administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

DEROWERK Piotr Białas | 2024-04-03
Czy warto negocjować cenę ocieplenia stropodachu?

Czy warto negocjować cenę ocieplenia stropodachu?

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

treść sponsorowana

Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” rzeczywiście znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?

Jak kalkulowana jest cena wykonania ocieplenia?

Wykonawcy usług termoizolacyjnych mają różne strategie cenowe. Często musimy się liczyć z opłatą za samą wycenę wykonania usługi. Szczególnie w przypadku stropodachów wentylowanych w budownictwie wielorodzinnym, wiąże się to zazwyczaj z wizją lokalną, która wymaga czasu, poniesienia kosztów dojazdu, wykonania odkrywek, pomiarów i obliczeń.

Kolejnymi punktami wyceny jest zakres robót, metoda wykonania ocieplenia i stopień skomplikowania prac. Ostatnim elementem jest cena samego materiału izolacyjnego oraz oczywiście ilość jaką trzeba będzie zainstalować. 

Jakość jest w cenie

Każdy rynek podzielony jest na segmenty. Od segmentu premium, z najwyższą jakością (i idącą za nią wysoką ceną), po segment najniższej ceny (i jakości).

Nabywcy zazwyczaj świadomie szukają towarów i usług zgodnie ze swoimi preferencjami. Wybierając wyłącznie według klucza „niskiej ceny”, ponoszą konsekwencje swoich decyzji. Godzą się w ten sposób na niesprawdzone, nie udokumentowane (lub po prostu słabe) parametry materiału ociepleniowego, niesatysfakcjonującą trwałość użytkową, a często również na niedbałe wykonanie usługi, z krótkim okresem gwarancji.

Decydując się na droższe rozwiązania, klienci wybierają wysoką jakość – zarówno samej usługi (staranności wykonania, okresu gwarancji, potwierdzenia osiągnięcia zakładanych efektów termoizolacyjnych, np. przy pomocy kamery termowizyjnej), jak i jakości samego materiału izolacyjnego. Wysoka klasa tych dwóch składowych będzie decydująca dla jakości i trwałości całego rozwiązania ociepleniowego

Dla świadomego, wymagającego klienta, który wybrał ocieplenie budynku wełną celulozową, kluczowe będą: okres trwałości użytkowej materiału, a także potwierdzone Europejską Oceną Techniczną parametry: lambda, ciepło właściwe i wartość osiadania (od których zależy ilość koniecznego do zainstalowania materiału), a także wysoka klasa reakcji na ogień). Ważne będzie również przeszkolenie i praktyczne doświadczenie wykonawcy, potwierdzone udokumentowanymi realizacjami referencyjnymi.

Jakie pułapki czyhają na inwestora przy wycenach usług termoizolacyjnych i termomodernizacyjnych?

1.   Pułapka zbyt niskiej ceny materiału izolacyjnego

To pułapka, w którą łatwo się złapać. Pozornie im niższa cena materiału, tym tańsza powinna okazać się cała usługa termoizolacyjna. Jednak zbyt niska cena za kilogram materiału, to sygnał ostrzegawczy dla inwestora, któremu opłaca się zadać pytania:

 • Jaka jest trwałość użytkowa materiału izolacyjnego? Dla najlepszych, np. Ekovilla, jest to minimum 50 lat.
 • Jaką lambdę (udokumentowaną Europejską Oceną Techniczną) ma materiał izolacyjny i co za tym idzie, jaką warstwę izolacyjną trzeba będzie wbudować, aby osiągnąć zakładane parametry ciepłochronne przegrody?
 • Jaka jest wartość osiadania danego materiału? Od wartości osiadania zależy ilość kilogramów, jakie trzeba będzie wbudować – im niższa wartość osiadania, tym lepiej; dla najlepszych materiałów wynosi ona 10%).
 • Jaką klasę reakcji na ogień ma brana pod uwagę wełna celulozowa? Czy np. nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w przestrzeni stropodachów wentylowanych? (dla wełny celulozowej dobrą klasą reakcji na ogień jest Bs2-d0).

Opłaca się przeanalizować wszystkie parametry danego materiału – ten droższy może okazać się znacznie lepszą inwestycją, bo zapewni bezpieczeństwo, będzie go trzeba użyć mniej i będzie on służył dłużej (nawet 50 lat, jak w przypadku wełny celulozowej Ekovilla). A dzięki temu wykonawca da nam dłuższą gwarancję na wykonane prace.

