administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

DEROWERK Piotr Białas | 2024-04-03
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?
DEROWERK Piotr Białas

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?


DEROWERK Piotr Białas

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.

treść sponsorowana

Jeśli decyzja o termomodernizacji stropodachów została już podjęta przez zarząd spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, pojawia się kwestia wyboru metody izolacji oraz ekipy wykonawczej. Są to kwestie o kluczowym znaczeniu. Warto postawić na metodę ocieplenia, gwarantującą pożądany współczynnik przenikania ciepła, szczelność, trwałość, szybkość wykonania, małą uciążliwość dla mieszkańców i dobrą relację ceny rozwiązania do czasu jego użytkowania.

Jak dobrze wybrać metodę izolacji oraz wykonawcę ocieplenia? Podajemy listę kontrolną, którą warto „odhaczyć”, by mieć pewność fachowej realizacji.

1. Jakie pytania trzeba postawić wykonawcy?

 • Jaki współczynnik przenikania ciepła U będzie miał stropodach po wykonaniu usługi termomodernizacyjnej? Dla stropodachów budynków mieszkalnych zaprojektowanych do 31 grudnia 2021 współczynnik ten nie powinien przekraczać wartości Umax=0,18 W/m2*K, a od 1 stycznia 2021 r. Umax=0,15 W/m2*K.
 • W jaki sposób dana metoda niweluje mostki termiczne? Dla przykładu, metoda wdmuchiwania materiału izolacyjnego minimalizuje mostki termiczne i pozwala dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
 • Jaka będzie ingerencja w konstrukcję budynku? 
 • Ile potrwa ocieplanie stropodachu i jaka będzie jego uciążliwość dla mieszkańców?
 • Na ile lat przewidziane jest dane rozwiązanie termomodernizacyjne?

2. Jaki materiał proponuje dana ekipa do instalacji?

To również sprawa wagi podstawowej. Materiał musi mieć „papiery” – atesty i aprobaty techniczne, w których nie ma zapisów wykluczających zastosowanie w stropodachach chociażby ze względów pożarowych. 

Od lambdy materiału izolacyjnego (czyli współczynnika przewodzenia ciepła), zależy osiągnięcie pożądanej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody. Im niższa wartość lambda materiału, tym mniej będzie go trzeba użyć i tym efektywniejsze będzie ocieplenie.

Potwierdzenie parametru lambda

O deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła lambda mówią oceny techniczne i normy. Jest on określany na podstawie badań laboratoryjnych i wyrażony jako wartość odnosząca się do 90% materiału z 90% poziomem ufności. Oferty, w których pojawia się określenie „lambda średnia” lub w których lambda deklarowana jest określana w odniesieniu do 100% materiału, należy traktować z dużą rezerwą, ponieważ tego typu definiowanie nie jest zgodne z wymaganiami normowymi.

3. Jakie pytania trzeba postawić ekipie wykonawczej w związku z materiałem izolacyjnym?

 • Jaką lambdę (współczynnik przewodzenia ciepła) ma materiał i przy jakiej globalnej ilości pozwoli on na osiągnięcie wymaganego przepisami współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody?
 • Jaką klasę reakcji na ogień posiada dany materiał izolacyjny i czy nie jest on wykluczony ze stosowania w przestrzeni stropodachów wentylowanych?
 • Jakie dokumenty posiada dany materiał izolacyjny? (np. Europejska Ocena Techniczna, Certyfikat CE, Certyfikat M1)
 • Jaka jest trwałość użytkowa danego materiału izolacyjnego? (np. wełna celulozowa Ekovilla ma 50 lat minimalnej trwałości użytkowej).
 • Jak koszt inwestycji będzie się rozkładał w czasie? Kiedy się zwróci i ile lat dane rozwiązanie termomodernizacyjne będzie przynosiło oszczędności?
 • Czy materiał termoizolacyjny ma również pożądane parametry izolacyjności akustycznej?
 • Czy po wykonaniu usługi zostaną jakieś odpady do utylizacji?

4. Jakie doświadczenie ma wykonawca w realizacji danego rozwiązania termomodernizacyjnego?

 • Od ilu lat dany wykonawca zajmuje się usługami termomodernizacyjnymi?
 • Jakie doświadczenie ma ekipa w ocieplaniu stropodachów i jakimi metodami?
 • Jaką listę obiektów referencyjnych wykonawca może udostępnić?

