

MRPiT rozpoczyna prace nad reformą planowania przestrzennego MRPiT rozpoczyna prace nad reformą planowania przestrzennego

Celem reformy systemu planowania przestrzennego jest jego uproszczenie i uregulowanie, a także dostosowanie do zmieniającego się otoczenia. Obecny system daje sporo swobody w zakresie rozmieszczania inwestycji,...

Celem reformy systemu planowania przestrzennego jest jego uproszczenie i uregulowanie, a także dostosowanie do zmieniającego się otoczenia. Obecny system daje sporo swobody w zakresie rozmieszczania inwestycji, co w konsekwencji prowadzi do chaotycznego i kosztownego gospodarowania przestrzenią. Reforma ma stanowić odpowiedź na problemy miast (suburbanizacja, rozlewanie zabudowy czy miejskie wyspy ciepła). Nowe założenia mają też zwiększyć aktywność społeczeństwa.

Redakcja Konsultacje ws. reformy planowania przestrzennego

Konsultacje ws. reformy planowania przestrzennego Konsultacje ws. reformy planowania przestrzennego

W dniach 15-17 lutego 2021 r. odbywały się konsultacyjne spotkania online z gronem ekspertów i praktyków zaangażowanych w planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Podczas spotkań omówiono propozycje...

W dniach 15-17 lutego 2021 r. odbywały się konsultacyjne spotkania online z gronem ekspertów i praktyków zaangażowanych w planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Podczas spotkań omówiono propozycje przekazane przez przedstawicieli samorządów, sektora prywatnego, a także ekspertów i badaczy zajmujących się tematyką urbanistyki, planowania przestrzennego i architektury oraz przedstawicieli ruchów miejskich i organizacji pozarządowych.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.