Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Izolacja akustyczna stropodachu. Celuloza Ekovilla do wyciszenia stropodachu.

Celuloza Ecovilla do wyciszenia stropodachu
DEROWERK Piotr Białas
Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Niezaizolowane lub źle izolowane dachy bloków mieszkalnych to wiele problemów: uciążliwy hałas, chłód i przewiewy w lokalach na górnych kondygnacjach oraz zawyżone rachunki za ogrzewanie. Te problemy można błyskawicznie zniwelować. Jak? Poprzez odpowiednią izolację termo-akustyczną.
Wdmuchiwana izolacja z ekologicznej wełny celulozowej Ecovilla pozwala na osiągnięcie efektu „dwa w jednym” – cichego i ciepłego zarazem stropodachu.
Włókna celulozy Ekovilla mają bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej. Dla przykładu – warstwa grubości 10 cm (o gęstości zasypowej 30-55 kg/m3), wdmuchnięta w ściankę z płyt gipsowych, zmniejsza natężenie hałasu nawet o 51 dB. W praktyce oznacza to, że np. dźwięk gry na pianinie (70 dB), można zredukować do poziomu szeptu.
W jaki sposób celuloza tłumi dźwięki?
Energia fal dźwiękowych, które rozchodzą się w powietrzu, wytracana jest przez tarcie, gdy napotyka miękką, elastyczną włókninę izolacji celulozowej.
Współczynnik izolacyjności akustycznej zależy od długości fal dźwiękowych; jego wartość powinna mieścić się pomiędzy 5 a 10 kPa•s/m². Dla celulozy wartość współczynnika izolacyjności akustycznej uzależniona jest od gęstości wdmuchanego materiału i zawsze mieści się w tym optymalnym zakresie.
Wdmuchiwanie sypkiego materiału izolacyjnegoEkovilla, gwarantuje wytłumienie dźwięków dzięki nieprzerwanemu, bezspoinowemu wypełnieniu przegrody.
Powyższa ilustracja poglądowo przedstawia porównanie działania celulozy i izolatorów w postaci płyt oraz mat.
Warstwa celulozy o odpowiedniej wysokości, nadmuchanej maszynowo na stropodach, skutecznie odcina mieszkańców najwyższych kondygnacji od nadmiaru miejskiego zgiełku – odgłosów ruchu samochodowego i tramwajowego, dźwięków płynących z zakładów przemysłowych czy huku silników samolotowych.
Na izolacyjność akustyczną celulozy Ekovilla wpływa jej miękka, elastyczna i włóknista struktura, która zatrzymuje w sobie powietrze. Struktura ta gwarantuje również doskonałą izolacyjność termiczną – Ekovilla ma współczynnik lambda 0,038 W/m*K. Dzięki tym parametrom i bezinwazyjnej, bezspoinowej metodzie nadmuchu pneumatycznego, można szybko wyciszyć i ocieplić stropodach.
Ocieplenie wełną celulozową pozwala też spełnić wymagania norm izolacyjności cieplnej stropodachów. Dla przypomnienia: obecnie dla wszystkich budynków obowiązuje współczynnik przenikania ciepła U=0,15 W/m2*K dla budynków publicznych.
Dlaczego jeszcze warto wybrać celulozę Ekovilla jako izolator stropodachów osiedli mieszkaniowych?
- Materiał posiada Europejską Ocenę Techniczną, wydany dla niej certyfikat CE oraz Deklarację Właściwości Użytkowych. Jest uznanej klasy produktem izolacyjnym o znakomitych parametrach.
- Wełna celulozowa Ekovilla z klasą reakcji na ogień B-s2, d0, jako materiał NRO (nie rozprzestrzeniający ognia), może być stosowana w przestrzeni stropodachów wentylowanych.
- Celuloza Ekovilla ma 50 lat minimalnej trwałości użytkowej, co gwarantuje długoterminowość rozwiązania termo-akustycznego.
- Włókna Ekovilla chronią przed chłodem zimą i upałem latem dzięki doskonałemu współczynnikowi izolacyjności cieplnej lambda 0,038 W/m*K i wysokiej wartości ciepła właściwego.
- Wełna celulozowa Ekovilla jest pełnoprawnym produktem do ociepleń, certyfikowanym przez uznane międzynarodowe instytuty badawcze.
- Celuloza jest materiałem przyjaznym środowisku, produkowanym w procesie recyklingu. Jej ekologiczny charakter potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.
Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj również:
Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?>>
Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>
Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>