5. Jak ekipa wykonawcza przygotowana jest merytorycznie do wykonania usługi?

 • Kto i w jakim zakresie szkolił pracowników ekipy wykonawczej?
 • Czy firma wykonawcza ma certyfikaty szkoleniowe?
 • Jaką wiedzą praktyczną nt. fizyki budowli dysponują pracownicy? Warto proponowane rozwiązanie techniczne wykonania izolacji skonsultować z np.: dostawcą materiału, który powinien legitymować się dostatecznym doświadczeniem w ocieplaniu stropodachów wentylowanych (gwarantowanym przez liczbę obsłużonych projektów i okres działania na polskim rynku).

6. Jakim zapleczem sprzętowym dysponuje firma wykonawcza?

7. Jaką gwarancję na wykonaną usługę daje wykonawca?

 

PODSUMOWANIE:

Wybór ekipy to decyzja tak samo ważna, jak wybór materiału izolacyjnego i wybór metody ocieplenia.

Dobry materiał, optymalna metoda oraz profesjonalne wykonanie usługi ocieplenia stropodachu, są gwarancją komfortu termicznego mieszkańców i długofalowych oszczędności dla zarządów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Warto postawić na przeszkoloną, sprawną realizacyjnie ekipę z doświadczeniem, dysponującą wiedzą praktyczną, materiałem o najlepszych parametrach oraz odpowiednim sprzętem. Rekomendujemy powierzenie prac termomodernizacyjnych jednej z firm należących do Ogólnopolskiej Sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk >>

Komentarze

 • Robert Zaorski Robert Zaorski, 04.10.2018r., 12:09:38 Wykonawca powinien sporządzić protokół powykonawczy, podając w nim: 1. nr Europejskiej Oceny Technicznej (ETA 04/0080); 2. rodzaj zastosowanego materiału i nazwę handlową (celulozowy materiał izolacyjny isofloc F); 3. nazwę firmy wykonawczej; 4. lokalizację, budynek i rodzaj ocieplanej przegrody; 5. datę wykonania ocieplenia; 6. zastosowaną metodę montażu (na sucho/na mokro/ otwarty nadmuch) 7. zastosowaną grubość izolacji.
 • Franciszek19979 Franciszek19979, 17.05.2020r., 06:39:18 Materiał musi posiadać atesty dotyczące zastosowania w stropodachach względów bezpiecześtwa przeciwpożarowego.

Powiązane

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla Jak ocieplić stropodach bloku czy wieżowca, by uniezależnić się od wzrostów cen energii grzewczej? – 10 powodów, dla których warto wybrać wełnę celulozową Ekovilla

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca? Ocieplanie budynku wełną celulozową Ekovilla - czy to się opłaca?

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne...

Zewsząd docierają do nas informacje o rosnących kosztach energii i szybującej inflacji. Słyszymy o falach zwolnień, zamknięć firm i problemach finansowych działających podmiotów. Bolesne skutki ekonomiczne odczuwamy już teraz, jednak staną się one jeszcze bardziej dotkliwe w okresie jesienno-zimowym.

DEROWERK Piotr Białas Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.

DEROWERK Piotr Białas Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże? Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej? Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

DEROWERK Piotr Białas Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów? Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?

DEROWERK Piotr Białas Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty? Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać? Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?

DEROWERK Piotr Białas Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poprzez niezaizolowany dach ucieka nie tylko ciepło, ale i komfort akustyczny mieszkańców. Jak temu zaradzić? Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

DEROWERK Piotr Białas Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej? Jak wykonać prace termomodernizacyjne na stropodachach osiedli mieszkaniowych, nie naruszając konstrukcji dachowej?

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

Wybierając metodę ocieplenia dachów osiedli mieszkaniowych, trzeba brać pod uwagę stopień ingerencji w konstrukcję budynku.

DEROWERK Piotr Białas Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Jaką trwałość użytkową powinien mieć materiał izolacyjny do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym?

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na dobry wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia stropodachu budynku wielomieszkaniowego, jest trwałość rozwiązania.

DEROWERK Piotr Białas Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

DEROWERK Piotr Białas Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

Czy materiał izolacyjny jest dopuszczony do stosowania w przestrzeni stropodachów?

DEROWERK Piotr Białas Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli? Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachów w blokach?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.