Przeczytaj, jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń >>

2.   Pułapka tańszego i niesprawdzonego wykonawcy.

W tę pułapkę łapią się zwłaszcza inwestorzy przyparci do muru założeniami budżetowymi. Przestrzegamy przed angażowaniem ekip o niepewnym, nie udokumentowanym doświadczeniu, bez profesjonalnego sprzętu, na przykład wydajnych maszyn do wdmuchiwania, wiedzy merytorycznej i praktyki. Do tak odpowiedzialnego zadania opłaca się wybrać ekipę, która ma za sobą udane realizacje o zakresie zbieżnym z naszymi potrzebami. Doświadczenie wykonawców budują różnorodne prace – od stosunkowo prostego swobodnego nadmuchu na stropy nowych budynków, poprzez termomodernizacje stropodachów czy trudne wdmuchiwane docieplenia na dachach o skomplikowanej konstrukcji.

Zadaj nam pytanie o Autoryzowanego Wykonawcę Derowerk >>

3.   Pułapka tak zwanych „papierów”

Wykonawcy zazwyczaj pracują z preferowanymi materiałami izolacyjnymi, którym są wierni. Dlatego będą przekonywać do nich inwestora, podpierając argumenty dokumentacją techniczną lub tak zwaną „dokumentacją techniczną”, która bywa wyłącznie przekazem marketingowym, nie potwierdzonym rzetelnymi badaniami.

Jakie dokumenty świadczą o wiarygodności produktu? Przede wszystkim warto wybierać materiał izolacyjny spośród tych, które posiadają:

 1. Certyfikat CE
 2. Europejska Ocena Techniczna (wg której producenci wystawiają Deklarację Właściwości Użytkowych).

Są to dokumenty, którym można ufać – podane w nich wartości są potwierdzone restrykcyjnymi badaniami prowadzonymi przez uznane instytucje certyfikujące. 

Co powinno znaleźć się w dokumentach technicznych, by były one godne zaufania?

 1. Klasa reakcji na ogień NRO („materiał nie rozprzestrzeniający ognia”), np.  B-s2, d0
 2. Wartość deklarowana współczynnika przewodzenia ciepła lambda (dla najlepszych materiałów celulozowych λD = 0,038 W/mK)
 3. Dane dotyczące odporności na rozwój pleśni
 4. Wartości osiadania -  im niższa jego wartość, tym lepiej – np. 10% dla izolacji ułożonej metodą swobodnego nadmuchu).

Cena wykonania ocieplenia stropodachu zależy od klasy wykonawcy oraz ilości i  jakości materiału izolacyjnego (potwierdzonej dokumentacją techniczną) oraz czasu eksploatacji danego rozwiązania. Warto świadomie przeanalizować wszystkie składowe wyceny. 

Czy warto negocjować?

W biznesie zawsze warto rozmawiać. Poznajemy wówczas kluczowe wartości, na których zależy obu stronom ewentualnej transakcji. Co się liczy dla klienta – inwestora? Czy twarda „cena za kg”, bez refleksji co ona za sobą niesie? Czy ważny jest czas, przez jaki będzie służyć rozwiązanie termoizolacyjne? Oszczędności wynikające długofalowo z zainstalowanego ocieplenia? Bezpieczeństwo pożarowe? Brak konieczności wykonywania kosztownych poprawek? Wysoka jakość wykonanych prac i idąca za nią gwarancja wykonawcy?

Przed negocjacjami trzeba zrobić listę aspektów, na których najbardziej nam zależy. Tylko wówczas mamy szansę na świadomy wybór materiału izolacyjnego, wykonawcy ocieplenia oraz szansę na ominięcie czyhających pułapek.

Potrzebujesz konsultacji w sprawie ocieplenia budynku metodą wdmuchiwania? Zadzwoń od razu: +48 42 636 12 54, +48 603 910 589 albo napisz: derowerk@derowerk.pl

Komentarze

 • Robert Zaorski Robert Zaorski, 04.10.2018r., 12:08:30 Wykonawca powinien sporządzić protokół powykonawczy, podając w nim: 1. nr Europejskiej Oceny Technicznej (ETA 04/0080); 2. rodzaj zastosowanego materiału i nazwę handlową (celulozowy materiał izolacyjny isofloc F); 3. nazwę firmy wykonawczej; 4. lokalizację, budynek i rodzaj ocieplanej przegrody; 5. datę wykonania ocieplenia; 6. zastosowaną metodę montażu (na sucho/na mokro/ otwarty nadmuch) 7. zastosowaną grubość izolacji.
 • Natann Natann, 17.05.2020r., 06:35:37 Może się wydawać że im niższa cena materiału - tym tańsza powinna okazać się usługa, tak w tym przypadku może nie być

Powiązane

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca? Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne...

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczuwamy już teraz, jednak staną się one jeszcze bardziej dotkliwe w okresie jesienno-zimowym.

DEROWERK Piotr Białas Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.

DEROWERK Piotr Białas Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże? Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej? Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

DEROWERK Piotr Białas Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów? Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać? Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu? Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.

DEROWERK Piotr Białas Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

DEROWERK Piotr Białas Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej? Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

DEROWERK Piotr Białas Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

DEROWERK Piotr Białas Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

DEROWERK Piotr Białas Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

DEROWERK Piotr Białas Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.